Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Bota rrjedh nen melodine e Zotit!

A ka dhimbje kjo botë?! Si jeton kjo botë?! Në çfarë kushtesh udhëton?! Sa kaq shekujsh është e vjetër?! Mund ta di se kjo botë rrjedh nën melodinë e mendimeve dhe urdhërave të Zotit! Për ta vërtetuar këtë merrni lëvizjet e natyrës dhe lëndët, dhe kurdoherë do të vëreni se kjo botë rrjedh nën melodinë e mendimeve dhe urdhërave të Zotit. Mjafton që të hedhim një vështrim tërë arkitekturës së organizmit tonë, dhe duke menduar paksa, kemi për të kuptuar se njohja më e madhe e botës qëndron tek Zoti. Ne njerëzit nuk ishim fare, nuk ekzistonim, por ja që tani jemi dhe ekzistojmë, madje dhe udhëhiqemi pas ligjeve të Zotit. Toka vazhdon të rrotullohet rreth boshtit të vet, por pa e ditur ne se si! E gjithë kjo na mëson se pas gjithë kësaj lëvizjeje dehëse kemi një orientues që na shpie në drejtim të caktuar. Këtë e vërteton shprehja e filozofit Blez Paskal: “Mos kërkoni kënaqësinë mbi tokë, mos shpresoni asnjë gjë prej njerëzve, e mira juaj gjendet veçse tek Zoti dhe lumturia më e madhe qëndron në të njohurën e Zotit, duke na bashkuar me të përgjithmonë në përjetësi. Detyra juaj është ta doni me gjithë zemër. Ai ju ka krijuar...”.


__________________

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Gusht 2007 19:50
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
aint
bye

Regjistruar: 16/03/2007
Vendbanimi: Orders of magnitude
Mesazhe: 151

Dashuria i takon atij, miresia i takon atij, bujaria i takon atij, lutjet i takojne atij, drejtesia i takon atij.
Cdo gje e mori per vete, po ne na la gje valle? Me cfare kemi mbetur? A mos eshte kjo arsyea ka kaq shume urrejtje, cmire apo marrezi? Ndoshta.

Bej cudi, dergoi emisare te paqes atehere kur njerezit jetonin me kafshet dhe mendonin si to (kasaphanat pasuan). Pse nuk dergon ndonje tani? Njeri ka thene qe do kthehet, e bashke me te edhe fundi i botes. Sa plane te cudicme!!

__________________
ain't

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shtator 2007 07:47
aint nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė aint Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me aint (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: aint Shto aint nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto aint nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
aint
bye

Regjistruar: 16/03/2007
Vendbanimi: Orders of magnitude
Mesazhe: 151

Zoti?
Nje parazit qe qendron midis njeriut dhe eksperiences njerezore.
U thote: degjojini cicerimat e zogjve, por me falenderoni mua;
nuhatni nje lule por lavderimet me takojne mua,
shikoni sa i bukur eshte njeriu, por dashuria me takon mua;
jetoni jeten, por mendoni per vdekjen.

__________________
ain't

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shtator 2007 07:55
aint nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė aint Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me aint (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: aint Shto aint nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto aint nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Isra
.............

Regjistruar: 03/12/2004
Vendbanimi: veēse nė dorėn e Zotit!
Mesazhe: 2053

Citim:
Po citoj ato që tha aint
Zoti?
Nje parazit qe qendron midis njeriut dhe eksperiences njerezore.
U thote: degjojini cicerimat e zogjve, por me falenderoni mua;
nuhatni nje lule por lavderimet me takojne mua,
shikoni sa i bukur eshte njeriu, por dashuria me takon mua;
jetoni jeten, por mendoni per vdekjen.



Me vjen keq per ate qe ka shkruar keto rreshta. Ndiej vec meshire, aspak urrejtje, as perbuzje, as prirje per antagonizem opinionesh.
Fundi i fundit, Zoti i ka dhene njeriut mendjen dhe eshte lene i lire per te arsyetuar, madje i ka treguar dhe rrugen e drejte e te shtrember, dhe ai eshte i lire te zgjedhe cilen rruge te doje....Kjo eshte vetem nga meshira e Tij. Po kush e kupton valle?

"Vetem dijetaret ia kane friken Zotit" - "Kuran"

__________________
Vdes vetem ajo dashuri, per te cilen nuk enderrohet mė (Pedro Salinas)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2007 10:14
Isra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Isra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Isra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Isra Shto Isra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Isra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Zoti ??

Shpesh kam degjuar njerez te thone se ekzistenca e tij eshte nje shpikje e jona mentale ,perderisa ne nuk dime t'i japim nje pergjigje gjithe kesaj bote qe na rrethon....Por nuk mendoj keshtu , pranija e tij Eshte , Ai ekziston dhe Ai na ka krijuar ,sado qe te perpiqemi te mendojme,besojme dhe argumentojme per te kunderten....

Zoti eshte Vula qe ka ne dore fatin tone qe ne momentin kur dalim nga ajo rrumbullaksi e ngrohte e barkut te nenes dhe deri sa shkojme te dergjemi ne 2 metra vend nen toke pasi te mbyllim syte nje here e pergjithmone .....

Gjithsecili nga ne e ka te shkruar ne ball historine e fatit te tij ,histori e shkruar ne gjuhen hyjnore, gjuhe qe vetem Ai ,krijuesi yne di ta lexoje....



 

 

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 17:35
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
hippy
Anetar i ri

Regjistruar: 10/09/2007
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1

Thumbs down

zoti???

POR DERISA THONI QE ZOTI EGZISTON PERSE ATERE PARA SHUM VJETESH NDODHIN MREKULLI TE BERA NGA ZOTI DHE TANI NUK NDODHIN ME???UN BESOJ KE ATO JE SHOF ME SY BESOJ TEK NJERZIT QE KAM AFER DHE QE ME NDIMOJN DHE JO TE ZOTI. JU BESIMTARET SI I SHPJEGONI LUFTRAT APO NJERZIT QE VDESIN PER BUK KU ESHT ZOTI NE ATO MOMENTE.MOS BESONI NE ZOT DHE DO JETONI ME MIR DHE NEN TEREZA VET PASI KALOJ TE GJITH JETEN DUKE NDIMUAR TE VARFERIT PAK NGA PAK HUMBI BESIMIN PO TE KISHTE ZOT NUK DO KISHTE AS VARFERI AS LUFTRA TERMETE EPIDEMI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 19:34
hippy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė hippy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me hippy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: hippy Shto hippy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto hippy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Katilesha
.

Regjistruar: 01/09/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 12531

Besimi ne ekzistencen apo mosekzistencen e Zotit eshte dicka relative dhe une nuk kam se si te nderhyj tek mendimi yt...,por qe te besosh ne ekzistencen e tij vetem kur ndodhin mrekullira kjo me ben per te qeshur.

Dhe fakti se dikush beson ne ekzistencen e Zotit nuk do te thote se ai/ajo eshte besimtar/re...Ai thjesht mund te besoje ne ekzistencene e tij edhe pa qene i/e tille.

Te mos besosh ne Zot nuk do te thote se kjo te ben te ndihesh me mire..sepse kam vene re se ne momentet me te veshtira  njeriu e ngren koken nga qielli dhe i lutet Zotit per ndihme....nderkohe qe kur ai eshte mes te mirave e harron ekzistencen ...dhe kjo nuk eshte aspak e drejte...

 

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 19:52
Katilesha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Katilesha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Katilesha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Katilesha Shto Katilesha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Katilesha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
atiola
Veteran ne forum

Regjistruar: 19/09/2006
Vendbanimi: Aty ku ti te jesh shiko gjithnje dy here aty jam dhe une mjafton vetem te me mendosh
Mesazhe: 1875

Citim:
Po citoj ato që tha katilesha007
Besimi ne ekzistencen apo mosekzistencen e Zotit eshte dicka relative dhe une nuk kam se si te nderhyj tek mendimi yt...,por qe te besosh ne ekzistencen e tij vetem kur ndodhin mrekullira kjo me ben per te qeshur.

Dhe fakti se dikush beson ne ekzistencen e Zotit nuk do te thote se ai/ajo eshte besimtar/re...Ai thjesht mund te besoje ne ekzistencene e tij edhe pa qene i/e tille.

Te mos besosh ne Zot nuk do te thote se kjo te ben te ndihesh me mire..sepse kam vene re se ne momentet me te veshtira  njeriu e ngren koken nga qielli dhe i lutet Zotit per ndihme....nderkohe qe kur ai eshte mes te mirave e harron ekzistencen ...dhe kjo nuk eshte aspak e drejte...

 



jam krejtesisht dacort ne ate qe shkruan qe i lutemi zotit vetem keu jemi keq kurre nuk e bejme kur jemi mire une e para flas per veten ne nje kohe qe cdo gje shkon mire per mua harroj te lutem kur jam keq po kthehem te zoti si mund te me nihmoje ai mua thuaj apo te tjereve sikur une seshte e drejte
po ne existencen e zotin besoj gjithnje

__________________
asgje nuk esht5e reale ne kete jete nuk ka dicka tjeter per lojes genjeshtres urrejtjes thashethemeve ja kjo ehste jeta qe jetojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shtator 2007 19:57
atiola nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė atiola Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me atiola (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: atiola Shto atiola nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto atiola nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
el-Nino
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/02/2007
Vendbanimi: KL
Mesazhe: 436

Nje mendim i shkurter

T,i o njeri cfare ishe para se te beheshe kaq kryengrites???....
..Zoti te krijoi ty, mua dhe cdo njeri nga bashkimi i nje spermatozoidi nga mashkulli dhe i nje veze te femres..
..dhe prap kryengrites..edhe
MOSMIRNJOHES!!

Vertet Allahu eshte me te duruarit!!

Modifikuar nga volter datė 18/09/2007 ora 10:56

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2007 07:58
el-Nino nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė el-Nino Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me el-Nino (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: el-Nino Shto el-Nino nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto el-Nino nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Xhorxh Grinshtajn në librin e tij “The Simbiotic Universe” (Universi Simbiotik) shkruan se: “ Nëse yjet do të ishin pak më afër me njëri-tjetrin, astrofizika nuk do të ishte shumë më ndryshe. Nuk do të ndodhte asnjë proces ndryshimi në funksionet themelore të fizikës në yje, nebula apo në trupat tjerë qiellorë. Nëse e shihim nga larg pamja e galaktikës sonë do të ishte e njëjta. i vetmi ndryshim do të ishte kur mbrëmjeve të shtriheshim në bar dhe tek vështronim yjet, do të shihnim se qielli do të ishte i tejmbushur me yje. Me falni, po; Do të kishte edhe një ndryshim tjetër. “Unë” i cili do të shihja këtë peizazh nuk do të ekzistoja... Kjo hapësirë gjigante në yjësi është një kusht për ekzistencën tonë”.

Një person që bëhet gati të lexojë një libër e di se ai është shkruar prej një autori për një arsye të veçantë. Madje as që do t’i shkonte ndërmend se ky libër mund të ishte krijuar rastësisht. Në të njëjtën mënyrë, një person që sheh një skulpturë nuk ka as më të voglin dyshim se ajo është punuar prej një skulptori. Dhe jo vetëm veprat e artit: madje edhe një numër i vogël i tullave që qëndrojnë njëra mbi tjetrën e shtyjnë njeriun të mendojë se dikush i ka vendosur ato ashtu sipas një plani të caktuar. Prandaj, gjithkund ku ekziston rregull – qoftë ai i madh apo i vogël – themeluesi dhe mbrojtësi i këtij rregulli duhet të ekzistojë gjithashtu.

Organizmi i njeriut është i stërmbushur me dëshmi që nuk do të mund të përmbaheshin në shumë enciklopedi shumë-vëllimëshe. Nëse i kushtojmë madje edhe vetëm disa minuta të mendimit të ndërgjegjshëm për gjithë këtë mjafton për të kuptuar ekzistencën e Zotit.

Sigurisht nga shumë studime, lexime, opinione, analiza mbi të vërtetën absolute dhe mbi të vërtetën e njeriut, më në fund me shtyri të besoj në një Zot të vërtetë. E, Ai Zot është i Gjithëdijshmi që Krijoi Universin dhe Botën.

"There is no God but Allah and Muhammed is his messenger."



Besoj qe ky qe kerkimi me afatgjate dhe me i veshtire qe kam arritur ndonjehere.

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Modifikuar nga volter datė 18/09/2007 ora 11:06

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2007 10:39
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 44 faqe: « E parė ... « 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Zoti?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.