Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > 70%musliman ne shqiperi,qendron kjo shifer akoma
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

ciao amor dhe indrit

Do tju lutesha te me falni edhe njehere per injorancen dhe per skepticizmin tim.
Amor ne rradhe te pare mos pergjitheso gjithcka.
Dhe e dyta ; a nuk paska asnje ateist ne Shqiperi?

Dhe nje dicka tjeter : Kur jane bene keto statistika dhe nga kush? Se me sa di une minoritet grek ka edhe ne Delvine (mos harro eshte rreth me vete)
Pyetja ime ngelet akoma e papergjigjur persa i perket burimit zyrtar te faktit se Saranda dhe Gjirokastra na paskesh qene 95% muslimane.
Do te kisha shume deshire te dija burimin.

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 11:03
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Te dhenat vine nga "Organizata per Bashkepunim dhe Zhvillim Ekonomik",dmth shume me te besueshme se gojedhenat :

Ateiste ka si tek krishteret e ortodokset ashtu dhe tek myslimanet,dmth dalim serish ne te njejtin proporcion besimi fetar

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 11:06
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ThE_MaStEr
AlOnE

Regjistruar: 18/12/2003
Vendbanimi: MaD CiTy
Mesazhe: 403

amor, ajo dihet se po te kesh bere histori ti da dish qe shqiptaret jane kthyer ne mysliman me dhune ne kohen e turkut dhe per informacionin tend feja myslimane ka qene e imponuar dhe jo e praktikuar

kush di te lexoj e kupton mire se ca po flas. hm ju njerez nuk e kuptoni akoma qe po flas per besim e jo per emera

__________________
For what i say my love may become true,
In your eyez, i see the hope, I love U

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 11:11
ThE_MaStEr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ThE_MaStEr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ThE_MaStEr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ThE_MaStEr Shto ThE_MaStEr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ThE_MaStEr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

ciao amor

"Feja: Muslimane 70%; ortodokse 20%; katolike 10%"
Ketu ska asnje % ateiste, e cuditshme apo jo???
Dhe do te te pyesja seriozisht se ti valle vertet beson se Saranda dhe Gjirokastra jane 95% myslimane??????

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 12:03
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Pershendetje te gjitheve!

Atehere nese do kapim ateizmin pajtohem me Amorin ateiste ka nga te gjithe fete.
Duke qene se ne nuk mund te shohim se cka ne zemer nje njeri pasi besimi eshte ne zemer gjukojme ne baze te statistikave e trashegimise.

Ju pelqeu sju pelqeu fakti eshte ky:
Muslimane ka mbi 70% pastaj vijne ortodokset me pas Katoliket.

Sa per ateistet ne cdo fe egzistojne psh Babai im theksone thote:"Une jam ateist Ortodoks por kurre me Janullatosin"

pra megjithese nuk e ka pare kurre deren e Kishes ai nuk e mohon te qenit Ortodoks.
Po ashtu nuk mohoet qe ka edhe katolike te tille edhe muslimane.

Une habitem perse ju trmbin juve Zoteri keto shifrat?
Me keto nuk marret askush pervec Janollatosit, Tosit, Melos e njerezve te tille qe synojne aneksimin e Shqiperise se Jugut ne favor te greqise.

Se fundi une ju siguroj shume mire juve se shqiperia nuk vuan nga perqindja fetare si do te jete propocjoni por vuan nga koka te semura qe pretendojne te prishin tolerancen e ndertuar kaq bukur shekuj me pare.

Perfitoj nga Rasti te pershendes fort Treshin pasi e kupton mjaft mire situaten, po ashtu edhe Amorin per informacjonet e sakta qe sjell.

Sa per perqindjet nuk jane nga Indriti por dolen neper shtypin e djathte pas deklarates se Hajdutit te bagdatit qe shqiperia nuk eshte me shumice Muslimane.

I ndjeri drogaxhi qe per darke tek Berluskoni pasi pine dhe u dehen tosit ju duk vetja sikur eshte ne greqi dhe tha qe"Emigrantet shqiptare ne greqi jane shumice ortodokse".....hahahahahh
me pas e kuptoi gabimin dhe me tu kthyer ne shqiperi vrapon drejt Komunitetit musliman dhe uron Kr. e ri per postin dhe i kerkon te falur per prononcimin per shtyp duke thene "Qesh i dehur"
hahahahah.

Turp per ato qe ndjekin hapat e Janullatosit, E melos, ne jemi te gjithe shqiptare dhe duhet te jetojme me tolerance ne vendin tone ku gjithesecili te praktikoje fene e tij.
sdua te zgjatem me shume pasi e shoh qe nuk ja vlen me te diskutosh.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 15:08
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ThE_MaStEr
AlOnE

Regjistruar: 18/12/2003
Vendbanimi: MaD CiTy
Mesazhe: 403

Indrit mire leri statistikat, ti je shqiptar e duhet ta dish vete gjendjen e fese ne shqiperi

a nuk eshte e vertete qe pjesa me e madhe ne shqiperi kane emra mysliman, edhe kjo ka nxjerr statistikat??????

pastaj si ta thash me perpara nese ato shifra do ishin te verteta atehere kush e di sa vete do me kishin ftuar ne xhami ne ato viteve qe kam kaluar ne vlore

une jam ne usa dhe qe ta dish edhe ti asnje nuk mund te thoj qe njerezit ketu jane 100% te krishter

ketu afersisht 80 % jane te krishter aman nje gje nuk ka turp njeri te thoj qe eshte i krishter sepse % me e madhe e njerezve jane te krishter

ti si thua nese ne vlore do kishte nje % aq te madhe muslimanesh njerezit do kishin turp te thonin qe ishin mysliman, kshu qe nuk do dilnin me kuran rruges

une nje gje po te them une kam dal me bibel rruges ne vlore edhe i di te tera kishat atje edhe ta dish ti qe ka me shum persona qe ven ne kish se sa ne xhami, se atje vetem nje xhami eshte,

pjesa tjeter e njerezve pastaj jane te pafe ndonese kane emra myslimane, se po te ishin me te vertete mysliman atehere do ndertonin xhamira e do ta tregonin besimin e tyre ashtu si e kane bere kisha te ndryshme ne vlore

nje tjeter gje nese ti ke frike ti shfaqesh botes zotin tend e besimin tend atehere ti nuk je i denj te quhesh besimtar

akoma je i bindur se mbi 50 % e vlores jane mysliman ??????

ca te them une pastaj, ke te drejte 100% e njerezve ne vlore jane mysliman po kane aq besim aq te madh sa qe kane frike tja thone edhe gjitonit edhe shokeve me te ngushte, ne xhami nuk vene sepse e kane bezdi po prape ata jane mysliman, ligjin nuk e ndjekin po prape c'rendesi ka , kuranin nuk e lexojne po prape c'rendesi ka , statistikat tregojne te tera apo jo ?

nese do te shpjegosh ato qe thash une te lutem perqendrohu te ato qe thash e mos ja hidh fajin komunizimt a ku e di une

__________________
For what i say my love may become true,
In your eyez, i see the hope, I love U

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 17:18
ThE_MaStEr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ThE_MaStEr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ThE_MaStEr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ThE_MaStEr Shto ThE_MaStEr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ThE_MaStEr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BETERRI
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 03/05/2004
Vendbanimi: belgjike
Mesazhe: 185

Amor......

Persa i perket statistikave te vitit `91 besoj qe nuk do koment plako,ata statistika jane fillestare,cmund te na thoni per statistika te ketyre 2-3viteve te fundit.Degjoni,kjo teme nuk asht hap per te ofenduar muslimanet,ne asnje menyre,nuk besoj qe jemi si Boshnjaket me Serbet,jemi te nje gjaku musliman apo katolike,thjesht doja te dija per avancimin e fese kristiane ne shqiperi(sepse kam 10vjet qe nuk jam atje)dhe per kete avancim jam shume i sigurte,nuk kishte si te ndodhte ndryshe,gjaku i Arberit na therret,per Indritin,nuk mendon plako qe babai yt mundet te luftoje me mire Janullatosin duke shkuar neper kishat autoqefale ortodokse shqiptare dhe te beje propagande anti-Janullatos,sesa te rrije Ateist???Une mund tju them vetem nji gja,qe pas vitit `91 shume familje shkodrane jane kthyer ne katolike,kur ne Shkoder mendoni atehere ne qytetet e tjera(Tirane ,Durres,Korce,Berat,Lezhe,etje etje)

__________________
GJERGJ FISHTA-HOMERI SHQIPTAR!!!

Modifikuar nga i_pafajshem datė 25/05/2004 ora 09:16

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2004 17:38
BETERRI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BETERRI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BETERRI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BETERRI Shto BETERRI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BETERRI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

ciao Indrit

E pra edhe nje here e gjetem fajtorin ose me sakte fajtoret. Ata jane Tosi, Janullatos, Berluskoni, greket, etj etj ... .
Por si mor Indritt ke harru baben tend dhe na ke "paste in" se Librazhdi ka 100% myslimane???
Indritt po te lutem edhe njehere qe brenda mundesive te me tregoje burimin zyrtar te"Saranda 95% myslimane, Gjirokastra 95% myslimane.
Beterr me sa kuptoj une asnje nuk mund te te japi nje pergjigje te sakte, kjo per shume arsye;
-Kishat dhe xhamiat ne Shqiperi nuk kane asnje ide se sa anetare kane kjo edhe per faktin se shteti eshte ateist . Ne te kunderten ne Danimarke ku une jetoj kisha e di me saktesi se sa anetare ka dhe sa besimtare jane te krishtere por nuk jane anetare. Ketu si dhe ne shume vende te botes paguan takse kishe(pak me pak se 1%) keta quhen dhe anetare aktive, gjithashtu kisha kryen ketu punen e "gjendjes civile" keshtu qe ne cdo moment di me saktesi se sa eshte numri i te krishtereve apo besimtareve te tjere.
Ne Shqiperi nje sistem i tille apo i ngjashem me kete nuk ekziston, dhe qe keshtu qe ne flasim kodra pas bregut.
Me keto regjistrime popullsie mua sikur nuk me mbushet mendja, se ka shume martesa kryq e terthore besimeve, edhe se ne dokumentet e identifikemeve shqiptare nuk deklarohet besimi, plus dhe gjithe ato fallsikime te ndryshme qe jane kryer gjate ketyre 13 vjeteve te fundit, e ben regjistrimin e popullsise akoma me te veshtire.
Edhe kjo teoria me emrat eshte driteshkurter, sepse emrat; Arben, Dritan, Ylli, Blerim, Blerdi, Leonard, Aneta, Albana, Endelejda etj etj etj ... kujt feje i perkasin???
Te gjithe keto emra jane emra te shokeve dhe shoqeve te mia qe kane te njejtin emer por i perkasin te dy feve te ndryshme.
Dikush do te thote se mund te nisemi nga emri i babait apo i nenes, por edhe kjo nuk qendron se do na dilte se Indritti do te ishte ortodoks si dhe i jati i tij.
Keshtu qe sma do mendja se dikush e di me saktesi se sa perqind jane te nje besimi apo nje tjetri.


pershendetje trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2004 07:25
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Pershendetje.

Nuk e kuptoj se perse duhet te diskutojme akoma ne nje kohe qe ska vlere diskutimi.

Sipas disave qe te quhesh musliman duhet te dalesh me kuran ne dore e me qeleshe ne koke? keshtu o te nderuar eee??
Kjo eshte gjeja me qesharake qe kam degjuar ndonjehere.

Nese dikush eshte idjot e del ne pazar me bibel ne dore nuk do te thote qe jemi te gjithe njelloj.
I thone nje fjale nuk jane te gjithe si kembet e dhise.

Nejse Zenia kush e ka babin me te forte nuk ka me lezet pasi i perket periudhes se cerdhes.

Me e forta eshte se trojani yne nuk merr vesh fare nga statistikat dhe thote qe Librazhdi nuk na qenka 100% muslimane se eshte akoma babai im katolik?? hahahahahah pra sipas kesaj mendeje te ndritur edhe Librazhdi na qenka i perbere nga 100 banore ashtu si edhe Tepelena.

Pra librazhdi me afersisht 14 000 banore vetem qyteti edhe nderkohe im ate qenka 1% kete se kam ditur une menyre e re studimi.

Po ashtu ne librazhd ka dhjetra fshatera dhe ska asnje kembe te krishteri keto nuk merren ne konsiderate.

Pastaj im ate ka jetuar edhe eshte rritur nwe Elbasan e transferoi xhaxhi Enveri ne librazhd dhe punonte ne drejtorine arsimore me pas u martua dhe ndenji aty.

Pra Im ate eshte ne Librazhd si nje kokerr gruri ne mes te shkretetires. Nuk perben perqindje.

Nese dikush pohon se Zoti eshte nje dhe se Muhammedi eshte profeti i Tij per mua mjafton qe te quhet musliman dhe i mire bile pasi ky njeri eshte privuar nga e drejta e besimit per nje gjysem shek. edhe ky besim eshte nje sukses i madh.

Me mire rrini se po me hyni ne zanat kot.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2004 08:37
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

ah se harrova.

I dashur Trojani!

Nese do te mos vdesesh injorant duhet te lexosh i nderuar, per keto statistika shiko tek shtypi i djathte se ato i publikuan pasi Tosi beri prononcimin antikombetar.

Shiko nese jane akoma ne keto gazeta.

Cdo te mire dhe lexo pak me shume se je i dobet.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2004 08:41
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:17 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 14 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > 70%musliman ne shqiperi,qendron kjo shifer akoma

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.