Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
OFICERI
Anetar i ri

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: TIRON
Mesazhe: 27

Re: Cila eshte origina e vertete e Skenderbehut

Citim:
Po citoj ato që tha Florenc
Para disa ditesh po lexoja lajmet ne internet dhe dicka me ra ne sy. Dikush kishte shkruar nje artikull per skenderbehun. Aty jepej e gjithe historia e tij. Po vetem nje gje e kishin publikuar gabim. Ay injoranti qe e kish shkruar thoshte qe Vendlindja e Skenderbehut nuk eshte ne Kruje po ne nje qytet te Greqise. Dhe emri i tij nuk eshte Gjergj Kastrioti po sipas atij ai quhet Georgio Kastriotios. Cmendoni mi kete artikull te kote mund te jete i vertete.

By the way it really got in my nervs when i read that shit.
U can be who ever u want to but never forget where u come from.gjergj kastrioti {skenderbeu}lindi ne kruje. familja e tij ka qene me origjin dibrane. eshte rritur ne oborrin mbreteror te stambollit dhe ne gjith historin e tij nuk ka pasur pik lidhje me greqin. kete e konfirmon edhe emri i ti GJERGJ qe eshte emer katolik dhe jo emer orthodoks. po te ishte grek do e kishte emrin JORGO. ok keshtuqe asnjeri nuk e kundershton dot me fakte origjinen e tij arbereshe. RROFT SHQIPERIA E MADHE

__________________
eja te ta njom eja

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2007 18:15
OFICERI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė OFICERI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me OFICERI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: OFICERI Shto OFICERI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto OFICERI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

--------qe Skenderbeu lindi ne Kruje dhe eshte me origjine shqiptare nuk diskutohet ----------vetem propaganda greke - e nivelit te ulet thot te kunderten sepse ata qe jane Intelektuale nuk guxojne te thone thagma kaq te trasha------------

------------------Por une kam lexuar nje liber te arbereshit PAOLO PETA ---qe eshte botuar edhe ne SHQIPERI       dhe ai thote se -MBIEMRI KASTRIOTI PER HERE TE PARE ESHTE  GJETUR NE ---KANINE TE VLORES -----------sipas arkivave  ne Itali-------tani sa e vertete eshte kjo u takon studjuesve shqiptae qe ta vertetojne ----------- nuk edi nese ndonje nga ju e ka lexuar kete liber te Paolo Petes

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Tetor 2007 23:30
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Skenderbeu, sipas Kristo Frasherit, e ka origjinen diku aty nga Dibra. Po lexoja edhe nje histori tjeter te shkruar nga nje i huaj. Edhe ai per cudi i referohej autorit te mesiperm. Eshte interesante ta shikosh figuren e heroit nga kendveshtrime te ndryshme.

 Grek? Absolutisht jo.

Nenen e kishte slave.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2010 02:24
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Krutan. Pike muhabeti; mos e zgjatni me teper se prishet.

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Janar 2010 04:57
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Skenderbeu, sipas Kristo Frasherit, e ka origjinen diku aty nga Dibra. Po lexoja edhe nje histori tjeter te shkruar nga nje i huaj. Edhe ai per cudi i referohej autorit te mesiperm. Eshte interesante ta shikosh figuren e heroit nga kendveshtrime te ndryshme.

 Grek? Absolutisht jo.

Nenen e kishte slave.Po ta kishte nenen sllave nuk kishte pse ropatej maleve te Shqiperise me turkun ne shpine
, por shkonte andej nga Serbia qe kishte edhe emer , edhe fame si shtet , edhe perkrahje nga sulltanet ne ate kohe dhe rinte rehat

Vetem kaq te mendosh qe shqiptaret ne ate kohe nuk kishin emer fare, Ndersa serbet ksihin emer atehere dhe Skenderbeu nuk kish pse te rinte ne Shqiperi i vemtuar__-
Kur mund te lidhej edhe ne aleance me mbreterit serbe , dhe te organizonte luften kunder turkut, apo te bente paqen me turkun

Por ajo ishte shqiptare se e kishte mbiemrin dicka te tille si Tribalda qe nuk duket aspak sllav
_-Emri i saj sllav nuk do te thote azgje..........

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2012 05:30
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha tresh
Peshtim:
Katoliko-Bizantinet jane katolike te lindjes qe njohin dhe jane nen autoritetin e papes se Romes po mbajne te gjitha ritet ortodokse gjate festave fetare,veshjeve e meshes ne kishe,ne arkiteuren kishtare etj etj etj.
Keshtu kur i sheh te duken 1000% ortodokse po kur i pyet te tregojne se jane katolike 100% po vetem u kane mbete ritet ortodokse dhe asgje me teper mqs ndolleshin me le lindje
Kur u nda perandoria romake ne te lindjes e te perendimit ne i rame te jemi ''zyrtarisht'' nen Bizantin por tradicionalisht e praktikisht kemi qenen me ate te kishes Katolike Romake.
Ne Shqiperine e Jugut ka qene me e theksuar kjo gje e katoliko_bizantineve mqs ishte ne ndikim te drejteperdrejte me Bizantin e kishes Orodokse.
Arbereshet e jugut te Italise te sotem jane jane katoliko-bizantine me origjine nga jugu i shqiperise ndersa shqipetaret e veriut jane katolike-romake dhe emigruan ne Itali te veriut Venedik etj mbas renies se Shkodres.
Ndryshe katoliko-bizantinet quhen edhe Uniate ne mos gabohem.

Kjo eshte interesante se kam pare nje harte te vjeter qe ndan perendimin dhe lindjen ku vetem zona e shkodres dhe lezhes ne balkan ishin pjese e perendimit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2012 08:12
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Arbereshet e Jugut te Italise jane me origjine nga Moreja e Peloponezit ne Greqi

Kjo eshte interesante ,se shqiptaret kane qene te perhapur deri ne Peloponez , dhe me interesanjta eshte se ata andej ishin akoma me patriot se te tjeret,
ndaj edhe e kane ruajtur gjuhen shqipe per 500 vjet , dhe sic duket atehere ne Peloponez nuk flitej greqisht aspak, se po te flitej greqisht atehere do te duhej qe keta arebreshe ta ruanin gjuhen greke ,_Biles sic duket atehere ne Peloponez nuk eshte fol greqisht as ne Kisha , se Kisha e tyre ka rite fetare ne Shqip

Ndersa shqiptaret e Shqiperise qe iken ne Itali ne kohe te Skenderbeut i humben edhe gjuhen edhe zakonet

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2012 14:55
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Dje po lexoja diku se po pergatitet nje film per Skenderbeun.Do trajtoje thote Skenderbeun njeri jo Skenderbeun hero.Si nxirret ne pah madheshtia e tij pa nxjerre ne pah heroizmin?Mezi pres ta shoh,ishalla s`eshte ndonje film kot.Do merzitesha shume...

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2012 21:40
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Vajta kalova mbi arberine askund nuk gjeta nje shqiptar te mire,te gjith po flasin e derdellasin,,,jo skenderbeu e joo arberia sdijne te gjejne nga ju pikoon catijjjaaaa....... skenderbeu ka origjine nga nena malazeze zonja VOJSAVA dhe nga babai krutan.dmth:eshte ARBER dhe ai.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Tetor 2012 23:18
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

Skenderbu e goditi direkt Malin e zi atehere ne nje perleshje te shkurter sepse ata i kishin penguar disa karvane qe vinin nga Venediku me duket

-Biles beri edhe nje si masaker te vogel kunder tyre ne ate perleshje te shkurter kunder tyre .... dhe i ndoqi ata deri ne male.....

Keshtu qe nuk besoj qe e jema te kete qene malazeze --Aq me teper qe edhe mbiemri i saj nuk dukej tipik sllav, -Nuk kishte ato prapashtesat sllave qe kane ata zakonisht

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Tetor 2012 02:00
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:44 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.