Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > me jepni nje mendim
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kenta
Anetar i ri

Regjistruar: 08/05/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 3

Me jepni nje mendim

Pershendetje te gjithe ju anetare te ketij forumi. Kisha pare se shpesh u vini ne ndihme atyre qe ua kerkojne ate duke shprehur mendimet tuaja.Jam ketu per te njejtin motiv.Shpresoj te mos me gjykoni dhe te jeni sa me te sinqerte ne ate qe do te shkruani.

Jam e martuar dhe kam nje vajze 1 vjec.
Problemi eshte im shoq. Mendoj se mardhenia jone po vjen duke u degraduar perdite e me shume dhe mezi e gjejme gjuhen e perbashket tashme.

Nuk ka asnje te mete ne planin e jashtem, as tek njeri as tek tjetri. Edhe ai eshte njeri korrekt , familjar e shkurt e thene vese te ketij lloji nuk ka.

Mirepo si tip eshte teper i veshtire dhe per gjene me te vogel bertet.Sinqerisht une nga kjo kam filluar te kem probleme serioze me veten psikologjikisht, shqetesime qe me pare nuk i kam patur.

Vajzen e do shume, ndersa per mua, fjalet e mira kane mbaruar. Ndonjehere me duket se jam aty, vetem sepse jam nena e femijes se tij dhe vetem per kete, meqe e kam te qarte se ai familjen nuk e prish.
Jo vetem jam tjetersuar aq sa veten nuk e dua me keshtu si jam bere por edhe po semurem nga ulerimat e tij. Nuk di se cfare te bej.

A mund te me jepni ndonje mendim?

Modifikuar nga Katilesha datė 26/09/2007 ora 07:43

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Maj 2007 18:31
kenta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kenta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kenta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kenta Shto kenta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kenta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

..prsh Kenta!..e di qe sado qe te flasin te tjeret (si une tani) me fjale mund te zgjidhin cdo gje dhe i duket e lehte, por te jesh ne vendin e personit i cili kerkon keshillen (ti, ne kete rast) eshte e veshtire..nuk dua te bej pesimiste, por cdo gje dije se eshte ne doren tuaj..e kam fjalen qe ti duhet te kerkosh vete nje zgjidhje, pasi e njeh veten dhe bashkshortin, me te cilin keni qene te lumtur me pare..kam pershtypjen qe dicka qe ka qene me pare mes jush mungon..mundohu ta gjesh...te uroj te gjitha te mirat

respekte a.m

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2007 03:47
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
oliinter
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/10/2004
Vendbanimi: brunssum netherland
Mesazhe: 3833

nje keshille prej meje qe mund te te beje pune:
me sa duket me pare ky te ka bere shume komplimenta por i jane mbaruar sic je shprehur edhe vet, po ti sa komplimenta i ben ne dite burrit tend?
sa i ke bere me pare? mos shiko reagimin e tjetrit por shiko te besh pak lajka ne kuptimin e mire te fjales.
jepi te te jap goce
mbaroi muaji i mjaltit per burrin por bej dicka tjeter qe ta terheqe

__________________
pulave ju ka hije te kakarisin vetem ne kotec!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2007 08:05
oliinter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė oliinter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me oliinter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: oliinter Shto oliinter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto oliinter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

mbase do ishte me mire te kalonit pak kohe te ndare nga njeri-tjetri...mbase mund te shkoje per ca kohe tek shtepia e prinderve te tu...nja dy jave pushime sepse une jam i mendimit qe jeta me ulerima nuk kalohet...

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2007 09:55
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Re: me jepni nje mendim

Citim:
Po citoj ato që tha kenta
Pershendetje te gjithe ju anetare te ketij forumi. Kisha pare se shpesh u vini ne ndihme atyre qe ua kerkojne ate duke shprehur mendimet tuaja.Jam ketu per te njejtin motiv.Shpresoj te mos me gjykoni dhe te jeni sa me te sinqerte ne ate qe do te shkruani.

Jam e martuar dhe kam nje vajze 1 vjec.
Problemi eshte im shoq. Mendoj se mardhenia jone po vjen duke u degraduar perdite e me shume dhe mezi e gjejme gjuhen e perbashket tashme.

Nuk ka asnje te mete ne planin e jashtem, as tek njeri as tek tjetri. Edhe ai eshte njeri korrekt , familjar e shkurt e thene vese te ketij lloji nuk ka.

Mirepo si tip eshte teper i veshtire dhe per gjene me te vogel bertet.Sinqerisht une nga kjo kam filluar te kem probleme serioze me veten psikologjikisht, shqetesime qe me pare nuk i kam patur.

Vajzen e do shume, ndersa per mua, fjalet e mira kane mbaruar. Ndonjehere me duket se jam aty, vetem sepse jam nena e femijes se tij dhe vetem per kete, meqe e kam te qarte se ai familjen nuk e prish.
Jo vetem jam tjetersuar aq sa veten nuk e dua me keshtu si jam bere por edhe po semurem nga ulerimat e tij. Nuk di se cfare te bej.

A mund te me jepni ndonje mendim?



............

Pershendetje Kenta....

Si fillim dua te them se te japesh nje mendim per nje ceshtje kaq delikate eshte me te vertete e veshtire....Sepse eshte vetem cifti ai qe e di se cfare nuk shkon tek njeri-tjetri......por gjithsesi e rendesishme eshte qe brenda nje cifti kur ajo qe keni ndertuar fillon e "shembet"e calon ,asnjehere nuk duhet qe "peshorja'e fajit dhe e pergjegjsise te anoje vetem nga njera ane......pra duhet qe njeriu te shoh edhe veprimet e veta.....sepse ne nje familje gjerat ne te tille menyre jane lidhur...Nuk "kontribuon" njeri aq sa duhet ....pasoja shihet tek tjetri .....dhe ne fund e peson femija si gjithmone...Te paturit nje femije e ben situaten me te veshtire ..,sepse ne rralle te pare duhet menduar per femijen ...sepse edhe ai ka te drejten qe te rritet dhe edukohet ne nje familje te lumtur dhe te shendoshe...

Mendimi im ne lidhje me kete ....meqe edhe ti vete e ke shprehur se ke filluar te kesh probleme psikologjikisht,qe nqs je nen presionin e kesaj situate gjate gjithe kohes mund edhe te rendohen...eshte qe ti t'i drejtohesh nje psikologu familjar.Pra ideja eshte qe te marresh ate "keshillen",mendimin qe na i ke kerkuar ne.Sepse si une dhe te tjere ketu ndoshta e kane te  lehte te thone njerin apo tjetrin mendim ,por  eshte shume e veshtire....kurse nqs ti  bisedon me nje psikolog,i parashtron atij problemin tat,,ashtu sic eshte ne realitet ,atehere jam e sigurte qe ti do ta gjesh zgjidhjen e problemit tend......

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2007 12:03
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dhoma666
djale i mire,,,,,,

Regjistruar: 20/01/2007
Vendbanimi: duke shaluar,,,instiktet....
Mesazhe: 325

pershendetje

E nderuar Kenta

e lexova ate qe ti ke postuar dhe ne te vertete ti ke dhene pak informacion .por gjithsesi une do te mundohem qe te te jap nje ide me ate qe ti ke shkruar.

problemet mes cifteve ndodhin kudo per mijera arsye qe ne te vertete ne pamje te pare duken te thjeshta por nuk eshte se jane edhe aq te lehta pasi jane keto arsye qe po ndikojne ne mbarevajtjen e jetes ne ciftt

une them qe persa i perket rastit tend mendoj se ftohjet ne cift jane pothuajse "normale" pas lindjes se femijes se pare dhe ne pergjithsi ato jane kalimtare,,dhe une uroj dhe besoj qe te ndodhe keshtu edhe me ju

une do te thoja qe ti te uleshe dhe te bisedoje me burrin tend shtruar dhe te kthehuni edhe nje here ato gjera qe me pare kene mbajtur eukilibrin tuaj familjar.

dhe duhet te kesh kujdes qe ne momentin qe te bisedosh t`ia kerkosh kete me takt dhe te mos cenoje personalitetin e tij .. sepse nuk duhet te kesh tendence per t`ia atribuar atij fajin...per gjendjen tuaj,,si dhe duhet te kesh kujdes qe te behesh me e kujdeshme ne sjelljet e perditshme
...

mendoj se do te ishte e nevojshme qe ju te bisedoni pasi jeni futur ne nje rreth vicioz qe vetem probleme prodhon,,,pasi tani ke nje lloj predispozite qe te merrni per problem edhe ato ceshtje qe ma pare nuk kane qene te tilla sepse e tille eshte klima psikologjike brenda vetes tende..

Une uroj gjith te mirat ty dhe familjes tende,,dhe jete te lumtur vajzes tuaj 

 

__________________
,,,,,,,,,ti je parajsa ime e humbur dhe une ."mekatar" ne kerkim te hynores...........

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2007 12:54
dhoma666 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dhoma666 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dhoma666 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dhoma666 Shto dhoma666 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dhoma666 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Kenta mendoj se keto lloj problemesh jane normale pas lindjes se femijes se pare. Edhe une kam patur veshtiresi dhe shpesh here problemet kishin te benin ne lidhje me femijen.Ardhja e nje femije ne jete eshte dicka e re per te dy dhe kuptohet se sjell ndryshime ne jeten dhe marredheniet midis dy personave.Varet dhe si e perjeton secili kete ndryshim.Mbase burri yt eshte ftohur pak me ty pasi mendon se ti i kushton me shume vemendje femijes dhe e ke lene pas dore ate. Mendoj se keto probleme jane kalimtare te ciftet e reja.Por gjeja me e mire qe duhet te besh eshte jepi kohe .Vetem koha do te tregoje nese keto probleme jane ne lidhje me femijen apo dicka me serioze .Te uroj gjithe te mirat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Maj 2007 13:49
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kenta
Anetar i ri

Regjistruar: 08/05/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 3

Ju falenderoj qe me keni kushtuar vemendje dhe me keni shkruar te gjitheve , nga shpirti

Une ashtu sikurse kushdo tjeter nuk do te deshiroja kurre te isha pjese e nje problemi madhor sa ky per te cilin ju shkruaj e te ndodhesha ne nje situate si kjo, mirepo kam kerkuar mendje ngaqe nuk kam ditur ti jap vete vetes nje pergjigje.Kur gjerat ngaterrohen kaq shume , gjykon shume me mire nje sy i jashtem qe eshte i ftohte sesa vete personi.

dhe njehere
ju faleminderit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2007 19:16
kenta nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kenta Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kenta (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kenta Shto kenta nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kenta nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Robinloksi
Anetar i ri

Regjistruar: 24/09/2005
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 8

pershendetje

tjeta kenta!
E kam lexuar mesazhin tend me shume kureshtje ne nje fare menyre u ndjeva keq, sepse jam vete familjar dhe e di shume mire se cdo te thote per nje cift kure kane probleme te keti lloji.
Por do te keshilloja te mos dorzohesh qendro e forte dhe perpiqu me te gjitha menyrat ta zbulosh se cfare po ndodh me burin tuaj. Sepse ne shoqerine shqiptare ndikojne shume faktore qe nje cifti ti ndodh si puna jote. mund te jete gjendja ekonomike,streset e punes, tradhetia bashkeshortore, gjendja shpirterore etj etj. Une personalisht vetem nje gje nuk fal, ta di se me kushton me jeten time - tradhetia- per te tjerat jane gjera qe me kalimin e kohes regullohen.
Te uroj kalofsh sa me mire,dhe problemi qe ti ke marte fund sa me pare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2007 19:21
Robinloksi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Robinloksi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Robinloksi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Robinloksi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Robinloksi Shto Robinloksi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Robinloksi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
be_yourself
Anetar i ri

Regjistruar: 17/05/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 2

pershendetje

i pare nga nje sy i jashtem ky duket nje problem me te vertet madhor
sepse esht shum e rendsishme qe ti te jesh mire,ne radh te par per veten dhe pastaj edhe per faktin qe je nene dhe qe ke nje vajze ne pergjithsin tende.Mendoj se ky esht nje problem qe duhet te zgjidhet urgjentisht sepse sa me shum te zgjatet aq me te medha do te jene pasojat per gjithe familjen tuaj.Mendoj se i vetmi qe mund te te jape nje pergjigje per ate cfar po ndodh esht burri juaj,dhe ajo qe duhet te besh eshte nje bisede serioze me ate,ku ti thuash gjerat qe ti vertet i ndjen se duhet tja thuas, dhe te siguroj qe do ndihesh mire sepse pak a shume do fillosh te jesh vetja jote.Perpiqu te sqarosh cdo moment,dhe cdo situate qe te ka bere te ndihesh keq dhe mos lejo te hidhen themelet e nje konflikti te mundshem ne te ardhmen.Dhe me pas bej ate qe te duket e arsyeshme,nqs ai nuk arrin te te sqaroje ateher nuk esht fundi i botes sepse ne fund te fundit thjesht do te bindi qe nuk ka qene dhe nuk eshte ne nivelin tend...Mos harro e rendesishme esht qe ti dhe vajza jote te ndiheni mire psikologjiisht
une te uroj sa me shum fat

__________________
do what you love,love what you do

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2007 22:11
be_yourself nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė be_yourself Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me be_yourself (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: be_yourself Shto be_yourself nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto be_yourself nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > me jepni nje mendim

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.