Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope
A mendoni se studimi i Kuranit duhet te futet si lende mesimore ne shkollat e mesme?
Po!
Po, por se bashku me Biblen.
Po, por se bashku me Materializmin Dialektit.
Jo!
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

James, Jim Moran, eshte anetar i Partise Demokratike, perfaqesues i Virginia. Gjate zgjedhjeve te fundit per kongres, kunder tij ishte nje cifut, Rosenberg, prandaj dhe z. Moran ne ca momente te dobeta, beri disa komente kunder minoritetit cifut ne Amerike, per te cilat kerkoi nje mije e nje here te falura.
Ne pergjithesi ne kongres eshte njohur per gafa, pas te cilave si ne rastin e mesipert kerkon te falur, dhe per probleme ne jeten personale, divorc etj.

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:43
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Islami ne Angli

Islami tërheqës për një numër të madh të britanezve të dalluar

Sipas gazetës britanike “Sunday Times” mbi 14.000 britanezë kanë përqafuar islamin. Duke cituar studimin e parë autoritativ të fenomenit, gazeta ka thënë që ata kanë vepruar kështu pasi kanë qenë të pakënaqur me vlerat perëndimore. Disa britanezë të dallluar si pronarë tokash, njerëz me famë dhe fëmijë të figurave më të dalluara të establishmentit kanë pranuar islamin.

Gjërësia e këtij konvertimi është inkurajues për liderët muslimanë të cilët janë të bindur se konvertimi i figurave të njohura do të ndihmojë për të mbrojtur komunitetin e njollosur me etiketime të terrorizmit dhe fundamentalizmit.

Zeki Badaui, kryetari i Imamëve të këshillit të xhamiave, ka thënë: ”Komuniteti ka qenë i vënë në shënjestër pa të drejtë dhe këto zhvillime e inkurajojnë atë në këtë kohë të vështirë”.

Ndër të tjerash, Muslim Council of Britan i ka dhënë postin e kryetarit në një sektor të saj, Joe Ahmed Dobson, të birit të Frank Dobson, ish-sekretar e Labor-ve të shëndetit.

Studimi i Yahya (ish Jonathan) Birt, i biri i Lord Birt, ish-drejtor i BBC-së, sjell të dhënat më të besueshme në këtë temë tepër të ndieshme; kalimin e të krishterëve në Islaml. Ai pas studimit të kryer ka nxjerrë përfundimin se numri i britanezëve të konvertuar në islam është tani 14.200 vetë.

Birt, i cili është diplomuar në Oxford University është në rradhët e Young British Muslims.

Besimi ka hyrë thellë në establishment. Këtë javë është publikuar se mbesa e madhe e një kryeministri britanik është konvertuar. Emma Clark, trashëgimtare e kryeministrit liberal Herbert Asquith, që udhëhoqi me Britaninë në kohën e Luftës së Parë botërore.

Clark e cila ka ndihmuar të ndërtohet një çerdhe islamike për Princin e Uellsit në Highgrove, në shtëpinë e tij në Glocestreshire, tani është duke ndihmuar të ndërtojë një kopsht të tillë për një xhami në Uorking, Surrey në anë të një parkingu.

Charles Le Gai Eaton, një ish-diplomat i Foreign Office ka thënë: ”unë kam marrë shumë letra nga njerëz të cilat janë vendosur të qëndrojnë mënjanë nga standartet e bastardhuara të krishterimit bashkëkohorë dhe ata janë dukë parë një fe e cila nuk kompromentohet shumë me botën moderne”.

Ka të tjerë që janë konvertuar nga dashuria dhe martesa. Kristiane Barker, një ish-mike e Imran Khan (lojtar i njohur i kriketit) ka thënë se islami i është prezantuar nga ana e tij. Ajo nuk e ka bërë publike deri tani konvertimin në islam nga frika se kjo gjë do ketë efekt në punën e saj.

Të tjerët janë edhe më shumë të frikësuar. Earli i Yarborough, 40 vjeç, i cili ka në pronësi 28.000 hektarë tokë në Lincolnshire ka refuzuar të tregojë ndonjë gjë për fenë e tij.

Faktet më të freskëta që kanë ardhur rrishtazi dëshmojnë se islami edhe formalisht është i pranueshëm në zemër të establishmentit. Mbretëresha ka aprovuar disa rregulla për t’i lejuar stafit musliman në Buckingham Pallace një pushim për të mund ata të marrin pjesë në të falurit të Xhumasë në xhami, një anëtar i stafit në departamentin e Financave është i pari që ka përfituar prej kësaj.

Sipas llogarive te mija del qe Anglia eshte ne Evrope.

Se fundi nuk mendoj se kane shume vlere artikujt e shumte dhe leximet e teperta pasi ajo qe eshte caktuar do behet. Vullneti i Zotit do shkoje deri ne fund.

Tani do thoni perse i postove nese skane rendesi?
Sepse desha te perforcoj postin nr. nje te informatikan.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:44
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha NYCgirl
James, Jim Moran, eshte anetar i Partise Demokratike, perfaqesues i Virginia. Gjate zgjedhjeve te fundit per kongres, kunder tij ishte nje cifut, Rosenberg, prandaj dhe z. Moran ne ca momente te dobeta, beri disa komente kunder minoritetit cifut ne Amerike, per te cilat kerkoi nje mije e nje here te falura.
Ne pergjithesi ne kongres eshte njohur per gafa, pas te cilave si ne rastin e mesipert kerkon te falur, dhe per probleme ne jeten personale, divorc etj.



Genjeshtra eshte parakusht i nje politike te shkathet duhet ta dish prandaj edhe mund ti kerkoje te falur edhe 100 000 here por kjo ska asnje lidhjje me kete teme.
Po ashtu edhe se islami do jete feje e shek 21 eshte momentalisht nje hipoteze por qe nuk eshte e pamundur realizimi i saj.
Shenjat jane dhene.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:50
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

Citim:
Po citoj ato që tha informatikan
Ndoshta nuk kane shume lidhje, por as pergjigja jote nuk ka lidhje me pyetjen. Nese jo, a mund te na thoni perse? Ndoshta pergjigja eshte e qarte si drita e diellit, prandaj dhe njerezit nuk denjojne te pergjigjen.
...
Po sikur futja e Kuranit ne shkolle do te vendosej pas disa vitesh si nje kusht i BE-se per pranimin e Shqiperise, cfare qendrimi duhet te mbanim? A duhet te zbatonim parimin: nga fryn era kthen veriu? Apo me mire te zbatonim parimin: ne hame bar por parimet nuk i dorezojme? (Dmth per hir te parimeve ne mund te behemi dhe vegjetariane).



O informaticien*, problemi eshte se jo gjithmone mund te marresh pergjigje kur nuk je i qarte per cfare pyet. Nese te dukej se pergjigja ime eshte pa lidhje me temen, aty ne pyetjen tende per te cilen e ke hapur kete teme, nuk je i qarte dhe madje ca kontradiktor. Njerezit qartesohen mbi ate qe do te thuash, dhe pergjigjen, qe mos harxhojne fryme e kohe kot.

Sa per hipotezen mbi kushtin e BE-se per studimin e Kuranit ne shkolla, atehere une do te thoja se ne momentin qe shkruaj kete mesazh mendoj, se
me gjithe perespektiven pozitive qe na ofron BE-ja ne, me mire te hame bar dhe ti permbahemi parimeve.
Besoj se kjo persiper eshte pergjigja ime.
Une po ngre nje tjeter hipoteze dhe do te doja t'iu vija ne pozita te njejta. Atehere ngre nje hipoteze, qe deri diku mund te jete e tille.
Nese per BE eshte ca problem nese shoqeria e nje shteti eshte praktikante e fese muslymane me thuaj ke parim do te mbanit ju nese BE do te veshtiresonte futjen tone e do e vinte kriter Jo studimin e Kuranit ne shkolla dhe te na cilesonte nje shoqeri praktikante te muslymanizmit dhe te na veshtiresonte te bashkoheshim me ta ?

Pershendetje

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:53
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NYCgirl
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 04/01/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 218

Sipas statistikave, shumica e njerezve ne perendim (duke perfshire US) qe konvertohen ne islam jane ata qe popullojne burgjet.

Sa per Danimarken, pas vrasjes aq makabre dhe publike te sternipit te Van Gogut, harmonia "fetare" midis danezeve dhe "paqedashesit" ne Danimarke po rrezikohet.

I ndritur, vdes i shkreti ti, ta kthesh cdo teme ne nje fushate rekrutimi dhe reklame per islamin.

Nqs islam do jete dominues ne shek 21, (sipas teje apo z. Moran) pse e prish terezine ti? Sa keq qe s'do jemi gjalle as une as ti per ate dite........

__________________
Our country, right or wrong; if right, to be kept right; and if wrong, to be set right

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:56
NYCgirl nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NYCgirl Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NYCgirl (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: NYCgirl Shto NYCgirl nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NYCgirl nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope.

Qe njerzit te lexojne Kuranin nuk kam asgje kunder, dhe biles mbase mire do benin.

Por ketu ne kete teme po behet nje tip propagande qe te vjen te vjellesh. Psh: Nisemi nga titulli: Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope. Genjeshter koke e kembe. Me thoni nje vend Evropian qe e ka bene kete.

Se dyti: Helsinki / Ministria e Arsimit te Danimarkes ka aprovuar mesimin e Kur'anit te shenjte si lende bazore ne shkollat e saja te mesme.
Helsinkķ eshte kryeqytet i Finlandes dhe jo i Danimarkes. Dhe ne Danimarke nuk eshte aprovuar kjo gje (faktikisht jetoj ne Danimarke).

Prej personaliteteve me te njohura europiane, qe viteve te kaluara kane pranuar Islamin eshte filozofi francez Rozhe Garode dhe diplomati gjerman Murad Hoffmann.
Te njohura dakort, por te njohura qe nga ku deri ku??? Se une per veten time nuk i njoh.
Faktikisht kerkova "Rozhe Garode" ne "google" dhe gjeta vetem kete link:http://forum.kosova.de/forum/viewto...842&forum=19&19

Intervistë me anëtarin e komisionit për çeshtjet e jashtme në
Kongresin Amerikan, Xhim Morran.
Kush jeton ne Evrope e di se sa shume e cajne menderen evropianet se c`tha njeri apo tjetri kongresmen.

Përktheu me shkurtime nga "El - Muxhtema" Ajni Sinani. Me shkurtime dakort por sa dhe cfare eshte shkurtuar nga intervista.

Qe eshte hapur nje sondazh dakort jam.
Por mos i beni gjerat sallate ruse dhe na i servirni ketu si fakte. Me sa di une mesimi i Kuranit nuk eshte i ndaluar ne Shqiperi. Kush ka deshire ta lexoj, le ta lexoj. Pse valle nje liber hyjnor duhet lexuar me detyrim???
Dhe aq me teper nje nxenesi ti vihet nje note per nje dicka qe ai beson apo nuk beson.

pershendetje trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 20:58
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

Re: U me rafte pika mua te bera te qeshesh ee? me fal

Citim:
Po citoj ato që tha INDRITI2004
Une fola per Islamin ne mbare boten.

Burimi eshte revista El- muxhtemea pra dhe ka marre ne interviste te drejtperdrejte zyrtarin ne fjale.
Nuk e di pse smu qeshka sonte mu!!! a vjen e me gudulis pak qe te qesh edhe une?



O Indrit, me gjithe respektin qe kisha krijuar per ju, per zellin dhe seriozitetin me te cilin ju shkruani kaq gjate tere perkushtim per fene tuaj, mua me keto me siper sinqerisht qe me befasuat.
Skane te bejne as me nje muslyman po as me nje njeri me kulture.
Une kam frike ti lexoj shpesh mesazhet e tua, e para se jane te lodhshme, dhe perhere kane nje autor qe nuk jeni ju. Shume rralle shkruani nga vetja, edhe nese shkruani, ndodh te lexosh keto gudulisjet me siper.

Ti mua mund te me sjellesh me mijera artikuj ketu qe shkruajne te kenaqin egoizmin e perkrahin fanatizmin tuaj. Por mos na beni sikur ne nuk jetojme ne kete bote. Nuk dime se c'behet se c'shkruhet e se c'pretenton Europa te jete?

Bye

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 21:00
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Citim:
Po citoj ato që tha NYCgirl
Sipas statistikave, shumica e njerezve ne perendim (duke perfshire US) qe konvertohen ne islam jane ata qe popullojne burgjet.

Sa per Danimarken, pas vrasjes aq makabre dhe publike te sternipit te Van Gogut, harmonia "fetare" midis danezeve dhe "paqedashesit" ne Danimarke po rrezikohet.

I ndritur, vdes i shkreti ti, ta kthesh cdo teme ne nje fushate rekrutimi dhe reklame per islamin.

Nqs islam do jete dominues ne shek 21, (sipas teje apo z. Moran) pse e prish terezine ti? Sa keq qe s'do jemi gjalle as une as ti per ate dite........



lool nuk kisha aspak deshire ta kthej ne nje teme fetare kete sondazh ndaj edhe po i mbaj ketej shkrimet ku hedhin poshte cdo perpjekje tenden per te justifikuar konvertimet.
Per fat te keq tendin Islamin e kane pranuar njerez te te gjitha kategorive duke filluar qe nga kryepeshkope, profesore doktore, shkencetare politikane spoirtise e njerez te thjeshte.
Nese nuk te mbushet mendja heren tjeter do te te jap nje link edhe te lexosh.
Por me nje kusht mbaj nje peshqir te fshish djerset pasi mund te ndjehesh keq.

Po ashtu dua te them se nuk po e prish fare terezine pasi jam duke kerkuar disa gjera ne internet per nje kerkim shkencor qe me duhet ne fakultet nderkohe qe kam kohe te kthej edhe ty ndonje pergjigjie.

DHe se fundi crendesi ka nese jemi gjalle une apo ti, ne jemi ke krahasim me boten e madhe si nje kokrrize rere ne shkretetire.
Miqesisht.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 21:17
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Indrit
I pandreqshem.

Regjistruar: 01/04/2004
Vendbanimi: I ulur ne zemren e nenes.
Mesazhe: 1814

Re: Re: U me rafte pika mua te bera te qeshesh ee? me fal

Citim:
Po citoj ato që tha ENISS


O Indrit, me gjithe respektin qe kisha krijuar per ju, per zellin dhe seriozitetin me te cilin ju shkruani kaq gjate tere perkushtim per fene tuaj, mua me keto me siper sinqerisht qe me befasuat.
Skane te bejne as me nje muslyman po as me nje njeri me kulture.
Une kam frike ti lexoj shpesh mesazhet e tua, e para se jane te lodhshme, dhe perhere kane nje autor qe nuk jeni ju. Shume rralle shkruani nga vetja, edhe nese shkruani, ndodh te lexosh keto gudulisjet me siper.

Ti mua mund te me sjellesh me mijera artikuj ketu qe shkruajne te kenaqin egoizmin e perkrahin fanatizmin tuaj. Por mos na beni sikur ne nuk jetojme ne kete bote. Nuk dime se c'behet se c'shkruhet e se c'pretenton Europa te jete?

Bye



Eniss duke pasur parasysh konfidencat miqesore qe kishim se bashke ne kete forum mendova se do e kuptoje shakane.
Gjithesesi fjala perdridhet sipas interesit personal por te siguroj qe nuk ka asnje kuptim tjeter pervecse te me besh te qesh fjala gudulisja pasi sipas shkrimit tend une dilja se nuk dija akoma qe Amerika nuk eshte ne evrope.
Mundohu ta kuptosh me miresisht.

Atehere:
nese ke frike ti lexosh mesazhet e mija mos i lexo kjo nuk ndryshon asgje pasi qellimi im nuk eshte te lodh njeri ketu.
e dyta Nuk kam petenduar se cdohere kam vene shkrime te mijat ne forum.
Psh kohve te fundit kam cituar dhe pershtatur nga pr. dr Mustafa Mahmud qe me ka lene shume mbresa.
Po ashtu te siguroj qe kam vene edhe shkrime te mijat dhe keto perbjne shumicen.

Se fundi ashtu sic thashe me lart shkrimet e mija dhe zenka jone nuk ndryshon asgje, prandaj ska perse ti flasim njeri-tjetrit me kete gjuhe.
Une personalisht te kerkoj te falur nqs pa dashje te kam ofenduar por thjesht desha ti jap pak ngjyre humori.
Ne nje bote jetojme ndryshe i shohim gjerat, megjithate kjo nuk duhet te jete pengese ne respektin reciprok.
Miqesisht.

__________________
Duro, duro...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 21:29
Indrit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Indrit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Indrit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Indrit Shto Indrit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Indrit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Re: Islami ne Angli

Citim:
Po citoj ato që tha INDRITI2004
[b]

Vullneti i Zotit do shkoje deri ne fund.

Tani do thoni perse i postove nese skane rendesi?
Sepse desha te perforcoj postin nr. nje te informatikan.




Sa per kuriozitet.

Cili eshte vullneti i Zotit??? Jo per gje por ta dinim edhe ne injorantet e tjere te forumit.

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2005 22:18
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:58 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Arsimi > Islami Pranohet si Fe Zyrtare ne Evrope

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.