Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Gjeologji & Gjeografi > Gure natyror
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Gure natyror

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re ar00034_2.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 163 herė.

SFALERITE/MARKASITE (P.PLATE)
Kompozicjoni kimik i Markasites eshte "sulfure de fer" kurse ai i Sfalerit eshte "sulfure de zinc"
Vendet qe gjendet ky gur jane:Spanja, Meksika dhe Usa.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Qershor 2007 13:31
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

kristal Orpiment

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re ar0004780.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 147 herė.

Kompozicjoni kimik: Sulfyre i Arsenikut (As2 S3). Metal toksik nese kalon ne gjak.
Jane kristale te rralle, qe gjenden zakonisht ne vende si Peruja, Usa, Turqia, Rumania e yugosllavija.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2007 14:38
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

SPECTROLITE

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re ar00247_2.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 104 herė.

kompozicjon kimik aluminosilicate i sodiumit e i calciumit, Na (A1Si08) Ca (A12Si2O8).
Shtetet ku gjenden jane Madagascar, Austalie, Canada, Mexique, Russie, Finlande, U.S.A.

Shenjat oroskopike qe e preferojne jane Peshku, shiqetari, akrepi e binjaket..(per shake)

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2007 11:25
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Sa e apasionuar jam mbas ketyre mineraleve, dikur i shihja dhe i sodisja sikur te ishin diamante, i prisja ne fije te holla i shihja ne mikroskop, i ndaja, i thermoja, i sitisja, i analizoja, i studjoja, por c'e do gjithe ky pasion i mbeti te kaluares. Emigracioni na integroi ne te tjera pasione.

Ja ashtu me vijne tani te gjitha neper mendje shkembinjte bazalte, granite, sedimentaret, konglomeratet, magmatiket, gelqeroret etj, etj.  Format e ndryshme te kristaleve eksagone, oktagone etj, etj c'gjyra qe kishin, askush nuk di se c'fsheh nje cope e vogel guri, eshte nje materie dhe nje bote e tere.  Sa me ka pelqyer gjeologjia dhe cdo gje, qe kishte te bente me kerkim dhe zbulim, ndihesh sikur cdo dite je ne kerkim dhe krijim te perhershem...

Sa me mungojne keta gure, qe dikur i dashuroja me aq pasion dhe nostalgji.......

Mu kujtuan malet e Kukesit, Tropojes, Mborjes dhe Drenoves, kur i shetisnim pa u lodhur ne ekspeditat tona pa mbarim....

Cdo te thote te studjosh token e vendit ku ke lindur dhe je rritur, te duket sikur e perpin ashtu te gjalle me mall dhe uri.....

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2007 14:14
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re arbo07837.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 92 herė.

Kompozicjoni kimik oxyde de silicium, fer, mangančse, SiO2 me Fe.
shtetet ku gjenden jane Brésil, Madagascar, Russie, Uruguay.
Shenjat qe e preferojne Demi, peshku, virgjeresha, bricjapi.

ps : Kotka edhe un jam e pasjonuar mbas gureve dhe kristaleve natyrore edhe pse nuk kam studjuar Gjeollogji minierash.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Tetor 2007 10:51
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Citim:
Po citoj ato që tha kotka
Sa e apasionuar jam mbas ketyre mineraleve, dikur i shihja dhe i sodisja sikur te ishin diamante, i prisja ne fije te holla i shihja ne mikroskop, i ndaja, i thermoja, i sitisja, i analizoja, i studjoja, por c'e do gjithe ky pasion i mbeti te kaluares. Emigracioni na integroi ne te tjera pasione.

Ja ashtu me vijne tani te gjitha neper mendje shkembinjte bazalte, granite, sedimentaret, konglomeratet, magmatiket, gelqeroret etj, etj.  Format e ndryshme te kristaleve eksagone, oktagone etj, etj c'gjyra qe kishin, askush nuk di se c'fsheh nje cope e vogel guri, eshte nje materie dhe nje bote e tere.  Sa me ka pelqyer gjeologjia dhe cdo gje, qe kishte te bente me kerkim dhe zbulim, ndihesh sikur cdo dite je ne kerkim dhe krijim te perhershem...

Sa me mungojne keta gure, qe dikur i dashuroja me aq pasion dhe nostalgji.......

Mu kujtuan malet e Kukesit, Tropojes, Mborjes dhe Drenoves, kur i shetisnim pa u lodhur ne ekspeditat tona pa mbarim....

Cdo te thote te studjosh token e vendit ku ke lindur dhe je rritur, te duket sikur e perpin ashtu te gjalle me mall dhe uri.....



 

Kotka ti paske qene gjeologe dhe ke studjuar keto materjale

 urime. edhe une e kam dashur kete shkence.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Tetor 2007 01:36
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha Mister_DXP


 

Kotka ti paske qene gjeologe dhe ke studjuar keto materjale

 urime. edhe une e kam dashur kete shkence.



Po dhe flm Mister, por largimi nga toka ime me beri te largohesha pak nga pak nga zanati im.  Eshte nje lloj zanati utopik....d.m.th qe jo gjithmone ke shansin te ushtrosh ate qe enderron.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2007 20:17
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kotka po qe se e ke ne gjak akoma zanatin na gjej ca mjete te mira ne ameriqi dhe hajde te çoj une ne nje vend qe ose behena miliardera ose te famshem.

jam i sig 99%

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2007 21:19
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Kotka po qe se e ke ne gjak akoma zanatin na gjej ca mjete te mira ne ameriqi dhe hajde te çoj une ne nje vend qe ose behena miliardera ose te famshem.

jam i sig 99%



E di per ku e ke fjalen (tek ari i zi), por nuk me pelqen te shkoj andej se ma sugjeroji xhaxhai im ne Kuvajt para 15 vjetesh dhe nje shoku im para 8 vjetesh ne Arabine Saudite, por per mua ne jete me shume ka rendesi familja, se sa kariera si femer qe jam, prandaj dhe hoqa dore shpejt nga ekspeditat gjeologjike.

Nje keshille u jap te gjitheve, femijet eshte mire ti lejojme te studjojne atje ku ju pelqen, por ndonjehere zgjedhjet e tyre ne moshen 18 vjec tingellojne pak si utopike, keshtu e pesova edhe une, megjithese ne ne ate kohe nuk kishim shume chanc te zgjidhnim, do shkoje atje ku thoshte xhaxhi pa cka se mua me qelloi qe e kisha ne listen time te degeve te preferuara.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2007 21:30
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Unaze DOREE CORNALINE

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re gur.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 46 herė.

Kompozicjoni kimik i gurit dioxyde de silicium SiO2.
shtetet ku gjenden jane Brasil, Indi, Madagaskar, Uruguaj, U.S.A.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2007 21:54
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:28 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Gjeologji & Gjeografi > Gure natyror

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.