Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Nga Pavarsia nė Clirimin e Shqipėrisė nga Nazi-Fashizmi (1912-1944) > Shqiperia nen Pushtimin Gjerman
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Zef Pali...vazhdim...

Më vonë agronomi i Pejës më rrëfeu:

Nji mbramje në kohën e mbledhjes së madhe në Mukje, nji maqinë ushtarake me tre oficerë gjermanë u paraqit në zyrën time. Ma prenë shkurt: "Po të presim në Beligrad!". U drodha nga frika gjithë natën e udhëtimit prej Peje në kryeqytetin e Jugosllavisë së pushtueme nga nazistët. Shoqnuesit as nuk hapshin gojën.
Me të arritun në vendin e caktuem, më përcollën në nji sallë ku gjindej nji tryezë e madhe, mbi të cilën shtrihej nji hartë e Shqipnisë. Nji varg oficerësh gjermanë rrijshin të kërrusun mbi hartën e vendit tonë. Më afruan dhe më rrëfyen:
Nji mbedhje e madhe po bëhet afër Krujës mes nacionalistëve dhe komunistëve. Me këtë rast kaq të volitshme - shtuen- nji bombardim i Luft afes do t'ia këputëte kokën rezistencës. Si kujtim do të lamë nji grumbull vorrezash...!

Kur e kuptova qëllimin e gjermanëve, të cilët ishin të lajmëruem shumë saktë, mora zemër dhe dhashë mendimin e kërkuem. U thashtë:
Në Mukje nuk janë mbledhë vetëm komunistët, por asht grumbullue ajka e nacionalizmit shqiptar. Ju, me këtë bombardim do t'i këputni kryet përtërimjes kombëtare shqiptare. Shqiptarët i duen gjermanët edhe qindresa asht e drejtueme kundër italianëve, të cilët tashmë e humbën luftën e tyne edhe janë banë nji peshë edhe për ju. Gjermania nuk humb ndonji gjë nga shpallja e pavarësisë së Shqipnisë, ndërsa nji bombardim i juej do të hapi nji hendek të përjetshëm mes jush dhe nesh.

Nuk mu përgjegjën ma, por natën më kthyen në Pejë, në vendin ku më kishin marrë.
Ndoshta fjalët e mija ndaluen nji tragjedi.



Marrë nga gazeta "Flamuri". (botim pas luftës)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 03:48
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha tresh
Une nuk do te fshij as edhe nji nga materialet e mesiperme mks rrahja e mendimeve eshte me e vlefshme se fshimja dhe heshtja. Mbi 50 vjet kena heshte mbi historine tone, prandaj se shoh te arsyshme qe ti fshij po secili te jape versionin e tij te historise e ne fund te nxjerre konkluzionert e tija.
Te vazhdojme te diskutojme ashte shume ma mire se sa te heshtim, dhe pse sigurisht faji qe sot po debatojme ala mbi historine tone nuk ashte i joni si forumista por i atyne qe na lane pa histori.



Jam plotësisht dakord me ty!!

Këto që shkruajta më sipër janë dokumenta që ndodhen në AQSh dhe besoj se duhet të jenë publikuar e shkruar libra mbi këto fakte historike. Unë shkruajta këtu ato që pata mundësi, dhe mundësitë i kam mjaft të pakta këtu ku jam tani (në g*p të s'ëmës, sic thonë nga jugu [më falni për shprehjen]). Edhe mundësitë i keni më të mëdha ju që jeni në Evropë për t'i blerë ata libra (nqs ekzistojnë).

Të them të drejtën s'kisha ndër mënd që këto t'i shkruaja këtu, por me c'lexova në shumë tema duket që shumica e anëtarëve të këtij forumi janë potenciale intelekti (pavarësisht nga idetë politike), dhe jam i sigurt që në 1 të ardhme të afërt do marrin fatin e Shqipërisë në dorë. Edhe shkruajta thjesht të vërteta të historisë, pa u mbështetur në bindje politike.
Bindjet politike s'më interesojnë aq shumë, bindja ime e parë është Shqipëria, pastaj vjen politika. Edhe Shqipëria ka vend për të gjithë shqiptarët, mjaft vazhduam dhe ne me luftën e klasave (ose Luftën e Glasave sic thotë im'at )! Pa dashur e pa e kuptur po vazhdojmë në hapat e Enverit, dhe kështu po e lëmë Shqipërinë pa shqiptarë e pa zot.
C'ironi e ndyrë!! Po bëjmë pikërisht atë, që duan anti-shqiptarët e vërtetë.



P.S. Kjo që vijon s'është për as1 nga anëtarët e forumit, është për ata historianë të marksizëm-leninizëm-stalinizëm-enverizmit që vazhdojnë të bëjnë historinë e Shqipërisë...

Sic e tregojnë edhe vetë dokumentet e P.K., pa parë dokumentat e "armiqve të popullit", historia është shtrëmbëruar së tepërmi, edhe ju "historianët" tanë të "ndritur" vazhdoni me porositë e udhëheqësit tuaj të shtrenjtë.

Sic thotë populli: "unë të tregoj ku është ujku, kurse ti më pyet ku janë gjurmët."

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2004 04:55
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

1 pikė tjetėr...

1 pikë tjetër që më ka vënë në dyshime prej kohësh është numri i të rënëve gjatë luftës. Sipas historisë sonë janë 28.000. Por kur isha në muzeun e Luftës së II Botërore në Kiev, në tabelën e vëndeve pjesë-marrëse në këtë luftë Shqipëria figuronte me shumë më pakë dëshmorë (s'e mbaj mënd mirë, por më duket se 7.000 pak a shumë). Dhe pastaj duke u bazuar në numrat e historisë sonë, Shqipëria kishte rreth 25 brigata partizanësh, dhe cdo brigatë përbëhej nga 500 deri 1.000 partizanë. Llogaritë s'dalin edhe sikur të gjitha brigatat të kishin nga 1.000 partizanë dhe të ishin vrarë të gjithë.

Dua të shuaj kuriozitetin.

C'farë faktesh mund të keni rreth kësaj?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2004 19:35
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Exclamation

Ne Qershor 1943, pas luftes se Mallakastres, Mehmet Shehu i dergon 1 leter Besim Belishoves (komandant i B.K. ne Mallakaster) ne pergjigje te akuzave qe i bente ky i fundit per padrejtesite e cetave partizane ndaj popullit:
--Bagetite i kemi sekuestruar bashke me anetaret e B.K. e i kemi ngrene se bashku, ASHTU SIC LUFTUAM SE BASHKU. Sa per bagetite ne fshatrat e djegura aty eshte shkelur direktiva dhe ne i morem ato masa qe te mos sekuestrohen me.

A.Q.SH. fondi 18, dosja 44.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2004 23:30
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Zeri i Popullit, nr.11-12 Janar 1943

LUFTA E GJORMIT

Edhe karta e fundit qe fashizmi u perpoq te loze ne Shqiperi per te percare Luften Nacionalclirimtare te popullit tone deshton ne menyre te shemtuar.
Disa qindra dibrane dhe mirditas qe politika e turpshme e fashizmit mund t'i genjeje duke perfituar nga injoranca dhe pa djallezia e tyre i rekrutoi ne luften faqe zeze te historise ne luften vellavrasese gege kunder toskesh, e pane me syte e tyre se atje, ne malet e Laberise kreshnike, nuk jane sic u kishte thene fashizmi, ruse e greker, qe luftojne kundra shqiptarve, por jane shqiptare vete qe luftojne kundra armikut te felliqur te popullit shqiptar, fashizmit okupator.
Popull, partizane, VULLNETARE TE LIRISE* (*luftetaret e Ballit Kombetar), luftojne sot krah per krah te shkrire ne nje shpirt te vetem qe ka qe ka per deshire e qellim: lirine e popullit shqiptar, lirine e pavaresine e Shqiperise.
Ata e priten me zjarr armikun qe ish pergatitur te hynte ne vatrat e tyre per te shtypur levizjen clirimtare te popullit.
Fashizmi po e humbet besimin dhe ne njerezit e besuar te tij. Vrasja e komisarit te nalte Qazim Koculi, e prefektit te Vlores, Lele Koci eshte 1 deshmi e gjalle e tmerrit te zi fashist.

Autor i ketij artikulli eshte Shefqet Musaraj, shoku dhe bashkeluftetari i Enverit.
Ne vitin 1979 ne revisten "Ylli" nr.7 pohon:
--Me idete komuniste une isha ushqyer qysh nxenes. Anetar i P.K.SH. jam qe ne diten e themelimin te saj.
Per here te pare, me porosi te Partise dhe nen udheheqjen e saj te drejtperdrejte, kam shkruar traktin e diteve te para te Janarit 1943 qe kish per teme luften e Gjormit kunder milicise fashiste italiane. Traktin e shkrova per te dyten here (dmth pas luftes) pas verejtjesh e sugjerimesh konkrete qe bente mbi doreshkrimin tim te pare vete themeluesi dhe udheheqesi i Partise sh.Enver Hoxha.
Verejtjet e tij konsistonin ne ate qe une te isha me realist, me i thjeshte dhe me i prere ne shkrimin tim, te mos zgjatesha ne historira te kota, po te hyja drejtperdrejte ne teme t'i bija fort ne koke armikut dhe tradhetareve...

P.S. Besoj se edhe ketu duket shtremberimi i fakteve qe kane bere komunistet pas luftes duke mohuar dhe gjera qe i kane thene vete me pare.

Modifikuar nga Perendia datė 23/04/2004 ora 01:35

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2004 00:09
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Dokument i B.K. drejtuar O.N.C. (A.Q.SH. F.14 D.32)

SHQIPNIJA E SHQIPTARVET--------------------------GJINOKASTER me d.11/9/1943
JA VDEKJE JA LIRI


----------ORGANIZATES NACIONAL CLIRIMTARE--------------

Ju njoftojme se Gjinokastra asht ne duart e Shqiptarvet. Qysh pardje kemi kerkuar te viheshim ne kontakt me Juve, per te bashkepunuar dhe k'ordinuar veprimet.
Sot ju ftojme, qe sa me pare te delegoni perfaqsusit tuaj per ket qellim.
Casti asht kretik, nuk lypset t'i shmangemi detyres qi na imponojne rrethanat e luftes kundra okupatorit te ri, interesat e larta te Kombit dhe ato te demokracis Shqiptare.
Ne qofte se nuk do t'i pergjigjeni kesaj Thirje te sinqert nga ana e jone, me hovin qi imponohet nga rasti na duket se merrni nji pergjegjsi te rande per para popullit.
Me prursin prasim nji pergjegje te shpejte.



KOMANDANT I PERGJITHSHEM---------------------------------------ANTARI KESHILLIT TE QENDRES
TE FUQIVE OPERATIVE----------------------------------------------AV. DR. SKENDER MUCO
TE B.K. TE JUGUT---------------------------------------------------(FIRMA)
HYSNI LEPENICA
(FIRMA)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2004 00:33
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shenjtori
Still Angel

Regjistruar: 14/09/2003
Vendbanimi: FREE
Mesazhe: 765

Re: Dokument i B.K. drejtuar O.N.C. (A.Q.SH. F.14 D.32)

Citim:
Po citoj ato që tha Perendia



KOMANDANT I PERGJITHSHEM---------------------------------------ANTARI KESHILLIT TE QENDRES
TE FUQIVE OPERATIVE----------------------------------------------AV. DR. SKENDER MUCO
TE B.K. TE JUGUT---------------------------------------------------(FIRMA)
HYSNI LEPENICA
(FIRMA)



Perendia, do te doja te dija disa detaje te vogla:

1. Cili eshte burimi i ketyre postimeve te tua?
2. Personat qe kane shkruar kete leter jane keta te permendurit me siper?(S. Muco & H. Lepenica)
3. Kete leter e ka shkruar H. Lepenica??
4. Nqs do te dije dhe origjinen e H. Lepenices dhe S. Muco do me ndihmoje shume.

P.S: Pres pergjigjen e ketyre pyetjeve per te sqaruar dicka me vone......

__________________
Budallenjte thone, une mesoj nga gabimet e mia, une preferoj te mesoj nga gabimet e te tjerve.- Bismark

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2004 09:25
Shenjtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shenjtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shenjtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Shenjtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shenjtori Shto Shenjtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shenjtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

1. Informatorët nuk tregohen .Të gjitha janë të dokumentuara në A.Q.Sh. (përvec atyre ku theksohet që janë marrë nga gazeta "Flamuri" ose Z.P.)
2. & 3. Nuk e di kush e ka shkruar, por ata të 2 e kanë firmosur këtë dokument meqë ishin komandantët e forcave nacionaliste në atë kohë dhe ndodheshin në atë vënd (Cepunë, Gjirokastër). Dhe mendoj se meqë e kanë firmosur dokumentin, duhet t'a kenë shkruar ose përpiluar ata të 2 (ose të paktën kanë qënë dakord me përmbajtjen e tij).
4. Hysni Lepenica nga Lepenica (Vlorë) dhe Skënder Muco nga Tragjasi (Vlorë).
H. Lepenica u vra 3 ditë më vonë, 14/09/1943, në Gërhot (Gjirokastër) bashkë me 33 nacionalistë të tjerë në 1 kurth që i ngritën komandantët e cetave partizane (Bedri Spahiu, Shefqet Peci, Shemsi Totozani) me garnizonin italian që ndodhej aty dhe akoma s'donte të dorëzonte armët mgjs Italia kishte kapitulluar.
S. Muco ishte edhe kryetar i P.S.D. që e krijuan në ato vite me Musine Kokalarin, Isuf Luzaj, etj...

Të gjitha sqarimet janë të vlefshme. Pres sqarimin tuaj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2004 00:00
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shenjtori
Still Angel

Regjistruar: 14/09/2003
Vendbanimi: FREE
Mesazhe: 765

Atehere Perendia, perderisa ato fakte qe solli Keni, ju i nxoret te "fallsifikuara" do te doja te me sqaroje nje detaje te vogel per sa i perket letres se shkruar nga dy te permendurit mesiper.

Perderisa H.Lepenica dhe S.Muco jane qe te dy te lindur ne Vlore, si ka mundesi qe kjo leter eshte shkruar me dialekt??? Nqs nuk e ke pare me vemendje, fjala "eshte" eshte e shkruar "asht" , pra ne dialektin e veriut (per kete Ami- mund te na sqaroj me mire) dhe fjala "qe" eshte shkruar "qi", pra dhe kjo ne dialektin e veriut. Si eshte e mundur qe nje nga jugu te shkruaje me dialekt nga veriu???
Edhe dicka tjeter: Nga kjo leter del qe Ballistet te kene cliruar Gjirokastren dhe nga nje detaj i shtuar nga ty me vone thuhet qe partizanet e vrane H.Lepenicen 3 dite me vone. Nga kjo del qe Gjirokastra nga duart e Ballisteve te kete kaluar ne ate te partizaneve. Ketu bini ne kontradikte me ate qe keni thene ne disa postime me larte, insistoni ne ate qe Gjirokastra nuk ka qene kurre e cliruar nga askush......

Do te isha i lutur qe te mi sqaroni keto pikpyetje qe me kane lindur mua...:p

Te pershendes vlla....

__________________
Budallenjte thone, une mesoj nga gabimet e mia, une preferoj te mesoj nga gabimet e te tjerve.- Bismark

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2004 20:25
Shenjtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shenjtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shenjtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Shenjtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shenjtori Shto Shenjtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shenjtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ami-
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/12/2002
Vendbanimi: Venezia
Mesazhe: 569

Shenjtori!
Nuk e kam ndjekur me aq perkushtim diskutimin tuaj. Faktet qe sjell Perendia edhe nese nuk jane te faktuara nga ne sjellin nje alternative nje menyre veshtrimi. Nuk kam lexuar aty per levdata e elozhe te bera forcave antikomuniste. Fakte une te sjell me dhjetera sepse ata ish komunistet kane filluar te hapin gojen dhe per pese leke shesin jo vetem shoket e tyre dhe bashkekriminelet por edhe nene e babe sic i shisnin dikur per te marre 5 kg molle diten e deshmoreve.

Sa per clirimin ose jo te Gjirokastres nuk dua te dalim nga tema dhe nga mesazhi qe i kam drejtuar Kenit. Keni thote qe Gjirokastra, Dibra edhe nja 3 qytete te tjere qe nga korriku i 43 deri ne Operacionin e dimrit kane qene ne duart e partizaneve. As nga komunistet me te zellshme e me shpifarake nuk e kam degjuar nje absurditet te tille. Ketu mbaron polemika ime ne lidhje me clirimin e ketyre qyteteve.

Sa per dokumetet qe ka sjelle Perendia ku Hysni Lepenica e ai tjetri kane shkruar ne dialektin e veriut. Do te te keshilloja te humultoje pak ne shtypin e asaj kohe. Gjuha shqipe qe ne perdorim sot (standarte eshte pranuar vetem ne vitin 1972. Me pare secili shkruante ne nje menyre te veten mjaft te permendim Tajar Zavalanin i cli eshte publicisti me i shquar i kohes e qe shkruante ne dialektin e veriut edhe pse ishte nga Permeti. Gjithashtu edhe Gjergj Fishta, Faik konica e shume te tjere shkruanin ne dialektin e veriut edhe pse ishin ata qe hodhen bazat e gjuhes letrare. Pra nuk hidhet poshte nje fakt sepse gjuha e faktuesit nuk perputhet me ate te origjines se tij.

Si perfundim duhet te fiksoni mire ne tru qe historia nuk eshte nje shkence ekzakte. Rreth nje fakti te caktuar vertiten shume analiza dhe perceptime. Nje lexues i jashtem duhet te shoshise dhe te filtroje te verteten qe i duket me e pranueshme. Kjo gje varet nga formimi i tij nga bindjet personale dhe nga thellesia e shpirtit ose me sakte nga interesi qe ka ai person karshi ketyre fakteve. prandaj eshte mire qe secili te sjelle opinionin e vet dhe faktet ku e mbeshtet ate opinion. Llafet e kota per inate personale apo qellime te dobeta jane thjeshte fjale mediokresh qe fshihen pas emrave te te tjereve dhe pa dashur ndoshta behen vegla te ideologjive te cdo ngjyre qofshin.

__________________
Mendjet e mėdha diskutojnė ide, mesataret ngjarje, te voglat njerėz...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Prill 2004 23:12
Ami- nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ami- Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ami- (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ami-'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ami- Shto Ami- nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ami- nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:11 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Nga Pavarsia nė Clirimin e Shqipėrisė nga Nazi-Fashizmi (1912-1944) > Shqiperia nen Pushtimin Gjerman

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.