Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Universi Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.33.
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
naimi
puntor ipa lodhur

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: ch
Mesazhe: 533

Re: Shpejtesia e drites!

Citim:
Po citoj ato që tha Zinart
Ka edhe disa teori te tjera qe thone se hapesira eshte e pafundshme dhe universi zgjerohet ne kete hapsire me shpejtesine e drites! Shpejtesia e drites eshte 300,000 kilometra ne sekond dhe sipas Ajshtajnit eshte e pa arritshme dhe e pa kalueshme. Ka shume shkenctare qe nuk jane dakort me Ajnshtajnin dhe thone se misteret e universit do te zgjidhen vetem dhe vetem kur njeriu te arrije apo ndoshta dhe te kaloje shpejtesine e mahnitshme te drites.



raketa ecila mendohet te perfundoje ne vitin 2025 ecila dote jete eshpejte 1000000 kms me ane te rrezeve te diellit a dote mjaftoje per misteret e univerzit jo kurre jo pasi qe edhe shpejtesia 1000000kms nuk mjafton se kerkone nje kohe nga nje yje ne tjetren 70000000 vite kurse per 7000000 yje e pa mundure .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 22:37
naimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė naimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me naimi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė naimi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: naimi Shto naimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto naimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Edhe heren e pare edhe heren e dyte qe ke shkruar ka nje fare ironie aty.
E c'eshte nevoja qe flitet ne kete menyre? C'eshte nevoja te thuhet '' kjo nuk eshte per nivelin tim''
Kush je ti? Qe vertet mund te lexosh apo te jeshe ne shkolle ne lidhje me kete dege dhe merr guximin e thua '' nuk jane per nivelin tim''
Kush te kerkoi ndihmen ty...se na bere te dalim nga tema fare. Kur thua rri larg debateve shkencore, kij kujdes se po e tregon veten dicka tjeter dhe jo ai qe perpiqesh. Ne qoftese dje ke lexuar nje material qe une nuk e kam lexuar, mos te te duket vetja i armatosur. Keshtu deshmon dobesine. Kush te kerkoi ty shpjegime per matematiken?
Dhe ne fund fare e pranon, po , thua , ke te drejte po qe se diskuton nga ana filozofike.
Me vone vura re se perse me kishe cituar dhe pashe se tek ai citim qe me ke bere fjalet e fundit jane...ato i kam vetem nga ana filozofike.
Kurse ti perdor veten e pare, gjithmone.
9,8 a eshte graviteti ne toke? Pra a nuk mund te thuhet nga ana gjuhsore se eshte nje ligj i tokes?
Kush te kerkoje ty te shpjegoje qofte dhe me terma anglisht gjeometrine e hapsires apo gjeometrine e perkulur?
Perseri ngul kembe se filozofikisht kam te drejte.
Tani ke shkruar gjate, por nuk me pelqen qe flet '' niveli im'' apo ''sikur te kishe njohuri nga matematika'' etj.etj. dhe keshtu ke gjetur mjetin qe te tregosh se kush je, gjoja ne menyre indirekte.
Po sikur te te them une ty qe ky lloj diskutimi nuk eshte per nivelin tim. Ne nje kohe qe ti nuk di te flasesh pa mendje madhesi.
E po pastaj se dike ti dy formula fizike. Kjo te vendos ne lartesine e Ajnshtajnit ty, qe ke te drejten te thuash '' nuk eshte per nivelin tim''
A ke njohuri nga elketriciteti, apo informatika. Dhe ne qoftese do te flasesh ne menyre te pergjithshme dhe filozofike do te duhet te marresh nje pergjigje '' kjo nuk eshte per nivelin tim'' ? (ndoshta ti di gjithcka, pse jo)
Cili qenka niveli yt? Ai qe thote keshtu asnje here nuk ka nivel, pervec se eshte nje imitues, dhe kurre nuk ka e s'do te kete gje te tijen.
Ti vete e ke shkruar shprehjen '' sipas njohurive te sotme'' aty e ke .
Kjo fjala ''sipas'' me jep te gjitha te drejtat te diskutoj ne stilin filozofik qe ti me mendje madhesi thua '' nuk eshte per nivelin tim''
Vete ke dhene te kuptohet qe leviz vetem materia, tjeter gje se si e ke menduar. Une shikoj keto germat ketu.
Qe ta zgjas edhe pak o nivel larte.... thuhet ; Teoria e Relativitetit.
Fjala ''teoria'' i jep te drejten kujdo ta trajtoje ne cdo stil konceptin ajnshtajnian. Ajo eshte nje teori, asgje tjeter. Si edhe teoria e Darvinit.
Gjithmone thuhet fjalet ; sipas teorise se relativitetit.
Pra perseri kemi medyshjen, kemi fjalen ''sipas''
Pikerisht ketu eshte nisur dhe gjykimi im, qe kam vene pa sigurine ne Univers dhe perseri kam bindjen se nuk jam gabim, tjeter pune qe nje njeri si ti, permend nivel-lartesine e tij dhe vjen ketu me citate librash.
E thene ndryshe, Teoria e Relativitetit, ende dhe sot nuk ka nje emer me percaktim te sakte per veten e saj, por me te drejte eshte pranuar fjala, teoria pra nuk eshte fakt, por thjeshte teori.
Pa faktin ne dore te gjitha trajtimet jane te lejuara dhe te mundshme.
Kurse ti merr guximin dhe me ndalon cdo lloj trajtimi sepse kete gje ke mesuar ne bankot e shkolles dhe te ka hyre qefe- niveli i vetes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 22:41
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
naimi
puntor ipa lodhur

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: ch
Mesazhe: 533

kontinenti

nese te pengoje apo dola nga tema apo eprisha rendin diqka mundem te largohem nga tema menjeher pa ndoje te keqe une mendoje se ne vetem po debatojem dhe jo me shum .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 22:43
naimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė naimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me naimi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė naimi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: naimi Shto naimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto naimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Te flasim nuk ka asgje te keqe, Naim. Kete e shkrujta per ate qe thote '' nuk eshte per nivelin tim''
Jo per ty Naim. Ok, mos u keqkupto lal.

Modifikuar nga kontinenti datė 01/11/2005 ora 23:23

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 22:45
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
naimi
puntor ipa lodhur

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: ch
Mesazhe: 533

ok

konti kontinenti per shpejtesine e dritese 300000 kms nes arrien ate njeriu dote kuptohen misteret e univerzit une mendoje jo se dote kaloje edhe nuk arrine te njohime sepse edhe poti arimi koha nuk dotena mjaftoje .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 22:59
naimi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė naimi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me naimi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė naimi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: naimi Shto naimi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto naimi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: ok

Citim:
Po citoj ato që tha naimi
konti kontinenti per shpejtesine e dritese 300000 kms nes arrien ate njeriu dote kuptohen misteret e univerzit une mendoje jo se dote kaloje edhe nuk arrine te njohime sepse edhe poti arimi koha nuk dotena mjaftoje .

Naim, ta zeme se njeriu arriti kete shpejtesi, une perseri kam bindjen se njeriu do te mesoje shume, por, kurre ai nuk do te arrije te njohe Universin.
Nga nje here fjala Univers me ben te dridhem dhe e largoj mendjen qe andej sepse edhe mendimi eshte krej i pa fuqishem perballe Universit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Nëntor 2005 23:22
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fizikanti
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 50

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Edhe heren e pare edhe heren e dyte qe ke shkruar ka nje fare ironie aty.
E c'eshte nevoja qe flitet ne kete menyre? C'eshte nevoja te thuhet '' kjo nuk eshte per nivelin tim''
Kush je ti? Qe vertet mund te lexosh apo te jeshe ne shkolle ne lidhje me kete dege dhe merr guximin e thua '' nuk jane per nivelin tim''
Kush te kerkoi ndihmen ty...se na bere te dalim nga tema fare. Kur thua rri larg debateve shkencore, kij kujdes se po e tregon veten dicka tjeter dhe jo ai qe perpiqesh. Ne qoftese dje ke lexuar nje material qe une nuk e kam lexuar, mos te te duket vetja i armatosur. Keshtu deshmon dobesine. Kush te kerkoi ty shpjegime per matematiken?
Dhe ne fund fare e pranon, po , thua , ke te drejte po qe se diskuton nga ana filozofike.
Me vone vura re se perse me kishe cituar dhe pashe se tek ai citim qe me ke bere fjalet e fundit jane...ato i kam vetem nga ana filozofike.
Kurse ti perdor veten e pare, gjithmone.
9,8 a eshte graviteti ne toke? Pra a nuk mund te thuhet nga ana gjuhsore se eshte nje ligj i tokes?
Kush te kerkoje ty te shpjegoje qofte dhe me terma anglisht gjeometrine e hapsires apo gjeometrine e perkulur?
Perseri ngul kembe se filozofikisht kam te drejte.
Tani ke shkruar gjate, por nuk me pelqen qe flet '' niveli im'' apo ''sikur te kishe njohuri nga matematika'' etj.etj. dhe keshtu ke gjetur mjetin qe te tregosh se kush je, gjoja ne menyre indirekte.
Po sikur te te them une ty qe ky lloj diskutimi nuk eshte per nivelin tim. Ne nje kohe qe ti nuk di te flasesh pa mendje madhesi.
E po pastaj se dike ti dy formula fizike. Kjo te vendos ne lartesine e Ajnshtajnit ty, qe ke te drejten te thuash '' nuk eshte per nivelin tim''
A ke njohuri nga elketriciteti, apo informatika. Dhe ne qoftese do te flasesh ne menyre te pergjithshme dhe filozofike do te duhet te marresh nje pergjigje '' kjo nuk eshte per nivelin tim'' ? (ndoshta ti di gjithcka, pse jo)
Cili qenka niveli yt? Ai qe thote keshtu asnje here nuk ka nivel, pervec se eshte nje imitues, dhe kurre nuk ka e s'do te kete gje te tijen.
Ti vete e ke shkruar shprehjen '' sipas njohurive te sotme'' aty e ke .
Kjo fjala ''sipas'' me jep te gjitha te drejtat te diskutoj ne stilin filozofik qe ti me mendje madhesi thua '' nuk eshte per nivelin tim''
Vete ke dhene te kuptohet qe leviz vetem materia, tjeter gje se si e ke menduar. Une shikoj keto germat ketu.
Qe ta zgjas edhe pak o nivel larte.... thuhet ; Teoria e Relativitetit.
Fjala ''teoria'' i jep te drejten kujdo ta trajtoje ne cdo stil konceptin ajnshtajnian. Ajo eshte nje teori, asgje tjeter. Si edhe teoria e Darvinit.
Gjithmone thuhet fjalet ; sipas teorise se relativitetit.
Pra perseri kemi medyshjen, kemi fjalen ''sipas''
Pikerisht ketu eshte nisur dhe gjykimi im, qe kam vene pa sigurine ne Univers dhe perseri kam bindjen se nuk jam gabim, tjeter pune qe nje njeri si ti, permend nivel-lartesine e tij dhe vjen ketu me citate librash.
E thene ndryshe, Teoria e Relativitetit, ende dhe sot nuk ka nje emer me percaktim te sakte per veten e saj, por me te drejte eshte pranuar fjala, teoria pra nuk eshte fakt, por thjeshte teori.
Pa faktin ne dore te gjitha trajtimet jane te lejuara dhe te mundshme.
Kurse ti merr guximin dhe me ndalon cdo lloj trajtimi sepse kete gje ke mesuar ne bankot e shkolles dhe te ka hyre qefe- niveli i vetes.


Qellimi i i messazhit tim kontinent nuk eshte te ul te tjeret. Por duhet te kesh parasysh se kur hyn ne nje forum Shkencor (jo filozofik) nuk mund te perdoresh argumenta dhe spekulime filozofike. Meqenese ti i ke marre si fyerje keto qe une kam shkruar atehere te me falesh.
Sado qe une u nisa me qellim te mire ne kete mess perseri u kthye sic une prisja ne kete forum shqipetar. Kur ne shqipetaret nuk kemi njohuri ne lidhje me dicka fillojme dhe flasim per gjera jashte diskutimit dhe ku mund te kapemi me ndonje fjale. Kjo e konfirmon ate qe une besoj per shumicen e shqipetaret (nivel shume i ulet shoqeror dhe edukativ).
Te duket cudi ty qe mund te gjendesh ne nje nivel me te ulet nga ana shkencore se nje person tjeter? Shkruan se une duhet ti dij te gjitha nese jam me lart se nivelin tuaj?! Ti duhet te jesh shume afer perfeksionit ne njohurite e shkences!!!
Paske akoma shume per te mesuar ose ndoshta i ke mesuar te gjitha dhe ke arritur ne ate konkluzion. Te them te drejten une as nuk do ulesha ne nje tavoline diskutimi (nga ana shkencore) me nje person me bagazhet tuaj.
Mendimet (qe i mbroni me kaq zjarr) qe juve sillni ne kete forum Shkencor jane spekulative dhe pa vlera (nga ana shkencore). Cdo njeri ngrihet ne mengjez dhe mund te filloj po siku keshtu dhe po sikur ashtu po kjo nuk do te thote se duhet ti shkruaje ato mendime ne forumet shkencore.
Ti nuk e ke idene me ke po flet dhe sa i nderuar duhet te jesh qe une vazhdova me kete diskutim. Po te jap nje shembull, sa njohuri kam une ne lidhje me fiziken, matematiken dhe me teori te tjera qe nuk jane provuar sot ti as nuk e enderron dot. Kur mendon ti se une te kam dhene te drejte("nga ana filozofike" dhe "ndoshta" jane fjalet kyce)?
Megjithate kontinent, shpresoj ky diskutim tja kete arritur qellimit dhe anetaret e tjere te ketij forumi te kene mesuar dicka ne lidhje me ty dhe shkencen.
cheers

PS: Nuk ka nevoje te pergjigjesh Kontinent

__________________
Universi, ne nuk jemi vetem por pjese e tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Nëntor 2005 12:35
Fizikanti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fizikanti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fizikanti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fizikanti Shto Fizikanti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fizikanti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Po citoj ato që tha Fizikanti


Qellimi i i messazhit tim kontinent nuk eshte te ul te tjeret. Por duhet te kesh parasysh se kur hyn ne nje forum Shkencor (jo filozofik) nuk mund te perdoresh argumenta dhe spekulime filozofike. Meqenese ti i ke marre si fyerje keto qe une kam shkruar atehere te me falesh.

Fizikanto, ketu lart ke folur shume bukur. Edhe une kerkoj falje kur e kam gabim...kjo gje nuk tregon aspak dobesi.
Por, me sa pashe keni bere gabime me poshte.


Sado qe une u nisa me qellim te mire ne kete mess perseri u kthye sic une prisja ne kete forum shqipetar. Kur ne shqipetaret nuk kemi njohuri ne lidhje me dicka fillojme dhe flasim per gjera jashte diskutimit dhe ku mund te kapemi me ndonje fjale. Kjo e konfirmon ate qe une besoj per shumicen e shqipetaret (nivel shume i ulet shoqeror dhe edukativ).

Ketu je gabim. Pse kush u nis me qellimin e keq sipas teje? Kush filloi te fyeje? Po qe se eshte e vertete qe studion fizike, a ke te drejte te fyesh te tjeret me qe ke librat perpara? Edhe une studioj dicka tjeter, por nuk kam guxim te te them ty qe; je nje injorant, por do te perpiqem te te shpjegoj ate qe une di.
Ke thene; kur ne shqiptaret...
Un nuk kam folur per gjera jashte diskutimit, por kam trajtuar diskutimin edhe nga ana filozofike dhe kjo nuk eshte gabim.
Po qe se ti e shkeput anen filozofike atehere ben pjese tek metafiziket. Nje sonde kozmike qe te shkoje ne hapesire ka nevoje edhe per kimine etj.etj. Ka nevoje per qellimin e saj (kjo gje ben pjese ne planin filozofik)
Vete Teoria e Relativitetit eshte me pikenisje fiilozofike...vete Ajnshtajni e ka deshmuar kete ne veten e tij per zbulimin e kesaj teorie.
Kurse ti po e mohon.Jo vetem kaq, por e mohon edhe duke fyer.
Koha eshte futur ne fizike si pjese e saj.Por koha eshte edhe ne filozofi si pjese e pa ndashme e saj.
Po sikur te te them un ty...eja tani me shpjego kohen....cfar do te me thuash?
ke thene ; qe shumica e shqiptareve eshte ashtu sic une besoj ...me nivel shume te ulet shoqeror dhe edukativ.
Besimi yt eshte gabim.
Mos ia jep qe te gjitha te drejtat vetes.
Keto fjale paten si pikenisje Kontinentin.
Po kush fyeu i pari duke perdorur fjalet ; injoranca jote, etj. etj?(nuk po i shkruaj te gjitha)
Pra ku je ti me nivelin shoqeror dhe edukativ?
Kur nuk je vete ne nivelin e duhur, perse pra ia kalon ate gje te tjereve?
Ti shiko veten ne fillim,pastaj hidhu tek te tjeret.

Te duket cudi ty qe mund te gjendesh ne nje nivel me te ulet nga ana shkencore se nje person tjeter?

Aspak nuk me duket cudi.
Une sa here ta kam pohuar qe nuk studioj fizike.
Edhe sikur te studioja, perseri nuk do te kishte asgje tjeter per t'u cuditur qe , dikush do te ishte me lart se une jo vetem nga ana shkencore, por, nga shume ane te tjera.
Pikerisht kete gje , une e shikoj shume te veshtire tek ty. Pranoje se vetem fitim do te keshe.

Shkruan se une duhet ti dij te gjitha nese jam me lart se nivelin tuaj?! Ti duhet te jesh shume afer perfeksionit ne njohurite e shkences!!!

Koncepti 100% gabim.
Afersia me perfeksionin....kete fraze po e fus ne Relativitet se aty e ka vendin.
Pra e kupton frymen e diskutimit tim?
Edhe ketu perdoret fjala provinciale niveli

Paske akoma shume per te mesuar ose ndoshta i ke mesuar te gjitha dhe ke arritur ne ate konkluzion.

Perseri gabim.
Me gjithese e di qe nuk ke teleskop. por, po te imagjinoj duke qene ne teleskop.
Do te thoshja....mos fol me te tjeret kur veshtrimin e ke tek teleskopi.
me kete menyre bisede, ende nuk e kuptoj se ne cfar planeti je.
Une jam ketu.
Kurse ti je aq larg dhe e nis biseden me frymezimin e planetit qe shikon.
Une po flas per token.
ne fjalet e para...po. Aty ke te drejte.
kam shume per te mesuar, por kur ke thene qe , ndoshta i ke mesuar te gjitha.....cfar pergjigje pret nga une, ne nje kohe qe ke shume c'rregullim ne koncepte.

Te them te drejten une as nuk do ulesha ne nje tavoline diskutimi (nga ana shkencore) me nje person me bagazhet tuaj.

Hahahahahaha....tani vertet qe je i madh.
Atehere une po e diskutoj ndryshe.
Pse nuk ulesh?
Ke frike se te ngatarroj dhe t'i bej konceptet pa daljen e deshiruar qe ti ke?
Hahahahaha.

Mendimet (qe i mbroni me kaq zjarr) qe juve sillni ne kete forum Shkencor jane spekulative dhe pa vlera (nga ana shkencore).

Perkundrazi, mendimet qe une sjell jane me se te favorshme per shkencen dhe e ndihmojne ate.
Sa per spekulative....a e provon dot se jane te tilla?
Vlera....edhe kjo hyn ne Relativitet.
Pra kush e ka fajin ketu?


Cdo njeri ngrihet ne mengjez dhe mund te filloj po siku keshtu dhe po sikur ashtu po kjo nuk do te thote se duhet ti shkruaje ato mendime ne forumet shkencore.

Perse te mos shkruhen keto mendime ketu?
Ku eshte e keqja?
Mos elemino fjalet ''po sikur'' sepse asgje nuk eshte konstante ne boten tone dhe ne Universin tone.

Ti nuk e ke idene me ke po flet dhe sa i nderuar duhet te jesh qe une vazhdova me kete diskutim.

Nuk kam ide se me ke po flas???????
Po flas me nje qenie njerezore.
Kjo te mjafton?
Sa per te qene i nderuar, kete gje nuk e shikoj aspak ashtu sic e shikon ti. Edhe Albert Ajnshtajni te ishte te njejten gje do te beja.
Por, me qe i ke meshuar fjaleve se sa i nderuar, edhe ne nje mesazh tjeter e vura re menyren komuniste te diskutimit kur me pohove fjalet ku ke te drejte ti te hedhesh poshte arritjet tona
Cfar duhet te kuptoj ketu?
Pra me jep te kuptoj se je ti, eshte Ajnshtajni, Njutoni dhe Skender Gjinushi bashke me Met Begen.
Po sikur te them une ty se je ti i nderuari qe une po flas me ty. A ke te drejte morale ti te ma kundershtosh?
Perse e mbi vlereson veten kaq shume?
Ky mbi vleresim, nuk te jep asgje tjeter vetem nen vleresimin e te tjereve , fakte qe tashme ti i ke dhene.

Po te jap nje shembull, sa njohuri kam une ne lidhje me fiziken, matematiken dhe me teori te tjera qe nuk jane provuar sot ti as nuk e enderron dot.

Njohurite qe ke...ku i ke marre?
Pra nuk je ti autori.
Ti je thjeshte ai qe i ka lexuar keto teori.
Por, kjo gje nuk te vendos ty mbi nivelin e njerzve te tjere dhe nuk te jep te drejten e fyerjes, as te edukates se tyre dhe as te percaktosh nivelin shoqeror te ulet qe ata paskan.


Kur mendon ti se une te kam dhene te drejte("nga ana filozofike" dhe "ndoshta" jane fjalet kyce)?

Po nuk me dhe te drejte nga ana filozofike, kjo nuk ka rendesi, sepse perseri une kam te drejte.


Megjithate kontinent, shpresoj ky diskutim tja kete arritur qellimit dhe anetaret e tjere te ketij forumi te kene mesuar dicka ne lidhje me ty dhe shkencen.

Diskutimi nuk ia ka arritur fare qellimit te tij.
Perseri menyra ofensive komuniste qe ti paraqet ketu, nuk eshte aspak e ndershme.
Shiko se cfar ke shkruar, qe anetaret e tjere te kene mesuar dicka ne lidhje me ty dhe me shkencen.
Hahahahaha... e para, a ke te drejte ti te hidhesh tek anetaret e tjere, kur diskutimin e kemi ne te dy?
Shpresimin qe ti ke, lerja atyre se tek e fundit une jetoj per vete dhe jo per kolektivin dhe se si do te mendojne anetaret e tjere.
Forcen e kolektivit qe perpiqesh te tregosh ketu, po ta them se, te heq ty vetine e individualitetit.
Ne qoftese ti nuk e di, po ta them une se, Albert Ajnshtajni ka qene nje shkencetar komplet i vetmuar ( me individualitetin e tij) keshtu qe, lodhu sa te duash, asgje nuk do te nxjerresh ne drite, po qe se nuk e ndryshon veten, se pari nga ana psikologjike dhe filozofike.
Me pas merru me fiziken.
Kurse ti merresh me fiziken dhe, te gjithe jeten tende do te transmetosh ate qe kane thene e zbuluar te tjeret, ( qe kushdo mund ta beje) por kurre nuk do te keshe nje gje tenden.
Semundja e kolektivitetit nuk do te te lejoje ty te ecesh perpara, sepse ti je armik i individualitetit tend.
Kujdes ! Keto fjale nuk do te t'i thote askush ne jeten tende.
Me qe jam ne rolin e ''armikut'' po t'i them une keto fjale qe nuk ka guxim te t'i thote miku.
Une nuk therras ne ndihme anetaret e tjere sic i therrite ti.
Rrespektoj individualitetin ashtu sic ma ka dhene Krijuesi, ne te njejten kohe rrespektoj edhe individualitetin e te tjereve, pa i prishur pune atyre dhe ata mua, duke u ulur ne nje tavoline me ata, sepse ai qe sot eshte me ''ulet'' se une, neser mund te kape maja te larta dhe te behet mesuesi im.

Modifikuar nga kontinenti datė 03/11/2005 ora 02:05

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Nëntor 2005 22:07
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fizikanti
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/07/2003
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 50

KONTINENT
Nuk dua te zgjatem te komentoj ne ato komentet qe ke bere sepse jane shume te "vlefshme" dhe nuk dua te vazhdojme te dalim nga tema e diskutimit. Por nje gje doja te thoja, te bindesh nje shqipetar qe te pranoje kur e ka gabim eshte njelloj sikur te fitosh lloton (shancet jane shume te vogla). Le ti kthehemi diskutimit rreth universit.

__________________
Universi, ne nuk jemi vetem por pjese e tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Nëntor 2005 14:21
Fizikanti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fizikanti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fizikanti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fizikanti Shto Fizikanti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fizikanti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha Fizikanti
KONTINENT
Nuk dua te zgjatem te komentoj ne ato komentet qe ke bere sepse jane shume te "vlefshme" dhe nuk dua te vazhdojme te dalim nga tema e diskutimit. Por nje gje doja te thoja, te bindesh nje shqipetar qe te pranoje kur e ka gabim eshte njelloj sikur te fitosh lloton (shancet jane shume te vogla). Le ti kthehemi diskutimit rreth universit.


Nuk na the gjo fare...sepse ti vete nuk do arrijshe te fitosh lloton kurre, megjithse ke ''vlera'' shume.
Ok...le te flasim per Universin.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Nëntor 2005 17:14
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:02 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Universi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.