Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Une kam shkruar dhe shkruaj ne shume forume, kur kam kohe, ( edhe ne te huaja ) , KETE TE DREJTE E KE EDHE TI, qe paske ardhe nga forumet tjera, ... Nuk eshte ky vend per ta shndrruar ne konflikt personal, e dij se kush dhe pse mund te jete kunder meje.
Ti paske biseduar me mua, une nuk di se kam biseduar me ty...

Une nuk lexoj me besim apriori, por per te pare mundesine se a mund te besohet. Dhe lexoj akoma, por perrallave nuk iu besoj , e as kercnimeve tua e as kercnimeve te kuranit apo ndonje feje tjeter...kam shprese se forumi eshte objektiv dhe nuk te jepe hapsire per te prishur diksutimin dhe per te kercnuar dikend pse nuk mendon si ti...

Ne kete bote besojne njerzit ne fe te ndryshme dhe me sekte jane nja 200. Dikush ka te drejet te besoje , dikush te gjykoje pa frike dhe pa emocione dhe nese dikush ka te drejte te ngreje permendore, dikush tejter ka te drejte ta shqyrtoje materialin... Zoti me shekuj disa popuj i ka lene ne mjerim dhe nuk u ka derguar religjionin qe duhej dhe keshtu ata kane vdekur pa fe! Profetet nuk dinin se kishte edhe kontinente tjera, si Australia dhe AMERIKA per shembull, dhe siaps feve pjesetaret e nje feje shkojne ne parrajse, te tjeret hidhen ne sketerrre; dmth. miliarda...dhe shume jane ne sketerre pse nuk kane fene qe duhej ta kishin. Muhameti madje thot se prinderit e tij jane ne xhenem sepse nuk ishin musliman, e si te ishin, ata nuk dinin se djali i tyre do te bente fe .

PS. Une nuk di se kam biseduar me ty ndonjehere, ne forume shqiptare kam qene vetem te for.shq., mme shuem se nje vit jo,nuk kisha kohe, por herepashere shkruaj ne gjuhe tjera dhe ka me shume nivel dhe njerzit nuk ofendohen pse nuk besojne sic do te parapelqenet papa ose binladeni, me kete dua te them se une kam te menduarit tim, ti ke tendin, nese ofendon sic ke bere heren tjeter te injoroj, une nuk mund te diskutoj ne ate nivel, me vjen keq...Nese mendon se duhet te besoj si ti, atehere kerkon teper...Ti mos mendo si une dhe as qe pretendoj ta besh kete...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Prill 2004 12:53
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dena
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/01/2004
Vendbanimi: tirane
Mesazhe: 102

shen albanit

..pershendetje...me vjen te shpreh mendimin tim se kam frike se do me keqkuptosh ,,por te sugjeroj te mos shkruash me per kete teme, sepse je 360 grade jashte asaj te vertete qe duhet te thuashKjo vjen sepse nuk ke njohuri per kete fushe, per mendimin tim ti je nje njeri i zakonshem qe beson ne zot( Zoti i di zemrat), ta themi keshtu dhe me bindje kokeforte terhqe debatin e kesaj teme..te keshilloj te mos shkruash me genjeshtra, te pakten nuk te ve faj se ato ke degjuar, por qe ti keqinterpretosh ky eshte vertet mekat.
me respekt.Dena

----
Cdo fjale e thene ka pergjegjesin e vet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2004 12:28
dena nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dena Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dena (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dena Shto dena nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dena nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Dene e dashur,
lexo shkrimin e meparshem, aty ke pergjigjen ndaj keshillave tua.

http://www.forumihorizont.com/showt...=&threadid=4426

Me resepkt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2004 14:59
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Shën Albani
Une kam shkruar dhe shkruaj ne shume forume, kur kam kohe, ( edhe ne te huaja ) , KETE TE DREJTE E KE EDHE TI, qe paske ardhe nga forumet tjera, ... Nuk eshte ky vend per ta shndrruar ne konflikt personal, e dij se kush dhe pse mund te jete kunder meje.
Ti paske biseduar me mua, une nuk di se kam biseduar me ty...

Une nuk lexoj me besim apriori, por per te pare mundesine se a mund te besohet. Dhe lexoj akoma, por perrallave nuk iu besoj , e as kercnimeve tua e as kercnimeve te kuranit apo ndonje feje tjeter...kam shprese se forumi eshte objektiv dhe nuk te jepe hapsire per te prishur diksutimin dhe per te kercnuar dikend pse nuk mendon si ti...

Ne kete bote besojne njerzit ne fe te ndryshme dhe me sekte jane nja 200. Dikush ka te drejet te besoje , dikush te gjykoje pa frike dhe pa emocione dhe nese dikush ka te drejte te ngreje permendore, dikush tejter ka te drejte ta shqyrtoje materialin... Zoti me shekuj disa popuj i ka lene ne mjerim dhe nuk u ka derguar religjionin qe duhej dhe keshtu ata kane vdekur pa fe! Profetet nuk dinin se kishte edhe kontinente tjera, si Australia dhe AMERIKA per shembull, dhe siaps feve pjesetaret e nje feje shkojne ne parrajse, te tjeret hidhen ne sketerrre; dmth. miliarda...dhe shume jane ne sketerre pse nuk kane fene qe duhej ta kishin. Muhameti madje thot se prinderit e tij jane ne xhenem sepse nuk ishin musliman, e si te ishin, ata nuk dinin se djali i tyre do te bente fe .

PS. Une nuk di se kam biseduar me ty ndonjehere, ne forume shqiptare kam qene vetem te for.shq., mme shuem se nje vit jo,nuk kisha kohe, por herepashere shkruaj ne gjuhe tjera dhe ka me shume nivel dhe njerzit nuk ofendohen pse nuk besojne sic do te parapelqenet papa ose binladeni, me kete dua te them se une kam te menduarit tim, ti ke tendin, nese ofendon sic ke bere heren tjeter te injoroj, une nuk mund te diskutoj ne ate nivel, me vjen keq...Nese mendon se duhet te besoj si ti, atehere kerkon teper...Ti mos mendo si une dhe as qe pretendoj ta besh kete...



Shen Alban:
askush nuk te pengon te shkruash askush ste ndalon te hysh ne cdo forum qe deshiron por kujdes nga ferrat qe mbjell.
Une ste kujtohem ty pasi nuk kam pasur kurre kohe te tepert te merrem me shkrimet e tua provokuese qe sjellje ne forum por kam pare sesi reagonin te tjeret ndaj tyre.

Skam asnje arsye te kthej debatin ne ceshtje personale une nuk detyroj askend te besoje por tiu i dashur mendon se gjithmone mendja jote ka te drejte.
Jam dakort me ty qe ka shume fe, por ama njeriu ka llogjike qe te kuptoje jo te drejtat pasi nuk mund te jene 200 fe te drtejta. Nese besojme se ka 200 fe atehere Zoti eshte tallur me ne.

Ti ke shprehur qe beson ne zot, por njekohesisht thua se nuk beson se Zoti ka sjelle shpellje norma ligje profete duke pretenduar se Zoti ka shume rrige te tjera ta beje kete!!! Per cfare rrugesh e ke fjalen? Mos do ti qe Zoti te dale cdo te djele ne top channel tek fiks fare e te shpalle normat e tij??
Zoti kur krijoi gjithesne e neve nuk na pyeti fare, bile as per gje nuk na pyeti, pra edhe shpalljet profeter normat, ligjet ai i shpall me vullnetin e tij.
Kam shume pak kohe ne dispozicjon prandaj nuk po zgjatem me.
Nese do te japesh mendimin tend beje lirisht por nese do akoma te ecesh ne te njenjten rruge si tek forumishqiptar dije se e ke gabim, ke per te humbur respektin midis anetareve.
Shpresoj qe te me mirekuptosh.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2004 16:23
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Kur eshte nje shkrim provokues dhe per kend eshte provokues ? Kjo eshte krejtesisht individuale! PROVOKUES eshte nje shkrim per nje njeri i cili mendon se bota duhet te mendoj sipas nje kallepi apo nje klisheu, por ajo qe per ate njeri eshte provokuese, per nje tjeter eshte orientuese per te tretin e parendesishme...
Une vetem shpreh mendimin tim asgje me teper dhe nese dikush ndjehet i provokuar, kjo nuk eshte pune e imja: Ai qe ndjehet i provokuar prej shkrimeve te mia, apo te tuat, atehere nuk duhet te na lexoje neve, por te pretendoje te na kontrolloje te menduarit eshte shume e gabueshme dhe ekstravagante...

Ne bote sot ekzistojne sekte dhe religjione edhe ate nja 200. Une nuk i kam numruar, por keshtu shkruajne ata qe mirren me mbikqyrjen e sekteve dhe religjioneve agresive.
Njeriu eshte ne kete planete me miliona vjet, ndersa feja monoteiste ka lindur para 4.000 viteve. Keto fe i drejtoheshin njerzve primitiv qe nuk dinin pse bie shi dhe si ndizet zjarri. Sot njeriu klonon njeriu dhe nga nje embrion i ben100, dhe Zoti u jep shpirtera ? Sot njeriu krijon jeten kete mundesi ia ka dhene Zoti.
Zoti nuk eshte tallur me ne, e nuk tallet as sot. Ai na ka dhene kushtet per jete dhe bazen ber jete, nese nuk ka dhene informata me te medha eshte se ai nuk ka dashur ta beje kete....Zoti nuk ka nevoje te dergoje profet, po pse ? Nese ai din te ndertoje toke dhe qiell, mikro dhe makrokosmos, atome dhe molkeula, materie dhe antimaterje, pse mendon se Zoti nuk din te na dergoje fejen ashtu si ujin , ashtu si gjenet, por na dergon proeft te cilet bejne jete mbreterish ??? Dhe a mund ta kopjojme ne profetin ne jeten e tij ? A duhet ai te jete shembull per jeten tone? Zoti na ka dhene trurin per te kuptuar gjerat, per te ndare shapin prej sheqerit, mirepo kete ndarje e ben vetem ai, qe nuk beson nga frika !!! Ata qe besojne nga frika, e kane te ckycur te gjykuarit dhe i kaperdijen gjerat ashtu si i gjene para, por nuk mendojne se duke besuar gabimisht demtojne veten dhe rrethin...

Per forumin tjeter:
Atje jam larguar pse nuk kam pasur kohe dhe ne fund pas nje konflikti me nje administrator, mirepo kam marre qindra mesazhe prej anterave per tu kthyer, ( tregimet e mia jane lexuar per 3 dite 2800 here dhe per to kam qindra vlersime pozitive ) dhe nuk jam kthyer jo per ndonje inat, por pse nuk kisha kohe, dhe tani ketu kam hyre ne kete forum duke e konsideruar serioz duke i pare lajmet ne faqen e tyre. Ka 6 muaj qe une lexoj ketu lajmet dhe nuk kam dashur te hyje ne forum, per te evituar pikerisht kete qe ti e nisi: jo luften e mendimeve , por te njerzve dhe pse dikush nuk mendon si ti. Nuk kam dashur te fshihem, prendryshe do te kisha ndryshuar pseudonimin...
Ne kete bote jane mbi 1 miliard musliman dhe nja pese miliard nuk jane, besojne ndryshe, jane mbi nje miliard krishtere dhe nja pese miliard nuk besojne si ata...kjo mjafton per te kuptura se bota i beson asja qe deshiron vete, por cdo njeri ka te drejte te jape mendimine vete per Zotin dhe djallin...
Dikush mendon (dhe ofendon ) SE ZOTI ESHET I TIJ, e verteta absolute eshte e tij; dhe duke shndrruar Zotin ne prone private, atahere ai perpiqet tua ndaloje njerzve shprehjen e mendimin te vete. Ai , pra ngritet ta mbroje Zotin prej njeriut !???! A ka nevoje Zoti per njerez te tille ? Jo, Zoti nuk ka NEVOJE TE TILLE. Dhe askush nuk ka te drejte te shpalle monopol mbi Zotin. Nese Zoti ka nevoje per ndihmen nga njeriu, atehere ai nuk beson ne Zot real, por imagjinar....Ne faqen tjeter jane alarmuar ata qe mbajne faqe shqiptare islamike dhe te cilet perhapin ne interent se do te vije dita kur talebanet do ta pushtojne Romen dhe nje dite do te behet e tere bota islame, por keta harrojen shume gjera sepse mendojne se Zoti mirret me politike dhe ben luftera si dikur!!!!!!

Tema ishte ndryshe , prandaj po e perfundoj ketu per te evituar keqkuptime te tutjeshme...

Modifikuar nga Shėn Albani datė 24/04/2004 ora 10:41

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2004 10:16
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Shen Alban!

Dicka duhet te dish:
Feja ka lindur ne nje kohe me njeriun madje edhe njeriu i pare ishte profet nese e di.

Bota ka miljona vjet qe ekziston por edhe feja ka po aq kohe.

Pa dashur ta trash debatim po te them:
Zoti gjithesecilit i ka dhene mendjen per te gjukuar por mendja e shkrete gabon dhe kjo ndosh shpesh here apo jo? Pra me mendje nuk mjund te adhurosh zotin por vetem me normat qe shpalli Ai.
Ai normat i shpalli me profete dhe dergesa jo se nuk kishte rruge te tjera por keshtu pelqei Ai edhe ne sna takon ti japim mend.

Per mua mund te postosh cte duash te mendosh si te duash te besosh si te dush e ne cfare te duash por mos u mundo te hedhesh balte mbi gjerat qe ske pasur mundesi ti kuptosh kurre.
Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2004 17:58
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Ti beson se Perendia krijoi dy veta dhe keshtu njerzimi u shumua me incest, une besoj se Zoti eshte me i mencur dhe kur mund te krijoje miliarda yje mund t“i krijoje edhe dhjetra njerez per ta evituar martesen ne mes vllezerve dhe motrave... Ai nuk krijon, por urdheron krijimin, prandaj besimi naiv, primitiv se Zoti krijoi VETEM Adamin dhe Even ( Adam ne hebraishte domethene Dhé, Eva dmth. Jete ) nuk mund te thuhet gje pos se jane perralla hebreo pastaj edhe arabe! Nga u krijuan zezaket dhe kinezet ? Adami dhe Eva ? Bibla me vone edhe Kurani ofendojne Zotin kur thojne se njerzimi u krijua nga dy veta!!!!
Une i besoj Zotit dhe gjenialitetit te tij, une nuk e ofendoj ate me pohimin se toleron incestin sepse nuk din ndryshe, jo vetem incestin , por se ne jemi produkt i nje krimineli sepse Kaini vret Abelin!
Miliona vite njeriu ka jetuar pa fe, lindja e cdo feje mund te deshmohet shkecerisht dhe te lokalizohet vendi dhe precizohet shekulli. Feja ne krahasim me njeriun eshte teper e re, ajo monoteiste natyrisht.
....................

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2004 18:54
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha Shën Albani
Ti beson se Perendia krijoi dy veta dhe keshtu njerzimi u shumua me incest, une besoj se Zoti eshte me i mencur dhe kur mund te krijoje miliarda yje mund t“i krijoje edhe dhjetra njerez per ta evituar martesen ne mes vllezerve dhe motrave... Ai nuk krijon, por urdheron krijimin, prandaj besimi naiv, primitiv se Zoti krijoi VETEM Adamin dhe Even ( Adam ne hebraishte domethene Dhé, Eva dmth. Jete ) nuk mund te thuhet gje pos se jane perralla hebreo pastaj edhe arabe! Nga u krijuan zezaket dhe kinezet ? Adami dhe Eva ? Bibla me vone edhe Kurani ofendojne Zotin kur thojne se njerzimi u krijua nga dy veta!!!!
Une i besoj Zotit dhe gjenialitetit te tij, une nuk e ofendoj ate me pohimin se toleron incestin sepse nuk din ndryshe, jo vetem incestin , por se ne jemi produkt i nje krimineli sepse Kaini vret Abelin!
Miliona vite njeriu ka jetuar pa fe, lindja e cdo feje mund te deshmohet shkecerisht dhe te lokalizohet vendi dhe precizohet shekulli. Feja ne krahasim me njeriun eshte teper e re, ajo monoteiste natyrisht.
....................



Shen Alban!

Te thashe edhe nje here nuk me intereson te te kthej mendjen fare pasi e di qe kot e kam por sme thua ti, e beson akoma teorine e evolucjonit?

Pra me sa po kuptoj une ti do te thuash qe Zoti krijoi fillimish nje tufe majmunesh e nga ato dolem edhe ne apo jo?

Zoti krijoi cdo gje ne cifte pra jo vtem njeriun dije kete.
Pastaj cdo gje Zoti e ka bere me urtesine e tij ne nuk munjd ti kerkojne llogari pse keshtru e pse ashtu?

Njeriu ka lindur fetar dhe sa hera qe ka devijuar nga feja e drejte ka pasur dickas te padrejte pra ka pasuar nje adhurim gabim.
kete e vertetojne argumente te shumta arkeologjike pom ashtu edhe qenia e Irireve pagane deshmon se Njeriu new vetvete eshte fetar por nuk eshte e sigurte qe ndjek ate qe duhet apo jo.

Megjithate ti nuk na solle asnje argument se njeriu ka qene e ka jetuar pa fe nje kohe te gjate.
Indriti.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2004 19:14
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Shėn Albani
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/04/2004
Vendbanimi: Evrope
Mesazhe: 53

Evolucionit i besoj une dhe Zoti, evolucion dmth. zhvillim dhe ketu cdo gje zhvillohet.
Une konstatoj dhe besoj se Zoti nuk perzihet ne punet e njeriut - ai ka mundesuar ate qe kemi ne dhe jemi pjese e evolucionit. Para 100 viteve jeta mesatare e njeriut ishte 40 vite, sot eshte 79. Po t“i besohet fese dhe mendimeve te saja, athere duhet te themi se Zoti dikur nuk e lejonte njeriun te jetoje gjate, sot po. Madje ne vende te pasura jeton me gjate, ne te varfera nja 20 vite me pak. Dhe sipas fetareve Zoti duhet te jete diskriminues; ne Gjermani jeta eshte dukshem me e gjate se ne Pakistan per shembull!

Zotit nuk mund t“i mvishen incesti dhe padituria njerzore sepse ai eshte Zot. Kur te flasish per Zoti ke parasysh se po flet per fillimin e botes dhe fillimin e materijes dhe fillimin e idese dhe ai Zot nuk ben gabime njerzore sic thojne librat fetare!!!!
Ciftet nuk jane krijuar, por jane imagjinuar prej njeriut. KUR Zoti mund te krijoje miliarda planeta, pse nuk mund te krijoje dhjetra cifte ??? Zoti na ka dhene mendjen dhe te gjykuarit : Eshte lehte te kapemi per argumente te harxhuara, argumente qe sot nuk kane vlere as fetare e as mbeshtjetje shkencore sepse ne cdo faqe verehet naiviteti dhe injoranca, por eshte veshtrie te ringjallemi , te freskohemi ne mendje dhe te perpiqemi ta kuptojme te verteten.
Nuk mund Zotin ta quajme kryeintelegjence dhe mandej t“i harrojme incestin, vrasjen e vellaut nga Kaini, vjedhjen ne Parrajs dhe ecjen lakuriq te Adamit dhe Eves , e Zoti ?
Pra Zoti eshte mencuria absolute, por ben gabime analfabetesh ?!!! Kjo eshte mrekulli!
Zoti krijon miliarda yje, por eshte pertac te krijoje disa cifte per te evituar martesen e vellaut me motren !!!! Tragjike!
Zoti nuk din ardhmerine sepse fut Adamin dhe Even ne xhenet, por nuk din se keta do ta hajne nje molle !!!!???? Tragjike !!! Te ofendohet Zoti me perralla te tilla!!!
Zoti do te lejoje qe njerzimi te kete prejardhjen prej kriminelit sepse toleron vrasjen e Abelit nga Kaini !!!! Tragjike kur nuk besohet ne perkryeshmerine e tij. Tragjike kur besojme se Zoti ben gabime per te cilat mund te kritikohet prej cdo humanisti!!!! Dhe Zoti nuk dergon fejen menjehere, por me shekuj dhe mijera vite do t“i zgjase, sepse ai na qenak pertac !!!
Madje nuk do ta kompletoje, por do ta dergoje copa copa dhe me ne fund do t“i zgjase mbi 20 vite per ta perfunduar Kuranin !!! Per te ndertuar nje planete i duhet disa sekonda sepse eshet Zot, por per te derguar nje liber i duhen mbi 20 vite !!! Mrekulli!!! Dhe ai nuk do te dije se duke derguar kete fe do t“i corodise kombet dhe do te derdhet gjak i pafajshme duke luftuar religjionet njera tjetren !!! Religjionet jane parti politike dhe ne sherbim te poltikes!!!!

Eshte lehte te shndrrohemi ne papagalle dhe te perserisim fjale e mendime te konsumuara deri ne ekstrem, por eshte veshtire te gjendet rruga e vertete e Zotit!!!
Vetem ajo qe eshte logjike dhe e pakundershtueshme vjen nga Zoti, te tjerat jane perralla, legjenda dhe gazmore!!!! Vetem ajo qe eshte e perkryer si ligjet fizike e matematikore, si largesia e tokes me diellin qe mundeson jeten ketu - Zoti eshte perkryeshmeria absolute: ai eshte pagabueshem si ne kozmos, si ne planeta dhe si ne toke - poashtu edhe ne atmosfere. Ai nuk gabon ne kozmos, nuk gabon kur krijon te padukshmen ( bakteriet , atomet ) AI NUK gabon kur krijon njeriun ( ciftet dhe shumimin ) sepse eshte ZOT . Kur fklasim per Zot dmth. flasim per nismen e jetes, por jo te gabimeve. Puna e Zotit eshte PERFEKTE Jo me gabime! Zoti nuk dergon fe per te polarizuar kombet dhe per tu derdhur gjak sic eshte derdhur dje, dhe sic derdhet sot!!!!

Nje dite do ta kuptosh se besimi nga frika, eshte i gabueshme dhe ai besim ckyc te gjykuarit te shendoshe!!!! Ndoshta do te jete vone, por do ta kuptosh!!!! Religjonet jane perpjekur ta shpjegojne dicka, por per kohen tona shpjegimet e tyre jane naive dhe te pavlera!!! Para se te besosh nej profet, pyte veten se pari cka profetizoi ai dhe a mund ta kopjosh jeten e tij ??? Nese jo, atehere profet nuk ka aty - dhe mos e kerko ne vend te gabuar!!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2004 00:25
Shėn Albani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Shėn Albani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Shėn Albani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Shėn Albani Shto Shėn Albani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Shėn Albani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

.

Citim:
KUR Zoti mund te krijoje miliarda planeta, pse nuk mund te krijoje dhjetra cifte ??? Zoti na ka dhene mendjen dhe te gjykuarit : Eshte lehte te kapemi per argumente te harxhuara, argumente qe sot nuk kane vlere as fetare e as mbeshtjetje shkencore sepse ne cdo faqe verehet naiviteti dhe injoranca, por eshte veshtrie te ringjallemi , te freskohemi ne mendje dhe te perpiqemi ta kuptojme te verteten.



Ashtu sic te thashe edhe me lart cdo veper e Zotit ka urtesine e saj gje qe ne shume pak arrijme te kuptojme.
Psh perse krijoi vetem njje cift njerezor?
Sepse donte qe njerezit te ishin te tere te barabarte, askush te mos i mburrej tjetrit per prejardhjen. Sot shume njerez besojne se kane prejardhejen nga i njenjti baba edhe prape mburren apo te bardhet mendojne se jane rrace me e mire se e zeza etj etj.

Pra kjo eshte njera urtesi marredheniet ndernjerezore te jene sa me te mira te kete sa me pak shkaterrrim ne toke, qe njeriu te dije se nuk eshte aspak me i mire se tjetri, qe te ulet urrejtja ne nivelin zero.
Pra nuk eshte puna e mundesise ketu apo pertacise ketu behet fjale per nje urtesi qe ti i dahsur se ke kuptuiar kurre.

Nese njerezit do te besonin se jane vellezer ashtu sikur thote kurani po ashtun edhe bibla ndryshe do ishin mardheniet sot ne bote.
Kurani thote"O ju jjerez ne ju krijuan prej nje mashkulli e nje femre e me pas ju ndame ne popuj e fise qe te njiheni , nuk ka dyshim se me i miri prejk jush eshte me i devotshmi"
Pra nje origjine te gjithe te barabarte, te gjithe krijesa te dobeta qe gabojme por me te miret jane ata qe i binden zotit.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Prill 2004 12:17
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Besimi fetar te shqiptarėt.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.