Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > C'eshte liria
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
elbasanlliu_2003
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 15/01/2003
Vendbanimi: elbasan
Mesazhe: 105

shqiptaret e kane veshtire te flasin per lirine sepse nuk e kane perjetuar kurre dhe me kete koke qe kane nuk do jen kurre te lire. Po flas per nje liri bashkohore qytetare etj etj qysh eshte e sanksionuar ne shume kushtetuta te huaja dhe tonen. Nuk po flas per anarki qe ndoshta ne Shqiptaret e ngatarrojme me lirine

__________________
pershendes vellain tim ne Amerike

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shkurt 2004 23:37
elbasanlliu_2003 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė elbasanlliu_2003 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me elbasanlliu_2003 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: elbasanlliu_2003 Shto elbasanlliu_2003 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto elbasanlliu_2003 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Re: C'eshte liria

Citim:
Po citoj ato që tha Cybernetic666
file i bashkangjitur
Lirine nuk ua solla une , ate e gjeta ne mesin tuaj. ...ka me filozofi se kjo.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2009 20:11
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Re: Re: C'eshte liria

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Lirine nuk ua solla une , ate e gjeta ne mesin tuaj. ...ka me filozofi se kjo.


... Lirinë s'jua solla unë, po e gjeta këtu, në mes tuaj. Posa shkela këmbën këtu, posa dëgjuat emrin, renttë që të gjithë, më dualtë përpara kush e kush më shpejtë, sikur t'ishin ngritur nga varret atërit, vëllezërit, bijtë tuaj, sikur të kishte zbritë nga qielli vetë Perëndia. Më prittë me aq dashuri dhe gëzim, më sualltë aq shërbime të çmuara e pa numër, sa më bëtë më tepër ju robin tuaj sesa unë të lirë ju. Këtë mbretëri, këtë qytet nuk jua dhashë unë, po ju gjeta t'armatosur, lirinë e kishit kudo, në krahërore, në ballë, në shpata e në ushtat ; si gardjan besnikë t'emëruar prej tim eti, ja ma vutë mbi krye këtë kunorë, ju ma dhatë në dorë këtë shpatë, ju më bëtë zot të kësaj mbretërije, të cilën ma ruajtët me aq besë, me aqë kujdes, me aq mundime. Shpjermëni tani, me ndihmën e Perëndisë, që ta çlirojmë tërë Shqipërinë. Pjesën më të madhe, pothuaj tërë punën, e mbaruat: Kruja dhe tërë krahina e saj u fitua; Dibra dhe Malësitë u bashkuan me ne; anmikut s'i mbeti as emëri, as shënjat në fushat tona; qëndrojnë vetëm fortesat. Kam shpresë t'i marrim edhe këto me hir a me pahir, me dhelpëri a me trimëri, ndonëse garnizonet turke janë më të forta dhe kështjellat janë vendosur si shkëmbenj të ashpër dhe të paafruarshëm. Armiku është i rrethuar, i dëshpëruar, dhe s'i kanë mbetur veçse muret e fortesave. Po për këto do të këshillohemi e do të përfundojmë më nurë kur të vemi në vënt e kur të kemi armët në dorë dhe anmikun përpara, sesa tani për së largu dhe pa ditur se ç'kemi përballë. Do të nisim nga Petrela më parë, jo se kjo është më e lehtë për t'u fituar - përkundër është një fortesë prej natyre dhe ka një garnizon të fortë - po se ndodhet më afër kryeqytetit, dhe jam i sigurt që lajma e mirë e ngjarjeve në Krujë ua ka ngrirë gjakun armiqve. Të tmerruar nga trimërija e juaj dhe nga çkatërrimi i garnizonit të Krujës, ndofta do të na lëshojnë fortesën më të mirë; në mos, po do t'i shtrëngojmë të na e japin me të keq. Një gjë vetëm duhet të keni nër mënt: në mos e marrshim Petrelën, asnjë nga ne s'duhet të kthehet prapë i gjallë. Ngrehni pra flamurin përpara, dhe rrëfehuni burra si ngahera. Perëndia, si gjer tani, ashtu edhe paskëtaj, do të na ndihmojë dhe do të na nxjerrë faqebardhë.

0 Burrani!"

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2009 20:24
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
berti07
Anetar i ri

Regjistruar: 09/02/2009
Vendbanimi: Hamburg
Mesazhe: 7

C'eshte Liria?
Femer, sepse mbaron me a.

Ndryshe?!.
Te mendosh cfare te duash, te thuash gjysmat e atyre qe deshiron te thuash, dhe te kryesh 1% te veprimeve qe do te deshiroje te kryeje.

Ne orient eshte vetem nje njeri i lire (prijsi), ne Greqine e vjeter ishin vetem meshkujt, ne Gjermani jane te gjithe, -Hegel. (Por edhe ky duket se s'i ka rene aq ne 'te.)

__________________
mbaje me se shumti shikimin perpara, pa harruar c'ke lene mbrapa.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2009 16:44
berti07 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė berti07 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me berti07 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: berti07 Shto berti07 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto berti07 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

njeriu nuk ka lind te jete i lire, prej vete natyres tije pasionante e aventuriere... njeriu kerkon roberine

d.m.th
nje dashnor kerkon dashurine (ose roberine e ndjenjave)
nje ushtare kerkon luften (ose roberine e urdherit ose detyres)
nje hajdut kerkon burgun (ose roberine e ligjit)
nje pijanec kerkon rakine (ose roberine e mendjes)
nje shkenctare kerkon shkencen(ose roberine e numrave) etj, etj, etj

duke qene pra te pasionuar ne shpirte kerkojme me ngulm nje pasion te ri, pas te cilit te kapemi fort per ti dhen jetes tone sociale nje kuptim, ose per me qene te nevojshem kundrejt dikujt

pra te jesh i lire mbetet te mos besh as gje, te shkeputesh prej shoqerise qe te rrethon, e te mbyllesh ne vetvete... vetem keshtu ne kerkojme hapesiren midis vendimit marres e realizimit te diçkaje (ato e te tjera qe permenda me lart)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 22:56
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Liri per mua do te thote te ndihesh mire me veten tende...me zgjedhjet e mendimet e tua.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 23:07
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

femrat jane shume moraliste... ne kuptimin qe pothuaj gjithçka e lidhin me vlera morale ose materiale, e vogel e madhe ose e mire e keqe, kjo ose ajo

ndersa un ato qe refeva i kisha ne kuptim sidhe ne vlere metafizike, d.m.th permbi te mires e se keqes

njeriu ne fakt nuk kerkon te bej mire... njeriu me sa kuptoj un kerkon PERSOSJEN ESTETIKE sesa ate MORALE ne jete

nje person i bukur (kjo nuk ka lidhje vetem me bukurine fizike por me imazhin tone te pergjithshem estetik, robat, banesa, eleganca ne te folur, persosmeria e te tjera) esht me i mirenjohur nga nje person i mire

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 23:20
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha notorious

duke qene pra te pasionuar ne shpirte kerkojme me ngulm nje pasion te ri, pas te cilit te kapemi fort per ti dhen jetes tone sociale nje kuptim, ose per me qene te nevojshem kundrejt dikujt

pra te jesh i lire mbetet te mos besh as gje, te shkeputesh prej shoqerise qe te rrethon, e te mbyllesh ne vetvete... vetem keshtu ne kerkojme hapesiren midis vendimit marres e realizimit te diçkaje



kjo me pelqeu

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 23:24
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Liri donë të thotë: " çlirimi i mendimit nga mendimi dhe njëkohësisht rrespektimi i mendimit të shumices"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Maj 2009 16:06
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Depertuesi
Anetar i ri

Regjistruar: 11/01/2010
Vendbanimi: ne toke
Mesazhe: 10

liria eshte mungese detyrimi

__________________
Une ne tok Zoti ne qiell

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Janar 2010 21:29
Depertuesi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Depertuesi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Depertuesi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Depertuesi Shto Depertuesi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Depertuesi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 [2] 3 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > C'eshte liria

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.