Forumi Horizont Forumi Horizont > Sporti > Futboll > Kombetarja Shqiptare > Kombetarja Shqiptare Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 13 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
argent
OUTLAWS

Regjistruar: 31/12/2002
Vendbanimi: uk
Mesazhe: 47

federata turke

Federata Turke e Futbollit e ka refuzuar zyrtarisht ftesen e FSHF-se per nje ndeshje miqesore ne 12 shkurt te ketij viti. Do te ishte nje arritje e madhe per FSHF-ne nese kjo ndeshje miqesore do te luhej por kjo gje nuk ndodhi. Pergjigja negative ka arritur ne FSHF keto dite dhe me 12 shkurt pala Turke do te ndeshet me Ukrainen pasi planet e nje ndeshjeje me Portugaline nuk u realizuan.
Mesa duket, Turqia pasi arriti vendin e trete ne Boterorin 2002 nuk mund te luaj me me nje shtet te vogel si Shqiperia. Por eshte e cuditshme, ja ku eshte Turqia e treta ne bote dhe Shqiperia qe nuk e ka provuar akoma as Boterorin e as Europianin, gje qe do bente cdo njeri te mendonte se nje fitore ndaj Turqve do ishte e pamundur, por nuk eshte keshtu. Ne vitet e fundit Shqiperia eshte ndeshur dy here me ekipin Turk. Ne 1998 ne ndeshjen e zhvilluar ne Antalia, shqiptaret fituan thelle me rezultatin 4 - 1 dhe dy vjet me vone ne Gaziantep, Shqiperia i ka mundur perseri Turqit, kete rradhe me rezultatin e paster 2 - 0.

__________________
si u ndive kur tu ngul,
u merzite kur tu shkul,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2003 18:46
argent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė argent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me argent (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė argent't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: argent Shto argent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto argent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eros
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 26/12/2002
Vendbanimi: Amerik
Mesazhe: 62

Po por kombetarja mund te shkoj ne torneun e Perugias!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2003 22:08
Eros nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eros Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eros (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Eros't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eros Shto Eros nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eros nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eros
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 26/12/2002
Vendbanimi: Amerik
Mesazhe: 62

Brigeli: "Kombėtaren e zgjedh vetėm unė"

Me anë të faksi dërguar dje, Hans Peter Brigeli ka kundërshtuar vendimin e Federatës Shqiptare të Futbollit, për caktimin e skuadrës kombëtare, e cila do të marrë pjesë në turneun e Peruxhias. FSHF-ja, pas nj konsultimi, kishte vendosur që, kombëtarja e cila do të marrë pjesë në të ashtuquajturin turne të Peruxhias, do të përbëhej nga futbollistë shqiptarë. Madje, ishte arritur deri në përcaktimin e një liste lojtarësh, e cila i është dërguar me e-mail, Brigelit. Por, ky i fundit e ka hedhur kategorikisht poshtë. " Kombëtaren e zgjedh vetëm unë dhe askush tjetër. Jam konsultuar nga presidentin Duka, dhe ai më ka lënë të hapësirën e mundshme që unë të bëj përzgjedhjet sipas shijes dhe ideve që kam. Nuk kam ndërmend t'i bindem një shkrese që më ka ardhur nga një seksion i Federatës Shqiptare të Futbollit, njerëzit e së cilës unë nuk i njoh të gjithë. Dua të bëj edhe një herë të qartë, se unë nuk pranoj asnjë lloj ndërhyrje nga ana e Federatës, por do të diskutoj vetëm me presidentin. Është shumë e rëndësishme të bëhet e ditur edhe një herë, se unë jam trajneri i kombëtares shqiptare, dhe në këtë post unë jam i plotfuqishëm, për aq kohë sa e parashikon kontratat që kam nënshkruar", ka deklaruar Brigeli në faksin e mbërritur dje në zyrën e FSHF-së. Kjo është hera e parë, që trajneri i ri i kuqezinjve konfrontohet në mënyrë të hapur me disa segmente të FSHF-së. Në këtë mënyrë, bëhet e ditur, se ata që deri dje kanë bërë ligjin, madje duke përpiluar listat e kombëtares, sot e kanë humbur pushtetin e tyre.

Miqësorja me kroatët, vetëm në muajin prill

"Sëmundja" e mungesës së ndeshjeve miqësore, duket se do të vazhdojë gjatë për kombëtaren shqiptare. Presidenti i FSHF-së, Armando Duka dhe sekretari i përgjithshëm, Sulejman Starova, janë kthyer nga turneu dalmat, me një ndjenjë të pjesëshme kënaqësie. Duka, ka deklaruar se, "janë nënshkruar disa marrëveshje, në lidhje me bashkëpunimin midis futbollit shqiptar dhe atij kroat, dhe kjo është një gjë më se e mirë". Ndërkohë, presidenti i FSHF-së, por dhe sekretari Starova, janë shprehur se, " mundëm të siguronim një ndeshje miqësore me përfaqësuesen kroate, por kjo do të bëhet e mundur vetëm në muajin prill. Për periudhën e afërt, një takim i tillë është krejtësisht i pamundur, pasi, Federata Kroate e Futbollit ka plane të tjera". Në fakt, një ndeshje miqësore me kombëtaren dalmate, është e pamundur për ditët e afërme. Trajneri i kombëtares shqiptare, Hans Peter Brigeli, nuk mund të sigurojë një skuadër të fortë, sepse lojtarët të cilët luajnë jashtë vendit janë të gjithë të impenjuar në kampionatet ku luajnë. Brigeli ka theksuar, se nuk është shumë i bindur, që në një sfidë të tillë, të luajë me futbollistë nga kampionati shqiptar. Ndërsa, në muajin prill, kombëtarja shqiptare mund të ketë në dispozicion të gjithë lojtarët që ajo dëshiron të ketë.

Modifikuar nga i_lire datė 08/09/2003 ora 01:36

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2003 22:13
Eros nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eros Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eros (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Eros't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eros Shto Eros nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eros nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eros
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 26/12/2002
Vendbanimi: Amerik
Mesazhe: 62

Nė 1998 Shqipėri - Turqi 2 - 0, tani Turqit nuk denjojnė tė luajnė mė me ne

Federata Turke e Futbollit e ka refuzuar zyrtarisht ftesen e FSHF-se per nje ndeshje miqesore ne 12 shkurt te ketij viti. Do te ishte nje arritje e madhe per FSHF-ne nese kjo ndeshje miqesore do te luhej por kjo gje nuk ndodhi. Pergjigja negative ka arritur ne FSHF keto dite dhe me 12 shkurt pala Turke do te ndeshet me Ukrainen pasi planet e nje ndeshjeje me Portugaline nuk u realizuan.
Mesa duket, Turqia pasi arriti vendin e trete ne Boterorin 2002 nuk mund te luaj me me nje shtet te vogel si Shqiperia. Por eshte e cuditshme, ja ku eshte Turqia e treta ne bote dhe Shqiperia qe nuk e ka provuar akoma as Boterorin e as Europianin, gje qe do bente cdo njeri te mendonte se nje fitore ndaj Turqve do ishte e pamundur, por nuk eshte keshtu. Ne vitet e fundit Shqiperia eshte ndeshur dy here me ekipin Turk. Ne 1998 ne ndeshjen e zhvilluar ne Antalia, shqiptaret fituan thelle me rezultatin 4 - 1 dhe dy vjet me vone ne Gaziantep, Shqiperia i ka mundur perseri Turqit, kete rradhe me rezultatin e paster 2 - 0.

Po si eshte e mundur qe nje skuader qe rrihet bindshem 2 here nga Shqiperia te dale e treta ne bote? Mos jane bere Turqit me te talentuar dhe me teknike vetem per 2 vjet? Eshte e pamundur qe futbolli i nje shteti te ndryshoje aq shume, por eshte trajneri qe i ka organizuar dhe i ka bere nje skuader te denje per te luajtur ne Kampionatin Boteror.
Dhe Shqiperia duhet te kete talente te shumta perderisa ka arritur keto fitore, por nje trajner ambicioz do ta conte vendin tone shume me perpara. Shqiperise i duhet nje ndryshim mentaliteti. Duhet te futemi ne fushen e lojes me bindje se mund te fitojne kunder cdo skuadre. Duhet ti harrojme ato dite qe Shqiperia mundohej te bente vetem nje paraqitje dinjitoze, dhe prandaj skemi pesuar asnje here humbje te thella, se luajme me skeme 10-0-0. Duhet ta harrojme ate lloj loje ku mundoheshim te mbanim barazimin e paster 0 - 0, dhe pasi pesonim golin e pare mundoheshim te mos pesonim nje tjeter, ne vend qe te sulmonim per te barazuar.
Shpresoj qe trajneri i ri i Kombetares tone te jete ambicioz dhe te dale ne fushen e lojes per te fituar. Gjithashtu FSHF duhet te rrije larg dhe te mos nderhyje me punen e tij. Shpresojme qe kjo do te jete hera e pare qe Shqiperia do jete ne nje Europian, shpesojme qe ky vit do jete nje vit kthese ne historine e futbollit Shqiptar.

Modifikuar nga i_lire datė 08/09/2003 ora 01:33

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2003 22:18
Eros nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eros Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eros (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Eros't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eros Shto Eros nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eros nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eros
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 26/12/2002
Vendbanimi: Amerik
Mesazhe: 62

Tjeter Kosovar Per Ne Kombetare

Mehmet Dragusha nën vëzhgimin e Brigelit

Strategjia e Federatës Shqiptare të Futbollit për të afruar në skuadrën kombëtare të gjithë elementët cilësorë që ndodhen jashtë, mund ta veshë kuqezi edhe Mehmet Dragushën, kosovarin që luan në Bundesligën 2, me Aintrahtin e Trierit. Nëse do të ndodhë vërtet kështu, atëherë numri i futbollistëve kosovarë, që do të luajnë në kombëtaren shqiptare, rritet. Kështu, pas interesimit për Milaim Ramën dhe Lorik Canën, për të cilët FSHF-ja ka filluar procedurat e dhënies së nënshtetësisë shqiptare, një emër tjetër që po lakohet për t'u afruar në skuadrën kombëtare është Mehmet Dragusha.

Sipas presidentit të FSHF-së, Armando Duka, interesimet për këtë futbollist kanë filluar dhe pritet të konkludohet në të ardhmen e shpejtë. "Unë kam folur për këtë futbollist me trajnerin e kombëtares, Brigelin, të cilin e kam ngarkuar për ta vëzhguar kosovarin në fjalë në ndeshjet e tij me skuadrën ku luan, në Gjermani. Nëse Brigelit do t'i pëlqejë si lojtar, do të fillojmë menjëherë procedurat për ta pajisur edhe atë me pasaportë shqiptare. Unë premtoj se këtyre emrave do t'u shtohen edhe të tjerë, pasi kjo është pjesë e strategjisë sonë për rinovimin e kombëtares shqiptare, duke afruar elementët cilësorë, me kombësi shqiptare, kudo qofshin. Prandaj dua ta përsëris edhe njëherë se portat e kombëtares shqiptare janë të hapura për të gjithë futbollistët që kanë gjak shqiptari, mjafton që secili ta meritojë këtë nder dhe t'i shërbejë me dinjitet flamurit kombëtar", citohet të ketë thënë Duka. Në këtë mënyrë, axhendës së trajnerit të kombëtares, Hans Peter Brigel, gjatë ditëve të vëzhgimit të futbollistëve shqiptarë që luajnë në Gjermani, si Fatmir Vata, Altin Lala, Ervin Skela, i shtohet edhe kosovari, Mehmet Dragusha.

Modifikuar nga i_lire datė 08/09/2003 ora 01:22

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2003 20:54
Eros nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eros Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eros (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Eros't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eros Shto Eros nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eros nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eros
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 26/12/2002
Vendbanimi: Amerik
Mesazhe: 62

Ja dhe nje tjeter kosovar qe eshte nen vezhgimin e federates.Pra jo sepse Shqiperia do vetem Lojtar Shqiptar ne ekip por ajo do nje ekip te mire.FSHF nuk shikon drejt Shqiptarve po shikon drejt fitores!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2003 20:56
Eros nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eros Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eros (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Eros't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eros Shto Eros nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eros nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Kombetarja Shqiptare

Humbje e rëndë ne Maqedoni për djemtë e Kombëtares.

Përfaqësuesja maqedonase në ndeshjen miqësore të zhvilluar në Prilep, kundër Shqipërisë, arriti të shënojë fitore, me rezultat 3:1. Loja e përfaqësueses shqiptare në asnjë segment nuk ishte e nivelit, të cilin kishim mundësi të shofim në ndeshjet kualifikuese. Edhe përskaj faktit që bëhej fjalë për një ndeshje miqësore ndërkombëtare, profesionalizmi ishte një term i pa njohur për futbollistët shqiptar.

Me vetëm një goditje drejt portës në 45 minutat e para as që mundej të fitohej ndonjë shpresë se “kuq e zinjtë” do të mund të bëjnë diçka më tepër. Në krahasim me shqiptarët, futbollistët të cilët mbronin ngjyrat maqedonase ishin shumë më të disiplinuar në lojë dhe dinin se çfarë donin gjatë askioneve të tyre. Falë portierit Strakosha, disfata e Shqipërisë nuk ishte më madhe se kjo që u pësua. Dorën në zemër për dy golat e parë nuk janë aq fajtorë futbollistët shqiptar, sepse dy herë kishte ndërhyrje të palejuar ndaj Strakoshës, por ato nuk u referuan nga gjyqtari serbo-malazez. Golat për përaqësuesen maqedonase i shënuan: 1:0 Naumovski në minutën e 9’, kur kishte ndërhyrje të palejuar. Pandev në minutën e 36’ dhe Dimitrovski në minutën e 76’, kur nga e djathta krosoi Braga, përderisa golashënuesi ishte më i lartë me kokë. Nderin e përfaqësues shqiptare e mbrojti Skela në minutën e 73’, kur nga e majta krosoi Mukaj, përderisa Tare me kokë e punësoi Skelën.

Thanë pas ndeshjes:
Foto Strakosha: “Nuk mund të flas për gabime teknike, kur ato më tepër u bënë nga ana psikologjike. Vërtet u nervozuam , mirëpo në qoftë se je profesionist nuk duhet ta bësh këtë. Kështu ne ngelëm me një lojtar më pak në fushë, pas përjashtimit të Geri Cipit. Referimi ndikoj negativisht në rezultatin përfundimtar, por duhet ngelur gjakftohtë edhe nuk duhet të ngacmohesh nga referimi i keq”.

Dragan Kanatllarovski: “Prita një lojë shumë më të mirë nga Shqipëria. Para vet ndeshjes kishim shumë frikë, por megjithatë ajo frikë u dëshmua se ishte e pabazë, ose thjesht ne kemi kombëtare më të mirë dhe në një ndeshje mjaft korrekte shënuam fitore. Një fitore absolutikisht e merituar. Të gjithë ne duam që të jemi të suksesshëm, por megjithatë se sa ne mund të jemi të suksesshëm, për këtë ngel që të shohim në të ardhmen. Është shumë herët të flitet për Anglinë, por megjithatë të gjithë këta që ishin të ftuar do jenë edhe për dy ndeshjet e radhës”.


Gjyqtari serbo-malazez e kreu punën shumë herët

Mediat shqiptare në Maqedoni ishin shumë skeptike se do të mund të shohim referim të mirë në këtë ndeshje miqësore dhe ky skepticizëm u arsyetua në minutën e 18-të, të ndeshjes, kur nga loja u largua Geri Cipi. Në fjalë kishte pozitë jasht loje dhe ndërhyrje të palejuar, por referi malazez Mihajleviç, në vend që të referojë ndërhyrje të palejuar ndaj tij ose pozitë jasht loje, ai referon goditje të lirë për maqedonasit. I pa kënaqur me një vendim të tillë Cipi protestoi sikurse edhe Strakosha dhe të dy ndëshkohen me karton të verdhë, por Cipi, nuk mundi të pajtohej me kësisoj vendimi dhe vazhdoi të protestojë për çka edhe u ndëshkua me karton të kuq. Këtu ishte fundi i një referimi korrekt.

Shqiptarët pa zë në Prilep

Edhe përskaj faktit se në mesin e 3.000 shikuesve në stadiumin ‘Goce Dellçev’ në Prilep, kishte një numër të vogël të shqiptarëve reth 100, ata gjatë shënimit të golit të Skelës, nuk “guxuan” të lëvizin nga vendi, për të festuar shënimin e këtij goli. Ishin me siguri të frikësuar nga fyerjet që
vinin nga publiku, i cili ishte vendosur në tribunën ku ishin edhe shqiptarët. Për sjelljen e publikut maqedonas nuk duhet shkruar shumë, sepse fjalori i tyre është i njohur dhe nuk ka nevojë të përsëritet.

Kamera shqiptare në tribunë ato maqedonaset jasht

Përskaj faktit se kjo ndeshje miqësore ndërkombëtare nuk ishte transmetuar drejtpërdrejt në TV shtetëror maqedonas dhe atë shqiptar, prap se prap në tribunën e stadiumit kishte kamera shqiptare, të cilat bënë filmimin e ngjarjeve. Nga ana tjetër të gjitha mediat maqedonase (duke inkuadruar edhe ato shqiptare në Maqedoni) nuk ishin në tribunë për të shënuar këtë ngjarje
dhe së paku për të emetuar golat e shënuar. Vetëm një TV private nga Prilepi ishte në tribune dhe xhirojë ndeshjen.


Prilep: Maqedonia – Shqipëria 3:1 (2:0)

Stadiumi:’Goce Dellçev’ në Prilep. Koha dhe tereni të mirë për lojë.
Shikues: 3.000.
Refer kryesor:Goran Mihaljeviç – Serbi/Mali i Zi.
Golashënues: Naumovski 9’, Pandev 36’ dhe Dimitrovski 76’ (Maq) - Skela 73’ (Shqi).
Karton të verdhë:Stavrevski, Hristov (Maq.), Strakosha, Cipi, Haxhi, Duro (Sh).
Karton të kuq: Geri Cipi (Sh).
MAQEDONIA: Milloshevski, Mitrevski, Sedllovski, Stavrevski, A.Mitrevski, Shumulikovski, Braga, Naumovski, Pandev, Shaqiri, Hristov.
Luajtën edhe: Qumbev, Trajanov, Grozdanovski, Dimitrovski, Gjuzellov.
SHQIPËRIA: Strakosha, Dede, Cipi, Aliaj, Hasi, Bellai, Cana, Haxhi, Skela, Tare, Bushi.
Luajtën edhe: Beqaj, Beqiri, Duro, Dabula, Shkëmbi, Muka dhe Myrtaj.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2003 20:37
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Gjermani nuk kthehet nė Tiranė, por udhėton drejt Gjermanisė.

Nuk është e thënë që trajneri i kombëtares Hans Peter Brigel të shkelë në Shqipëri, nëse nuk ka ndeshje zyrtare të kombëtares. Menjëherë, pasi kuqezinjtë u mundën keqas nga përfaqësuesja e Maqedonisë, Brigeli nuk vonoi të bënte autokritikë nga Prilepi, duke u kërkuar falje shqiptarëve për këtë humbje të turpshme. Dje në FSHF, nga shefi i sektorit të ekipeve kombëtare, Besnik Cela, është mësuar se trajneri, nuk ka udhëtuar drejt Shqipërisë, por ka zgjedhur linjën Shkup-Frankfurt. Sipas Celës, Brigeli më parë kishte vendosur që të mos bënte një ndalesë në Shqipëri, pas ndeshjes me Maqedoninë. Në fakt, trajneri i kuqezinjve me të gjitha gjasat do të jetë në Shqipëri, vetëm në prag të dy ndeshjeve me Gjeorgjinë, më 6 dhe 10 qershor. Nga sektori i ekipeve kombëtare konfirmohet se gjermani do të jetë në Shqipëri, dy ose tre ditë para grumbullimit të ekipit kombëtar, që do të nisë më datë 1 shtator.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Gusht 2003 20:40
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Intervistė me Strakoshėn e kohėve tė fundit.

Synoj të thyej vetveten dhe askënd tjetër në këtë botë. Është një motiv krenarie kjo që kam bërë deri tani, pasi ia kushtoj të qenit tim shqiptar. Nuk kam përse të ndalem në këtë rrugë që kam nisur, teksa shikoj përkrahjen e të gjithë shokëve të skuadrës, të tifozëve që më duan dhe të trajnerit që beson ende tek unë. Kam vendosur ta mbroj ende, edhe për disa kohë të tjera, portën e kombëtares sime."

Kështu është shprehur Foto Strakosha, portieri 38-vjeçar kuqezi. Nuk pranon ta quash "Supermen", pasi i mjafton të jetë vendimtar për skuadrën kombëtare, duke vijuar të mbetet një "gardian" i pakalueshëm për kundërshtarët. Sidoqoftë, minutat e vështira të kombëtares sonë në Dublin, pas daljes së tij nga loja, tepër i dëmtuar, në ndeshjen Irlandë-Shqipëri, e kanë detyruar çdo njeri që jeton me futbollin kombëtar, përfshi këtu edhe trajnerin Brigel, të kuptojnë se bëhet fjalë për një Strakoshë "superstar", të pazëvendësueshëm për momentin në portën kuqezi. Qenia e tij, e kapitenit të kombëtares shqiptare, në katërkëndorin kuqezi, u jep më tepër besim shokëve të ekipit, por edhe trajnerit gjerman, Hans Peter Brigel. Prandaj jo më kot ky i fundit, pas ndeshjes me Zvicrën, teksa ka dëgjuar tek-tuk ndonjë belbëzim për tërheqje të Strakoshës, është shtruar e ka folur gjerë e gjatë me të, duke i kërkuar që të vijojë ta mbrojë portën e kombëtares shqiptare edhe në të ardhmen. Për të gjitha këto, Foto Strakosha është rrëfyer për "Sportin shqiptar", duke garantuar publikun shqiptar se do të jetë sërish mes katërkëndorit të kombëtares kuqezi.
- Foto, pas atij dëmtimi që pësuat në ndeshjen e luajtur në Irlandë, si ndiheni me shëndet?
- Në radhë të parë, ju falënderoj që interesoheni për shëndetin tim. Mirëpo, sado që të përpiqem t'u flas në radhë të parë për shëndetin, më përzihen mendimet me mërzinë e rezultateve, e cila ekziston ende tek unë. Vërtet na dha gëzim mënyra e lojës dhe lufta sportive që treguan të gjithë lojtarët në këto dy ndeshje, por na ka mbetur ende shija e hidhur e humbjeve. Për sa i përket shëndetit, shyqyr zotit jam më mirë. Ç'është e vërteta, mjekët që më vizituan, më kishin rekomanduar të bëja pushim absolut, të paktën 4 javë, por unë nuk e kam respektuar sa duhet këtë këshillë të tyre. Megjithatë, e përsëris, falë zotit jam mirë.
- Keni këmbëngulur, ashtu mes dhimbjeve, që të luanit në ndeshjen e dytë në Zvicër. Çfarë ju shtyu ta bënit këtë sakrificë, e cila lidhej direkt me shëndetin tuaj?
- Dua të them diçka tepër të sinqertë si përgjigje të kësaj pyetjeje. Nuk e di nëse do të më besojnë të gjithë njerëzit që jetojnë me kombëtaren dhe ta përjetojnë vetë se sa e vështirë ka qenë për mua të vendosja të luaja apo të mos luaja në ndeshjen me Zvicrën, ashtu i dëmtuar. Ishte një vendim i tipit "thikë me dy presa", i cili mund të më bënte "hero" nga njëra anë, por edhe mund të zhgënjente jo vetëm mua, por edhe shokët e ekipit. Nga dëshira e madhe për të luajtur dhe përfaqësuar ngjyrat e kombit, mendon vetëm se do t'ia arrish me sukses kësaj gjëje. Mirëpo në futboll ekziston edhe ana tjetër e medaljes, zhgënjimi. Unë guxova, duke besuar në forcat e mia dhe pranova ta mbroj portën kuqezi në atë ndeshje, ashtu mes dhimbjeve dhe ngarkesës psikologjike të dëmtimit. Se sa ia kam dalë mbanë me sukses, këtë mund ta thonë shokët e ekipit, trajneri dhe ata që e kanë ndjekur këtë ndeshje. Pas ndeshjes i kam pyetur bashkëlojtarët e kombëtares dhe disa njerëz të njohur të mitë se mos kisha bërë gabim që kisha vendosur të luaja në atë ndeshje. Kjo, pasi më dukej vetja se nuk isha në atë gjendjen e përhershme, pas dëmtimit, për të reaguar mirë në portë.
- Çfarë kujtoni nga këto dy ndeshje, si kapiten i ekipit kombëtar?
- Ajo që na ka ngelur nga këto dy ndeshje, sikurse e thashë edhe më sipër, është hidhërimi për rezultatet negative që morëm.
- A veçon Strakosha ndonjë shkak kryesor, i cili ka pasur ndikim të dukshëm në humbjen e kombëtares sonë në këto dy ndeshje?
- Kur je futbollist dhe nuk fiton, vërtet mund të gjesh shumë shkaqe dhe arsye për t'u justifikuar. Ç'është e vërteta, disa faktorë të jashtëm, që nuk kishin lidhje me ne, ndikuan sadopak në rezultat. Mirëpo në këto dy humbje kemi pjesën tonë edhe ne. Puna jonë si futbollistë është të korrigjojmë gabimet, pa u dhënë shumë rëndësi gjykimeve apo mënyrës sesi u sollën futbollistët e Irlandës. Vërtet ato nuk ishin të drejta dhe të ndershme, por kjo nuk përbën justifikim për ne. Rezultatit pozitiv duhet t'ia bëjmë hyzmetin vetë dhe të mos presin asgjë nga të tjerët, qoftë edhe kthimi i topit në mënyrë fair-play nga kundërshtari. Pra, duhet të jemi vetë vigjilentë në çdo aspekt.
- Megjithatë, kombëtarja shqiptare zhvilloi lojëra të mira në këto dy ndeshje. Çfarë mendoni se ka futur në skuadër trajneri gjerman kuqezi, Hans Peter Brigel?
- Nuk mund të përjashtosh nga një ekip, i cili shënon rritje në lojën e tij, edhe trajnerin. Pra, Brigeli ka meritat e tij në marrjen e katër pikëve me kombëtaren tonë, sikurse duhet të ketë përjetuar të njëjtin zhgënjim si edhe ne, futbollistët, për dy humbjet e fundit. Sidoqoftë, personalisht jam i mendimit se Brigeli është pika kryesore e këtij ekipi. Kështu që, në qoftë se publiku shqiptar, ashtu si edhe ne, është optimist se kjo kombëtare mund të arrijë një ditë edhe në finalet e një evropiani apo botërori, meritë ka edhe trajneri aktual Brigel. Çfarë të reje ka sjellë ai në skuadër? Ndryshimet vijnë në mënyrë komplekse. Unë nuk do të veçoja ndonjë risi pozitive me hollësi, por besoj se stafi drejtues ka meritën e padiskutueshme që e ka bërë kombëtaren shqiptare të ketë synime më të mëdha se asnjëherë tjetër.
- Atëherë, të flasim diçka në planin tuaj personal. Pas ndeshjes me Zvicrën thuhet se keni pasur një takim me Brigelin, i cili ju ka kërkuar me ngulm që të mos tërhiqeshit nga ekipi kombëtar. Ju si do të veproni?
- Faktikisht, për mua është një moment shumë shumë i vështirë. Në një moshë të tillë kur duhet t'i thuash lamtumirë futbollit, unë gjendem në një dilemë jashtëzakonisht të vështirë. Më duhet të marr një vendim të rëndësishëm dhe me tepër përgjegjësi. Pra, nisur nga kërkesa e trajnerit të kombëtares, Brigel, më duhet të vendos nëse do të rri sërish mes katërkëndorit të kombëtares, apo do të tërhiqem, sikurse e kisha menduar vetë. Që të jem i sinqertë, kisha vendosur që, pas këtyre dy ndeshjeve, në qoftëse ekipi ynë nuk do të kishte rezultate pozitive që të na mbanin gjallë pretendimet, të tërhiqesha. Madje, për këtë fakt i kisha vënë në dijeni edhe drejtuesit e ekipit kombëtar.
- Mos vallë tërheqja juaj nga kombëtarja kishte të bënte me vitet, apo me diçka tjetër?
- Personalisht, tërheqjen time nga kombëtarja në një moment të tillë e konsideroj diçka krejt normale. Sidoqoftë, kjo s'ka lidhje aspak me vitet. Unë isha i mendimit që t'i jepja të drejtën dikujt tjetër që ta mbronte tashmë portën kuqezi. Nuk është mendjemadhësi kjo që po them, të më kuptoni drejt, por dua të jem modest dhe realist. Është mirë që çdo njeri, qoftë ky edhe sportist, të pranojë realitetin. Realiteti ishte ky, që unë duhet të largohesha.
- A i qëndroni tashmë këtij vendimi?
- Pas një takimi që pata me trajnerin Brigel, të cilin dua ta falënderoj personalisht, jam ndier shumë më tepër i detyruar ndaj ekipit kombëtar. Besoj se gjatë gjithë këtyre viteve e kam treguar dëshirën dhe respektin që kam pasur për ekipin kombëtar, prandaj nuk kisha pse të prisja ta bëjë këtë gjë tani, në këtë moshë. Megjithatë, dua t'ju them se, pas bisedës me trajnerin Brigel, jam menduar gjatë me veten time, për të qëndruar apo për të ikur nga kombëtarja. Përfundimisht, them se kam vendosur t'i shkelmoj edhe ofertat që kam pasur, natyrisht në një drejtim tjetër, jo për të luajtur vetë, por për të drejtuar, dhe të vazhdoj ta mbroj sërish portën e kombëtares sime. Biseda me Brigelin më bëri të ndihem shumë herë më i ri, çka do të thotë se do ta mbroj portën e kombëtares deri kur të mos kem çfarë t'i jap më.
- Së fundi, a do vazhdojë të luajë Strakosha edhe sezonin tjetër me Kalithean, apo do të kërkojë një fat të ri?
- Me ekipin e Kalitheas e kam përfunduar kontratën dhe tashmë nuk kam asnjë lidhje me të. Në kampionatin grek ka qenë një vit nga më të vështirët, në të gjitha drejtimet, përfshi këtu edhe anën financiare të klubeve. Momentalisht gjendem këtu në Shqipëri, me pushime, i rekomanduar edhe nga mjekët, larg zërave të merkatos, për t'u riaftësuar nga dëmtimi që pësova në Dublin. Jam ende futbollist i lirë, pasi nuk kam firmosur kontratë të re me asnjë skuadër. Nuk e di se çfarë fati do të kem, por në ditët e ardhshme do të vendos për këtë gjë. Praktikisht kam refuzuar disa oferta që kisha nga skuadra të ndryshme, jo për të luajtur me to, por për të drejtuar nga stoli, pasi m'u desh të vazhdoja të mbroja portën e kombëtares. Me një fjalë, në Greqi, apo jashtë saj, unë do të luaj edhe disa kohë në fushat e blerta.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Gusht 2003 00:54
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_lire
^^i_lire^^

Regjistruar: 02/08/2003
Vendbanimi: ^^__^^
Mesazhe: 1610

Fatmir Vata ne Kombetare

Tekniku i kuqezinjëve Hans Peter Brigel më në fund ka vendosur të përfshijë në planet e tij dhe futbollistin e Arminias, Fatmir Vata. Pas miqësores me Maqdoninë tekniku gjerman ka mbetur i pakënaqur nga forma e treguar nga të besuarit e tij.

Në momentin që do të nisej për në vendlindjen e tij Gjermani Brigel u ka dorëzuar një listë drejtuesve të Federatës me 28 futbollist. Në këtë listë krahas emrave të tjerë figuron dhe emri i Fatmir Vatës. Një listë të tillë Brigel e ka paraqitur edhe para miqësores me Maqedoninë për të bërë më pas një seleksionim duke nxjerrë ata futbollist që morën pjesë në këtë miqësore. Kështu edhe lista tjetër është gati dhe tani drejtuesit e Federatës presin që tekniku i kuqezinjëve të bëjë seleksionimin e radhës. Surpriza më e madhe e kësaj liste është përfshirja e Fatmir Vatës i cili i ka munguar Kombëtares që nga turneu i Peruxhias. Vata me formën e treguar në radhët e Arminias më në fund ka fituar besimin e teknikut Brigel i cili e ka përfshirë në 28-she. Vata dhe Brigel kanë patur dhe një farë kontradite midis tyre pas deklaratave të bëra në shtyp ku në një farë mënyre kanë hedhur akuza ndaj njëri-tjetrit.
Por këto mëri duket se janë hedhur pas krahëve nga tekniku Brgiel i cili në ndeshjen e fundit të kuqezinjëve ka kuptuar se ka nevojë për të përforcuar sulmin. Futbollisti i Arminas Fatmir Vata me formën e treguar duket se do të jetë dhe ndryshimi i radhës për ndeshjen me Gjeorgjinë. Tekniku i kuqezinjëve pritet të bëjë disa ndryshime të formacionit për sfidën me gjeorgjianët e cila do të zhvillohet në datën 6 shtator. Forma e dobët e disa futbollistëve ka krijuar shumë dyshime në planet e tij. Rikthimi i besimit te garda e vjetër ka bërë që Kombëtarja të rritet në moshë. Sipas drejtuesve të Federatës, Brigel, listën përfundimtare të kuqezinjëve që do të përballen me Gjeorgjinë do ta publikojë vet dhe jo siç ka vepruar përpara ndeshjes miqësore me Maqedoninë duke e dërguar atë nëpërmjet një faksi. Sipas shefit të ekipeve kombëtare Besnik Çela Brigel ashtu si herët e tjera edhe kësaj radhe ka paraqitur një listë me shumë emra. Sipas Çelës gjithçka do të bëhet e ditur vetëm atëherë kur Brigel të jetë i pranishëm në Shqipëri dhe të deklarojë emrat përfundimtar pas përzgjedhjes së bërë. "Momentalisht ne kemi në dorë një listë prej 28 futbollistësh të cilën e ka formuluar Brigeli. Ai do të vijë në fillim të shtatorit për të niur përgatitjen për ndeshjen me Gjeorgjinë dhe vetëm atëherë do të publikohet lista e futbollistëve që do të marrin pjesë në këtë ndeshje", ka deklaruar Çela. Shefi Çela pranon se në listë mund të ketë edhe ndryshime por ndërkohë këto ndryshime sipas tij momentalisht nuk mund të deklarohen. Burime pranë Federatës bëjnë të ditur se përveç Vatës në listë nuk ka ndonjë ndryshim të rëndësishm. Emrat e futbollistëve janë po ata që kanë qenë edhe më parë. Grumbullimi i futbollistëve kuqezinj do të bëhet si zakonisht në "Hotel Dyrrah" në Durrës. Ndërkohë që grumbullimi do të bëhet në datën 1 shtator nisja drejt Gjeorgjisë do të bëhet në datën 4 shtator. Komiteti Ekzekutiv në mbledhjen e fundit ka miratuar që Kombëtarja do të udhëtojë me avion çarter dhe se akomodimi i tyre në Gjeorgji do të bëhet në "Hotel Sheraton" një nga më të mirët në këtë vend. Ndeshja do të zhvillohet në orën 20.00 (17.00 me orën tonë). Kështu ballafaqimi me përfaqësuesen e Gjeorgjisë i vlefshëm për turin eliminator të Euro 2004 pak nga pak ka filluar të marrë jetë.

__________________
s...._d._m... says: for nothing that happened this time...!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Gusht 2003 02:39
i_lire nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_lire Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_lire (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_lire't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_lire Shto i_lire nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_lire nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Sporti > Futboll > Kombetarja Shqiptare > Kombetarja Shqiptare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.