Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Muhejminu
O PArtia, une nuk i bishtoj fare pytjeve puna eshte se ti nuk i je pergjigjur te miave, . Shqiptaret kane qen dhe jan besimtar dhe besimi i jone sna ka kthyer ne ndonje percarje etnike apo dicka te tille.  Po keshtu te kota jan dhe argumentet e tua per fene dhe demin e saj, se clidhje ka feja me gjuhen greke dhe demi i saj ne kete pike akoma se ke then dhe nuk dua ta thuash. Sepse debati jon degjeneroi deri te etrusket nderkoh qe pash tre postime te tua mendoja se mos po ktheje pergjigje per pytjet nderkoh qe ti merreshe me etrusket ketu skemi pun me etrusk po me fene dhe "te keqen e sa". Gjithsesi ska me vler te flasim erderisa doli muhabeti per etrusket.


i nderuar muhjeminu....jo doktorrë kristianë por i konceptit universal....që këtu e këtej do flasim për muhabet p.........e çështje nderi me ty pasi dështove të përgjigjesh burrërishtë pasi mijra herë shqip të pyetaËRSE GREKËT TURQIT ITALIANËT SËRBËT NUK LEJOJNË MËSIMIN E GJUHËS SHQIPE PËR SHQIPFOLSIT AUTOKTON.....me që ti nuk ju përgjigje po përgjigjem unë sepse ty nuk të lejon muxhahedini ta bëshë një gjë të tillë?NË SE ATA E LEJOJNË SHKRIMIN EDHE KËNDIMIN E SHQIPES ATËHERË POPULLI MË I MADHË I BALLKANIT DO FLASIN SHQIPË EDHE KËTË NUK E DO ASKUSH RRETH NESH!

KONCEPT UNIVERSAL FETARË SHQIPTARË=BYTHSHQYERJE SHQIPTARE,ME FJALË TË TJERA"TA KTHEJMË SHQIPËRINË NË BORDELLO FETARE ...EDHE KUR TË NA NGRI..... JU FUSIM ZJARRIN EDHE I PËRÇAJMË.....A E DI TI MORE MUXHAHEDIN SE NË GREQI PO BËHET 15 VJET LUFTË TË NGRIHET XHAMI NË ATHINË???PSE NUK PO E LEJOJNË????

TË KAMË THËNË SE ASKUSH NGA ATA EMRA QË PËRMËNDE NGA RILINDASIT NUK E KISHIN HAPIN MË TË MADHË SE ISMAIL QEMALI I CILI KËRKOJ ZBULIMIN E RRËNJËVE TË VETA....PRA ISHIN "QË NGA SHKODRA DERI NË VLORË ...SEPSE PËR TË TJERAT MENDONTE KONCEPTI YT UNI VERSAL=BYTHSHQYER ?FUTI TË GJITHË ATA QË MË PYETE TEK KJO PËRGJIGJIE QË TA KAMË THËNË EDHE MË LARTË

MINDIS DURRSIT LEZHËS EDHE DAJTIT NDODHET NJË QYTET MADHËSHTORË EDHE SHUMË I LASHTË ME EMRIN "ALBANËT"...NJIHU ME ARKEOLOGJIN SHQIPTARE!....SIPAS JAKOVO THOMOPULOS 1912 EMRI "TIRANË" GJAHËSOHET ME "TIRINËT"=ETRUSKËT...(TIRANA=VENDAS JO ARDHËS NGA ETRURIA)..ETRUSKËT FLISNIN SHQIPEN EDHE THOMOPULO E VËRTETOJ NJË GJË TË TILLË....NË SHTATORË DO MËSOSH MË TË REJA??.............................TANI ...SE ÇPORDHË ME METRESE EDHE ATË TRAPIN NË BRONXË MË THUA TI ...PËR THEMELIMIN E TIRANËS KËTO JANË PËRRALLA FETARE ...PASI  MIKU IMË XHAMIT EDHE KISHAT NUK U NDËRTUAN NGA DUAR SHQIPFOLSISH FILLIMISHTË .....POR ASHTU SIÇ E KE MËSUAR NGA KËNDIMI EDHE LEXIMI QË NË FËMIJRI....tURKU I MERRTE FËMIJËT QË NGA DJEPI SE ISHIN RRACE TRIMASH EDHE I RRISTE ME ZORË ME FRYMËN MYSLIMANE.....KËSHTU ERDHI MYSLIMANIZMI UNIVERSAL NË SHQIPËRI...POR SI FE E HUAJ PASI NUK KA EMRA SHQIPË EDHE ....NJË TJETËR:............PO UDHËTOJA ME AUTOBUZ NGA QËNDRA NË KOMBINAT ..PRANË MEJE ISHTE NJË ÇIFTË MUXHAHEDINESH SI PUNA JOTE...KISHIN ME VETË NJË FËMIJ 4 VJEÇARË(SI SHPIRTË...FËMIJA PËRSHËNDESTE FEMIJËT E TJERË NGA DRITARIA....SELAM ALEKO SELAM ALEKO............................MOREEE SALLAM I ALEKOS ...PSE NUK I MËSON FËMIJËS SHQIP?  E PRA KJO DO TË THOTË ANTISHQIPTARI I NDERUAR  MUXHAHEDIN!

.....................TANI PO E KTHEJ NË GJUHËN QË KUPTON:

TI MOJ VAJZË QË RRI TEK LISI DALE DALE

TY FUSTANIN KUSH TA GRISI DALE DALE

NË SHQIPËRI FLASIM SHQIP EDHE FETË E HUAJA TË MËSOJNË TË SHKRUAJNË E FLASIN SHQIP.

SHËNJTORËT ME EMRA SHQIPË...AGRON ,ILIRË,SHPËTIM ETJE ETJE EDHE JO EMRA TË BORDELLOSUR NË KISHA E XHAMI NË SHQIPËRI..JASHTË NGA FEJA E SHQIPËRIS EMRAT JO SHQIPTARË ASIMILUES. JANULLATO TRADHËTARI NË LITARË NË SE NUK I KËRKON GREQIS SHQIPEN PËR ARVANITËT EDHE RIKTHIMIN ÇAMË NË TOKAT E VETA..................PSE NUK JU HA NJË MORTJE ME KONCEPTIN UNIVERSAL..BYTHSHQYER.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 14:21
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

ehu ehu ehu ti me nje vrim i bie fyellit. Se pse vendet italiane, kineze apo ku e di une se cfare nuk i lejojne shqioptaret te mesojne shqip, ka shume pergjigje. E para eshte, shqiptaret ndonjeher nuk e duan as vet shqipen. e dyta eshte, ata qeveri kane njerez ne pushtet si puna jote(dmth adashet e tu). Dhe e treta, feja ska te beje fare aty, por normalisht kur te kuptosh ti qe feja eshte nje besim dhe nuk ka si qellim kombin ao vendin por ka si qellim drejtimin e njeriut tek Zoti, po ti keto gjera nuk i di, se po dije skishte se pse te vije ketu. prandaj te them qe ti je nje injorant ne fe, ti dhe nuk di (qe nuk eshte ndonje gjeme e madeh se edhe une nuk di) po me e keqja eshte se nuk do te mesosh. te thash dhe nje her po flasim per besimin e shqiptareve, une jam ne dijenni qe kam treguar se shqiptaret kane qen besimtar dhe vazhdojne te jen, vete forumi po e tregon, sa per etrusket nuk kam pun me ta ketu. ti po deshe vazhdo monologun e merzitshem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 15:13
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

shqip po shkruajme vesh s'po merreni.

Partia ti ke shume te drejte por mos harro dhe tjetren se per hater te fese nuk duhet ofenduar askush.
Per mu si katolik si musluman si ortodoks te jete njeriu mjafton te thote jam Shqiptar dhe eshte i nderuar.

Frika gjithmon ngelet kur feja te perzihet me shtetin dhe te fusi hundet ne organizimin e saj pa si fe lere se nuk do jete e larget dita kur te gjitha kishat dhe xhamiat do ngelen pa njerez. Jo se nuk do besojne njerzit por nuk do te ken kohe. Dhe pastaj do vij nje dite ku do festojme vetem festa ku do ham dhe pijme ne festat e njeri tjetrit si njeher motit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Gusht 2007 15:28
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
shqip po shkruajme vesh s'po merreni.

Partia ti ke shume te drejte por mos harro dhe tjetren se per hater te fese nuk duhet ofenduar askush.
Per mu si katolik si musluman si ortodoks te jete njeriu mjafton te thote jam Shqiptar dhe eshte i nderuar.

Frika gjithmon ngelet kur feja te perzihet me shtetin dhe te fusi hundet ne organizimin e saj pa si fe lere se nuk do jete e larget dita kur te gjitha kishat dhe xhamiat do ngelen pa njerez. Jo se nuk do besojne njerzit por nuk do te ken kohe. Dhe pastaj do vij nje dite ku do festojme vetem festa ku do ham dhe pijme ne festat e njeri tjetrit si njeher motit.



 

o putori ..unë u nxeva edhe e teprova pasi po flisja me dikë të cilit i thanë se feja ka koncept universal edhe i cili e drithte bishtin edhe nuk ju përgjigjej pyetjeve të mija........sotë paskin mbyllur kineman......më falni keni shumë të drejtë???

Puntori mundë ti shkëmbejmë dy llafe bashkë që të kuptohemi????

unë mendoj se koncept universal nuk do të thotë që në shqipëri të hapen shkolla të huaja edhe të imitohen emra edhe tradita fetare të huaja për gjuhën shqipe ...nga ku "sepse quhet shën miloshemotërmadhi"një kish sërbe,sërbia i tregon botës kulturën e saj.

JAMË SHUMË NDAKORTË ME MËNYRËN E TË ARSYETUARIT TËNDË...VEÇSE ËSHTË E SHKUARA E HIDHUR AJO QË MË BËNË TË SHOHË ME FRIKË TË ARDHMEN.

RESPEKTE. 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Gusht 2007 13:43
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

lexova nje koment ktu, mes ktyre shkrime kolosale... qe feja e Shqiptarin esht Shqiptaria

mendoj se rallesia na ben te vecante, si ç do gje e ralle qe eshte per vet faktin e çmushme ashtu jemi dhe ne

po te shohesh te tjeret nuk kan dallime mes tyre, francezet, italianet, spanjollet, potugezet hyjne te grupi latin
anglezet, gjermanet, suedezet, austriaket etj, tek grupi anglo-sakson
te gjith sllavet me nje thes tjeter
e ngelemi veç ne e greket (qe jan shqiptare por orthodokse e flasin gjuh tjeter) mbetemi Autentike ne Europe bile ne Bote ngaqe pjesa tjeter e botes esht po e ndare ne grupe te medha etnike (kineze, indian, arab, latinoamerikan etj,)

kjo do te thote qe vetem tek Shqiptari nje etni=nje komb... tek te tjeret kjo nuk ndodh, kjo esht pra e veçanta, perndryshe homosapiensa jemi dhe ne

spo them pastaj qe tek lushnjari me firakun ka ndyshime, jo me midis malsorit e myzeqarit apo skraparlliut...
po keshtu ndodh dhe ne bote, nuk esht njesoj nje austriak me nje gjerman, nje bavarez me nje berlinez etj.

q! shtu pra...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2009 11:20
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

kam vene re qe ne shqiptaret me shume jemi ateiste.Mbase vjen nga periudha e komunizmit kur feja nuk lejohej e gjithe ai brez i rritur ne ate kohe jane ashtu tani.Mgjate kur jane ne momente te veshtira prap thone o zot me ndihmo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Qershor 2009 12:34
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
kam vene re qe ne shqiptaret me shume jemi ateiste.Mbase vjen nga periudha e komunizmit kur feja nuk lejohej e gjithe ai brez i rritur ne ate kohe jane ashtu tani.Mgjate kur jane ne momente te veshtira prap thone o zot me ndihmo


 

Sikur nena te mos na e mesonte fjalen "Zot", a do ta shqiptonim kurre valle???

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Qershor 2009 17:06
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Unė mund dhe duhet tė jem shteas i njė shteti edhe pa qenė anėtar i ndonjė partije

Citim:
Po citoj ato që tha Shtojzovalle
Peshendetje,

nuk besoi ne asgje, cdo gje nese vdes vdes pergjithmone, perpos vepra enjeriut qe do te rroje ne brezat e ri....

besoi ne ate qe e shoh edhe e prek....feja ime eshte sinqeriteti dhe mireqenia njerezore....


jeni te pershendetur nga

Le te jem............

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Dhjetor 2009 16:31
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
kam vene re qe ne shqiptaret me shume jemi ateiste.Mbase vjen nga periudha e komunizmit kur feja nuk lejohej e gjithe ai brez i rritur ne ate kohe jane ashtu tani.Mgjate kur jane ne momente te veshtira prap thone o zot me ndihmo


--Jo, jo. ---------Shqiptaret kane qene ateistE  OSE ME MIRE KANE QENE BESIMTARE TE LEHTE,--TOLERANTE, QE NUK E MERNIN FENE ASPAK SERIOZISHT---nuk e shikonin fene si Pjese e Identitetit te tyre sic e shikonin fqinjet

 Ne 1810 kur Lord Byron leviste neper Shqiperi dhe Greqi---------ai thote se:"...... Shqiptaret , si myslymane edhe te krishtere nuk jane te interesuar per zotin, dhe......... si greket  veshtire ta konsiderojne  shqiptarin ortodox  si te Krishtere , po ashtu edhe turiqt te konsiderojne  shqiptarin  myslyman si   myslyman......".--Ne anglisht fjale per fjale eshte keshtu :

.".........the Greeeks hardly regard them (Albanian Orthodoxes) as Christians , or the Turks (albanian moslems ) as Moslems..."

Keto jane fjalet e Byronit ,Faqe 131, paragraf 23----ne nje permbledhje te botuar ketu ne USA, me titull :---Selected Poems-- --------

Ne kete pasazh Byroni flet me Habi edhe ne lidhje me urrejtjen qe kane fqinjet dhe turqit per ne, Shqiptaret--------Eshte interesant se Byroni ketu per shqiptaret perdor fjalen : Albanese ---, po kjo eshte dicka tjeter

-----------Nga ana tjeter edhe Nderimi i fese qe bene shqiptaret eshte treguesi me i Qarte se shqiptaret nuk kane qene ASPAK nje komb fetar----------dhe sic thote edhe Zonja Durham---

--------".....-Ne gjithe Ballkanin , kur i pyet popullsite atje se CFARE JANE ?--Ata te thone qe :--Jemi te Krishtere , ose Musulmane,....-Ndersa shqiptaret jante vetmit qe kur i pyet --Cfare jeni ju?---Ata te thone PA HEZITUAR :--JEMI SHQIPTARE..."

-------Kjo tregon se qe me Ardhjen e Skenderbeut---------FEJA NDALI--------

--------Dhe emri Shqiptar i marre nga Emblema e Skenderbeut---KRIJOI IDENTITETIN KOMBETAR TE SHQIPTAREVE,

----------Por ky Identitet u krijua midis njerezve te thjeshte , dhe kjo krioji nje baze te fuqishme per te ruajtur IDENTITETIN TONE, PAVARESISHT NGA LEVIZJET E NDRYSHME FETARE brenda perandorise Osmane---

-------------Por nga ana tjeter---PARIA dhe nejrezit e kultures te asaj kohe Nuk i sherbenin Kombit shqiptar-Ata  i sherbenin ose TURQISE ose Greqise, me vone------Sepse ata ishin pjese e Administrates se huaj dhe ata do binin patjeter nen ndikimin e FESE ,--ndaj dhe ata ose do i sherbenin Turiqse ose Greqise, pasi Kleri Grek ishte anetar i Divanit ne Perandorine Osmane ne rangun e VEZIRIT TE MADH ndaj dhe i kishte duart te lira per cdo gje dhe bente propagande ne favor te fese se tij, dhe vepronte me largapamesi per te ardhmen e shtetit te tij grek, duke rekrutuar njerez mdisi shqiptareve, etj  -----------

--Keshtu qe Shqiptaret kane nje hisotri te pakten 500 vjecare  te DOKUMENTUAR per INDIFERENTIZMIN e tyre ndaj FESE :

-----------------1-------nga Shnderimi masiv  ne fene Islame

--------dhe ..  2-- ----nga Byroni  &   Edit Durham e te tjere studjues te huaj  te ASAJ KOHE qe deklarojne se shqiptaret Nuk jane popull besimtar, por Entik Kombetar-------

Shto ketu edhe dokumnetat e Barletit qe kur flet per Priftin e Skenderbeut , TREGON SE aI TALLEJ ME FENE KUR I BEKONT EUSHTARET E SKENDERBEUT PARA Betejes---dhe kjo krijonte gje gjendje Humori qe ju ngrinte moralin Trupave Herkuliane  te Skenderbeut

--Kush i ka lexuar ato, e kupton se Shqiptaret as atehere nuk besonin fare ne Krisht-- e jo me ne Muhamet-----------dhe me kujtohet tani nje moment ne betejen e TORVIOLLIT---------kur qendra e ushtrise shqiptare e udhehequr nga Moisi Golem- Komneni , nuk po e perballonte dot  furine Turke per shkake tE numrit jashte zakonisht te madh te turqve--Atehere Moisi Golemi dergoi lajmetarin tek Skenderbeu qe rinte fshehur ne Kodrat e TOrviollit  dhe i thote:---  Se Turqit jane te shumt ne numer , nuk mund ti perballojme dot , CFARE TE BEJME  ????

----Dhe Gjergj Kastrioti i tha :............SILL NDERMEND ARBERINE .----

-----I tha ashtu sepse trupa nuk mund ti jepte , dhe nuk kishte ardhur akoma momenti qe Skenderbeu me pjesen tjeter te ushtrise te futej ne beteje, ndaj Moisi Golemi duhej te mbahej me ato trupa qe kishte---

---------Por qe te frymezohej ne ate lufte te pabarabarte-----------Skenderbeu i tha ta kisht e mendjen tek..........AREBERIA -------jo tek Krishti--------sic themi ne kur jemi ne gjendje te veshtire :---O zot na ndihmo !----Jo!, Jo !.

______FJalet e GJERGJ KASTRIOTIT  ishin te lidhura me shprehjen :

-----------------------   ATDHE ME NDIHMO !!!! ----

---ndaj i tha Sill NDEMREND ARBERINE-------sepse Shqiptareve ju jepte:

______ ZEMER---FUQI --- & --- OPTIMIZEM ---------dhe i bente te PATHYESHEM vetem  ATDHEU  I TYRE ----ARBERIA -------

-------Jo Zoti me sherbetoret e tij Qesharake  ------Ata nuk kishin vned ne zemerat e Shqiptareve--

------------ATA, Dishepujt e Zotit  ISHIN TEPER TE VEGJEL per te zene ate vend te  VECANTE,  nga DASHURIA & NDERIMI I PAFUND NE ZEMRAT E SHQIPTARVE,  ku gjendej fjala .......................ATDHE.............

p.s.----Sa here kaloja neper fushen e Torviollit  (andej nga Prenjasi , )  kur isha i vogel ,shikoja ate fushe  dhe perfytyroja si ishte zhvilluar beteja , ku mund tE gjendej Moisiu dhe ku ishte fshehur Skenderbeu me pjesen tjeter te ushtrise-

----Fusha ne kohen e Skenderbeut ka qene me pyje, ndersa tani s'ka pyje

---------E bera terkuze--por ja vlente-per te treguar se edhe para kohes se Skenderbeut sic duket --FJALET E Pashko Vases kane qene te gdhendura ne Ndergjegjen e Shqiptareve ne shekuj se :........

----------- Feja e Shqiptarit ka Qene  SHQIPTARIA, ose jo ARBERIA..........E njejta gje--------

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2009 02:58
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Mė pėlqen shembulli i Bajronit

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI


--Jo, jo. ---------Shqiptaret kane qene ateistE  OSE ME MIRE KANE QENE BESIMTARE TE LEHTE,--TOLERANTE, QE NUK E MERNIN FENE ASPAK SERIOZISHT---nuk e shikonin fene si Pjese e Identitetit te tyre sic e shikonin fqinjet

 Ne 1810 kur Lord Byron leviste neper Shqiperi dhe Greqi---------ai thote se:"...... Shqiptaret , si myslymane edhe te krishtere nuk jane te interesuar per zotin, dhe......... si greket  veshtire ta konsiderojne  shqiptarin ortodox  si te Krishtere , po ashtu edhe turiqt te konsiderojne  shqiptarin  myslyman si   myslyman......".--Ne anglisht fjale per fjale eshte keshtu :

.".........the Greeeks hardly regard them (Albanian Orthodoxes) as Christians , or the Turks (albanian moslems ) as Moslems..."

Keto jane fjalet e Byronit ,Faqe 131, paragraf 23----ne nje permbledhje te botuar ketu ne USA, me titull :---Selected Poems-- --------

Ne kete pasazh Byroni flet me Habi edhe ne lidhje me urrejtjen qe kane fqinjet dhe turqit per ne, Shqiptaret--------Eshte interesant se Byroni ketu per shqiptaret perdor fjalen : Albanese ---, po kjo eshte dicka tjeter

-----------Nga ana tjeter edhe Nderimi i fese qe bene shqiptaret eshte treguesi me i Qarte se shqiptaret nuk kane qene ASPAK nje komb fetar----------dhe sic thote edhe Zonja Durham---

--------".....-Ne gjithe Ballkanin , kur i pyet popullsite atje se CFARE JANE ?--Ata te thone qe :--Jemi te Krishtere , ose Musulmane,....-Ndersa shqiptaret jante vetmit qe kur i pyet --Cfare jeni ju?---Ata te thone PA HEZITUAR :--JEMI SHQIPTARE..."

-------Kjo tregon se qe me Ardhjen e Skenderbeut---------FEJA NDALI--------

--------Dhe emri Shqiptar i marre nga Emblema e Skenderbeut---KRIJOI IDENTITETIN KOMBETAR TE SHQIPTAREVE,

----------Por ky Identitet u krijua midis njerezve te thjeshte , dhe kjo krioji nje baze te fuqishme per te ruajtur IDENTITETIN TONE, PAVARESISHT NGA LEVIZJET E NDRYSHME FETARE brenda perandorise Osmane---

-------------Por nga ana tjeter---PARIA dhe nejrezit e kultures te asaj kohe Nuk i sherbenin Kombit shqiptar-Ata  i sherbenin ose TURQISE ose Greqise, me vone------Sepse ata ishin pjese e Administrates se huaj dhe ata do binin patjeter nen ndikimin e FESE ,--ndaj dhe ata ose do i sherbenin Turiqse ose Greqise, pasi Kleri Grek ishte anetar i Divanit ne Perandorine Osmane ne rangun e VEZIRIT TE MADH ndaj dhe i kishte duart te lira per cdo gje dhe bente propagande ne favor te fese se tij, dhe vepronte me largapamesi per te ardhmen e shtetit te tij grek, duke rekrutuar njerez mdisi shqiptareve, etj  -----------

--Keshtu qe Shqiptaret kane nje hisotri te pakten 500 vjecare  te DOKUMENTUAR per INDIFERENTIZMIN e tyre ndaj FESE :

-----------------1-------nga Shnderimi masiv  ne fene Islame

--------dhe ..  2-- ----nga Byroni  &   Edit Durham e te tjere studjues te huaj  te ASAJ KOHE qe deklarojne se shqiptaret Nuk jane popull besimtar, por Entik Kombetar-------

Shto ketu edhe dokumnetat e Barletit qe kur flet per Priftin e Skenderbeut , TREGON SE aI TALLEJ ME FENE KUR I BEKONT EUSHTARET E SKENDERBEUT PARA Betejes---dhe kjo krijonte gje gjendje Humori qe ju ngrinte moralin Trupave Herkuliane  te Skenderbeut

--Kush i ka lexuar ato, e kupton se Shqiptaret as atehere nuk besonin fare ne Krisht-- e jo me ne Muhamet-----------dhe me kujtohet tani nje moment ne betejen e TORVIOLLIT---------kur qendra e ushtrise shqiptare e udhehequr nga Moisi Golem- Komneni , nuk po e perballonte dot  furine Turke per shkake tE numrit jashte zakonisht te madh te turqve--Atehere Moisi Golemi dergoi lajmetarin tek Skenderbeu qe rinte fshehur ne Kodrat e TOrviollit  dhe i thote:---  Se Turqit jane te shumt ne numer , nuk mund ti perballojme dot , CFARE TE BEJME  ????

----Dhe Gjergj Kastrioti i tha :............SILL NDERMEND ARBERINE .----

-----I tha ashtu sepse trupa nuk mund ti jepte , dhe nuk kishte ardhur akoma momenti qe Skenderbeu me pjesen tjeter te ushtrise te futej ne beteje, ndaj Moisi Golemi duhej te mbahej me ato trupa qe kishte---

---------Por qe te frymezohej ne ate lufte te pabarabarte-----------Skenderbeu i tha ta kisht e mendjen tek..........AREBERIA -------jo tek Krishti--------sic themi ne kur jemi ne gjendje te veshtire :---O zot na ndihmo !----Jo!, Jo !.

______FJalet e GJERGJ KASTRIOTIT  ishin te lidhura me shprehjen :

-----------------------   ATDHE ME NDIHMO !!!! ----

---ndaj i tha Sill NDEMREND ARBERINE-------sepse Shqiptareve ju jepte:

______ ZEMER---FUQI --- & --- OPTIMIZEM ---------dhe i bente te PATHYESHEM vetem  ATDHEU  I TYRE ----ARBERIA -------

-------Jo Zoti me sherbetoret e tij Qesharake  ------Ata nuk kishin vned ne zemerat e Shqiptareve--

------------ATA, Dishepujt e Zotit  ISHIN TEPER TE VEGJEL per te zene ate vend te  VECANTE,  nga DASHURIA & NDERIMI I PAFUND NE ZEMRAT E SHQIPTARVE,  ku gjendej fjala .......................ATDHE.............

p.s.----Sa here kaloja neper fushen e Torviollit  (andej nga Prenjasi , )  kur isha i vogel ,shikoja ate fushe  dhe perfytyroja si ishte zhvilluar beteja , ku mund tE gjendej Moisiu dhe ku ishte fshehur Skenderbeu me pjesen tjeter te ushtrise-

----Fusha ne kohen e Skenderbeut ka qene me pyje, ndersa tani s'ka pyje

---------E bera terkuze--por ja vlente-per te treguar se edhe para kohes se Skenderbeut sic duket --FJALET E Pashko Vases kane qene te gdhendura ne Ndergjegjen e Shqiptareve ne shekuj se :........

----------- Feja e Shqiptarit ka Qene  SHQIPTARIA, ose jo ARBERIA..........E njejta gje--------

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2009 11:26
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:22 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.