Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Mendimi Pozitiv
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Mendimi Pozitiv

Nga leximet e koheve te fundit kam vene re se nje efekt i ri ka influence ne jeten time.

Menyra e te menduarit pozitivisht, e te folurit pozitivisht, e te sjellurit pozitivisht ben qe fenomene pozitive te vijne ne jeten tende.

Si te thuash pozitivitetin e shoh si nje "besim te ri" ne vehten time.

Edhe kur diten e kam me skurro se kurre, po te them ne vehten time "jo, une kete gje do ta arrij ose jam ne gjendje ta arrij" me duket sikur me vjen vete ne dere e mira me pak mundime.

C'mendim keni ju, a ka influence pozitive ne jeten tuaj te menduarit pozitivisht dhe si??????

Mua me ka ndodhur, ne kariere, ne familje, ne shoqeri, ne stilin e jetes, etj etj dhe shume here nuk kam patur fare nevojen e te besuarit fetar....

Ju lutem mos i lidhni shembujt tuaj ne kete teme me ate fetar.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 16:42
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Dmth self-fulfilling prophecy sipas zotit Merton: pra sillesh ne ate forme qe ato deshirat/parashikimet/...e tua behen realitet.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 16:59
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
Dmth self-fulfilling prophecy sipas zotit Merton: pra sillesh ne ate forme qe ato deshirat/parashikimet/...e tua behen realitet.


Kjo lloj profecie eshte nje gje tjeter nga ajo qe ka dashur te thote kotka(sipas mendimit tim)

Tek kjo lloj profecie, ka dy elemente.

-self-fulfilment. Mbushja e mendjes qe ke nje situate te caktuar perpara, zakonisht negative.

-profecia ka te beje qe ajo qe ti ke pase menduar te del e vertete. Pasojat e nje lloj pseudoprofecie te tille, jane shume te demshme, sepse krijojne pasiguri dhe fatalitet tek personi qe i ka.

Ne anen tjeter kotka don te thote qe duke menduar pozitivisht.

Kjo gjendje te jep energji, te nxit kreativitetin dhe te ben te dashur ne shoqeri.

Pra jane dy gjera te ndryshme fort, dhe ndoshta te kunderta.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 17:08
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Kjo lloj profecie eshte nje gje tjeter nga ajo qe ka dashur te thote kotka(sipas mendimit tim)

Tek kjo lloj profecie, ka dy elemente.

-self-fulfilment. Mbushja e mendjes qe ke nje situate te caktuar perpara, zakonisht negative.

-profecia ka te beje qe ajo qe ti ke pase menduar te del e vertete. Pasojat e nje lloj pseudoprofecie te tille, jane shume te demshme, sepse krijojne pasiguri dhe fatalitet tek personi qe i ka.

Ne anen tjeter kotka don te thote qe duke menduar pozitivisht.

Kjo gjendje te jep energji, te nxit kreativitetin dhe te ben te dashur ne shoqeri.



Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Kjo gjendje te jep energji, te nxit kreativitetin dhe te ben te dashur ne shoqeri.

Pra siç e sheh, je gabim dhe proven qe je gabim e dhe vete. Bindja ne kete rast eshte qe mund te arrish gjera te caktuara duke perdorur pozitivitetin. Dhe kjo "profeci" plotesohet duke bere veprime qe nxisin plotesimin/realizimin e asaj bindje. Pra kjo ndryshon sjellje ne saje te asaj bindjes, profecise personale, gje qe indukton realizimin e atyre bindjeve.

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Modifikuar nga amor alucius datė 07/08/2009 ora 17:23

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 17:10
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius



Pra siç e sheh, je gabim dhe proven qe je gabim e dhe vete. Bindja ne kete rast eshte qe mund te arrish gjera te caktuara duke perdorur pozitivitetin. Dhe kjo "profeci" plotesohet duke bere veprime qe nxisin plotesimin/realizimin e asaj bindje. Pra kjo ndryshon sjellje ne saje te asaj bindjes, profecise personale, gje qe indukton realizimin e atyre bindjeve.



Me duket pas sofizem ky lloj arsyetimi.

Vere re: Te menduarit positivisht, nuk ka te beje me profecine, pra me parashikimin e nje situate, por me veteedukimin. Eshte nje forme e te menduarit qe ka dy ane.

-Nje forme te menduari depresive, qe nnuk ka veshtrim pozitiv te situatave

-Nje forme te menduari optimiste qe nuk ka veshtrim real te situatave.

Te dy keto lloj kendveshtrimesh kane nje gje te perbashket, nuk jane reale.

Te menduarit pozitivisht, ka ne baze pranimin e nje nocioni: ne cdo situate qe te ndodhesh, ti nuk je nje koncept i pandryshueshem, fix, por nje subjekt. Duke qene nje subjekt je nje alternative.

Mbi kete baze krijohet edhe shtjellimi i metejshem: nje altermative eshte gjithmone labile.

Doke qene labile, pse te mos jete me kahje pozitive, pra nxitese drejt plotesimit, angazhimit, krijimit.

Kjo nuk ka te beje edhe njehere, me profecine e cila se fundi eshte nje koncept fiks, parashikim per nje gjendje, status real ose jo qe vjen si permbushje e dickaje te parashikuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 18:17
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

E dashur Amor te gjitha sa thote Cedrus jane ato qe doja te shprehja une, por qenja ne pune nuk me lejon te tipoj kaq gjate ne nje forum dhe ti shpreh te gjitha.

Te menduarit pozitivisht nuk do te thote t'ja mbushesh mendjen vetes me te verteta parashikuese dhe fallco, qe mund dhe nuk mund te realizohen, thjesht per te bere happy shpirtin tend. Te menduarit pozitivisht ka te beje me faktin qe ti minimizon ate c'ka nuk shkon sipas ujrave te tua.

P.sh ke bere plan te shkosh ne plazh, ngrihesh ne mengjes dhe sheh qe bie shi. Ti ngrysesh dhe kruan koken duke menduar "dreqin cfare planesh bera une dhe cfare dreq kohe po ben" dhe fillon te perplasesh oren apo librin ne komodine, mbyll grilat me inat dhe ja fut gjumit perseri duke mbuluar koken.
Ne kete situate e menduari pozitiv ka te beje me faktin, qe ti fillon te mendosh se nuk do te lesh faktorin mot te ndikoje ne rutinen e dites, por thua "ok, une nuk do te le motin te me prishi diten sot, une do te planifikoj dicka tjeter qe nuk dua ta bej ne kohe me shi, do te vete ne nje muzeum apo ne nje theater dhe perseri do te kem nje dite te kendshme"

Ky lloj te menduari te ben te jesh ne harmoni me njerezit perreth dhe ne rradhe te pare me vehten tende, e cila te con ne nje qetesi dhe stil jete te rregullt, qe ndikon ne marredhenjet me njerezit perreth, ne marjen e punes, ne plotesimin e endrave dhe ne harmonine familjare etj etj.

P.sh nje shembull personal, une jam tip i hapur ne pergjithesi...

Kur jemi ngecur ne trafic me tim shoq kur kthehemi nga puna, im shoq fillon e grindet me vehten, me mua, me shoferet e tjere perreth, sic bejne zakonisht burrat dhe une e shoh dhe cuditem. I them: "pse nuk e sheh kete ngecje ne trafic si nje menyre e shikimit me njeri tjetrin dhe te bejme nje bisede, qe ndofta koha nuk na tepron ta bejme ne shtepi ose te degjojme nje muzike, qe ndofta ne shtepi nuk do te jemi ne mood ta degjojme"

Ai me sheh dhe fillon e qesh duke me thene: "e di qe ke te drejte, as une nuk e di pse grindem edhe pse nuk jam ne nxitim te shkoj ne shtepi"

Pikerisht kete doja te kuptoja me ate c'ka quhet pozitive e dashur Amor

Thanks Cedrus

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 18:38
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

...qe neser do jete nje dite e re.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2009 19:08
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Enya
Shpirt # 1

Regjistruar: 12/02/2006
Vendbanimi: Orange, CT
Mesazhe: 4096

Oh sa vullnetin e kam o Kotka, vetem duke mendu positivisht gjithmone! Edin ca me mundon mu? Qe ja du te miren gjithkujt dhe qe mundohem me ndihmu e respektu gjithkend, edhe ata qe sč meritojn ndihmen apo respektin tem. E kur vjen puna, as ta dine per nder jo qe jo, por mundohen me te ba budalle per te mirat qe u ke ba!

E vogel jam me moshe, por jeta me ka pjek aq shume sa s`di ca te te them, kam mendime pleqsh pothujse! Dhe I hate to be smart! I almost hate to think only positive!

__________________
Time is money. ( by Benjamin Franklin)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2009 02:40
Enya nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Enya Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Enya (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Enya Shto Enya nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Enya nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Enya, do me besh nje esse? Me kane thene qe ja thua ketyre te shkrimit.

Bej nje esse me thote kjo filipinezka qe na jep Literature. Na ka dhene nja dhjete libra me autore zezake dhe hajde mo gjej material qe te shkruash

:p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2009 13:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BIONDIA
Ne zemren tende.

Regjistruar: 02/03/2006
Vendbanimi:
Mesazhe: 10184

Citim:
Po citoj ato që tha SmoKer`
...qe neser do jete nje dite e re.


me e mire se kjo e sotmja ....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Gusht 2009 18:15
BIONDIA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BIONDIA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BIONDIA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: BIONDIA Shto BIONDIA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BIONDIA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Tė ndryshme > Mendimi Pozitiv

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.