Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Shteti i pare shqiptar; Mbreteria > Migjeni Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Pershendetje Lubi

"VEPRA R TIJ SOT ME REALE SESA KURRE"

Jap plotesisht dakorte me ju..dhe me vjen jashtezakonisht keq...

sabina

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2005 10:30
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

---------Para nja nje muaji nje gazetar amerikan kish bere nje reportazh per femijet e paushqyer ne periferi te Tiranes ----------dhe gazetari dukej qe ishte pro shqiptar dhe shkrimin nuk e kishte bere me tendence te keqe-----------sepse ne pergjithesi fliste mire per Shqiperine por ai bente pyetjen---------qe pse femja te jet kaq i dobet sikur jeton ne Mexiko apo ne ndonje vend te botes se trete kur ky femije jeton ne zemer te Evropes-,shteti duhet te marri masa qe femijet te ushqehen me vitaminat baze-----------dhe pastaj me vone degjoja ---keta pordhacet qe drejtojne si ne kohe te Zogut dhe qe flasin po si Zogu duke u mburrur ,kur nuk u sigurojne shqiptareve as gjerat me elementare dhe mendojne se po --jane te ngrene ata eshte i ngrene dhe populli---------------njelloj si ne kohe te zogut- dhe mellenjes ---Dhe vargjet e jashtezakonshme te Migjenit jane tama per kete kohe------------Balli qe e ka ---//--syte qe e shprehin---Buset --qe me kot---Mundohen ta fshehin---..........Reforma na solli kohet --MIGJENIANE--------------------dhe duhet te therrasim rrofte "Mbreti"--------kur s'ka drita ,uje ,pune azgje --vetem emigrim----------

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Tetor 2007 06:30
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

KY ISHTE AI ÇEKU I BARDHE QE KISHTE SALA NE DORE??

kafshat qe skaperdihet ështe or vella mjerimi...

erdhi serishte koha e migjenit

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Tetor 2007 15:32
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Per te gjithe anetaret e ketij forumi, e me shume akoma per shkodranet, kisha nje pyetje.
A duhet vleresuar e trajtuar Migjeni? A e meriton shperfilljen dhe heshtjen e deritanishme te institucioneve dhe te qytetareve shkodrane, kur Migjeni eshte nje simbol me te cilin shkodranet mund te identifikohen? Aspak me vend kjo thirrje per opinion..MIGJENI i madh respektohet dhe nderohet nga te gjithe qytetaret Shkodran,por fatkeqsisht pergjate kohes se ardhjes se demokracise, si gjithkund dhe tek e ne shkoder,kemi hasur apo ndeshur me probleme sociale apo institucionale...korupsioni dhe ardhja ne qeverisje vendore, nga njerez te pa afte dhe jo te ndergjeqshem arriten probleme madhore si mos pasje interes ndaj kultures apo veprave publike ne kete qytet teper tradicional.Migjeni i madh,rspektohet dhe nderohet gjithmon por me vertet varri i tij nuk duhej ti bashkohej varreve partizane,sepse ai nuk ka lidhje me komunismin.Gjithsesi ne qender te qytetit afer teatrit po me kete emer eshte ngritur nje bust i ri ndaj kesaj figure.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2011 19:28
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001
Per te gjithe anetaret e ketij forumi, e me shume akoma per shkodranet, kisha nje pyetje.
A duhet vleresuar e trajtuar Migjeni? A e meriton shperfilljen dhe heshtjen e deritanishme te institucioneve dhe te qytetareve shkodrane, kur Migjeni eshte nje simbol me te cilin shkodranet mund te identifikohen? Aspak me vend kjo thirrje per opinion..MIGJENI i madh respektohet dhe nderohet nga te gjithe qytetaret Shkodran,por fatkeqsisht pergjate kohes se ardhjes se demokracise, si gjithkund dhe tek e ne shkoder,kemi hasur apo ndeshur me probleme sociale apo institucionale...korupsioni dhe ardhja ne qeverisje vendore, nga njerez te pa afte dhe jo te ndergjeqshem arriten probleme madhore si mos pasje interes ndaj kultures apo veprave publike ne kete qytet teper tradicional.Migjeni i madh,rspektohet dhe nderohet gjithmon por me vertet varri i tij nuk duhej ti bashkohej varreve partizane,sepse ai nuk ka lidhje me komunismin.Gjithsesi ne qender te qytetit afer teatrit po me kete emer eshte ngritur nje bust i ri ndaj kesaj figure.


Prape une do te pergjigjem se kam respekt per shkodranet. ja kshu.

Partizanet or lum miku nuk ishin komunista.
Migjeni edhe nese ishte komunist, gje qe une e dyshoj shume, eshte poet i madh dhe si i tille duhet nderuar.
Ai per mendimin tim eshte poeti i pare modern shqiptar. menyra se si ka shkruar eshte krejt origjinale, eshte nje forme e re qe akoma nuk ka mundur te gjeje pasues dhe eshte nder poetet me te medhenj shqiptare.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Nëntor 2011 19:58
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Migjeni (pseudonimi i Millosh Gjergj Nikollës) është nga shkrimtarët më të shquar të letërsisë shqiptare. Me një realizëm të thellë, të panjohur deri atëherë në letërsinë tonë, ai pasqyroi jetën e përditshme të shoqërisë shqiptare, sidomos të shtresave të varfëra të qytetit e fshatit, duke demaskuar sistemin e prapambetur shoqëror si dhe fashizmin që po kërcënonte Evropën. Përfaqësuesi më i shquar i realizmit kritik, Migjeni futi në letërsinë tonë me një shkallë shumë të lartë ideoartistike protestën e hapur, ëndërrën për një botë të re dhe optimizmin e thellë.

Migjeni lindi më 23 tetor 1911 në Shkodër, në familjen e një tregtari të vogël, ku shumë shpejt vështirësive ekonomike iu shtuan edhe fatkeqësitë familjare. Kur ishte pesë vjeç, i vdiq nëna, kurse në moshën trembëdhjetëvjeç humbi të atin, e më pas vëllanë e gjyshen me të cilën ai ishte lidhur fort pas vdekjes së nënës. Këto fatkeqësi e bënë Migjenin, që vetiu ishte një natyrë e mbyllur, të tërhiqej nga jeta e moshatarëve të tij. Pasi mbaroi shkollën fillore në Shkodër, ai shkoi për të vazhduar mësimet në Tivar dhe më pas përfundoi seminarin teologjik të Manastirit.

Për një të ri me interesa të gjera si Migjeni, jeta e seminarit ishte mbytëse. Nga leximet Migjeni ra në kontakt me ide revolucionare të kohës që zienin në gjithë Evropën.
Në vitin 1932 Migjeni pasi mbaroi seminarin dhe nuk mundi të sigurojë një bursë për të vazhduar studimet e larta, mbeti pa punë deri sa më 1933 u emërua mësues në Vrakë, një fshat afër Shkodrës. Rruga Vrakë-Shkodër, që ai bëntë përditë me biçikletë, ia keqësoi gjendjen shëndetsore. Gjatë kohës që qëndroi në seminar, Migjeni sëmurej shpesh dhe ishte nën kontroll të vazhdueshëm të mjekut, ngaqë mushkëritë e tij ishin të dobëta dhe rezikoheshin të prekeshin nga turbekulozi, sëmundja tipike e kohës, nga e cila i vdiq edhe nëna.
Ndërkohë, ai kishte filluar të botonte shkrimet e tij në revisten "Illyria". Në to ndihen përshtypjet e para, reagimi shpirtëror i Migjenit ndaj realitetit të zymtë, ndaj mjerimit, ku ishte zhytur edhe fshati, edhe qyteti shqiptar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2011 22:28
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Prape une do te pergjigjem se kam respekt per shkodranet. ja kshu.

Partizanet or lum miku nuk ishin komunista.
Migjeni edhe nese ishte komunist, gje qe une e dyshoj shume, eshte poet i madh dhe si i tille duhet nderuar.
Ai per mendimin tim eshte poeti i pare modern shqiptar. menyra se si ka shkruar eshte krejt origjinale, eshte nje forme e re qe akoma nuk ka mundur te gjeje pasues dhe eshte nder poetet me te medhenj shqiptare.

Partizanet e enver hoxhes kane qene komunista,e Migjeni nuk ka qene kurre komunist perveq se nje poet i madh modern per Shqiperine...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2011 23:50
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha SHKODRA4001
Partizanet e enver hoxhes kane qene komunista,e Migjeni nuk ka qene kurre komunist perveq se nje poet i madh modern per Shqiperine...

Jo or lum miku, jo. Une kam pasur nje partizan ne lagje. Kishte dale ne mal qe ne moshen 15 vjecare. Kur e pyesnim per luften pergjigjej drejt: une luftova pushtuesin.

Partizanet ?
Kishte edhe komunista sigurisht, por shumica ishin patriote qe luftuan pushtuesin. Keshtu duhet bere dhe nuk duhen klasifikuar te gjithe njesoj.

Migjeni ishte i madh, modern dhe perparimtar. Madje po te analizosh me kujdes vepren e tij, ishte shume i majte. Por, nje i majte qe me shume vuante dhe revoltohej per vuajtjen.

Ai nuk ishte komunist sigurisht. Ideja e "komunizmit" te Leninit ishte krejt tjeter, shume me agresive dhe dashakeqe, madje antinjerezore dhe antisociale.
Nuk duhet ngaterruar "diktatura e proletariatit me komunizmin teorik, i cili arrnte deri ne utopi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2011 01:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SHKODRA4001
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 18/09/2011
Vendbanimi: BELGJIKE DHE SHKODER
Mesazhe: 599

Sikur po dalim jashte temes me sa po duet apo jo? Gjithsesi me thenjen tende po tregoni a thua jeni 90 apo 110vjece, sepse te tregoni dicka reale si e jotja do te thote se keni perjetuar keto ngjarje apo prova?? partizanet komuniste kane bere gjese makabre ku ti as une nuk mundemi ti mendojme jo ma ti realizojme....ja nje shembull prej partizaneve komuniste ....Si u pushkatuan 21 shqiptarë nga forcat partizane komuniste në Druar të komunës së Vushtrrisë, me 25 nëntor 1944





Nga Prof. Hilmi Saraçi





Lajmi i rrejshëm për rrëmbimin e armëve në stacionin e trenave





Në Druar të komunës se Vushtrrisë forcat partizane komuniste me 25 nëntor 1944 pushkatuan 21 shqiptarë si hakmarrje për vrasjen e shtatë partizanëve serbo çetnik të cilët kishin hyrë në fshat pas një lajmi që kishin marrë se gjoja fshatarët e Druarit kanë rrembyer një sasi të armatimit në stacionin e trenit duke menduar kështu që të vrasin dhe te terrorizojnë banorët shqiptarë. Për pushkatimin e fshatarëve dhe për rrjedhen e kësaj ngjarje tragjike në Druar, flet njëri ndër deshmitarët e gjallë të kësaj ngjarje , Hazir Haziri, pensionist nga fshati Druar tani me vendbanim në Vushtrri i cili kishte shpetuar pa u pushkatuar fal fatit dhe kujdesit të Hasan Malokut nga fshati Shallc në momentin kur fshatarët e Druarit forcat partizane çetnike i kishin ndarë për pushkatim. Ai më parë tregon se me 21 nëntor 1944 ishte çliruar Vushtrria me rrethinë nga forcat okupuese gjermane, për ta lidhur këtë ngjarje me Brigadën e III-të Partizane nga Shqipëria që operonte në këto anë me Ramiz Alinë, komisar dhe Brigadën 21 Partizane komuniste serbe nga Serbia. Këto brigada partizane komuniste kishin filluar një aksion ndaj të gjithë atyre që nuk pajtoheshin dhe kundërshtonin sistemin komunist, kështu në këtë kohë qarkullimi i këtyre forcave komuniste partizane ishte prezent në këtë hapsirë, në fshatrat që shtriheshin në lindje të Qyqavicës, për të treguar se në Qyqavicën legjendare rezistenca kundër sistemit komunist ishte ende e pranishme. z. Haziri në këtë kohë ishte vetëm 15 vjeqar, kur kishte ndodhur kjo ngjarje, prandaj i kujtohet mirë rrjedha e zhvillimit të kësaj tragjedie. Deri vonë nuk është ditur si kanë mësyer partizanët serbo komunist në fshatin Druar, ku qenderonte arsyeja dhe kush ishte personi që kishte ndikuar dhe kishte lajmëruar se në Druar janë rrembyer armët në stacionin e trenava nga fshatarët e Druarit- thotë z. Haziri.


nuk te mjafton ? te tregoj me shume e nderuar i nderuar bashke forumiste apo me shume patriote.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2011 23:43
SHKODRA4001 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SHKODRA4001 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SHKODRA4001 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SHKODRA4001 Shto SHKODRA4001 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SHKODRA4001 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Jo nuk ka nevoje qe te me tregosh.
Te tilla di edhe une shume, por fashizmi duhej luftuar. Kush bashkepunoi quhet tradhetar, kush e lutoi eshte patriot.
Partizanet luftuan kunder pushtuesit. Komunizmi sigurisht qe eshte nje regjim kriminal, por kjo nuk e zbut faktin
Migjeni

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2011 00:56
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:15 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 2 [3]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Figura tė shquara > Shteti i pare shqiptar; Mbreteria > Migjeni

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.