Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Per ata qe duan te studiojne ne Padova
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
drytty
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 25/02/2005
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 184

Per ata qe duan te studiojne ne Padova

Lidhuni tek ky linku ketu! Nese kini pytje mos hezitoni e shkruani!

http://www.unipd.it/studenti/stranieri/index.htm

Kini kujdes data e skadimit per bursen estudimit, uljen e taksave dhe gjetjen e vendit per te jetuar. Fat te mbare!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2007 16:41
drytty nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė drytty Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me drytty (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė drytty't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: drytty Shto drytty nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto drytty nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Per ata qe duan te studjojn ne padova me mire te mos vijn fare sepse edhe ne qe jemi ketu nuk jemi shume te kenaqur...
Nejse gjithsesi eshte vendimi qe gjithkush duhet te marri duke ponderuar gjerat mire.
Kush kerkon informacion mund tja jap edhe une porsi edhe drytty...


Gjithe te mirat...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2007 12:32
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
Per ata qe duan te studjojn ne padova me mire te mos vijn fare sepse edhe ne qe jemi ketu nuk jemi shume te kenaqur...
Nejse gjithsesi eshte vendimi qe gjithkush duhet te marri duke ponderuar gjerat mire.
Kush kerkon informacion mund tja jap edhe une porsi edhe drytty...


Gjithe te mirat...


Jam kurioze Diabolic,c'ka qe s'shkon Padova?Nuk ju perkrahin si te huaj?Niveli arsimor eshte i dobet?

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2007 16:37
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Nuk kam cfar te them per nivelin arsimor sepse eshte ne nivelet maksimale dhe eshte nga universitetet me te veshtira ne itali.Ka shume student qe jane trasferuar ne universitete te qyteteve te tjera per vete faktin se ne Padova eshte e veshtire ti marresh provimet.
Problemi eshte se jetesa eshte shume e shtrenjte dhe per dike qe vjen me idene se vetem do studjoj dhe nuk do punoj behet e pamundur.
Nese do te jetosh normalisht ne muaj te duhen rreth 600 euro dhe nuk besoj se nje familje normale mund te mbaj femijen e tij me 600 euro muaj per muaj.
Keshtu qe te jetosh duhet ti futesh punes.
Duke punuar ke me pak kohe per te lexuar,ke me pak nerva dhe deshire.
Pastaj varet edhe se cfar pune ben.
Sa kohe te merr ajo dhe sa te paguajn te ajo pune.
Ketu nje pjese mire e studentve punojn neper panaire,kush si shites dhe kush si alestitor.
Une i kam bere te dyja punet dhe eshte nje pune qe te largon edhe nga padova sepse do shkosh me transferta.
Keshtu qe koha per te lexuar eshte tej mase e pakte.
Ata qe spunojn neper panaire punojn kamarier/e .
Eshte nje pune qe duke e bere part time te jep mundesin edhe te lexosh por edhe leximin e ke part time dhe ndonje buxhet te madh nuk ke.
Ja perse ne padova nga 5 vjet qe duhet te vej shkolla behet per 10.
Pastaj o zot...
Eshte nje qytet qe eshte ndare ne dy pjese.(per studentat shqiptar)
Nje eshte zona Japeli (salle studimi kjo) ku mblidhen studentet.
Dhe tjetra qe spara shkon me te paren eshte Fly(lokal shqiptaresh) ose Via Roma...
Une bej pjese te grupi via Roma.(do sdo atje me gjen,edhe nese sjam mjafton te pyetet dikush se gjendem :p)
Ku njihemi te gjithe me njeri tjetrin dhe plas theshethemi me te gjithe.
Mos te flasim per sherret se e leme deri neser ne mengjes.
Me duket shume qytet provincjal shqiptar nga menyra e mentalitetit qe studentet i kane dhene.
Mos te flasin per rracizmin.Qe per te marre nje shtepi me qera do te vej shpirti ne maj te hundes sepse sa degjojn qe je shqiptar kujtohen qe skan me shtepi per te dhene.
Nejse gjera qe ndodhin.


Pastaj mos te flasim per bursat qe vit pas viti studenteve ekstrakomunitar i eshte dhene e drejta shume pak.
Kete vit nga viti i pare vetem 6 persona e kishin marre bursen.
Mendoni te tjeret si mund te jetojn pa kete burse.
Pastaj konviktet,edhe ato sa vjen edhe i jepen me pak shqiptarve.
Kjo eshte situata Amor.
Prandaj dikush nese do te vij te studjoj ne padova duhet ti marri masat...


Ps:se mos kishe ndermend te vije kendej ti dhe te tremba :p

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2007 00:05
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Ah,qenkeni shume shqipetare aty.Une ne fakultetin tim jam e vetmja shqipetare,biles dhe e vetmja e huaj.

Persa i perket ceshtjeve financiare: vallai puna e kombinuar me studimin e veshtire kudo.Mirepo ketu ku jam une studentet kane perfitime te medha,flas per studentet me te ardhura te kufizuara qe jane te njohur nga shteti(une s'i perfitoj keto ngaqe banoj me prinderit dhe ato kane te ardhura te mjaftueshme):
1.Paguhen nga shteti cdo muaj nga 700 euro.
2.Perfitojne shtepi me 80/90 euro/muaj.
3.Burse si dhe zbritje te parave te regjistrimit (mbi 50%)

Tani une kam patur fat se jam me prinderit dhe qe te dy jane te punesuar,pra s'me eshte dashur te punoja asnje dite por te kisha qene vetem absolutisht s'do kisha mundur te beja drejtimin universitar qe po bej: 7 vjet universitet jane shume,sikur te kisha punuar do kisha humbur provime e me ishin bere 10 vjet.Aq durim s'do kisha pasur se dua te hyj ne jete sa me shpejt,s'do plakem universiteteve

Jo,jo,s'kam interes per Padova-n,meqe s'me ka ngelur shume nga trajekti universitar do e perfundoj ketu.Pastaj per drejtimin qe po ndjek eshte nder me te miret te Europes Perendimore Jam shume e kenaqur.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2007 10:13
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Per ata qe duan te studiojne ne Padova

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.