Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin
Gjithsej 17 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Vizioner, jeta personale qe solli i Riu ne kete forum, (ku une futem ralle), nuk kishte ne fakt ndonje gje te vecante nga ajo e rreth 20-30 perqind e shqiptarve te tjere qe martohen pa i pare fete, (pra me fe te perziera), mirpo ai e solli rastin e jetes se tij as si naiv e as si budalla, por si nje nga ata mijra te rinj sot te cilve fete e ndryshme i kane ndikuar shume ne idete, mendimet, veprimet e tyre, duke dashur te fitojne pike si zgjidhese te pjeseshme apo te pakten si preokupuese te jetes se njerzve; pra I Riu e prezantoi ate rast ne kendveshtrimin e fetarit, duke u perpjekur ti jepte pike fese se tij nepermjet atij prezantimi. Per kete ai morri pergjigjen e duhur, pa u ofenduar nga kerkush, pra nuk i eci kjo metode paqesore, e perhapur keto dy vjetet e fundit nga nje shumice myslimanesh, pas atyre viteve ca me pare kur i shihje ne veprime te dhunshme. Natyrisht qe fete, si dhe partite politike, do perdorin te gjitha format e afrimit me njerzit, -deri ketu nuk ka asgje per tu habitur. Por kur ato hiqen si fryme (ne fakt jane grupime) paqesore, apo kur pretendojne se zbulimet e shkences gjinden me pare ne librat e tyre "te shenjte", dhe ca me keq, kur pretendojne se jane ato qe i japin njeriut ligjet juridike (te zbritura nga Zoti keto), ne kete rast keta fetare duhet te perballen me te verteten, dhe ta shohin me syte e tyre se, ne ato qe thone, 90 perqind i kane genjeshtra. Po ti ndjekesh diskutimet e mesiperme, une u jam pergjigjur per gjithshka sa kane kerkuar dy fetaret e ketushem, ndersa ata nuk i jane pergjigjur as edhe njeres nga atyre qe une u kam kerkuar si argumente. Po keshtu me ka ndodhur edhe me dhjetra te tjere, qofshin myslimane apo tjeter feje. Dhe as nuk pres qe te ndryshojne brenda dites. E rendesishme eshte qe ata te perballen me fjalet qe thone. Ndaj cdo acarim tjeter, (qofte dhe nga ty), une do ta konsideroj si tentative te deshtuar fetaresh per t'iu shmangur diskutimit te metejshem.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 13:52
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Vizioner, jeta personale qe solli i Riu ne kete forum, (ku une futem ralle), nuk kishte ne fakt ndonje gje te vecante nga ajo e rreth 20-30 perqind e shqiptarve te tjere qe martohen pa i pare fete, (pra me fe te perziera), mirpo ai e solli rastin e jetes se tij as si naiv e as si budalla, por si nje nga ata mijra te rinj sot te cilve fete e ndryshme i kane ndikuar shume ne idete, mendimet, veprimet e tyre, duke dashur te fitojne pike si zgjidhese te pjeseshme apo te pakten si preokupuese te jetes se njerzve; pra I Riu e prezantoi ate rast ne kendveshtrimin e fetarit, duke u perpjekur ti jepte pike fese se tij nepermjet atij prezantimi. Per kete ai morri pergjigjen e duhur, pa u ofenduar nga kerkush, pra nuk i eci kjo metode paqesore, e perhapur keto dy vjetet e fundit nga nje shumice myslimanesh, pas atyre viteve ca me pare kur i shihje ne veprime te dhunshme. Natyrisht qe fete, si dhe partite politike, do perdorin te gjitha format e afrimit me njerzit, -deri ketu nuk ka asgje per tu habitur. Por kur ato hiqen si fryme (ne fakt jane grupime) paqesore, apo kur pretendojne se zbulimet e shkences gjinden me pare ne librat e tyre "te shenjte", dhe ca me keq, kur pretendojne se jane ato qe i japin njeriut ligjet juridike (te zbritura nga Zoti keto), ne kete rast keta fetare duhet te perballen me te verteten, dhe ta shohin me syte e tyre se, ne ato qe thone, 90 perqind i kane genjeshtra. Po ti ndjekesh diskutimet e mesiperme, une u jam pergjigjur per gjithshka sa kane kerkuar dy fetaret e ketushem, ndersa ata nuk i jane pergjigjur as edhe njeres nga atyre qe une u kam kerkuar si argumente. Po keshtu me ka ndodhur edhe me dhjetra te tjere, qofshin myslimane apo tjeter feje. Dhe as nuk pres qe te ndryshojne brenda dites. E rendesishme eshte qe ata te perballen me fjalet qe thone. Ndaj cdo acarim tjeter, (qofte dhe nga ty), une do ta konsideroj si tentative te deshtuar fetaresh per t'iu shmangur diskutimit te metejshem.


Hidhi nje sy nenshkrimit qe ke vene.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 14:00
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I Ri, ti vazhdon te me kerkosh fakte, dhe une vazhdoj te ti sjell.
Dy pikat e fundit ishin "vdekja" dhe "ligjet". E para eshte e qarte per cilindo, fetar apo ateist, bime apo kafshe, qelize apo krijese e zhvilluar, te gjithe i perfshin vdekja. Ky eshte nje ligjesi-fenomen i natyres, biles i gjithe materies ne Univers. Transformimi i materies eshte njehkohesisht vdekja dhe rilindja e saj. Kjo eshte dalluar qysh ne kohen e Heraklitit dhe Parmenidit (filozofve helene), qysh asaj kohe Pitagora fliste qarte per metamorfozen e materies, -keto i meson cdo nxenes ne shkolle.
Persa i perket ligjeve, kohra te lashta keto vendoseshin nga njeriu ne emer te Zotit / Perendise. Zbatimi i tyre kishte me perparsi kur keto leshoheshin ne emer te Fuqise se qiellit. Mirpo njeriu e pa abuzimin qe behej ne kete drejtim. Ai me i forti dhe me dinaku fliste ne emer te kesaj Fuqie, duke perfituar vete. Keshtu romaket qene te paret qe vendosen nje legjislacion, i cili nuk autorizohej ne emer te Zotit (Jupiterit) apo Zotave, por ne emer te njeriut, gje qe sot komentohet si "E Drejta Natyrore". Ky legjislacion orientohej qysh ne fillim nga e drejta e zoterimit (posedimit) te atij qe ishte mw i pare i ngulur diku. Keshtu, sado i dobet te ishte dikush, por qe ishte i ngulur diku ne nje vend ku nuk kishte patur me pare njerez, ky njeri njihej si zoti i atij vendi. Ndersa me ligjet fetare te meparme, ketij njeriu mund ti merrej prona, si njeri jo i fese se vertete. Pra, kjo e drejte romake (jo fetare) ka vazhduar deri me sot dhe eshte zgjeruar ne te gjitha fushat ku njeriu vepron.
Nuk e di a e sqarova me fjale te thjeshta I Ri problemin e ligjeve qe permende, se vine nga Allahu? Keto ligje qe i ka bere mendja e njeriut, bazuar ne pervojen e tij shum-shekullore, po i kopjon sot edhe bota fetare myslimane, ajo arabe, ajo indiane, etj.. Nese ti akoma qendron ne mendimin tend, ate te kundert me kete qe solla une, atehere ti quhesh hipokrit, pasi zbaton ligjet njerezore, nga ana tjeter thua se keto ligje nuk jane nga mendja e njeriut por nga Zoti! Pervec kesaj tregon qe nuk ke kryer as pese klase shkolle.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 14:13
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Nuk ke sqaruar gje. Sinqerisht dhe troc, ti si shume te tjere, i beni qejfin vetes, ngaqe i keni friken asaj qe eshte transmetuar ne librat e ALlahut.

Sado që të jetoj njeriu në këtë dynja, sado që ai të dëfrehet me kënaqësitë dhe lezetet e saja, fundi i tij është i paevituar. Patjetër çdo njeri do ta ketë fundin dhe ky fund është vdekja, prej së cilës nuk ka shpëtim. Thotë Allahu i Lartmadhërishëm: "çdo shpirt do ta shijoje vdekjen, e tek Ne keni për tu kthyer" [ali imran 185].

Patjetër do t'a përjetojmë ditën, në të cilën do të kthehemi tek Allahu i Lartmadhërishëm, që të na llogarit për ate që punuam në këtë dynja. Thotë Allahu i Lartmadhërishëm “friksojuni ditës në të cilën do të ktheheni tek Allahu" [bekare 281].

Ajo është dita e fundit, nuk ka ditë pas saj. Ajo është ditë e madhe në të cilën do të dalim para Allahut të Lartmadhërishëm, është ditë që do të del para Allahut, i madhi e i vogli, i ndershmi e i pandershmi, i pasuri e i varfri; ajo është dita dhe takimi i premtuar…

Para kësaj dite është një moment në të cilin njeriu kalon prej botës së mashtrimit në botën e gëzimit ose hidhërimit; mvarësisht prej veprave të tij. Ky moment është momenti në të cilin njeriu hedh shiqimin e fundit në djemt e vajzat e tij, në vëllezerit e motrat e tij kurse në fytyrën e tij lajmerohen agonitë e vdekjes dhe nga zemra e tij burojnë rënkime dhe gjëmime të thella. Ai është momenti në të cilin njeriu e kupton pavlefshmerinë e kësaj dynjaje, është momenti në të cilin njeriu ndien dhimbje dhe humbje për çdo moment të cilin nuk e ka shfrytëzuar në rrugen e Allahut të Lartmadhërishëm.

Atëherë ai mund të thërret "O Zoti im! Më kthe, ndoshta do të punoj mirë për ate që leshova [nuk e bëra deri sa isha në dunja]". [mu'minun 99-100].

Ai është moment në të cilin meleku i vdekjes e thërret njeriun. Ah po ta dije se a therret për të mirë [ta përgëzoje me xhennet] apo e thërret vrazhdë si për banor të xhehennemit!

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 14:34
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Aktori amerikan Will Smith, thotë per Islamin

''Para disa kohësh vizitova Indinë dhe qëndrova në një hotel bri Taxh Mahalit. Aty, thirrej pesë herë në ditë Ezani për lutje. Kjo ishte ndër gjërat më të bukura që pashë atje. Ashtu i shtrirë në shtratin tim, nisa të mendoj: Çfarëdo feje që të kesh, është e mrekullueshme që të kesh një sinjalizues pesë herë në ditë që të kujton Krijuesin tënd!''

Pjesë e intervistës dhënë gazetës ''Newsweek''

----------

I'm not bothered when someone says "Allah" because they're talking about God—we are talking about the same person. I was in India recently and my hotel was near the Taj Mahal. Five times a day there would be a call for prayer, and it was the most beautiful thing. I was lying in my bed thinking, no matter what your religion is, it would be great to have that reminder five times a day to remember your Lord and savior.

---------------

burimi i info( faqe e 2-te) :http://www.thedailybeast.com/newswe...will-smith.html

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 18:05
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I Ri, une mund te kem ndonje moment frike ne jeten time mbi ato qe syte e kesaj jete nuk e shohin, por ne pergjithesi nuk kam aq frike, sepse nuk kam bere keq dhe do isha i fundit ne bote te demtoja dike nga arsye (besimi) fetare. Kuptohet, aq mw pak mund te kem frike nga ato qw permbajne librat e Allahut, sepse i kam lexuar dhe sterlexuar, dhe nuk kam pare libra mw antifetare se ato. Kam mbi 30 vjet qe e kam deklaruar kete nder dhjetra besimtare te besimeve te ndryshme, dhe ai Zot apo Perendi apo cfardo qofte si Fuqi e mbinatyrshme, vetem me ka inspiruar dhe dhene nje llogjike te forte te pakten per kete gje, -po te flasim me fjalet e tua. E keqja nuk me ka ardhur asnjehere nga Zoti/ Allahu/ Perendia/ apo cfardo emri tjeter. Por as nga njerez besimtare te urte qe shohin punen e tyre. Deri tani e keqja me ka ardhur nga militante idesh apo besimesh. Por per cudi, keta e kane pesuar vete me shume. A ka qene aty dora e Qiellit, kete une nuk e di, se nuk jam besimtar i kalibrit tend, qe ha te gjitha öfare dikush dhe dikushra kane shkruar qindra vjet me pare.
Po ti lexosh dhe krahasosh shkrimet e ne te dyve ketu, e shikon sa dashuri rrezatojne shkrimet e besimtarit dhe sa ato te "ateistit". Cilat jane shabllone dhe pa pergjegjesi argumentimi, dhe cilat tentojne te thone dicka nga llogjika njerezore. Ti e ke marre Kuranin pa dyshimin me te vogel si fjale te Zotit, ndersa une e shfrytezoj ate veti qe me ka dhene Zoti, dyshimin, (sepse ne Bibel dhe Kuran thuhet qe Zoti eshte pergjegjes edhe per veprimet tona). Nese une e marr dicka pa dyshim, atehere pse te mos marr si fjale te Zotit kete Bibel dhe kete Ungjill, te cilat ju besimtaret e vertete i kritikoni ne mijra broshura dhe faqe interneti? A mund te me thuash pse?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 18:59
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I huaj, persa i perket mahnise qe ky amerikan ka ndjere ne thirrjen pese here te artopalantit kompjuterik me ze te larte te minarese se xhamise, do i kujtoja ketij amerikani ate qe u kam shkruar komunitetit mysliman shqiptar, mbi kete veprim te papergjegjshem dhe te kundraligjshem te tyre, te zgjuajtjes se miletit dhe femijve qysh para ores pese. Ky amerikan duhet te jete zgjuar vete me pare, por nese do te zgjuhej nga ky artopalant, apo te shihte se si femijet e vegjel zgjohen nga artopalanti i cjerre i minarese, nuk besoj se ai do te mahnitej. Une nuk e di ku e gjejne kete te drejte komunitetet myslimane zgjimin e miletit dhe te femijve qysh me nate, ne nje kohe qe as ne Kuran nuk shkruhet mbi kete zgjim te detyruar te popullates, ne nje kohe qe ligji juridik i cdo shteti (shqiptar, amerikan, etj.) nuk e lejon zhurmen midis ores 10 te darkes deri ne 6 te mengjezit. Qenka ligji i ri fetar mbi ligjin juridik te shtetit? Ne Shqiperi nuk ka shtet, se te kishte shtet nuk do lejonte artopalante minaresh ne pese te mengjezit. Kam biseduar me dhjetra njerez mbi kete problem, mbi 99 perqind e shqiptarve jane kundra artopalantit te mengjezit me ze te larte, por nuk kemi c'te bejme, thone, me keta nuk mund te bisedohet, te zhdukin... Njerzit kishin frike ne Shqiperi sepse ne komunitetin tuaj mysliman jane gati aktivistet dhunues, friksues dhe vrases, te cilet ne emer te Allahut i japin te drejte vetes te bejne c'te duan ndaj kujdo qe kerkon te drejten e tij kushtetore. A e kupton qe njerzit ne Shqiperi dhe kudo ne bote kane frike nga radikalet myslimane, sepse ju nuk njihni ligjet juridike por njihni vetem ato fetare, te interpretuara si te duan keta radikale!?
Une nuk mund ta imagjinoj se sistemi juaj i dhunes dhe genjeshtres do jete i perjetshem. Por nganjehere mendoj, shyqyr qe eshte nje subjekt i tille, me te cilin kemi te merremi gjithe jeten, por jo kaq fanatik-radikal-dhunues, si akoma shume prej jush; -se ne fund te fundit vetem polet jane te perjetshme.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 19:22
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Citim:
Po citoj ato që tha robert
/.../...Ti e ke marre Kuranin pa dyshimin me te vogel si fjale te Zotit, ndersa une e shfrytezoj ate veti qe me ka dhene Zoti, dyshimin, (sepse ne Bibel dhe Kuran thuhet qe Zoti eshte pergjegjes edhe per veprimet tona). Nese une e marr dicka pa dyshim, atehere pse te mos marr si fjale te Zotit kete Bibel dhe kete Ungjill, te cilat ju besimtaret e vertete i kritikoni ne mijra broshura dhe faqe interneti? A mund te me thuash pse?


Robert, i nderuar, dyshimet jane nga djalli, te cilat nje besimtar duhet t'i parashtroje te Kur'ani - liber qe nuk u le vend dyshimeve.

Per sa u perket fjaleve me ngjyre (jeshile) te gjelber, deshmojne se ti nuk e paskesh lexuar Kur'anin ose i ke ngaterruar me ato qe ndodhen ne Biblen e rishkruar. Nuk dua te pohoj se genjen apo do te mashtrosh (manipulosh), keshtu me shprese qe t'i kesh ngaterruar. Perndryshe, silli ketu.

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2012 21:00
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Straniero
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/12/2007
Vendbanimi: ne Toke te Allahut(s.b.w.t)
Mesazhe: 442

Mrekullitë matematikore në Kur’an

Kurani permbane nje sere mrekullish matematikore. Nje shembull konkret i ketyre mrekullive eshte numri i perbashket qe del nga perseritja e disa fjaleve te caktuara. Keto fjale, te cilat kane lidhje me njera-tjetren, perseriten me te njejtin numer ne menyre te habitshme.
Me poshte jane permendur keto fjale si dhe numrat e perseritur ne Kuran:
Shprehja “shtate qiej” perseritet shtate here ne Kuran. Gjithashtu, edheshprehja “krijimi i qiejve” perseritet shtate here ne Kuran.
Shtate qiej 7 here
Krijimi i qiejve 7 here

Fjala “dite”, ne numrin njejes, perseritet 365 here. Po kjo fjale, ne numrin shumes, perseritet 30 here. Ndersa fjala “hene”, perseritet 12 here ne Kuran. Nuk duhet te harrojme se levizja e henes eshte baza e kalendarit henor, i cili, ashtu si dhe kalendari diellor, ka 12 muaj.

Dite 365 here
Ditet 30 here
Hena 12 here

Fjala “tradheti” dhe fjala “i keq” perseriten nga 16 here ne Kuran.
Fjalet “bime” dhe peme” perseriten nga 26 here ne Kuran.

I tradheti 16 here
I keq 16 here

Bime 26 here
Peme 26 here

Fjala “denim” perseritet 117 here ne Kuran, ndersa fjala “falje”, e cila eshte nje nga bazat themelore te Kuranit, perseritet dy here me teper, pra 234 here.
Denim 117 here
Falje 2 x 117 = 234

Fjala”thuaj” eshte permendur nga 332 here. Po aq here eshte permendur edhe fjala “thane”.
Thuaj 332 here
Thane 332 here

Fjalet “Dunia” (jeta e kesaj bote) dhe “Ahiret” (jeta e botes tjeter) jane permendur nga 115 here secila.

Fjalet “shejtan” dhe “engjell” perseriten nga 88 here ne Kuran.

Fjala “besim” dhe fjala “mosbesim” perseriten nga 25 here ne Kuran.

Fjala “zekat” perseritet 32 here. Edhe fjala “begati” perseritet 32 here ne Kuran. Zekati eshte nje “takse” vjetore, e cila eshte e barabarte me 2,5 % te pasurise, dhe jepet nga te pasurit per te varfrit. Ne shume ajete kuranore dhe fjale te Profetit permendet se Zekati eshte pastrim dhe begati per pasurine e njeriut.

Fjala “te miret” perseritet 6 here, ndersa fjala “te keqinjte ” perseritet dy here me pak, pra 3 here.

Fjalet “vere-ngrohte” dhe “dimer-ftohte” perseriten nga 5 here ne Kuran.

Gjithashtu edhe fjalet “vere” (pije alkoolike) dhe “dehje” perseriten nga 6 here ne Kuran.

Fjala “pasuri” perseritet 26 here, ndersa fjala “varferi” perseritet dy here me pak, pra 13 here.

Ne shume ajete kuranore jane permendur edhe fazat e krijimit te njeriut.Per kete le te marrim per shembull ajetin kuranor te meposhtem:
“Ne e kemi krijuar njeriun nga toka. Pataj e beme pike (nutfetun) ne nje vend te sigurte (ne mitren e nenes). Pastaj e shnderruam piken ne alek, pastaj alekun e shnderruam ne cope mishi (mudga) pastaj kete cope mishi e shnderruam ne eshtra, pastaj eshtrave u veshem mishin, pastaj e beme njeriun krijese tjeter (me shpirt). I larte eshte Allahu, Krijuesi me i mire.” (El-Mu’minun: 10-14)

Pra fazat e krijimit jane: toke, pike (fare), dicka e varur, cope mishi, eshtra dhe mish. Po te bejme nje mbledhje te shumes se pergjithshme te permendjes se ketyre fazave, perftojme numrin 65. Po kaq here eshte permendur edhe fjala “njeri”

Njeriu 65

Toka Turab 17
Pike Nutfetun 12
Cope mishi Alek 6
Eshtra Mudga 3
Dicka e varur Idham 15
Mishi Lahm 12

Shuma 65

Besoj se askush nuk mund te thoje se eshte rastesi.

__________________
Nena eshte shkolle, ne qofte se e pergatite ate ke pergatitur nje popull....... .
O All-llah meshiroi prinderit e mi, sic u kujdesen per mua ne vegjeli

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2012 15:17
Straniero nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Straniero Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Straniero (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Straniero Shto Straniero nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Straniero nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

I Ri, flm. per nderimin, gje kjo qe nuk ndodh thuajse fare ne ithtaret e besimit mysliman, ndaj atyre qe nuk puqen me besimin e tyre.
Persa i perket dyshimit si pune e djallit, nuk po zgjatem, sepse kjo teme eshte rrahur aq shume qysh prej mijra vitesh nga njeriu, sa nuk ka c'te sillet me ndonje gje e re.
Ndersa persa i perket frazes qe nenvizon me jeshile, si prove kjo qe nuk e kam lexuar Kuranin, po te sqaroj edhe nje here qe e kam lexuar dy here, heren e dyte me kujdes. Si Bibla e vjeter ashtu dhe Kurani e perserisin shume here tezen se eshte Zoti pergjegjes per gjithshka, edhe per veprat e keqiaja. Ja, une po te sjell shpejt disa pasazhe, por ne Kuran ka me shume; (fjalet ne kllapa jane nga shkruesi i Kuranit, duket ato nuk gjinden ne origjinalin arabisht, pra tek fjala e Muhametit): Sureti El Enfane, p.17, f.215:
Ju nuk i mbytet (ne te vertete) ata, po Allahu (me ndihmen qe ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte (ne te vertete) kur i gjuajte ata, por Allahu (te ndihmoi) i gjuajti,...
Sureti El nahl, p.93, f.321: Sikur te deshironte Allahu do t'ju bente nje popull (ne nje fe), por (sipas dijes se Vet) Ai e le te humbur ate qe do, dhe e udhezon tjetrin qe do, e patjeter do pergjigjeni per ate qe vepruat.
F.323, p.107: ... e Allahu nuk udhezon njerezit jobesimtare.
P.108: te tille jane ata qe Allahu ua mbylli zemrat, degjimin dhe pamjen e tyre dhe te tille jane ata naivet.
Sureti El Kehf, p.57, f.346: ...Ne kemi vene mbi zemrat e tyre mbulese ne menyre qe te mos e kuptojne ate (kuranin), kurse ne veshet e tyre shurdhim, andaj edhe nese i therret ti ata ne rruge te drejte, ata si te tille nuk do te udhezohen kurre.
E kupton i Ri? Kurre! Sepse keshtu ka vendosur vete Allahu, ky Allah qe i thote keto edhe shume here te tjera ne Kuran, ky Allah qe thote se keta jobesimtare (talles te Muhametit) jane te shtyre nga Djalli, ky Allah qe thote se keta jobesimtare jane kokforte dhe si mosdegjues te Tij do perfundojne ne Ferr. E shikon i Ri, ti dyshove ne te verteten qe une te thashe, ate se une e kam lexuar Kuranin, dhe une te solla shpejt vetem pak prova per te te hequr dyshimin. Une ta hoqa dyshimin e Djallit ty, ndersa ti akoma nuk ke bere deri tani percapjen me te vogel te ma heqesh mua dyshimin, se Zoti nuk ka derguar libra (fjale) ne njerzit, sic pretendoni ju besimtaret e Kuranit apo Bibles. M.gjth. gjithe te mirat.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2012 10:48
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 17 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Ēfarė Thonė Tė Tjerėt Pėr Islamin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.