Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr
A ekziston toleranca fetare ne Shqiperi?!
Jam kategorikisht kunder ketyre njerezve qe "perfaqesojne" fene e tyre ne institucione shteterore, madje edhe me gjere. Shqiperia ne Kushtetute cilesohet si vend laik...Cdokush ka te drejte te besoje, por jo t'i "detyroje" te tjeret, per shkak te besimit te tij...
Eshte e drejta e gjithesecilit te mbaje dhe te zhvilloje besimin e tij kudo, pasi eshte nje nga pikat kryesore te PARIMEVE THEMELORE TE TE DREJTAVE TE NJERIUT (askush nuk duhet te diskriminohet per shkak te fese, gjuhes apo etnise...mendimit, shprehjes dhe e lirise se tij te pakushtezuar!). Nqs do te arrinim ne ndalimin e ketyre normave nuk do te kemi tolerance etnike midis feve ne Shqiperi!...
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
katia
Under Investigation

Regjistruar: 07/10/2005
Vendbanimi: Atje ku ka njerez dhe kafshe
Mesazhe: 89

Eshte e thjeshte

C'fa e keqe ju vjen nga mjekrra o njerez gjynah. I krishteri mos valle eshet Gay dhe do te pudhet dhe e do p mjeket studentin?
Asnje njeri ne bote nuk ka te drejte ta beje kete gje. Pastaj edhe te krishteret kane mjekrra o kotula. mos valle duhet tja rruajme qe te jeneme te devotshem.
Ruajuni nga gjusmenudot ne mode te cilat per hir te se vetetetes nuk e kane origjinen nga vendet islamike...ashtu si edhe mjekra nuk eshte karakteristike e islameve por ngelet ne deshirre te gjithkuj
Mjeker ak pasur marksi ho shimini Fatos nano Mjeker ka dhenjeplak qe eshte fqinji im. ky i fundit eshte Rom dhe di ti bjere vec qypt dhe te pije raki
Hajt shnet o popull pa bereqet

__________________
Oh, baba i katėr puhive, fryji velat e mija pėrmes deteve tė viteve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 18:46
katia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė katia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me katia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: katia Shto katia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto katia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Re: Eshte e thjeshte

Citim:
Po citoj ato që tha katia
C'fa e keqe ju vjen nga mjekrra o njerez gjynah. I krishteri mos valle eshet Gay dhe do te pudhet dhe e do p mjeket studentin?
Asnje njeri ne bote nuk ka te drejte ta beje kete gje. Pastaj edhe te krishteret kane mjekrra o kotula. mos valle duhet tja rruajme qe te jeneme te devotshem.
Ruajuni nga gjusmenudot ne mode te cilat per hir te se vetetetes nuk e kane origjinen nga vendet islamike...ashtu si edhe mjekra nuk eshte karakteristike e islameve por ngelet ne deshirre te gjithkuj
Mjeker ak pasur marksi ho shimini Fatos nano Mjeker ka dhenjeplak qe eshte fqinji im. ky i fundit eshte Rom dhe di ti bjere vec qypt dhe te pije raki
Hajt shnet o popull pa bereqet


I lutem moderatoreve qe ta shohin kete mesazh.
Ky mesazh nuk ka asnje gje edukative apo sqaruese pervec talljes dhe fyerjeve.
Nuk kemi nevoj te lexojme mesazhe te till si ky dhe te disa personave te tjere qe kan shkruar me pare .
Edhe njeher i lutem moderatoreve qe ti heqin ose ti moderojne mesazhet qe kane fyerje dhe tallje dhe nuk kane asnje lloje vlere pozitive per temen..

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2005 22:42
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

O Keni,

Katia le te nenkuptoje se mjekra eshte ceshtje personale. Une nuk shof gje te keqe ketu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 01:04
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Re: O Keni,

Citim:
Po citoj ato që tha Petrit Kola
Katia le te nenkuptoje se mjekra eshte ceshtje personale. Une nuk shof gje te keqe ketu.



citime nga katia:

I krishteri mos valle eshet Gay dhe do te pudhet dhe e do p mjeket studentin?

Rom dhe di ti bjere vec qypt dhe te pije raki
Hajt shnet o popull pa bereqet

___________

Citim:
Kalorsi i Kuq,
Per SHBA them se ja fute kot...


kur ishim ne shkolle te mesme ne SHBA nuk mund te vishesh me disa ngjyrash qe quhen gang colors, gjithashtu nuk mund te veshesh dicka qe terheq vemendjen ose dicka politike, si psh shoku im veshi nje zinxhire te trashe qe i mbulonte te gjithe qafen edhe shkolla ja konfiskoi edhe e denoje. Ka raste te tjera, shkurt muhabetit dicka qe s'eshte e denje per shkollen ndalohet,

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 05:11
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
katia
Under Investigation

Regjistruar: 07/10/2005
Vendbanimi: Atje ku ka njerez dhe kafshe
Mesazhe: 89

Re:Petrit

Citim:
Po citoj ato që tha Petrit Kola
Katia le te nenkuptoje se mjekra eshte ceshtje personale. Une nuk shof gje te keqe ketu.

Une patjeter qe e kuptoj qe eshte problem personnal dhe mendoj se te pakten prej teje prisja te m'a kuptoje nentekstin.
Personale jane edhe veshjet e shume vajzave muslimane ne shkolla qe nuk pranohen.
Ky problem mendoj se eshte absurd. Jane shume njerez dhe shtete qe trumpetojne te drejtat e njeriut dhe po ata vete kompleksohen dhe i shkelin.
Une permend Gjysem nudizmin apo minifundet qe tolerohen ne shkolla edhe pse jane prvokuaes.
Nese do ta konsideronim mjekrren apo veshjet alla arabe si muslimane do te benim gabim. Popujt islamike nuk e kan edhe veshjen dmth kostuamografine te inspiruar nga feja.
Nese do perdornim te njejten logjike te gjithe veshjet e stilisteve kristjane apo te tjera duhet te perjashtohen njelloj,
Eshte problem kompleksesh dhe injorance...por edhe dashakeqei. akush, as ne mjekerr e as ne veshje nuk e ka te shruar se eshte musliman. shume nxens mbajne kryqe dhe nu i penalizon njeri per kete.
Mjekrra eshte dhe duhet te jete zgjedhje e vete individit.
Ata qe nuk i durojne dhe i lidhin vetem me islamizmin jane vertete per te ardhur keq.
Logjika me e thjeshte te con te mendosh se deri sa dolen berberet te gjithe meshkujt kane qene me mjekerr.....
Qethja dhe rruajtja jane sjelle te mesuara.

Gjithe te mirat Petrit

__________________
Oh, baba i katėr puhive, fryji velat e mija pėrmes deteve tė viteve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 15:08
katia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė katia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me katia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: katia Shto katia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto katia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
katia
Under Investigation

Regjistruar: 07/10/2005
Vendbanimi: Atje ku ka njerez dhe kafshe
Mesazhe: 89

Re: Re: O Keni,

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq



citime nga katia:

I krishteri mos valle eshet Gay dhe do te pudhet dhe e do p mjeket studentin?

Rom dhe di ti bjere vec qypt dhe te pije raki
Hajt shnet o popull pa bereqet

___________



kur ishim ne shkolle te mesme ne SHBA nuk mund te vishesh me disa ngjyrash qe quhen gang colors, gjithashtu nuk mund te veshesh dicka qe terheq vemendjen ose dicka politike, si psh shoku im veshi nje zinxhire te trashe qe i mbulonte te gjithe qafen edhe shkolla ja konfiskoi edhe e denoje. Ka raste te tjera, shkurt muhabetit dicka qe s'eshte e denje per shkollen ndalohet,



ne kemi nje flamur te mrekuuluesh pervecse te bukur. nese je shqiptar mos harro se per flamurin qe mban logo eshte derdhur shume gjak por nga vlavrasja...ndersa per flamurin ton eshte derdhur me shume por nga heronjte qe e mbrojten...edhe gjak grabitqaresh dhe palacosh.

Nuk kemi folur per rregullore por per l]]koncepte. Mesa shoh nuk paske perthithur asgje nga mrekullia amerikane qe quhet Beat Generation.

__________________
Oh, baba i katėr puhive, fryji velat e mija pėrmes deteve tė viteve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 15:23
katia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė katia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me katia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: katia Shto katia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto katia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kalorsi_i_kuq
Luftetari i te vertetes.

Regjistruar: 26/06/2005
Vendbanimi: katunet e USAs
Mesazhe: 318

Re: Re: Re: O Keni,

Citim:
Po citoj ato që tha katia


ne kemi nje flamur te mrekuuluesh pervecse te bukur. nese je shqiptar mos harro se per flamurin qe mban logo eshte derdhur shume gjak por nga vlavrasja...ndersa per flamurin ton eshte derdhur me shume por nga heronjte qe e mbrojten...edhe gjak grabitqaresh dhe palacosh.

Nuk kemi folur per rregullore por per l]]koncepte. Mesa shoh nuk paske perthithur asgje nga mrekullia amerikane qe quhet Beat Generation.




edhe per logon tende shume njerez kane vdekur. Ndoshta duhet ta heq flamurin amerikan meqe jam shqiptare edhe me ligjet shqiptare, si rektori apo jo

__________________
Erdha mbrapsht nga protesta

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 15:52
kalorsi_i_kuq nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kalorsi_i_kuq Kėrko mesazhe tė tjera nga: kalorsi_i_kuq Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kalorsi_i_kuq nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
katia
Under Investigation

Regjistruar: 07/10/2005
Vendbanimi: Atje ku ka njerez dhe kafshe
Mesazhe: 89

Re: Re: Re: Re: O Keni,

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq



edhe per logon tende shume njerez kane vdekur. Ndoshta duhet ta heq flamurin amerikan meqe jam shqiptare edhe me ligjet shqiptare, si rektori apo jo



Te me falesh por nuk e kuptova kete "rektorin". Nejse per simbolin Ying dhe yang besoj se nuk eshte nevoja te te them se eshte jo vetem nje simbol i lashte por edhe se nuk eshte derdhur aspak gjak per te. Ky simbol nuk eshte perfaqsues specifik i ndonje feje megjithse eshte ne logon Taoisem Konfucianizem. Gjithsesi keto besime nuk mbeshteten ne domethenien e ketij simboli qe eshte i lashet sa dhe vete historia e orientit.
te gjithe ne jemi ne kuptimin e keti simboli Ying dhe Yang.

Gjithe te mirat

__________________
Oh, baba i katėr puhive, fryji velat e mija pėrmes deteve tė viteve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 18:47
katia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė katia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me katia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: katia Shto katia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto katia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petrit Kola
Mbushes topi.

Regjistruar: 09/06/2005
Vendbanimi: Ne autobuz
Mesazhe: 996

Dolet pakez nga tema...

Perderisa nuk ka nje politike te caktuar (Uniforme, paraqitje e jashtem...) per shkollen atehere paraqitja e jashtme i lihet ne dore individit pra dhe mjekra.
Kalors i Kuq, per ato qe thua per shkollat ne Amerike them se ja fute kote. Te them te drejten une u pataksa kur vjata dhe pash se studentat ishin veshur njesoje si per plazh. AS EDHE NJE NDRYSHIM, PLAZHISTA.

Modifikuar nga Petrit Kola datė 14/10/2005 ora 22:41

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Tetor 2005 22:23
Petrit Kola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petrit Kola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petrit Kola (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Petrit Kola't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petrit Kola Shto Petrit Kola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petrit Kola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Re: O Keni,

Citim:
Po citoj ato që tha Petrit Kola
Katia le te nenkuptoje se mjekra eshte ceshtje personale. Une nuk shof gje te keqe ketu.


Zotri i nderuar une nuk diskutova nenkuptimin e mesazhit por perdorimin pa kriter te disa shprehjeve fyese qe kishte ne te.
Une personalisht nuk dua tja di se si vishen apo sesi e mbajne mjekren te tjeret. Ne vitin 1991-1992 une vet kam mbajtur mjeker(kam dhe fotografi me kete pamje), ishte thjeshte nje deshire per te mbajtur mjeker, e hoqa mbasi nuk kishim kushte per te mbajtur mjeker ne ate pluhur e pisllek qe mbizoteron ne shqiperi. Keshtu une nuk gjykoj mjekren apo veshjen por shprehjen e dobet te mesazhit.
Panvarsisht nga mendimet e njeri-tjetrit ne duhet ti mbrojme mendimet tona me menyren e kulturuar dhe toleranc dhe jo me fyerje dhe aroganc.
Gjithsesi kjo eshte kultura qe ka secili.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Tetor 2005 00:26
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:10 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Studenti i Inxhinierisė te Avokati i Popullit, s'i japin diplomė se ėshtė me mjekėrr

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.