Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha RAIMONDI
------AULON------------ato qe shkruan ti ne lidhje me shpjegimin e fjaleve jane tamam ashtu dhe une do shtoja se kam gjetur ne nje liber te nje studjusi amerikan nje krahasim ku ai thoshte qe EMRAT E TRE PERENDIVE KRYESORE ROMAKET I KANE MARRE NGA ETRUSKET dhe emrat e perendive jane ...........JUNO--- NEPTUN---MINERVA .Tani keto emra te perendive romake sipas studjuesit amerikan ,romaket i kane marre nga etrusket qe per keto 3 perendi kishin keto emra qe jane shqip dhe kane kuptim shqip--------emrat korrespondus jane-----

------------------UNA ,TINA, ME NEVE--------dhe interesant eshte se studjusi amerikan i shpjegonte se cdo te thote kuptimi i emrave qe ne shqip del nga vet emri---

--UNA----presupozonte Token,, romaket e kishin TRANSFORMUAR NE ....JUNO, dhe qe eshte HERA ne greqisht,-

--TINA---presupozon ZOTIN,apo qiellin,TE CILIN romaket e TRANSFORMUAN NE NEPTUNIN,qe greket e quanin ZEUS,--......

dhe -MENEVA ISHTE BIJA QE KISH DALE SI FRUT I BASHKIMIT TE............UNA dhe TINA.......te cilen romaket e kishin transformuar ne MINERVA-----------KETO TRE FJALE JANE FJALE ORIGJINALE ETRUSKE ME TE CILAT ETRUSKET QUANIN PERENDITE dhe eshte interesante se keto fjale nga dialekti duken si dialekt jugor i shqipes.dhe perputhet me teorine qe ETRUSKET KANE ARDHUR DIKU NGA GREQIA.-------------Keto tre fjale tregojne se etrusket  i presupozonin tre perendite KRYESORE SI MERDHENJE TE NJE CIFTI NJEREZOR

Por ai nuk thoshte qe keto jane fjale shqipe-,por keto fjale jane shqipe dhe e japin vete shpjegimin se cdo te thote-----

-----------Lerini njerezit te thone edhe mendime te kunderta ,s'ka gje le te jene edhe armiqesore sepse ne kontakt me keto mendime mprehet me shume llogjika e drejte ,te detyron qe te jesh me i sakte,te kerkosh me shume argumenta bindese duke germuar neper libra--------------pasi ne fund te fundit po te shikosh me kujdes cdo gje flet ne favor te gjuhes shqipe,vecse kjo nuk duhet bastarduar..............

Mirpo etruskishtja nuk hyn tek gjuhet indeuropiane, psene akoma se di plotesisht, ndersa shqipja po. !!!!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Mars 2008 18:51
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

raimondi

serishte i bene bishte temes edhe nuk i pergjigjesh,edhe mundohesh ta kalosh me llafologji.

duhet te vresh me larte arsyen perse me detyrove te shkruaja "per sabotatore"...me quajte "patriot koti-mendjemadh-muhabete koti"....edhe more pergjigjien....tani po me quan "koqekandari"...nuk po te pergjigjem per kete,vetem ne se je BURRE mohoji mbishkrimet shqipe qe kam paraqitur ne teme,edhe mos u merre me kandaret.Por ti nuk guxon ti thosh vetes se ekzistojn mbishkrimet shqipe,pasi ne se ja thua vetes kete ..del bllof per gjithcka qe mbron ne teori....bla bla bla bla.

DIALOGUN EDHE MENDIMIN E KUNDERT UNE E RESPEKTOJ,POR DIALOGU QUHET DIALOG "KUR TE DY FLASIM PER NJE CESHTJE" EDHE JO NJERI FLET PER KUMBULLAT EDHE TJETRI FLET PER RRUSHIN...ASHTU SI KY DIALOGU YNE.

NA TREGONI RRUGEN E AKADEMIS SE SHKENCES SHQIPTARE......UNE NUK PO E MOHOJ ATE QE THOTE AKADEMIJA JONE TRADHETARE,POR PO TE THEME SE...MBISHKRIMET E LASHTA FLASIN SHQIPE,KESHTU QE AKADEMIJA E SHKENCES SHQIPTARE PO NA THOTE PORDHE ME RIGON,PER TE JEMEN E ZEQOS NE MAJE TE THANES...DEMEK......AKADEMIA E SHEKEN SHQIPTARE MOHON SHKRIMIN E SHQIPES NE LASHTESI-POR SHQIPJA ESHTE SHKRUAJTUR .....KY ESHTE DIALOGU QE DUHET TE BEHET MINDIS NESH...POR TI I SHMANGESH-PASTAJ E BENE VETEN NJESH EDHE TE TJERET KOQE KANDARE..PASTAJ KERKON LLOGARI PERSE TE THEME SE MENDIMET E TUA JANE FILOGREKE!!!.

LUFTE TE HAPUR LOBIT GREKE BRENDA MINISTRIS SHQIPTARE TE ARSIMIT

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2008 15:30
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

PIKTORI

sipas mendimit time te varfer ne kete drejtim"perrallat me indoevropianlleqe jane perralla koti" per keto arsye.

1)sote ne bote pretendohet se njihen vetem 2 gjuhe te cilat jane shkruajtur nga 1500 p e s:greqishtja edhe kinezja.Greqishtja e linear b ka plote 56 vjet qe eshte deshifruar alfabeti rrokor edhe e vetmja fjale qe u njohe ne kete gjuhe MBETI JETIME=DESHTOJ GREQISHTJA ,PASI NUK ESHTE GJUHE E LASHTE ASHTU SIKURSE NA THOTE EDHE HOMERI-HERODOTI-THUKIDIDI-STRABONI...NUK EKZISTONIN GREKET NE ATO KOHE.

2)PAS LINEAR B ,NJOHIM ME SAKTESI VETEM MBISHKRIMET GREKO -LATINE TE PAS SHEK 4 P E S-TE TJERAT SI JONIKJA-FINIKJA-ETRUSKJA-ETEOKRITIA-ARKADHOQIPRIOTJA-likia-kerikia-vanikja-asirikja, ETJE ETJE....NUK I NJOHIM ASPAK

3)duke mos njohur mbishkrimet e lashta,nuk munde te flasim me saktesi per zhvillimin gjuhesor.
keshtu qe teorirat jane ngritur ne baza "mbaresash e prapashtesash" jane thjeshte teorira per te shtyjtur kohen.KUR TE LEXOHEN MBISHKRIMET QE PERMENDA ME LARTE,ATEHER MUND TE NXJERRIM PERFUNDIMET TONA PER MEMAT-BIJAT-E PJELLAT

RESPEKT.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Mars 2008 15:43
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
RAIMONDI
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2007
Vendbanimi: ...prapa diellit...
Mesazhe: 3492

---Une thashe qe gjeta keto tre fjale qe jane etruske dhe qe jane te ngjashme me shqipen ,--

-----Tani sa per ate hyn apo nuk hyn ne gjuhet indoeuropiane  kjo eshte dicka tjeter ,ndoshta ka lidhje me faktin qe gjuhetaret nuk jane shume te sigurte per domethenjen e fjaleve te saj,por nuk jam interesuar per kete,megjithese nuk e besoj te mos jete ne familjen indoevropiane pasi ajo eshte gjuhe e popullsive te evropes ,keshtu qe sikur nuk ka kuptim te mos jete ne familjen indoevropiane.

__________________
Cdo gje shqiptare esht e dashur per mua

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2008 05:05
RAIMONDI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė RAIMONDI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me RAIMONDI (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: RAIMONDI Shto RAIMONDI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto RAIMONDI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

raimondi

per arsye se nuk jane lexuar shumica e mbishkrimeve te lashta,nuk munde te flasim me saktesi "per grupimet indoevropiane,ose deget e tyre".......te cilave te theme te drejten ,ju jam shmangur,per arsye te cektesis llogjike me te cilen klasifikojn nje gjuhe ne keto grupime.
Jonikja-Eolja,jane gjuhe pellazgesh,por qe nuk njihen aspak ne greqishte,ndersa ne se do merrnim per baze Herodotin,do na duhej te mendonim se "greqishtja ka ne perberjen e saj edhe fjale jono-eole"...edhe lemshi ngaterrohet serishte me joniken edhe eolen e panjohur akoma(mbishkrimet)
Etruskja-likija-kerikia-lidikja-etoekritja-arkadhoqipriotja...edhe perse jane njohur nga thomopulo...serishte heshtet ne kete drejtim,pasi gjuha meme e ketyre gjuheve NUK KA SHKOLLE TE STUDJOJ LASHTESIN...TURPE.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Mars 2008 13:22
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aulon 12
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 179

KA MUNDESI QE BRENDA KESAJ TEME MOS TA PERDORNI ME TERMIN EMERTUES grek .

UNE E KAM TE VESHTIRE SEPSE NUK E DI SE CFARE JANE greke.

FQINJET TANE JUGORE JANE ROMEJ ,BIZANTINE ,POR KURRESESI NUK JANE GREKE.


BIZANTINE

__________________
Do te vije dita e Arbrit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2008 10:56
Aulon 12 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aulon 12 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aulon 12 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aulon 12 Shto Aulon 12 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aulon 12 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Aulon 12
KA MUNDESI QE BRENDA KESAJ TEME MOS TA PERDORNI ME TERMIN EMERTUES grek .

UNE E KAM TE VESHTIRE SEPSE NUK E DI SE CFARE JANE greke.

FQINJET TANE JUGORE JANE ROMEJ ,BIZANTINE ,POR KURRESESI NUK JANE GREKE.


BIZANTINE



kjo do ishte me e drejta,por ortodokset qe ruajten gjuhen e fese ne krishterim,u shendrruan ne shtet me vete me 1821...shtet i ndertuar nga ortodokset shqipfoles -arvanit,te cilet ruajten gjuhen e fese...edhe jo gjuhen e memes...te ketiJ tipi jane edhe ata qe mesuan gjuhen e fese ne shqiperi-si edhe te rinjeve qe po ju ameson kete gjuhe nano-berisha.
kjo eshte ajo largepamesija kombetare qe na mungon..kesaj i kendoj NAIM BURRI,edhe e kam botuar ne faqen e pare nje pjes.....per kete na foli edhe AVNI RUSTEMI,i cili na tha se "armiku nuk vjene me me tyten e armes,por te infekton me rruge te tjera"...per kete ULERIU PASHKO vASO.

DITURI=DIJE....JO NACIONALIZEM..NACIONALIZMI=INJORANCE=BESO CFAR THEM UNE EDHE MOS KONTROLLO.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2008 13:44
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cuninteligjent
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 10/03/2008
Vendbanimi: Tiran
Mesazhe: 51

Pellazget

Per te gjithe te interesuarit po jap vetemnje fakt. Greket e quanin veten e tyre Hellas = diellore (yjore). Ndersa iliret quheshin si per cudi Ilire (qe do te thote yjore ose te ardhur nga yjet). Iliert Diellin dhe yjet si per cudi i quanin me nje fjale te perfafert me fjalen greke. Iliret kishin fjalen Hyllas = Yll (diell) dhe e konsideronin veten e ardhur nga yjet. Provat materiale te zbuluara nga arkeologet qe i perkasin kultures dhe jeteses ilire tregojne se kjo kulture eshte rreth disa mijera vjet me e vjeter se ajo kuture qe u quajt kulture helene. Pra lind pyetja greket kane kopjuar shume aspekte te jetes se tyre nga Iliret apo greket nuk ishin gje vecse evoluimi i shoqerise Ilire? Sepse te dhenat e deritanishme tregojne se greket nuk jane gjekundi dhe iliret dominojne ne gadishullin ballkanik. Iliret, epirotet, maqedonasit, traket, daket etrusket nuk ishin greke por kishin rrenje te perbashketa. Po greket ku jane?

Aq me teper qe perendite e olimpit kane te gjitha emra qe shpjegohen me shqipen e sotme. Mos Harroni:

Zeus=zus= zysh=msus=mesues.
Aferdita= Afer dites ose mengjesit
Athina= e thinjura
Apollon= Hap Udhen
Etj etj etj

E cfare doni me tjeter?

E fundit fjala grek eshte fjale Shqipe

grek= grabit dhe me kete emer ata njihen sot ne bote. Greek. Nje ofendim per te gjithe greket sepse ne bote thuhet : Nese nje greku i jep doren kur ta marresh prape numero gishtat ose : never trust to the gift of a greek.

Cuninteligjent

__________________
be your self no matter what they say

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:10
cuninteligjent nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cuninteligjent Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cuninteligjent (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cuninteligjent Shto cuninteligjent nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cuninteligjent nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Tek kjo tema meson shume, qesh shume, lexon shume dhe me ne fund krenohesh edhe shume me lashtesine e gjuhes sone.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 17:59
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne fakt problemi qendron se nuk e kane fajin as bota as greket per kete katrahure gjuhesh qe egziston sot ne bote. fajin e kemi ne dhe vetem ne shqipataret qe historikisht kemi qene te perçare. Sot kemi nje vend qe quhet Shqiperi dhe ajo qe na bashkon eshte vetem gjuha por asgje tjeter. tashme tek ne ka filluar te ndihet interesi per kete gjuhe te shejte "gjuhe te perendise" por bota as qe do t'ia degjoje kesaj. thjesht nuk i intereson.
Sot kemi nje vend tonin te vogel te quajtur Shqiperi por kemi tre besime fetare qe minojne njera-tjetren me ushtaret e tyre dhe ne aparence thojne se jemi per paqe e prosperitet. Pastaj ndertojne xhami me maja te larta apo kryqe nepr shpatet e maleve dhe pasatj i fusin minat kryqeve dhe vjedhin kishat e xhamite. Hajde gjuhe hajde, hajde shqipe e fluturo lirshem ketyre aneve se jemi bijt e shqipes me Krisht e Allah. Mos ma shaj zotin se te vrava kaur i mutit arnaut pis milet. ose shih si flet ky si arab apo turk. ....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2008 19:50
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 51 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.