Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Duhet greqishtja te jete gjuhe fakultative e gjimnazeve tona? Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

lololol

Shaban, me duket se nuk e lexove mire, se sic shkruhet me siper, rilindasit ne France, per te pasuruar......... pasuruar gjuhen, moren modele etimologjike greke...... Latinishtja ishte baze. Nqs ke kohe te lire, shko ndonje dite ne Gilbert... dhe shfleto pak nga Letersia e shek. 16.

Kontinent, jam shqiptare, zemer, pastaj s'ka greke ne bote te flasi shqipen si e flas une........ lol.......!!!!!!!! Vetem shqiptaret kane aftesi te flasin shume gjuhe te huaja...... dhe pastaj te gjykohen.......lol

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 22:35
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Hahaha.,,,,,,

Mire ta tha Shabani....por ,me qe une nuk di frengjisht e diskutova parimisht problemin dhe perseri nuk isha ne gabim.
NYCgirl, ata qe quhen vorio-epiriote flasin mire shqip.
Gjithe ajo lodhje e jotja per te sjelle dokument francez ketu ka lidhje me kenaqesite greke te mashtrimit.
Falenderoj Shabanin qe e sqaroi.
Se po te ishte per greket edhe Shangai eshte toke greke.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 22:52
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

lolololol

shqiptare puro djale, po nejse, edhe ti puro dukesh ........ nga natyra jotolerante.......... lol

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 23:04
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

NYCgirl

Po me ben per te qeshur.
Per cfar tolerimi e keni fjalen?????????????????
Per gjuhen greke?
A e dini se cfar po flisni apo jo?
Me qe qenkeni ne France,nuk keni asnje ide se cilet jane greket.
Me pyet mua qe kam qene atje.
NDERIN ME TE MADH QE ME KANE BERE GREKET KA QENE ATEHERE KUR ATA ME KANE SHARE !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 23:07
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
toni_28
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/01/2005
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 39

NYCgirl

Jam kurioz te di aftesite e tua mbi gjuhen shqipe.A e di ti se sa e lashte eshte gjuha jone sa vlera ka dhe qe njerez si puna jote,thjesht ja fshehin ato. Normalisht nuk eshte se marr vesh ose dicka te tille,por kam lexuar se ka shume mbishkrime qe ndodhen ne territorin grek qe ato mund ti deshifrosh vetem ne shqip,sps si ne greqishten e vjeter edhe ne kete te re-ne nuk i kuptojne dot. Pse nuk hapim nje teme a duhet gjuha shqipe te njihet ne te gjithe boten,sps kshu sic po vine kohet,do behet gjuha e dyte zyrtare ne bote. . Dmth po bej shaka,po nqs ndonjeri ketu e di edhe gjuha jone eshte shume e vjeter,mos te them edhe se greqishtja. Duke thene prap ato qe ka thene nje inxhinier francez qe u martua me nje shqiptare dhe nga deshira per te ditur sa me shume per kulturen tone(llogarit nje francez interesohet per gjuhen tone).Ai ja kushtua gati gjithe jeten e tij deri sa vdiq gjuhes dhe kultures shqipe,thote: Kur u krijua parlamenti i pare grek dhe kur i pari vendit filloi te fliste nuk e kuptonte njeri se cfare po thote dhe po e njejta gje ndodhi edhe kur ai doli dhe foli me popullin.


Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 10:27
toni_28 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė toni_28 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me toni_28 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: toni_28 Shto toni_28 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto toni_28 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Re: NYCgirl

Citim:
Po citoj ato që tha toni_28
Jam kurioz te di aftesite e tua mbi gjuhen shqipe.A e di ti se sa e lashte eshte gjuha jone sa vlera ka dhe qe njerez si puna jote,thjesht ja fshehin ato. Normalisht nuk eshte se marr vesh ose dicka te tille,por kam lexuar se ka shume mbishkrime qe ndodhen ne territorin grek qe ato mund ti deshifrosh vetem ne shqip,sps si ne greqishten e vjeter edhe ne kete te re-ne nuk i kuptojne dot. Pse nuk hapim nje teme a duhet gjuha shqipe te njihet ne te gjithe boten


Ne nje nen-forum tjeter, kam shkruar dicka per pasurine e padisktushme te gjuhes shqipe. Ishte nje teme ku flitej per ndikimin e turqishtes ne shqipen, dhe jam shprehur, qe edhe pse ne ishim te pushtuar per 500 vjet, pervecse ne gjuhen e folur, ne ate te shkruar (zyrtare) ndikimet e turqishtes jane minimale. Dmth shqipja e ka pasur dhe e ka pasurine e domosdoshme per te perballuar ndikime te tilla. Mos me fol per vlerat e gjuhes shqipe, sepse i di shume mire.... sa per informacion, kam marre gjithmone 10 ne gjuhe-letersi.

E dyta, sic thone ketu ku jam une, mos ngaterro mollen me portokallen, po flasim per dicka krejt ndryshe......

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 12:35
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
toni_28
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/01/2005
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 39

NYCgirl

Jam i sigurt qe ke marre dhjete ne gjuhen shqipe,po nuk nuk me intereson faktikisht.Ishte pyetje ironike. Une fola besoj per temen,por thjesht fola edhe per ca "fakte" qe doja te thoja qe mbase nuk ja vlen edhe nga rendesia qe mund te kete gjuha greke,qe ne ta fusim ne shkollat tona.Ti nqs ke hapur nje teme qe flisje per ndikime e budalliqe qe mund te kesh shkruar,besoj se ti e di dhe ta kane thene nqs nuk e di,ose po vazhdojne te ta thone qe ne greket i urrejme dhe nuk do ishte e drejte nga ana e qeverise tone te bente dicka te tille.
Dhe nuk eshte e drejte as nga ana jote qe hap tema te tilla.
Mund ta kishe hapur temen pa u munduar te nxjerresh ne pah vlerat e gjuhes greke,por duke thene te kunderten.Nqs nuk je patriote behu,nqs nuk behesh dot,mos e ngaterro mollen me portokallin se eshte forum shqiptar jo grek.

"A duhet ne te pranojme qe gjuha greke te futet ne shkollat tona"...?!

JO ne nuk duhet,eshte nje teme qe nuk duhej hapur fare. Do doja te te kisha afer ne ndeshjen shqiperi-greqi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 12:57
toni_28 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė toni_28 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me toni_28 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: toni_28 Shto toni_28 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto toni_28 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

NYCgirl

Une qe ne ajer te kap ty qe, e ke nje lidhje me greket.
Nuk ka shpjegim tjeter perpjekja jote per te gjetur dokumente franceze pro grekeve. Mirpo ai Shabani t'i hodhi poshte se, hahahahaha.
Shume fjale te Iliades shpjegohen me shqipen e dashur NYCgirl.
Shume dokumente e fakte jane zhdukur nga greket sepse flasin kundra tyre.
Kur me greket beja debat mbi gjuhen ata nxeheshin kur i shjegoja se p.sh. iks fjale e ka prejardhjen nga shqipja dhe natyrisht ua argumentoja. Ata kurre nuk donin ta pranonin .
Nje shembull po jap.
Kur u thashe se fjala cifteteli qe e kane ata ne muzike, eshte shqipe ata hidheshin si te terbuar.Si gjithmone terbimi grek eshte pa argumete.
NYCgirl un jam kundra fanatizmit,por,jam pro realitetit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 20:18
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
toni_28
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/01/2005
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 39

NYCgirl

Ndonjehere mbase e egzagjerojme,mbase keqkuptohemi.Po nuk jane personale,jane thjesht gjera kundra temes.Une kam mendimin tim,ti tendin ai ajo te vetin.
Flm

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Janar 2005 21:39
toni_28 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė toni_28 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me toni_28 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: toni_28 Shto toni_28 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto toni_28 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shaban_qosja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 24/08/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 371

Citim:
Po citoj ato që tha toni_28
Duke thene prap ato qe ka thene nje inxhinier francez qe u martua me nje shqiptare dhe nga deshira per te ditur sa me shume per kulturen tone(llogarit nje francez interesohet per gjuhen tone).Ai ja kushtua gati gjithe jeten e tij deri sa vdiq gjuhes dhe kultures shqipe.



Faleminderit TONI per mirenjohjen.
Behet fjale per Robert d'ANGELY qe u martua me nje vajze nga Permeti (ne vitin 1924). Nder te tjera ai ka studjuar per filologji ne Athine ku i lindi pasioni per greqishten e vjeter. Njihte shume mire te pakten keto gjuhe Latinisht, Greqisht, Turqisht, SHQIP, Frengjisht, Anglisht...

Ai vdiq ne Paris ne vitin 1966. Fatkeqesisht ai nuk e botoi vepren e tij 30 vjecare sa ishte gjalle.

Duke e nisur nga doreshkrimi , vajza e tij e botoi kete veper ne frengjisht dhe shqip.

Vajza quhet Solange d'ANGELY nje grua e mrekullueshme qe shkriu gjithe pasurine per te botuar vepren e te atit.

Ne shqip vepra quhet "ENIGMA" (Botuar nga shtepia botuese Toena ne vitin 1998). Po patet kohe lexojeni.

Dua te vije edhe njehere tek debati qe po bejme ne lidhje me mesimin e greqishtes se sotme ne shkollat shqipe.

Kjo ide me duket po aq e krisur sa iniciativa qe moren pushtetaret tane per te na futur ne lidhjen islamike apo aleancen e detit te zi (te gjithe e dine qe ky det lag 1/3 e brigjeve shipetare !!!!.

Per mendimin tim ajo qe u duhet shqipetareve eshte te mesojne shume mire gjuhen shqipe. Vetem keshtu do te mesojne mire gjuhe te tjera (fatmiresisht shqipja i ka te gjitha: lakime, zgjedhime..).

Te mesojne te pakten dy gjuhe perendimore , kjo edhe per te kuptuar ca gazetare apo politikane (te vjen per te qeshur kur lexon apo degjon qe "ne samitin ... liderat ... u prononcuan per riskun ...". Jam kureshtar te di sa perqind e shqipetareve e kuptojne kete fraze).

Pastaj te mesojne GREQISHTEN E VJETER apo latinisht.

pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2005 14:44
shaban_qosja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shaban_qosja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shaban_qosja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shaban_qosja Shto shaban_qosja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shaban_qosja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Duhet greqishtja te jete gjuhe fakultative e gjimnazeve tona?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.