Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Islami dhe Europa.
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Re: Re: te mos heshtesh

Citim:
Po citoj ato që tha kalorsi_i_kuq

Nje vend laik ska nevoje per daullet, e mos fillojme me ezanin qe kendohet pese here ne dite me altopalant. Edhe veshjet e femrave eshte gjithashtu nje ndikim i padeshirueshem tjeter i vendeve arabe e pse jo edhe fanatikeve islamike. KY SKA QENE SHQIPERIA qe njoh une!!!Kalorso nje vend laik s'ka nevoje per fanatike apo "nostalgjike" fetare...
Indvide te tille kane nje vision shume te cungaur per laicizmin por harrojne se per daulle , ezan, kembana, et thirresa rrugeve, ka nevoje demokraciaPs. Per njoftim , titullin e temes ia pershtata diskutimeve.
Ps. Ju ftoj te denonconi postimet qe ne syte tuaja jane provokime perpara se te reagoni ne te njejten menyre.
Mesazhet e denoncuara shihen me kujdes!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Qershor 2006 13:19
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agim Sinamati
Perjashtuar

Regjistruar: 17/05/2006
Vendbanimi: Kanada
Mesazhe: 42

O fajtor, per ankimin qe ke te ma besh hallall se nuk jam nga ata tipat qe cirren, por shtresa e larte e disave ketu po na trajtojne si puna e qyqes, nuk lane genjeshtra dhe manipulime pa shkruar. ti byrazer nuk le Televizor neper fushat e mallakastres pa me treguar si e si te me "coptosh"arterien e zemres dhe te ndihem i izoluar prej botes se perparuar.


Te me rrosh sa malet, po mire do ishte te korigjoje dhe veten.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2006 02:19
Agim Sinamati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agim Sinamati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agim Sinamati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agim Sinamati Shto Agim Sinamati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agim Sinamati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

per shqiperine

E theksoj se asnjehere as nuk kam share kuranin dhe as qe kam share musulmanet. Nqs bera ca kritika qe ndoshta nuk jane te verteta duhet te kishit bere argumenta e jo sulme e sharje personale. Nuk ma lejon kultura te shaj njerezit dhe as ti paragjykoj sepse secili ka vizionin e tij te jetes dhe sado i perparuar te jete ai ka pak mundesi te kuptohet. Dua te theksoj se kritika nuk ka te beje fare me kuranin por me disa sjellje jonormale qe te vrasin syrin edhe veshin(patjeter dhe kembanat) sepse ne nje shtet shumefetar si yni eshte nje gje normale. Ju e keni kuptuar(disa) krejt gabim çeshtjen Nuk eshte e vertete se pse jemi me popullsi musulmane nuk shkojme ne europe as se po te kthehemi ne ortodoksa ose katolike Ky eshte nje lajthitje teresisht origjinalisht Shqiptare . Ne jemi kemi qene dhe do te jemi Shqiptare. Nuk eshte koha te tregohemi se cili eshte me shqiptar ketu sepse po te jesh i krishtere te quajne grek e italian ,po te jesh musulman te quajne arab o turk. Nuk foli kot dhe poeti "mos shikoni Kisha e Xhamia/, se feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria" une i perkas kesaj dhe per kete nuk paragjykoj dhe shaj askend dhe faleminderit per konsideratat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2006 08:59
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agim Sinamati
Perjashtuar

Regjistruar: 17/05/2006
Vendbanimi: Kanada
Mesazhe: 42

Rumial, ti ne bisede nuk erkove argumete, por ja fute kodra mbas bregut. Keshtu qe more ate qe meritove. Argumetet vijne atehere kur ti percakton faqet, fjalite dhe titujt e kapitujve sa i perket kesaj feje, dhe jo integrimet per ne evropen lavire. Prandaje qetesuhu dhe futi nje gote gote limonade se vape eshte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Qershor 2006 16:45
Agim Sinamati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agim Sinamati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agim Sinamati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agim Sinamati Shto Agim Sinamati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agim Sinamati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

respekte

Nuk e di se per çfare po flisni ju te dy se veç me temen nuk ka lidhje.
Sa per kodra pas bregut:
Shyqyr thuaj qe nuk ke njerez ne Greqi e qe nuk jane vaftisur ata me gjithe femije dhe mos harro se veshtire e ke qe te kene emra shqip femijet e lindur atje dhe nuk e ka fajin greku more Agim por e kemi ne se qe thua ti ben vaki qe tu lindin femij edhe Egjiptianeve e Pakistaneve por emrat i ruajne ama.Sa per temen çeshtja ishte se nuk eshte aspak dinjitoze te trajtojme gjerat si ne kohet e shkuara sepse bota ka perparuar e ben perpara mesa kam degjuar kohet e fundit edhe Arabia Saudite e ka modifikuar mesimin e Islamit ne per shkolla. Pastaj me sa di une jo te gjitha shtetet Islamike ua detyrojne ferexhene grave e vajzave. Mos mendoni se me pelqen ajo qe citoi njeri me siper qe ti zhveshim grate e vajzat dhe ti çojme ne Europe lakuriq ajo eshte turp pastaj kemi nja dhjete a pesemdedhjete vjete qe e kemi mbushe Europen me ate turp. Njeriu duhet te jete vete ne gjendje te percaktoje se çfare duhet te veshi ose jo dhe kjo ka te beje me kulturen e familjes.
Sa per Indritin po te kujtoj ate qe tha ministri i kultures mbreme me rastin70 vjetorit te Kaderushit : Citoj " ...asnjehere profeti nuk eshte dashur ne token e vet dhe as ne kohen e vet..." Sa per kthim ne identitet une nuk quaj nderrimin e fese siç jane munduar ta interpretojne disa qe po i fryjne ca ererave perçarese por respektimin e dinjitetit shqiptar. Nuk ka dhe as duhet te kete kthim mbrapa.

Tani miq te dashur ju njoftoj se shkolla po perfundon dhe une do te kthehem ne Shqiperi . atje nuk kam kompjuter dhe as qe dua t'ia di per te deri ne shtator ose tetor, per te folur per nje teme tjeter qe ka te beje me mentalitetin shqiptar dhe sa e njeh ai boten. Mirupafshim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2006 18:54
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erzeni_be
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/07/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 1306

Myzo-Indrit

Mund te kishim vazhduar me te njoftuarit si problematike replikat tuaja deri sa te mbushej numri por ky s'eshte aspak dhe per asnjerin, qellimi im as i stafit , sigurisht.

Mendova me te arsyeshmme fshirjen e atyre replikave duke shpresur dhe ju lutur njekohesisht qe t'i evitojme grindje te tilla te shoqeruara me ironi e epitetete ironike.

erzeni

PS. Pushime te mbara Rumial

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Qershor 2006 20:08
erzeni_be nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erzeni_be Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erzeni_be (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erzeni_be Shto erzeni_be nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erzeni_be nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agim Sinamati
Perjashtuar

Regjistruar: 17/05/2006
Vendbanimi: Kanada
Mesazhe: 42

Rumial ja kalofsh mire aty ku do shkosh, por te keshilloj te lexosh pak me shume per fene e Muslimanve,por jo nga burimete genjeshtarve por drejt per drejt nga burimi i kesaj feje. E dyta Saudia jo vetem qe nuk ka ndryshuar sistemin e shkollave por ne dashte i madhi Zot ashtu do ti mbaje dhe le ti ngrihet qimja perpjeti botes se "modernizuar" dhe ti kafshojne gishtat nga merzia e shpirtligesia. Rumial, ti si i krishter i mirefillte qe je mbaje mire fene tende, dhe mos fol per ate tonen sepse as Ne nuk flasim per tenden. Ti mba tende dhe neve tonen.

Te kam lexuar shume here shkrimet kur thua se bota ka perparuar, pa na jep nje shije te ketij perparimi se me sa duket na paske ikur fare prej syve.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Qershor 2006 19:54
Agim Sinamati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agim Sinamati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agim Sinamati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agim Sinamati Shto Agim Sinamati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agim Sinamati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Green_Mamba
'

Regjistruar: 11/03/2006
Vendbanimi: .
Mesazhe: 205

problemi i ketyre qe shperthejne me bomba eshte se thone se nuk i hane as krimbat bastaj.
Mjere njrezimi per keta truzhavorre.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Shtator 2006 20:16
Green_Mamba nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Green_Mamba Kėrko mesazhe tė tjera nga: Green_Mamba Shto Green_Mamba nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Green_Mamba nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

Re: respekte

Citim:
Po citoj ato që tha rumial
bota ka perparuar e ben perpara


mu kujtua karikatura qe i bene muhametit ne danimarke, dhe s'lane vetrine pa thyer, djegur sidhe e theren me thika tipin qe kishte dizenjuar ate karikature

per nje njeri te civilizuar karikatura nuk eshte sharje por humor... kur ju te kuptoni kete, atehere po qe e keni kaluar lumin e mund te thoni PERPARUAM.

problemi eshte se sot edhe po ti thuash tjetrit i zi, sepse ashtu eshte, ta merr per sharje

edhe kur un pershembull, diskutoj me nje tjeter per nenen e nje te treti duke bere ndoshta humor per kurvellikun e saj, kjo nuk eshte sharje, sepse ajo kurve eshte, ky eshte realitet.

pra mesojme qe sharja ne fakt eshte realitet, te shane tjetri kur ti nuk e meriton respektin, e keqja mbetet tendja e jo e sharesit.

nuk i shan njeri indigjenet e papuanise, megjithese jane krejt kafshe e me nje kulture primitive, jane te paperzier e shohin punen e tyre, nuk vjen njeri prej tyre ne europe emigrant, as dun t'ja dine per kulturen e bardhe si dhe parane e saj.

jetojne pra me dinjitet...

arabet (shqiptaret njesoj) qe kur kane filluar te emigrojne e kane humb dinjitetin si njerez, si popull.

normal qe bota do tallet me ta, e do ti shajne biles, vete e kane fajin... neqoftese duan muhametin qe te mos ta talle njeri, duhet te shkojne e ti falen atije ne meke e jo neper europe (danimarke) pothuaj ne pol te veriut.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Tetor 2009 10:16
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
fatjoni28
Anetar i ri

Regjistruar: 18/12/2010
Vendbanimi: shkoder
Mesazhe: 2

duke qene i ri ne kete forum nuk mund ti lexoj te gjitha diskutimet qe jane bere per kete teme po ajo qe dua te them eshte se fatkeqsisht europa eshte shume raciste ne kete aspekt! puna eshte se europa i ka shume borgje vendeve te lindjes si ne aspekt kulturor dhe ne shume gjerate tjera....! mos te harrojme se shumica e shkencave si filozofia, mjeksia, astronomia,matematika, kane ardhur nga vendet e lindjes gjoja te pa zhvilluara! te mos harrojme se kush jemi dhe nqs europa nuk na pranon keshtu siq jemi nuk ja kemi nevojen.....Shqiperiaeshte nje vend laikpor me nje shumice muslimane dhe perkatesia fetare nuk duhet te jete pengese per integrimet politike te nje vendi! me respekt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Dhjetor 2010 10:56
fatjoni28 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė fatjoni28 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me fatjoni28 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: fatjoni28 Shto fatjoni28 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto fatjoni28 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 6 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Islami dhe Europa.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.