Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Ajete nga Kurani Famėlartė.
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Nje nderhyrje.

Partia mbi te gjitha , te me falesh por mendoj se do te ishte mire t'i permbahesh temes dhe te rrespektosh te tjeret dhe bindjet e tyre ne menyre qe edhe ata te rrespektojne ty dhe bindjet tuaja.Te rrespektosh dike dhe bindjet e tij s'don te thote te jete detyrimisht dakord me te.

Kjo teme i eshte rrezervuar Ajeteve nga Kurani Famelarte,  jo te diskutuarit apo ironizuarit me to! Nese s'te pelqen si teme e s'ke gje te nevojshme te thuash ne te, ka te tjera sa te duash dhe per te gjitha gustot

Ps Te me falni per kete nderhyrje.

 

ju flm

Erzeni

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2007 20:28
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rajhan
Rob i Allahut

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: mbi toke
Mesazhe: 20

2:23. E në qoftë se jeni në dyshim në atë që Ne ia shpallëm gradualisht robit tonë, atëherë silleni ju një kaptinë të ngjashme si ai (Kur’ani) dhe thirrni (për ndihmë) dëshmitarët tuaj (zotërat) pos All-llahut, nëse jeni të sinqertë (në thëniet tuaja se Kur’ani nuk është prej Zotit).
2:24. E mos e paçit bërë (deri më tash), e as që do ta bëni kurrë (edhe në të ardhmen), atëherë ruajuni zjarrit, lëndë e të cilit janë njerëzit dhe gurët, që është i përgatitur për mosbesimtarët.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shtator 2007 16:03
Rajhan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rajhan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rajhan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rajhan Shto Rajhan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rajhan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

erzeni...kam shumë respekt për ty......mir u takofshim në tema të tjera! 

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2007 07:13
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rajhan
Rob i Allahut

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: mbi toke
Mesazhe: 20

3:109. Të All-llahut janë ç’ka në qiej dhe ç’ka në tokë dhe vetëm te All-llahu kthehen çështjet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2007 08:43
Rajhan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rajhan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rajhan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rajhan Shto Rajhan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rajhan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belkisa
hulumtuese

Regjistruar: 13/07/2007
Vendbanimi: Brussels
Mesazhe: 96

33.Suretu El Ahzab

41. O ju që besuat, përkujtoni All-llahun sa më shpesh.


42. Dhe madhëronie Atë mëngjes e mbrëmje. 

43. Ai ju mëshiron juve e edhe engjëjt e Tij, e për t’ju nxjerrë juve prej errësirave në dritë dhe Ai ndaj besimtarëve është shumë i mëshirues.

__________________
Si je t’adore par craindre de l’Enfer, brūle-moi en Enfer, si je t’adore dans l’espoir du Paradis, exclus-moi du Paradis. Mais si je t’adore pour toi-mźme, ne me prive pas de ta Beauté éternelle

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shtator 2007 16:13
belkisa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belkisa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belkisa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belkisa Shto belkisa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belkisa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
belkisa
hulumtuese

Regjistruar: 13/07/2007
Vendbanimi: Brussels
Mesazhe: 96

2.Suretu Al-Bekare

151. (sikurse plotësova mirësinë Time ndaj jush) Ashtu siç dërguam nga gjiu i juaj të dërguar t’u lexojë ajetet Tona, t’ju pastrojë, e t’ju mësojë librin dhe traditën, e edhe t’ju mësojë atë që nuk e dinit.

152. Pra më kujtoni Mua,  Unë ju kujtoj juve, Më falënderoni e mos Më mohoni. 


153. O ju që keni besuar, kërkoni ndihmë me durim e me të falur, se vërtetë All-llahu është me durimtarët. 

__________________
Si je t’adore par craindre de l’Enfer, brūle-moi en Enfer, si je t’adore dans l’espoir du Paradis, exclus-moi du Paradis. Mais si je t’adore pour toi-mźme, ne me prive pas de ta Beauté éternelle

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shtator 2007 16:22
belkisa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė belkisa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me belkisa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: belkisa Shto belkisa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto belkisa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rajhan
Rob i Allahut

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: mbi toke
Mesazhe: 20

2:152. Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shprëblim). Më falënderoni e mos Më mohoni.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2007 16:34
Rajhan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rajhan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rajhan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rajhan Shto Rajhan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rajhan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

(Bekare 286.
Zoti nuk ngarkon askë përtej mundësive të veta, njeriut i takon ajo që fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) që e meritoi. “Zoti ynë, mos na dëno nëse harrojmë ose gabojmë! Zoti ynë, mos na ngarko neve barrë të rëndë siç i ngarkove ata para nesh!Zoti ynë, mos na ngarko me atë për të cilën nuk kemi fuqi!Na i mbulo të këqiat, na fal dhe na mëshiro. Ti je Mbrojtësi ynë, pra na ndihmo kundër popullit pabesimtar!

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2007 21:20
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha Indrit
(Bekare 286.
Zoti nuk ngarkon askë përtej mundësive të veta, njeriut i takon ajo që fitoi dhe atij i bie ajo (e keqe) që e meritoi. “Zoti ynë, mos na dëno nëse harrojmë ose gabojmë! Zoti ynë, mos na ngarko neve barrë të rëndë siç i ngarkove ata para nesh!Zoti ynë, mos na ngarko me atë për të cilën nuk kemi fuqi!Na i mbulo të këqiat, na fal dhe na mëshiro. Ti je Mbrojtësi ynë, pra na ndihmo kundër popullit pabesimtar!



 

Pse na denon Zoti, une e di qe ai i fal te gjithe???????

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2007 21:31
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Rajhan
Rob i Allahut

Regjistruar: 03/09/2007
Vendbanimi: mbi toke
Mesazhe: 20

4:79. Cfarëdo e mire që të vjen është nga All-llahu, e çka të ndodhë nga ndonjë e keqe është nga vetë ju.

4:110. Kush bën ndonjë të keqe ose e ngarkon veten, pastaj kërkon falje te All-llahu, ai e gjen All-llahun falës dhe mëshirues.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2007 21:50
Rajhan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Rajhan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Rajhan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Rajhan Shto Rajhan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Rajhan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 06:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Ajete nga Kurani Famėlartė.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.