Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kush e stis urrejtjen krahinore
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Po ti po thua qe nuk ka lypsa ne Bruksel, normal qe ka mor , ka ne Paris! ka kudo lupsa eshte normale por nuk do te thote qe ajo eshte Brukseli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 21:21
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ariskratos
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/10/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 114

Belgjika - Nje amerikan per Brukselin

Amoroza dhe ndonje tjeter si ti

Ja ç'thote nje amerikan per Brukselin:

I arrived in Brussels open-minded although cognizant of the city's reputation as bland and boring. In truth, although I missed Antwerp terribly, it was nice to be able to converse with people a bit more and understand markedly more of what was going on around me. Brussels is definitely more French than Flemish, with a heady cosmopolitan vibe that exudes power and influence in a way that is easily recognizable as similar to the Washington, D.C. of my youth. The first thing that I noticed was that there were lots of beggars, a sight that surprised me in Europe.

Nje pamje qe me habiti ne Evrope!

Nje amerikani kypsit i bejne pershtypje, ndersa nje shqiptareje ne Bruksel syte i jane zene krejt!

Keto postime amoroza kane lidhje me ato qe shkruan Mark Twain per Monarket e Belgjikes, une s'jam aspak larg temes. Une ndjej per monarkite ne pergjithesi, dhe ketu futet dhe ajo e Belgjikes, ato qe ka ndjere Mark Twain ne kohen e tij. Monarket e Evropes kane mbetur ata qe kane qene, Shqiperia qe perbuz ti dhe mjerimi shqiptar eshte vetem veper e tyre.

__________________
s'kam asnje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 21:38
ariskratos nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ariskratos Kėrko mesazhe tė tjera nga: ariskratos Shto ariskratos nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ariskratos nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Re: Belgjika - Nje amerikan per Brukselin

Citim:
Po citoj ato që tha ariskratos
Amoroza dhe ndonje tjeter si ti

Ja ç'thote nje amerikan per Brukselin:

I arrived in Brussels open-minded although cognizant of the city's reputation as bland and boring. In truth, although I missed Antwerp terribly, it was nice to be able to converse with people a bit more and understand markedly more of what was going on around me. Brussels is definitely more French than Flemish, with a heady cosmopolitan vibe that exudes power and influence in a way that is easily recognizable as similar to the Washington, D.C. of my youth. The first thing that I noticed was that there were lots of beggars, a sight that surprised me in Europe.

Nje pamje qe me habiti ne Evrope!

Nje amerikani kypsit i bejne pershtypje, ndersa nje shqiptareje ne Bruksel syte i jane zene krejt!

Keto postime amoroza kane lidhje me ato qe shkruan Mark Twain per Monarket e Belgjikes, une s'jam aspak larg temes. Une ndjej per monarkite ne pergjithesi, dhe ketu futet dhe ajo e Belgjikes, ato qe ka ndjere Mark Twain ne kohen e tij. Monarket e Evropes kane mbetur ata qe kane qene, Shqiperia qe perbuz ti dhe mjerimi shqiptar eshte vetem veper e tyre.



Miku im qenke shume i mire ne copy/paste, bravo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 21:44
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha SmoKer`
Miku im qenke shume i mire ne copy/paste, bravo

Ate po mendoja dhe une.

Amorosa? My God, I love it. Ty si te duket Smoker'?

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 21:45
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

lovely...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Tetor 2007 21:49
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ariskratos
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/10/2007
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 114

Sa rrini e zbardhni dhembet

Smoker,

Sa rrini e zbardhni dhembet ne internet, shikoni me mire harten e Anglise, toponimet e saj, dhe bejini pyetje vetes, perse shume toponime ne Angli mbarojne me -mouth, ç'lidhje kane ato me mouth = goje, pa pyet veten se ç'don te thote prapashtesa -cton, -gton, a kane lidhje ato me greqishten -kton (si te autokton) apo me emrtimet aziatike -istan, apo shqipen stan? Shih te www.etymonline.com se nga ka ardhur anglishtja high street, address, voyage etj. etj. Po qe se do ta vrasesh pak mendjen do te zbulosh gjera interesante. Shih ç'kuptim kane ne anglisht betimes dhe betoken. Dhe mbi te gjitha, vrite mendjen perse anglezet ndryshe e shkruajne gjiuhen e tyre dhe ndryshe e shkruajne. A ka lidhje anglishtja enough me shqipen mjaft, ç'lidhje ka mes anglishtes other, frnegjishtes autre, italishte altro? A sheh mes tyre ndonje aferi? Po mes anglishtes veal dhe vfrengjishtes veau dhe shqipes viç? Kur te kuptosh keto, do te kuptosh perse Elizabetha jote dhe Alberti i Amorozes eshte kunder shqiptareve!

__________________
s'kam asnje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 09:51
ariskratos nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ariskratos Kėrko mesazhe tė tjera nga: ariskratos Shto ariskratos nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ariskratos nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Re: Re: Leopoldi dhe Alberti II

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius

Nese eshte diçka qe une s'mund te duroj eshte ndjenja inferioritetit si dhe deshira per t'u bere dikushi duke sulmuar nje vend standartet e te cilit shqipetaret s'do mund t'i arrijne as ne 50 vjetet e ardheshme.

Europa ka shfrytezuar sepse ka pasur tru, nje popull i pazhvilluar nuk mund te shfrytezoje askend, ka pasur fuqi ekonomike si dhe vizion. Ne shqipetaret, ne kohen kur superfuqite çanin boten, merreshim me Mujon dhe Halilin, e qe deri ne kohen e Enver Hoxhes kishi gati gjithe popullsine analfabete.

Belgjika eshte nje nga vendet qe respekton me teper te drejtat e te huajve ne bote, ai qe ka aftesi çan perpara. Pune tjeter pastaj qe ka gjuhe te veshtira, ka sistem para-universitar niveli i te cilit eshte shume i larte dhe qe nje njeri qe ka mbaruar ne Shqiperi s'ka as 1/5 e diturive te atij qe ka studiuar ketu. Kjo eshte arsyeja qe jo shume shqipetare nuk ndihen ketu. Plus, u rrita ketu dhe njerezit shqipetar qe flasin gjuhen rrjedhshem mund t'i numeroj ne gishtat e nje dore.Kjo tregon shume per nivelin shqipetar.

Paske pare ne TV, č? Po me ben te qeshi! Po mundohesh t'i mbushesh vetes mendjen qe eshte me mire Shqiperia apo mua?





Amor kemi vite qe flasim midis faqeve virtuale te ketij forumi.Kemi vite qe flasim shqip me njeri-tjetrin here duke u kuptuar ,here duke u grindur,here duke qene asnjejes.Kete e kemi bere per te arritur nje komunikim sa me te mire me njeri-tjetrin te gjithe si forumista duke shpalosur idete tona sado te ndryshme apo te njejta te ishin.Nuk e di sesi i sheh ti ngjarjet ti por me vjen keq te lexoj nga ty gjera qe nuk do te doja te lexoja. Me duket sikur fjalet qe ke shkruar ti i ka shkruar dikush qe eshte Belg dhe ultra i djathte. Nuk mund te krahasosh belgjiken me Shqiperine.Kane dy histori krejt te ndryshme dhe dy realitete te ndryshme. Tashme as ti dhe askush nuk e di nese shqiperia do ti arrij standartet e Belgjikes (ketu flas per ato standarte qe i ka cdo vend i bashkimit europian) .Pastaj nuk kuptoj shprehjen kur thua qe europa ka shfrytezuar se ka pasur tru.Perse te vrasesh,te skllaverizosh ,te perdhunosh,te djegesh,te shkaterrosh sipas teje eshte te kesh tru?
Me thuaj te lutem Amor me te vertet e mendon keshtu?
Tashme qe shqiptaret punojn dhe shfrytezohen nga greket,italianet,gjermanet,belget jane sipas teje pa tru.
Ti kujton se nese do te kishim dashur nuk do te kishim pasur mundesine te shfrytezonim ?
Historia jone mijra vjecare e dashur Amor nuk bazohet te Eposi i Kreshnikeve qe ti ke permendur.
Shume vende ne bote na e kane zili historin ,vjetersin e saj,gjuhen dhe traditat. Ne mijra vjet ky popull ka nxjerre perandor , pape, faraon,mbreter,luftetar,shkrimtar ,dijetar.
Kaq injorant paska qene ky popull sipas teje?
Kete popull e kane shfrytezuar deri ne maksimum dhe kane dashur ti heqin edhe palcen ,kane dashur ta vrasin,ti presin gjuhen te mos flase, ti presen kembet te mos hec, ti presin duart te mos mbrohet.
Prandaj kemi ngelur mbrapa ne Amor.
Jo se jemi me pak inteligjent se te tjeret se inteligjencen e kemi treguar dhe po e tregojm ne te gjithe boten .
Pastaj niveli i atyre qe me te vertet studjojn ne shqiperi eshte ndoshta edhe me i larte se i atyre qe jane europian.Ta theme kete sepse studjoj jashte shqiperise edhe une.Ti je rritur atje dhe numuron me gishtat e duarve ata qe e flasin rrjedhshem gjuhen belge.Cfar donte te tregonte kjo gje qe kush ishte niveli i shqiptareve?
Dua te te kujtoj qe je edhe ti shqiptare mikja ime dhe ben pjese edhe ti ne vorbullen e atij niveli .
Mesa di une ne shqiptaret kemi aftesine per te mesuar dhe per te folur shume gjuhe,kete e kam nga eksperienca ime personale dhe nuk kam gjetur te huaj qe te flasin me shume gjuhe se ne.
Gjithsesi ky eshte mendimi yt dhe si mendim e respektoj por nuk e arrij ta mendoj ne te njejten menyre.
Gjithsesi Amor mos harro sesa do te mbrosh Belget dhe te shash shqiptaret do te ngelesh gjithmon shqiptare.
Nejse ja kalofsh mire dhe gjithe te mirat nga Diabolic.

Ps: Ndoshta sme takonte te hyja ne diskutimin tuaj por smund te rrija pa folur.

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 10:44
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Kur do ta pranojme e degjojme njeri tjetrin ashtu si jemi?

Gjer ne kete fillim shekulli te ri nuk ka ndodhur ndonjehere qe shqiptaret te merren vesh me njeri tjetrin.Nga sa kemi lexuar degjuar c'kemi perjetuar dhe po perjetojme nuk po gjendet konsensue midis nesh.Sherre ne Shqiperi,sherre ne Mal te Zi,sherre ne Maqedoni e ne Kosove.Pse xhanem ndodh keshtu?Di ndonjeri t'i jap spiegim kesaj.Sherret behen midis intelektualesh e gjer tek ai qe lyp.Cfare gjaku rrjedh nder dejet tane.Gjak i urrejtjes per njeri tjetrin.Pse jemi te vecante nga gjithe njerzit e tjere ne Europe pjese e te ciles jemi?Kjo sherrnaje mos i ka gje bazat qe atehere kur pjesa me e madhe e popullit ndrroi fene dhe pasojat dashkemi t'i vuajme sa te jete jeta mbi toke?Mendoj se ndrrimi i besimit ne popullin tone dhe koha 50 vjecare e diktatures komuniste na kane shkaktuar deme qe nuk u riparokan dot.Si pasoj e nje dhune te papare per 50 vjet ne morem rruget nga varferia dhe mosbesimi ne ata lider te sotem te cilet jane pjella te diktatures.Ne u larguam se bashku me femijet tane te vegjel te cilet jane integruar ne shoqerite e ndryshme europiane dhe ne USA.Femijet tane duke jetuar me mire ,duke u shkolluar ne perendim,duke njohur me mire historine dhe menyren e jeteses se ketyre vendeve te zhvilluara po behen pjese e asaj shoqerie duke zvetnuar traditat dhe zakonet shqiptare.Per mendimin tim nuk kane shume faj.Ata erdhen femije dhe dolen ne jete me nje tjeter menyre te menduari e te vepruari,te ndryshme nga ajo e shqiptareve.Shteti jone duke qene i varfer,plus neglizhences se tij nuk eshte interesuar ndonjehere per fatin e ketyre femijeve,megjithese legjislacioni liberal i ketyre vendeve nuk i pengon femijet shqiptar te mesojne gjuhen ,historine e popullit te tyre,perjashto Greqine dhe Maqedonine nga fqinjet.Prandaj une mendoj qe femijet tane nuk jane fajtore per keto fenomene.Edhe amor alucius qe ka qene nje femije i kl se 5-6 kur familja e saj ka emigruar dhe si e till ajo nuk mund t'ju shpetonte fenomeneve qe permenda me siper.Une ate e falenderoj qe shqipen e shkruan shume bukur dhe patjeter qe edhe e flet bukur dhe kjo eshte merite e prinderve te saj.Ne shume mesazhe te saj gjen mendime te vyera ne analizat qe ju bene fenomeneve jetesore dhe kjo eshte merite e inteligjences se saj te fituar ne perendim dhe edukates se shendoshe familjare.Te dashur miq forumista ka edhe me keq.Shume femije shqiptaresh kane harruar shqipen dhe ata qe lindin e rriten kendej nuk dijne fare.Kam disa miq qe i shkojme njeri tjetrit per te mire e per te keq,por edhe per te biseduar ndonje weekend.Femijet flasin anglisht me njeri tjetrin.Une me i ligu nderhyje shpesh here duke i folur tim biri qe te flase shqip me ta,por ai me thote se keta nuk me kuptojne po te flas shqip.Miqte e mij nuk duan te dijne  fare per kete gje shume te rendesishme qe tregon identitetin tone.E pra keta femije po rriten e edukohen moskokcares per vendin e tyre.Vajza qe jeton ne Belgjike mendoj se nuk eshte negative,por ajo ka nevoje qe ne t'i gjendemi prane ne kete shoqeri virtuale dhe me fakte e argumenta pa e ofenduar, t'i themi se mendimi jot eshte i gabuar apo i drejte.Keshtu ne e ndihmojme ate dhe shume te tjere femije qe jo per fajet e tyre kane lene atdheun e jetojne ne dhera te huaja.Grindjet gjithmone te cojne ne percarje.E dashur vajze edhe ne por e dhe ju e dini qe vendet ku jetojme kane plot mangesi.Eshte shume e vertete qe rruget jo vetem ne Bruksel por edhe ne Londer e Paris e Berlin kane nga ata qe lypin sa te duash.Ne Londer me ka takuar qe te shohe qe nga ata qe ulen ne rruge me dore te zgjatur,nga ata qe i bien kitares neper metrone e metropolit,nga ata qe bredhin neper trena e autobusa etj,megjithese shteti ju jep atyre ndihme.Po ne vendin tone qe nuk i llogarit kush keta mjerane? Nuk duhet te kete?Nqse shteti do te krijonte kushtet minimale me politikat e tij,qe sejcila familje te kishte te pakten nje te punesuar shqiptaret nuk do te lypnin sepse e kane per turp.Sivjet ne gusht mora nje jevge te me pastronte shtepine e vjeter te cilen do ta shisja.Ram dakord per pazarin dhe ajo filloi punen.Kur te mbarosh i thashe zbrit poshte se do te te paguaj.Jo me tha.Ose do me paguash tani ose do te ngjitesh lart te me paguash.Pse i thashe?E kam per turp te me shohin qe beje pune te tilla.Po per te lypur?Ne jemi te ndergjegjshem por jo fajtor per nivelin tone te ulet ekonomik i cili nuk mund te krahasohet me ate te flamandeve apo frengjishtfolesve te Belgjikes.

Une do ta keshilloja vajzen qe heren tjeter kur te shkoje ne Shqiperi te bleje libra qe flasin per historine e kombit tone,libra te shkrimtareve dhe studiuseve tane te shquar.Ne vecanti do t'i rekomandoja te lexonte veprat e Kadarese te cilat do te dalen te permbledhura mbas pak kohesh.

Flm te gjitheve dhe me falni qe u zgjata duke bere moral

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 15:35
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Mirembrema ne radhe te pare te gjitheve. Po mundohem te ju pergjigjem ne nje forme te shkurtuar sonte pasi s'kam shume kohe mgjth po shoh qe kjo biseda u kthye ne nje analize personale.

Une jam nisur nga idete/perjetimet e mia vetjake, kjo s'do thote qe ato qe shkrova eshte e verteta supreme, aspak, ato qe shkrova jane e verteta ime.
Une e dua Shqiperine por nuk dua ate qe Shqiperia ka bere ose me teper ate qe nuk ka bere per mua. Sikur une te mos doja Shqiperine partneri im nuk do shkonte ne Shqiperi, ne shenje mbeshtetjet ndaj meje, qe te shikonte opcionet e binjakezimit me nje spital shqipetar, ne kete forme mund te ndihmonin ne know-how si dhe ne materiale.
Miqet e mi te huaj erdhen e vizituan Shqiperine nje jave me mua.
Nje ish-profesoreshe e imja kishte takuar Kadarene gjate nje udhetimi pergjate Ballkanit ku ishte ndalur dhe ne Shqiperi. Me beri te qeshi kur i kishte folur qe kishte nje nje studente shqipetare, madje e kishte bere te me autografonte nje veper te tijen. Kur ma solli ishte nje nga surprizat me te bukura qe me kane bere deri tani.
Gjera te tilla asnje shqipetar s'ka bere per mua perveç rrethit te afert te miqeve e familjareve. Kur isha ne Shqiperi e vetmja gje qe mund te perjetoja ishte nje ndjenje rivaliteti qe kishin ato mes njeri-tjetrit, ndrydhje, nje mentalitet asfiksues...

Une ne Shqiperi kam nje pjese te jetes time por ketu kam te ardhmen, me miqet e huaj s'bisedoj asnjehere per mungesat e Shqiperise, perkundrazi, ju flas per bujarine shqipetare. Ama kur jam me shqipetare s'mund te hesht.
Ky vend me ka dhene ate qe vendlindja s'me ka dhene asnjehere e as qe do me jape. Eshte mese normale qe kam zhvilluar njefare "besnikerie" ndaj normave dhe vlerave te nje vendi qe me ka formuar pothuajse nga zero.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 20/10/2007 ora 21:40

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 21:31
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Re: IQ-Vlora

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
Shqiperine e dua ngaqe kam kujtime femijerie, ngaqe kam njerez te afert atje por qe te ndihesh shqipetar totalisht duhet te ndash formen e te menduarit qe kane atje, e ne kete pike une s'e gjej me veten.


Pershendetje Amor.

Para se gjithash te uroj gjithe te mirat.

Desha te bej nje nderhyrje nese e pranon dhe s'te ngelet qejfi.

Qe te ndihesh shqiptar dhe te jesh shqiptar, me duket se ka nje ndryshim qe gjithsekush e kap sipas menyres se tij. Por mendoj se qe te ndihesh totalisht shqiptar [ per me teper kur je totalish shqiptar(e) ], nuk ka nevoje te ndash mentalitetin.
I madhi Konica nxorri nje shprehje qe dhe sot ka kuptimin e plote te saj ( Shqiperi te kam .........) , por u ndje shqiptar dhe ngeli shqiptar deri ne fund te jetes se tij me duket. Dua te them se , nuk duhet te flakim Shqiperine ose te qenit shqiptar per faj te rrethanave. ( Aspak te beje me sa ke thene me larte).
Besoj se dhe ne Belgjike ka shume menyra te te menduarit, shume belge nuk e gjejne veten ne nje mentalitet apo ne tjetrin ( flamand apo wallon) , por kjo gje nuk i ndalon te ndihen belge dhe te thone "jam belg".

Personalisht mendoj se te ndihemi shqiptar varet nga ajo se sa e duam vendin ku kemi lere apo nga e kemi prejardhjen. Fatkeqesisht, shume raste kane treguar se shume prej nesh thone " jam shqiptar" vetem kur jane ne Shqiperi, kjo eshte nje fatkeqesi per mendimin tim. Por nuk duhet te na dekurajoje. Perkundrazi, me mire te dalin mbeturinar dhe trupi ndihet me i shendoshe.
Kaq per temen.

Mire nga shtepia, mbarove shkollen?

Tung shqipe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Tetor 2007 22:43
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kush e stis urrejtjen krahinore

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.