Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Si te konvertoj disa faqe te skanuara ne tekst
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Si te konvertoj disa faqe te skanuara ne tekst

Kam skanuar disa faqe te nje libri dmth i kam si foto (format jpeg) dhe dua ti konvertoj ne tekst a di ndonjeri si mund ti konvertoj.Kerkova ne net dhe pothuajse te gjithe thonin qe duhet nje program qe quhet OCR.Ku mund ta gjej gratis kete program ,ose a di ndonjeri ndonje metode tjeter.
flm.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2011 17:30
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Programin OCR shoqerohet zakonisht me software te skanerave.
Une kam ate te epson lide 20.
Nuk jam i sigurte por tek siti i epson mund ta gjesh.
Nese jo ose blej nje skaner me ate software ose hajde ta jap une falas.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2011 19:30
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Besoj se ka programe te ndryshem per kete pune. Njeri qe kam une i kthen ne PDF me text normal qe zgjidhet dhe kopjohet.

OCR eshte Optical Character Recognition. Eshte nga Abyys ne mos gaboj. Kete e perdorja para 10 vjetesh. Me siguri do kene dale te tjere.

Domethene OCR eshte acronim i metodes, prandaj kerko programe qe perdorin OCR si metode. Ose me dergo filet te provoj ti kthej ne pdf.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Nëntor 2011 22:31
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Fajtor kur thua ne pdf. a eshte e mundur ta hedh ne word si tekst se nepermjet photoshop une e kam kthyer ne pdf. por smund ta hedh ne word si tekst.Jane disa faqe libri 8 gjithsej te skanuara qe me duhen si tekst ose e thene troç i duhen djalit ( per neser) dhe qe mos te rrije e ti shtypi ne kompjuter dmth qe mos te lodhet ai po çan drrasat babi.
Piktor te vije aty ,ku?? se une jam ne Belgjike.
Devile rri urte ti boll me kike kike ,pse mendjemadh .
Po çoj nje foto te skanuar .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2011 05:39
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Abbyy Fine Reader eshte programi me i njohur ne kete fushe dhe me gjuhet kryesore si Anglisht, Frengjisht, Gjermanisht etj funksionon per mrekulli.

Problemi eshte se edhe sikur ta shkarkosh, do duhet ta blesh dhe duhet te kushtoje...

Gjithsesi, Fajtori e permblodhi sakte. OCR eshte teknika, ti thjesht duhet te kerkosh per ndonje program free ose ose futu ne isohunt.com dhe shkarko ndonje program te thyer...

Rruga me e shkurter eshte ta blesh librin ne format e-Book dhe thjesht te besh copy paste faqet qe do. Nqs nje liber hardcopy kushton 5-10 dollare, ne format elektronik besoj e gjen dhe per 1 Dollar/Euro. Mos harro qe edhe koha qe po humbet ketu kushton...

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Dhjetor 2011 21:09
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

E ka kry punen ai tani se e kishte per dorezim para 3 ditesh

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2011 01:18
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
misterioz
rrugaē

Regjistruar: 30/12/2004
Vendbanimi: rrugeve
Mesazhe: 892

Faleminderit te gjitheve por a kopili im mbaroj pune vete ,ja dha nje shok i klases mamaja e te cilit eshte sekretare dhe i kishte shtypur keto faqet (po shkoj ta pyes njehere ate sekretaren se si shtypet ne komjuter shpejt) .Tani mqs e kam me nge do shikoj se ku te shkarkoj nje program se mbase do duhet per here tjeter.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Dhjetor 2011 16:31
misterioz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė misterioz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me misterioz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė misterioz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: misterioz Shto misterioz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto misterioz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Si te konvertoj disa faqe te skanuara ne tekst

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.