Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare Vlerėsimi i Temės: 6 votime, mesatarja 3.33.
Gjithsej 32 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Wink

Te Zoti "filozof dhe artist".

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2005 17:33
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roneo
I dashuruar

Regjistruar: 14/02/2005
Vendbanimi: Mu ke guri qe bon xixa.
Mesazhe: 88

Teme e lezecme

dicka nuk kuptova une azzurro, besimtar praktikant e jo praktikant.

Per mua besimi eshte dicka e brendeshme qe deshmohet me vepra, dhe kjo pikerisht eshte ajo qe ne e quajme praktike.

Mos harro se edhe ateisti eshte praktikant ndonjehere, psh, nuk shan nuk vjedh, nuk ka zili te tjeret, nuk hipokrizon....
pra te tera keto jane morale qe feje i urdheron dhe morali ne fe ka nje grade shume te madhe.

pra ai qe beson dhe ben keto ka bere nje pjese te konsiderushme te fese gje qe e ben deri diku praktikant.

po ashtu duhet te kuptojme qe Zoti eshte qellimi apo caku, ndersa feja eshte vetem rruge apo mjet per te arritur ne kete cak.

Dikush vete cdo te dial ne kishe e dikush falet kjo eshte pikerisht ndryshimi i rruges per te arritur ne qellimin final.

Une per vete praktikoj nje pjese te madhe te saj, pasi feja nuk eshte vetem kishe e xhami por cdo gje me te cilen Zoti gezohet.
Roni.

__________________
Demokrat deri ne palce te kockes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Mars 2005 19:03
Roneo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roneo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roneo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roneo Shto Roneo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roneo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

AZURRO

hey ke vendosur azurro x të treguar kaltërsinë? nqs është me këtë kuptim është AZZURRO me dy "Z"(ta thash miqësisht)...

Unë jetoj në Itali por nuk jam ortodoks as katolik edhe pse i njohë shumë mirë lavdi Zotit edhe i respektoj jashtë mase. Jam i krishter ungjillor tani.

kur thash se është e pamundur që të jesh besimtar jopraktikant e thash në kuptimin e një që beson në dikë dhe mos të realizoj besimin. Fetar praktikant apo jo praktikant ka plot dhe për këtë jam shumë dakord.


pra unë i besoj dikujt dhe besimi im praktikohet që kur unë besoj dhe pastaj marrë prej tij atë që më është premtuar me besim ose që më është thënë...dmth realizoj atë që unë besoj....

Në fakt në BIbël mbi Besimin thotë diçka: (heb.11:1,6

"Dhe besimi është siguria e gjërave që shpresohen, tregim i realiteteve që nuk shihen;
Edhe pa besim është e pamundur t`i pëlqesh Atij, sepse ai që i afrohet Perëndisë duhet të besojë se Perëndia është, dhe se është shpërblenjësi i atyre që e kërkojnë atë."
.......................................

Zoti ju bekoftë të gjithëve

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Mars 2005 20:20
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
azurro
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 21/01/2004
Vendbanimi: Canada
Mesazhe: 280

Re: AZURRO

Citim:
Po citoj ato që tha i_krishteri
hey ke vendosur azurro x të treguar kaltërsinë? nqs është me këtë kuptim është AZZURRO me dy "Z"(ta thash miqësisht)...




Faleminderit per korigjimin por me duket se e kam thene edhe ne nje mesazhe tjeter qe kure u regjistrova nuk ma pranoi pseudonimin azzurro dhe keshtu gjeta rrugen me te shkurter dhe hoqa nje "Z".


Citim:
Po citoj ato që tha Roneo
Teme e lezecme

dicka nuk kuptova une azzurro, besimtar praktikant e jo praktikant.




Roneo kete pyetje e kishte bere edhe i_krishteri dhe une me duket se u mundova ta sqaroja ne mesazhin e me parshem.

__________________
Te gjithe jetojme nen te njejtin qiell, por jo te gjithe kemi te njejtin horizont

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 02:01
azurro nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė azurro Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me azurro (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: azurro Shto azurro nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto azurro nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
GENTI_the_KING
MBRET I PERJETSHEM

Regjistruar: 08/09/2004
Vendbanimi: Ne Keshtjellen Time Te Pamposhtur
Mesazhe: 2683

Une per vete jam te ajo e dyta
besoj ne ZOT , por nuk besoj ne kisha apo xhami

__________________
Ti SHQIPERI , me jep nder , me jep emrin SHQIPETAR.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Mars 2005 02:08
GENTI_the_KING nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė GENTI_the_KING Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me GENTI_the_KING (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: GENTI_the_KING Shto GENTI_the_KING nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto GENTI_the_KING nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_krishteri
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 06/02/2004
Vendbanimi: Itali
Mesazhe: 93

Wink

azzurro

ah më fal atëherë...nuk e dija..


ciao

__________________
Tani, pra, kėto tri gjėra mbeten: besimi, shpresa dhe dashuria; por mė e madhja nga kėto ėshtė dashuria

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Mars 2005 18:12
i_krishteri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_krishteri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_krishteri (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė i_krishteri't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_krishteri Shto i_krishteri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_krishteri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AIR_MJ
Anetar i ri

Regjistruar: 07/03/2005
Vendbanimi: mitro_pr
Mesazhe: 7

besimtar dhe praktikant

Besoj ne Krijuesin, Të Gjithmëshirshmin, Poseduesin e qdo sendi adhuroj vetem Zotin dhe i perkulem vetem Atij

P.S jo te besoni ne xhamia e kisha, por permes tyre te shfaqni besimin qe
keni

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2005 14:48
AIR_MJ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AIR_MJ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AIR_MJ (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AIR_MJ Shto AIR_MJ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AIR_MJ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Amstel
me kerkoi kush????

Regjistruar: 21/09/2004
Vendbanimi: tu bo pall ariu neper bote
Mesazhe: 3736

besimtar shume kohe praktikant por kohet e fundit i humbur gje qe me mundon shume.
une kam ndjekur shume mesime nga te krishteret,ortodokset,xhamia e kisha por e vetmja qe ka rendesi eshte; ka nje zot edhe ai eksziston edhe vepron mbi ne.

__________________
Jeta nuk pati qellimin te na bente qenie perfekte.Kushdo qofte apo pretendon te jete perfekt,s'e ka vendin ketu,por ne muze....'''

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2005 19:09
Amstel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Amstel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Amstel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Amstel Shto Amstel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Amstel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lilou-dragon
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 10/06/2003
Vendbanimi: coin predu
Mesazhe: 148

besimtare...besoj si pjesa me e madhe e shqiptareve qe ka nje zot mbi ne ..Asgje me teper !!

__________________
love is what makes you smile when u're tired

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Prill 2005 13:39
lilou-dragon nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lilou-dragon Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lilou-dragon (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lilou-dragon Shto lilou-dragon nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lilou-dragon nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Citim:
Po citoj ato që tha lilou-dragon
besimtare...besoj si pjesa me e madhe e shqiptareve qe ka nje zot mbi ne ..Asgje me teper !!

Amon mi Lilui ku ke qene ? Te them te drejten me kishte marre malli per ty.
Duku, duku nga nje here ketej nga forumi...jo keshtu sic e ben ti.
Jam dakort me Lilun qe thote ka nje Zot.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Prill 2005 15:55
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 15:39 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 32 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > A jeni ateista apo besimtare

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.