Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Dija e njeriut dhe nderdija....
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Tragjedit ne familje....

Kisha shumë dëshirë te shtoja dicka për psikologjin dhe pikërishtë për nje Temë interesante Dija e njeriut dhe ndërdija.
Dua te tregoj nje rast tragjik qe i ka ndodhur shoqes time....dhe te tregoj pak per dijen e njerut dhe nderdijen......
Kater vitete kishte shoqja ime që ishte e martuar,dhe bente nje jetë te lumtur dhe luksose,kaluan tre vjet dhe kjo gjendje u shenderrua ne tmerr...
Burri saj vazhdoji bixhozon dhe ishte agresiv ne shpi me grauan nuk vinte ne shpi.....kue vinte e rrifte dhe e masakronte barbarishtë.
Ne Dhjetorin e 2003 tentoi qe ta vriste por falte zotit arriti te shpetonte ne ato momente...
Dhe si dënim ai burr merr vetem 16 ditë burgim dhe asgje tjeter me shumë.
Ishte njeri shum i mirë para 3 viteve shum i dashur dhe shum i kuptushem,sytë e tij tregonin se sa shum e donin Almen gruan e vetë ata kishin edhe nje femijë nje vajze te bukur.Dhe gjendeja ne shtepi sa vinte dhe keqsohej,vendosa që nje ditë te bisedoja me te per jetën e tyre private,dhe dialogu imë me të ishte:
-Pse nuk i kthehesh jetes sic e kishe para 3 viteve dhe ta ndjesh familjen tende si dikur?
-E di që kam gabimi dhe shume te renda por Alma më ka thene qe më ka tradhtuar prandaj jam kaq agresiv dhe i cmendur.
_Alma eshte e cmendur pas teje se po te donte dikë tjeter ajo do te ikte nga ti,por atë e mundon dicka tjeter i mungon ti duke te te pasur afer ajo e ndjen mungesen tende te dikurshme i mungojne fjalet dashuria ngrohtesia jote dhe pranija jote ne familje,asaj i mungon jete normale,dhe i vetmi njeri qe mund ta shpetosh kete gjendje je ti
_Une Almen e dua tmerrsishtë,por kur e mendoj ate fjale me kap tmerri.
_Alma te ka thene per te te provokuar spse ajo s po e ndjen dashurin tende dhe ragimet e tua agresive kan qene edhe perpara dhe jo mbasi ajo te ka thene se te ka tredhtuar.
Por ajo që ndodhi ishte tmerr,ai gjithmon fliste sikur e donte ate gruan,me dijen e vtete te plote por mos harroni se tek njeriu eshte nje NDERDIJE ne brendesi te njeriut qe ajo fillon dhe reagon ne momentet e fundit pa vedijen tuaj eshte nje komande e pa kontrolluar nga ne.Tek ne,i dime te gjitha me dijen tone se c fare te pelqen dhe ne momentet e fundit reagon NDERDIJA qe eshte aq e fuqishme qe ne disa raste shkakton edhe tragjedi.

E keshtu si perfundim ai njeri nuk arriti te ndryshonte dhe para dy jave ne nje ditë te bukur me Diell,e percjellin vajzen per ne shkoll,dhe ben vete vrasje ,ne fillim vret graun Almen dhe pastaj veten e tij dhe kjo ishte ajo Nderdije qe ai se kontrollonte,sepse me dijen e vtë ai njeri kishte ndryshuar por ne castin e fundit kur shfaqen ne mendjen e njeriut dicka e pa pranushme per atë athere vepron NDERDIJA.


Ne keto raste Psikologu eshte shpetimtar...

Modifikuar nga Lozonjare datė 27/02/2004 ora 10:14

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2004 16:02
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trebeshina
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 13

Roli i shoqerise ne jete.

Se pari me vjen keq qe kjo histori paska perfunduar ne tragjedi,por per mendimin tim ,ne jete ka te beje edhe shoqeria,ana ekonomike ,e shume faktore te jere qe e cojne njeriun ne nje rrugedalje.Ne momente te tilla une sugjeroj qe duhet te jete e padiskutushme prania e nje njeriu te dyte ose meshume qe ta mbaje ne mbikqyrje per derisa ti kthehet jetes se meparehsme.Bizhozi per mua ka qene arsyea e tragjedise per ate familje(ndjese paste),dhe jo vetem ky rast por ka edhe shume te tjere te ngjashem me kete qe kane pasur pohuajse te njejtin perfundim.

__________________
liri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 15:55
trebeshina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trebeshina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trebeshina (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė trebeshina't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: trebeshina Shto trebeshina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trebeshina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Re: Roli i shoqerise ne jete.

Me te verte eshte shum tragjike une gjithmon kur kaloj i kam para baneses akoma qirinjet qe ndizen per to dhe besom lali se nuk ndjehem mire dy apo tre ore gjithmon kur kaloj ne mengjes per te shkuar ne pune..............
por jeta vazhdon dhe njeriu s mund te ktheje asgjë si me pare

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 15:59
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trebeshina
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 13

Ku????

Ku ka ndodhur kjo histori ?Po ju cfare pune beni qe kaloni cdo mengjes andej?

__________________
liri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:07
trebeshina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trebeshina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trebeshina (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė trebeshina't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: trebeshina Shto trebeshina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trebeshina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Re: Ku????

Citim:
Po citoj ato që tha trebeshina
Ku ka ndodhur kjo histori ?Po ju cfare pune beni qe kaloni cdo mengjes andej?



Une tani punoj 50%ne nje zyre per ausland.per njerzit qe vine nga jasht shtetit te zvicres dhe punsohen apo vazhdojne me social,dhe une jam e punsuar aty,ndersa kohen tjeter e kam shum te zene me studime ,po ti c fare punon?apo eshte sekret?Me fal ndoshta s jam shprehur qarte ne shpi per punen time por s di si ta shpjegoj me qarte.

Dhe kjo Histori ka ndodhur ne Zürich para dy javesh nuk ka shume,dhe i kemi pasur komshi njekosish edhe shoqja ime 10 vjet aty afer.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:13
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trebeshina
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 13

p

pska ndodhur ne Zvicer ajo historia e dhimbshme.Po JU ne cilin qytet banoni aktualisht?une tani per tani jam i pa pune ,por shpresojme per me tutje.....

__________________
liri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:17
trebeshina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trebeshina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trebeshina (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė trebeshina't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: trebeshina Shto trebeshina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trebeshina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trebeshina
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 13

Me te vertet me vjen shume keq , por kjo s'duhet te kthehet ne tragjedi edhe per ju,mundohu qe ta harrosh se me te vertete eshte edhe per ju shume shqetesuse .

__________________
liri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:20
trebeshina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trebeshina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trebeshina (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė trebeshina't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: trebeshina Shto trebeshina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trebeshina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Re: p

tani per tani jetoj po jetoj ne Zürich por shum shpejt do shkoj ne Lugano

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:25
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lozonjare
AKULLTHYESE

Regjistruar: 24/02/2004
Vendbanimi: Tek shpirti im.....
Mesazhe: 375

Citim:
Po citoj ato që tha trebeshina
Me te vertet me vjen shume keq , por kjo s'duhet te kthehet ne tragjedi edhe per ju,mundohu qe ta harrosh se me te vertete eshte edhe per ju shume shqetesuse .



Se di ndoshta e teprova por Beni une ne keto raste nuk mundem te diskutoj per keto tema me asnje sepse asnje nuk e ka prekur kete ngjare ndersa une e kam ndjekur qe 7 vjet dhe kjo me shqetson sepse ata te dy kane vdekur duke lene nje jete tjeter nje engjell e pa jete, se di se di por kjo gje nuk eshte hera e pare qe ndodhin tek shqiptaret
Une jam edhe gazetare e kam hopi shum shum dhe kam shkruar disa here,eshte edhe nje rastë tjeter,kur kunati i pret koken graus se vllait (te kosoves jane te gjithe keta),dhe ecen neper rruge me koken e gruas ne dore e cila ka ndodhur ne Achen te gjermanise,e tjetri raste eshte prape kur gruaja vretne gjum burrin etj etj por vetem kam shkruar dhe asgje tjeter s kam ndjere kam ndjere nje dhemshuri per ta po eshte zhdukur ashtu sic u zhduk edhe shkrimi im por kjo tjetra ishte me te verte e tmerrshme.


Me fal tani e teprova nuk dua te flas me per kete njerez qe tani s jane me ,


te puth ELDA tani oki doki???

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:30
Lozonjare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lozonjare Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lozonjare (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lozonjare Shto Lozonjare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lozonjare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trebeshina
Anetar i ri

Regjistruar: 02/02/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 13

Tema u mbyll,tani publicita

mire e bere se eshte mjaft shqetesuse dhe te ben pesimiste per jeten.Doja te dija ,cfare do te thote dok'

__________________
liri

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Mars 2004 16:35
trebeshina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trebeshina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trebeshina (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė trebeshina't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: trebeshina Shto trebeshina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trebeshina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:08 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Dija e njeriut dhe nderdija....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.