Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Re: zoti eshte nje?

Citim:
Po citoj ato që tha Rodolf
Saj perket se si vepron Zoti ne jeten time mund te them se Zoti vepron edhe mire edhe keq?
mire zoti vepron ateher kur ben ti veprime te mira?
keq zoti vepron ateher kur ben veprime te keqe?
Ju keshilloj te gjithve te cilet nuk besojne se ka nje fuqi mbi natyrore per ta gjith njerezit e cdo feje?


Rudolf jam dakort me pjesen e par por me te dyten nuk jam dakort.
Kur thua si vepron Zoti ne jeten ton, Ai nuk vepronkur keq por vetem mire dhe te meson vetem per mire.
Kur ti ben veprime te keqia, aty nuk vepron Zoti por djalli. Vetem djalli eshet i destinuar te veproj keq ne mendjen tone.
Pershendetje nga keni.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2003 20:41
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ESHI
Veteran ne forum

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 840

Nuk e di se sa vepron ,por me ka ndodhur qe shpesh (ndoshta nga eksperiencat qe kam kaluar ne jete) te pyes veten nese me te vertete ekziston nje zot , dhe nqse po,perse disa trajtohen si te njerkes e disa si te nenes...????

__________________
Kujtimi eshte e vetmja parajse nga e cila nuk mund te na debojne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2003 06:02
ESHI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ESHI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ESHI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ESHI Shto ESHI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ESHI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anaz
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/09/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 164

sigurisht qe Zoti egziston Eshi.
Dhe menyra qe ju thate pse vepron me disa si te nenes dhe disa si te njerkes jemi vet ne qe e vendosim kete mardhenie.
Nese i qendrojme prane ai do te na mbushe me bekime dhe nese do i qendrojme larg eshte djalli ai qe do te veproje keq tek ne dhe jo Zoti.
ok!
Te pershendes shume

__________________
Bota eshte nje komedi per ata qe mendojne e nje tragjedi per ata qe ndjejne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Dhjetor 2003 14:19
anaz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anaz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anaz (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anaz Shto anaz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anaz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rodolf
Anetar i ri

Regjistruar: 23/10/2003
Vendbanimi: gostivar
Mesazhe: 23

zoti eshte nje dhe duhet te besojsh se ka zot

me trego ti tresh se per cfar arsye nuk ka renedes te besojme tek zoti?
prej nag jane krijuar te gjitha keto gjera ne bote ?
mos i ka dhan ajnshtajni apo dikush tjeter?
keto i ka dhane vetem zoti dhe tjerit i kane zbuluar?
ju pershendes?

__________________
Meso sa je i ri se kur te plakesh nuk ke dobi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Dhjetor 2003 20:08
Rodolf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rodolf Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rodolf (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Rodolf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rodolf Shto Rodolf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rodolf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

per rodolf

lexoje ma mire.qa kam shkru e mos u kam per nji fjale....

une se kam mohu kurr ekzistencen e zotit edhe e kam thane qarte ne mesazhin e maparshem...
masandej diskutimi im nuk kje aq me permbajtje fetare se sa me thane RANDESINE QE KA ZOTI ne jeten e perdithsme

...kane thene se edhe sikur* te mos ekzistonte zoti duhet ta krijojme** per te gjithe ata njerez qe duan te besojne e sado pak gjejne ngushellim ne besimet fetare e ne zotin....




*edhe sikur= per mu do me thane qe ekziston, po ekziston mundesia qe per te tjeret nuk ekziston e nuk e njohin ate.
**duhet ta krijojme=edhe ketyne njerezve duhet me i kriju mundesine me besu ne dicka ne nje zot e ne nje perendi.

ciao

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2003 12:19
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rodolf
Anetar i ri

Regjistruar: 23/10/2003
Vendbanimi: gostivar
Mesazhe: 23

per tresh

te pershendes ty tresh dhe te gjith antaret e forumit?

une bash bukur te tregova?
me trego te drejten e ke shkruar vete kete apo e ke marr te gatshme?
me trego a jane keto provokime apo?

citoj? Kurani dhe Bibla dy libra me rendesi Shkencore te nivelit me te larte....
me thane te drejten une nuk shoh aspak shkence ne keto dy libra....

perse mendon se keto dy libra te shejnta nuk kane lidhje me shkencen?
me trego ti para e pastaj te tregoj une ?
dhe do ta shpjegoj me mire me shembuj?
ne ketu bisedojm lirisht dhe nuk hidherohemi asnjeher?
kjo eshte nje bised e lire dhe eshte e drejta e secilit te thote ate qe ka per te then?
ju pershendes/

__________________
Meso sa je i ri se kur te plakesh nuk ke dobi?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2003 19:12
Rodolf nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rodolf Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rodolf (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Rodolf't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rodolf Shto Rodolf nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rodolf nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

ciao rodolf

ciao rodolf

ca kam shkru jan te miat e si marr te gatshme
po mu me pelqen me provoku pse keshtu i baj te tjeret me mendu....

BIBLA E KURANI....jane te shkrum prej njeriut po te diktum prej shpirtit te shejte e jane dhurate e zotit per njerezimin.....s'kam qa tham ma teper.

e perseris prap.aty s'ka shkence

me respekt 3SH

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2003 19:47
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

....

.........

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Modifikuar nga tresh datė 10/12/2003 ora 22:52

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Dhjetor 2003 21:36
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ADELAIDA
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 694

Citim:
Po citoj ato që tha Rodolf
me trego ti tresh se per cfar arsye nuk ka renedes te besojme tek zoti?



Per cfare arsye ka rendesi te besojme tek zoti???

__________________
Armiku me i rrezikshem qe do takosh do te jet gjithmone vetvetja...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Dhjetor 2003 08:05
ADELAIDA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ADELAIDA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ADELAIDA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ADELAIDA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ADELAIDA Shto ADELAIDA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ADELAIDA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

adelaide...

ku i ke lexu tana keto..

Citim:
Po citoj ato që tha ADELAIDA
Zoti per mua eshte vetem nje shpikje e te dobteve dhe strehimi i viktimave....Eshte thjesht nje iluzion i krijuar nga ata qe kane nevoje ...Qe kane nevoje si nga ana shpirterore ashtu edhe ekonomike (keta te fundit me shume se kushdo tjeter jane ,ata qe drejtojne kisha e xhami )
A nuk te duket absurde besimi ne ekzistencen e tij kur gjithcka qe ai te premton eshte nje jete me te mire pas vdekjes...Pas vdekjes???e kush ma siguron qe kjo ekziston???
E shikoni sa absurde eshte ideja..te premtojne dicka te cilen nuk do kesh mundesi kurre ta provosh sa je i ndergjegjshem ,sa jetone kete jete ,sa je gjalle...

Gjyshi im thoshte gjithmone qe Zotin e kemi krijuar ne dhe ai ekziston sa here qe ne kemi nevoje per te....



kur ti te me shpjegosh fije e per pe tana keto qe ke shkru, ''akuza'' ndaj besimeve fetare atehere une te pergjigjem.Ti mohon mbi 5000 vjet njerezim e qytetnimit Europian qe ne bazen e saj ka binomin judaiko-kristian.

masandej diskutimi im nuk kje aq me permbajtje fetare se sa me thane RANDESINE QE KA ZOTI ne jeten e perdithsme e ka me pase ne jete te jeteve.
Po deshte e shtjellojme qeshtien si nga ana fetare-sociologjike-filozofike-psikologjike, edhe pse e pohoj qe eshte nji gja shume e madhe me u kape me besimet fetare e me zotin e jashte ''kapacitetit' tem.
Pse vete Shen Agustini s'ka mujte me i dhane pergjigje kesaj qeshtje.

Nji here Shen Agustini qe po bate nji shetitje ne bregdet....
shef aty nji femije qe kishte hape nji grope e po hidhte uje nga deti ne grope..
Pyet femija me cfare merresh?
-Shen Agustini pergjigjet: po mendoj e me kuptu e shpjegu natyren Trinise se Shejte.
Femija-Kur te mbarosh se mendumi me ndihmon me kalu ujet e detit ne grope.
Shen Agustini thote:Ma perpara ke me mbaru ti se kalumi tane ujet e oqeaneve ne grope se une kete punen teme.....

Feja ashta nji qeshtje shume e madhe....une jam shprehe se baj vetem ''provokime'' me te cilat shpresoj me ba njerezit me mendu e shpresoj edhe me besu ne zot

ciao nga 3Sh

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Dhjetor 2003 13:18
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Zoti. Egzistenca e Tij dhe ndikimi i Tij ne jeten tone.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.