Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 3.33.
Gjithsej 32 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
azurro
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 21/01/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 280

A jeni ateista apo besimtare

Duke pare qe kohet e fundit me vend dhe pa vend ne disa nenforume po diskutohet me zjarr per besimet fetare te ndryshme do te doja te dija te dija nga antaret e forumit se:
Kush eshte ateist (d.m.th nuk beson)
Kush beson por nuk eshte praktikant
Kush beson dhe eshte praktikant.

Po e filloj une i pari .Une bej pjese ne grupin e pare d.m.th jam ateist dhe nuk besoj ne zot

__________________
Te gjithe jetojme nen te njejtin qiell, por jo te gjithe kemi te njejtin horizont

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2004 20:59
azurro nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė azurro Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me azurro (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: azurro Shto azurro nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto azurro nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
red-dragon
Anetar i ri

Regjistruar: 14/03/2004
Vendbanimi: ne samrish hihihih
Mesazhe: 6

kjo tema jote pom pelqen azurro

kjo tema jote pom pelqen azurro me shum se ca tema te tjera qe merren me nderrim feje une per vete jam mysliman por nuk jam praktikant besoj vetem ne zot sepse per mendimin tim 1 zot kemi te gjith nuk besoj as te hoxha as te prifti per mua ka vetem 1 zot byee all

__________________
skisha bere noj here nga kto anonime ta provoj nje here thash )

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Qershor 2004 02:25
red-dragon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė red-dragon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me red-dragon (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė red-dragon't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: red-dragon Shto red-dragon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto red-dragon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
melina@pra
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 09/03/2004
Vendbanimi: Gjilan
Mesazhe: 41

hmmm

Jam besimtare edhe praktikisht mundohem ti perbahem fes dhe natyrisht besoj shume ne zot.edhe pse ndoshta nuk mund ti permbahem te gjitha gjerave te cilat jan te parapara me fejen islame ,besoj se kam arritur ti permbahem shume gjerave. Kaq nga une

__________________
une une une

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2005 20:30
melina@pra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė melina@pra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me melina@pra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: melina@pra Shto melina@pra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto melina@pra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
UnKn0wN
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 04/03/2005
Vendbanimi: Cun_Tirone :)
Mesazhe: 30

Edhe une po!

Edhe une jame besimtar ne zot.
Cdo njeri Beson ne Dicka.
Qoft edhe nje here ai do e thote fjale "zot me ndihmo"

__________________
Shqipetar te bashkuar per nje shqiperi te bashkuar
-----------------------------------------------

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2005 23:55
UnKn0wN nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė UnKn0wN Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me UnKn0wN (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė UnKn0wN't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: UnKn0wN Shto UnKn0wN nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto UnKn0wN nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ESHI
Veteran ne forum

Regjistruar: 26/11/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 840

Une mes grupit te pare dhe te dyte.

__________________
Kujtimi eshte e vetmja parajse nga e cila nuk mund te na debojne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2005 02:59
ESHI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ESHI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ESHI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ESHI Shto ESHI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ESHI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

çfarë do të thuash me fjalën besimtar por jo praktikant?
Për mua është gjë e pa mundur një gjë e tillë(të jesh besimtar dhe të jetosh si jobesimtar)? Unë nuk besoj në Zot por unë e besoj Zotin në atë çka AI thotë, premton dhe bën. Pra besimtar do të thotë: "të pranosh atë çka Zoti të thotë dhe jo të pohosh thjesht ekzistencën e Tij".
(Unë besoj në babain tim në çka Ai më thotë dhe jo thjesht në ekzistencën e Tij..unë ekzistencën e tij as nuk e vë në dyshim).

nga vet pseudonimi që kam vendosur tregon që besoj e jetoj Zotin.

me respekt nga i krishteri..ah nuk doja të ofendoja asnjë me atë që kam shkruajtur më lart...

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 05:14
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
azurro
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 21/01/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 280

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
çfarë do të thuash me fjalën besimtar por jo praktikant?
Për mua është gjë e pa mundur një gjë e tillë...



Me kete shprehje doja te thoja se besoni ne zot por nuk e i ndiqni ritet perhere si psh, nuk shkoni ne meshe cdo te shtune ose te djel, para se te hani nuk i luteni zotit, nuk rrefehni per mekate etj e tjera si keto.
Po nuk me thua ne c`zone te Italise banon dhe ku i kryen ritet e tue fetare ortodokse sepse ne disa zona qe une njoh si psh Pjemonte, Veneto dhe Friuli Venecia Giulia skisha degjuar qe te behej ndonje meshe ortodokse.

Per ty eshte e pamundur por ja qe ka edhe shume te till

__________________
Te gjithe jetojme nen te njejtin qiell, por jo te gjithe kemi te njejtin horizont

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 06:02
azurro nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė azurro Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me azurro (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: azurro Shto azurro nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto azurro nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

me shum besoj ne vetvete,me intereson me shum ta kem mir me veten.
besoj te nji dicka ose si mund ta them te gjith duam te besojm tek dicka, duam te besojm tek dicka qe i ve gjerat ne rregull tek dicka qe rrotullon jetet tona.te paret tane i vune emrin zot.
besoj tek ajo qe te gjith besojn ne pergjithsi.

Besimin tim e kam brenda meje dhe e krijoj ate me veten .

Nuk jam kundra feve dhe nuk dua te imponoj njeri qe e ka gabim qe do kete fe apo ate fe ,per mua personalisht fete nuk me interesojn nuk me inetresojn kishat apo xhamiat njuk me interesojn idete e tyre,keshtu jam mesuar qe i vogel ,me pelqen te jem keshtu dhe nuk besoj te ndryshoj,
nuk me pelqen ta mbush veten time me iluzionet e feve.
me pelqen ta gjej vete menyren time se si flas me ate qe e quajm zot.

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 15:47
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

edhe une identik si dodgy lidhur me fene dhe besimin

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 16:06
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Pershendetje.

Shqiptaret dolen nga nje sistem qe e ndalonte fene. Brezi i ri i shqipetareve nuk eshte edukuar me frymen e fese.
Kam arritur ne konkluzionin qe shqiptaret nuk jane besimtare, edhe ato qe thone jemi besimtare edhe ato nuk i rrespektojne ligjet e fese, ndoshta sepse nuk eshte e lehte..

Per t'ju pergjigjur temes, un kam pasur gjithmone deshiren te besoj ne zot, ndoshta e kisha te nevojshme per te plotesuar ate boshllikun qe me krijoj humbja e disa njerve shume te dashur.
por deshira ime e mire nuk mjaftonte qe te me bente nje besimtare.
megjithate kur kam momente te veshtira, ose te gezueshme.. e ngre koken lart e them, me ndihmo o zot ose faleminderit o zot..

Feja qe me terheq eshte ajo budiste, por nuk guxoj ta them, se shume shqiptare nuk do me kuptonin.
Shkurt nuk e di ne jam besimtare apo ateiste.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Modifikuar nga agata datė 09/03/2005 ora 12:31

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 17:27
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:35 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 32 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.