Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Toka-nje "top debore"
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
... gazetat shqiptare. Ato nuk ia vlen ti lexosh as per kalim kohe, jo me per gjetje shkencore. Gati gati me duket sikur po lufton me mullinjte e eres.
... nuk kam ndermend te ndaj sfumaturat nacionaliste te shkences.


Une u shkoj artikujve shkencore te gazetave shqiptare edhe ne origjinal, pra nga ato i kane marre, p.sh. nga Spiegel, apo nga ndonje reviste shkencore, dhe shoh si eshte bere perkthimi. Biles ne nje-dy komente te nje shkrimi te MAPO-s para nja 1-2 muajsh, bera dhe permisimin e perkthimit, me sakte te shpjegimit. (Nuk e di a e kam ruajtur komentin, se do ta mund ta sjell per prove.)
Nese keto jane mullinj ere, dakort qe une luftoj edhe me mullinjte e eres, por ne ndryshim nga Don Kishoti, se ai harxhont gjithe kohen, gjithe jeten me keto mullinj ere, ndersa une harxhoj vetem ca minuta, e shumta disa ore te jetes. Pjesen tjeter e harxhoj me studime dhe shkrime, por dhe nja dy revistave shkencore u kam shkruar shkurtimisht me gjermanishten time te cale. Por eshte njelloj si nje kinez qe kerkon te punoje ne administraten shqiptare duke folur jo mire shqip. Ndaj mund ta marresh me mend se cfare interesi mund te ngjallesh ne keto revista gjermane.
Persa i perket smufaturave nacionaliste te shkences, ato ekzistojne ne perendim. Ne te rriturit ne "socializem", ku mesonim se te gjithe popujt jane vellezer, nuk i shohim dhe aq ato. Por kendej i kemi pare.
S.d.q., shkrimi i ujit ne nentoke eshte nje teori e vjeter, (e perdorur dhe nga Zhyl Verni ne romanet e tij), e permendur ne emisione televizive gjithashtu, por shume pjeserisht e vertete. Pra ky uje gjindet vetem ne disa pjese nentoke, por jo kudo!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Janar 2016 19:14
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori

Perdoruesit qe dalin ne faqen e pare jane robote, robert. Nuk jane njerez. Ne forum hyn tek tuk ndonje njeri, regjistrimet jane mbyllur fare se po i perdornin per reklama para ca kohesh.
Kshu qe ketu jemi une, ti, dhe Kasandra.


Robote? Kaq perpara paskan ecur robotet? Nejse, ketu nuk kemi mbetur vetem ne te tre (Kasandra?) por edhe piktori, kurdi, Ceci, dhe nja dy te tjere antare te vjeter!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2016 18:29
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Sot (2.2.2016) gazeta MAPO kishte nje artikull te shkurter, permbajtja e te cilit jepet per cdo jave ne dis emisione mbi token. Ja permbajtja:
"Toka është krijuar nga një përplasje tepër e dhunshme, sikurse e dimë.
Një embrion planetar i quajtur Theia, që mendohet të jetë i madh sa Marsit ose Toka, u përplas me Tokën 4.5 miliard vjet më parë, kur planeti ynë kishte vetëm 100 milion vjet që ishte krijuar.
Ajo që dihej deri tani ishte se Theia dhe Toka u përplasën, por provat e reja nga ekipi shkencor në UCLA tregojnë se nuk ishte tamam si një shuplakë anësore por më tepër si një rënie mbi krye.
Forca e përplasje së dy planeteve formoi një planet të vetëm, dhe njërën copë e cila hyri në një tërheqje gravitacionale dhe krijoi hënën.
Kërkuesit studiuan shkëmbinjtë hënorë nga tre misionet Apollo dhe i krahasuan ato me shkëmbinjtë vullkanik që gjenden në Havai dhe Arizona dhe panë përputhje të madhe."

Sikurse e dimë! Mirpo nga e dimë ne këtë?!? Vetem nga kjo ngjashmeri shkembinjsh të Hënës dhe tokës! A nuk mund te mendojm ne në këtë rast edhe variantin e përbërjes së njëllojt materiale te trupave në hapsirë, përderisa ato kalojnë nën të njëjat ligjesi!?
Apo nëse marrim teorin kozmologjike të Laplas-Kantit mbi formimin e trupave qiellore nga mjegullnajat (i ashtuquajturi pluhur kozmik, apo sot: materie e zezë), a nuk do të pranonim ne në këtë rast që shkëmbinjtë e Hënës dhe të Tokës do të kenë të njëjtën përbërje materiale dhe ngjashmeri fizike dhe strukturore!? Natyrisht që po! Atëhere pse na vlejnë vetëm këto teori përplasjesh të befasishme? Natyrisht për të trembur njerzit që këta të rrinë urtë e të jenë të lumtur me ato që kanë!
Fakti i kontureve të kores së tokës, të kontinenteve, gadishujve, vargmaleve, etj., tregon se toka ka nje ecuri "paqesore" pa perplasje prej kushedi sa miliarda vjetesh.
Po kjo: "hyri ne nje terheqje gravitacionale" c'do me thene?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Shkurt 2016 18:55
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Fizikė dhe Astronomi > Toka-nje "top debore"

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.