Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Ah, kjo gazetaria shqiptare!!!
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Tema e mëparshme   Tema Tjetër
Autori
Titulli Hap një temë të re    Përgjigju brenda kësaj teme
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Mihalët dhe mbikalët

Ngjarja e pak ditëve më parë nxorri edhe një herë sheshit ato fenomene negative që kanë mbuluar këtë vend, e të cilat po i marrin frymën, duke mos e lënë të zhvillohet. Këto fenomene burojnë jo vetëm thjesht nga zona rurale dhe fshatare, këto fenomene janë jo vetëm tregues i arsimimit dhe kulturës së ulët të banorve të ardhur nga këto zona, por këto fenomene negative tregojnë edhe një herë, që në këtë vend nuk respektohen ligjet në fuqi dhe as ka kush ti mbrojë këto ligje. Fatkeqësi e këtij vendi, tragji-komedi e këtij populli, është për të ardhur keq!
NĂ« radhĂ« tĂ« parĂ« kjo ngjarje na rrezaton si njĂ« skenar i kurdisur mĂ« parĂ«, pak a shumĂ« po si ai i ndodhur para nja 10 vjetĂ«sh me ministrin shqiptar tĂ« kulturĂ«s, Ylli Pangon, ku i gjithĂ« opinioni pa vetĂ«m ato sekuenca tĂ« filmit tĂ« fshehtĂ«, qĂ« tregonin joshjen seksuale tĂ« tij ndaj njĂ« vajze tĂ« re, duke dĂ«nuar kĂ«shtu njĂ«zĂ«ri shpĂ«rdorimin e detyrĂ«s nga an’ e tij, ndĂ«rkohĂ« qĂ« mĂ« vonĂ« doli se kish qenĂ« vetĂ« vajza e paguar nga struktura tĂ« tjera nĂ« joshjen seksuale tĂ« ministrit! NĂ« rastin e tanishĂ«m, atĂ« tĂ« kontaktit midis pronarit tĂ« restorant-hotelit nĂ« Qeparo, Mihal KokĂ«dhimĂ«s, dhe guidĂ«s turistike tĂ« udhĂ«hequr nga dy shqiptarĂ«, shohim po ashtu disa mangĂ«si dhe manipulime nĂ« transmentimin e lajmit nga mediat, po ashtu shohim disa rrjedhime qĂ« lenĂ« mjaft pĂ«r tĂ« dyshuar, se e gjithĂ« ngjarja ka qenĂ« e piksynuar mĂ« parĂ«.
Në filmin e hedhur në youtube dhe të transmentuar nga disa televizione më 17 gusht, ne nuk shohim se si ka nisur ky konflikt. Nga lajmet e TV-ve dhe gazetave të ndryshme marrim vesh tre lajme jo të njëjta. Njëri thotë, se klientëve turistë të huaj u ishte vonuar porosija e bërë. Ndërsa një lajm tjetër fliste për ardhje të tepërt të asortimenteve të porositur. Gjithashtu jepej edhe një lajm i tretë, se peshku i serivirur nuk ishte i egër, siç e përmbante menyja, por i rezervatit! Lajmi i parë ishte më i përdorur, ndërsa lajmi i dytë dhe i tretë më pak të përdorur nga mediat.
(Po shtoj tani më mbrapa, se edhe në lajmet e sapo-para në youtube të datës së djeshme dhe sotme, 22+23 gusht, tek Report-TV, ku pretendohet të jepet më i saktë shkaku i i nisjes së konfliktit, jepen tre variante të tjerë të nisjes së këtij konflikti. Njëri nga tashmë i arrestuari, Mihali, dhe dy variante të tjerë nga guida turistike, nga shqiptarët udhëheqës dhe spanjollët. Vetkuptohet, sipas variantit të Mihalit, fajtorë dalin dy guidistët shqiptarë me grupin e tyre turistik, ndërsa sipas variantit të guidistëve fajtori kryesor është Mihali me sjelljen e tij arrogante dhe agresive. Varianti i vajzës spanjolle dhe të afërmëve të saj e rëndon më pak Mihalin, por në deponimin e spanjolles nuk kemi fillimet e këtij konflikti. Një deponim tjetër, i një të njohuri të Mihalit, i cili pretendon se ishte aty atë kohë ku u zhvillua fillimi i ngjarjes, na flet për diçka akoma më tjetër, na flet për sharje të dy udhëheqësve të grupit në adresë të Mihalit, duke i rënduar kështu shumë më tepër guidistët shqiptarë, po dhe turistët spanjollë. Në mes të gjitha këtyre deponimeve deri diku jo të njëjta për fillimin e konfliktit, ne nuk mund të bazohemi në as edhe njërin prej tyre, por nxjerrim vetvetiu një të mesëm, i cili nuk përputhet me variantin mediatik dhe opinionin dënues të mijra komentuesve.)
Pas proçesit të porositjes së ushqimit, peshqëve të përzgjedhur në guzhinë, dhe pregatitjes së këtyre peshqëve nga vetë Mihali në guzhinë, nis një proçes akoma i pazbardhur saktë, ai i prishjes së kësaj porosie. Kjo i shkon në vesh Mihalit, i cili i nxehur del (me peshqit apo pa peshqit në zgarë) dhe konfliktohet me fjalë me grupin turistik. Të indinjuar këta çohen dhe ikin. Aty konflikti përshkallohet edhe në kapje trup me trup. Spanjollët futen në mikrobuz e pas tyre edhe dy guidistët shqiptarë. Mihali i del përpara makinës dhe kapet tek skrofonti i saj përjashta. Makina niset dhe Mihali mbetet i varur përballë shoferit dhe guidistit tjetër, duke qëlluar drejt xhamit dhe thirrur për ta ndaluar maqinën. Nga ky moment ne e kemi gjithshka pastaj të filmuar nga vajza e turistit spanjoll.
Në këtë filmim ne shohim dy guidistë të papërgjegjshëm, shoferi që vazhdon ti japi mikrobuzit, ndonëse jeta e njeriut të varur përpara makinës është në rrezik, kemi dhe guidistin tjetër që shan me fjalor banal dhe qëllon tek dora ku mbahet i varuri përpara makinës. Kemi rreth 5-6 minuta filmim, ku shohim një sjellje mjaft cinike dhe çnjerëzore të dy guidistëve shqiptarë.
Kemi pra deri tani njĂ« shitje mediatike tĂ« ngjarjes krejt ndryshe nga ajo e fillimit (e pafilmuar) dhe nga ajo qĂ« Ă«shtĂ« zhvilluar mĂ« tej (e filmuar dhe e parĂ« nga tĂ« gjithĂ« ne). Gjithashtu shohim, se guida turistike shqiptare Ă«shtĂ« mjaft e papregatitur profesionalisht, pĂ«r t’mos thĂ«nĂ« e udhĂ«hequr nga dy shtazĂ« prehistorike. NjĂ« prokurori e pavarur me hetues profesionistĂ«, jo vetĂ«m duhet tĂ« hetojĂ« edhe dy udhĂ«heqĂ«sit shqiptarĂ« tĂ« grupit spanjoll, por duhet tĂ« hetojĂ« edhe nĂ« njĂ« linjĂ« tjetĂ«r, tĂ« cilĂ«n qytetari i rĂ«ndomtĂ« shqiptar i telenovelave nuk arrin dot ta mendojĂ«, atĂ« se mos i gjithĂ« ky konflikt ka qenĂ« i pregatitur nga dy guidistĂ«t shqiptarĂ«, (e ndoshta edhe tĂ« tjerĂ« mĂ« lart), pĂ«r ta futur familjen e milionierit spanjoll nĂ« njĂ« ngatĂ«rresĂ« me viktima, ku atij do i duhej pastaj tĂ« paguante disa milionĂ« euro pĂ«r tĂ« dalĂ« pa lagur nga hetuesia shqiptare.
ÇfarĂ« na tregoi tjetĂ«r kjo ngjarje alla-shqiptare? Mbas shfaqjes sĂ« filmimit nĂ« TV dhe Internet, ne pamĂ« nga 99% e komentuesve shqiptarĂ« njĂ« indinjim tĂ« madh ndaj pronarit tĂ« lokalit, njĂ« zemĂ«rim patollogjik, njĂ« lançim elektronik. Edhe njĂ« herĂ« ne pamĂ«, se si publiku shqip-folĂ«s Ă«shtĂ« mjaft i manipuluar nga mediat. RrallĂ« e tek vumĂ« re ndonjĂ« koment neutral dhe objektiv, i cili dĂ«nonte edhe sjelljen e dy guidistĂ«ve shqiptarĂ«, apo qĂ« kĂ«rkonte mĂ« tej. Ky lloj manipulimi pa kurrfarĂ« dhune, ky lloj vetmanipulimi i publikut, kjo lĂ«nie e vetvetes pĂ«r tu manipuluar nga cilado media, Ă«shtĂ« mjaft e dhimbshme, boll pĂ«r tu preokupuar, tepĂ«r pĂ«r tu merakosur. Sepse nĂ« (l)lumin e lançimit elektronik mund tĂ« bjerĂ« edhe njĂ« njeri i ndershĂ«m, fati i tĂ« cilit mund tĂ« shkojĂ« pĂ«r keq, pikĂ«risht nga kjo lehtĂ«si e formimit tĂ« njĂ« opinioni tĂ« caktuar. NjĂ« publik tĂ« tillĂ« kaq naiv e budalla ShqipĂ«ria nuk e ka patur mĂ« parĂ«, njĂ« publik tĂ« tillĂ« kaq tĂ« paformuar dhe tĂ« paarsimuar vĂ«shtirĂ« ta gjesh nĂ« tjetĂ«r vend tĂ« botĂ«s. Kjo Ă«shtĂ« njĂ« e keqe mjaft e madhe pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«.
Në këtë histori ne pamë një resort turistik mu në buzë të detit. Si me ligj, edhe me thëniet e kryeministrit të tanishëm, Edi Rama, në buzë të detit janë të ndaluara ndërtimet çfardo. Mihal Kokëdhima jo vetëm e ka ngrejtur resortin e tij Panorma mu në buzë të detit, por pa norma fare ka bërë të vetin edhe gjithë plazhin aty pranë dhe gjiun që gjindet përballë resortit pa norma e ligje. Ky ndërtim tërësisht pa norma dhe buzë detit nuk është i vetmi në Shqipëri. Janë me dhjetra të tjerë që bëjnë të fortin dhe gëzojnë resortet e tyre buzë detit. Jo vetëm kaq, por ngritja e këtyre resorteve ka vazhduar edhe pas 2013-ës, pikërisht matanë Ujit të Ftohtë në Vlorë nga (kryesisht) radhimasit. Pikërisht, në këto vite ku ka buçitur me të madhe se nuk do të lejohen më ndërtime buzë detit, pikërisht këto vite dhe nën hundën e gjatoshit piktor janë ngrejtur sërish të tilla resorte, dhe vazhdojnë akoma aktivitetin!!! A mund të quhet shtet ky?!? Apo për disa është shtet i nënës dhe për të tjerë shtet i njerkës?!?
Kjo ngjarje na tregoi akoma më shumë! Ajo na tregoi se jo vetëm lokali-hotel i Mihalit ishte ngritur ilegalisht, pra me miqësira, që do të thotë se administrata dhe shteti kanë mbyllur njërin sy, por edhe sa e sa lokale e resorte të tjerë janë ngritur përgjatë bregdetit dhe Bregut (Rivierës) pa leje e norma, pa ligje dhe plane urbanistike! Dhe shteti i sotëm, nuk paska ditur deri më sot fare për ndërtesën pa norma të Mihalit! Dhe ky shtet, nuk di akoma se dhjetra resorte të tjerë janë pa norma, pa ligje, pa plane urbanistike. Mos duhet të ndodhë edhe tek të tjerët përplasje, si tek Mihali, që ky shtet të ndalojë ndërtimet pa leje në bregdet!?! Apo do të vazhdojë prishja e të gjitha resorteve turistikë buzë detit?..
Kjo ngjarje solli në mejdan edhe një herë sjelljen pa kulturë të shumë punonjësve në sektorin e turizmit. Duke filluar nga kamarierët e deri tek pronarët vërejmë akoma një sjellje dhe shërbim të dobët. Sapo ulesh në tavolinë, të vjen shpejt një kamarier i ri e i vrerosur, i cili fshin tavolinën me një leckë të lagur e mavi! Shpesh merr njëbon me pagesë më të lartë nga sa kanë kushtuar porositë! Nervozizmi dhe grindja e punonjësve të një lokali tranmentohen hapur e pa kokçarje deri tek klienti i ulur në tavolinë. Pa i përmendur me dhjetra detaje të tjera të parregullta, mund të thuash i qetë, se nëpër lokale dallon ashiqari papregatitja profesionale e personelit shërbyes. (Ngaqë kam punuar vetë rreth 20 vjet në gastronomi, ngaqë kam marrë një kulturë të caktuar në familje, shkollë e shoqëri në lidhje me komunikimin, shërbimin, gatimin, etj., ngaqë nuk le emision televiziv pa parë në lidhje me kulinarinë, gastronominë, hotelerinë, etj., jam ndalur vetë tek disa lokale duke folur me shefin dhe punëtorë të çastit, dhe ua kam vënë në dijeni gabimet spontane dhe ato të shërbimit të përditshëm; jam falenderuar dhe nuk kam rënë as edhe një herë në konflikt me ndonjërin për kritikat dhe këshillat e dhëna.)
Si pĂ«rmbledhje them edhe njĂ« herĂ«, kjo ngjarje nxorri pĂ«r tĂ« miliontĂ«n herĂ« nĂ« dritĂ« problemet e mĂ«dha qĂ« ka ky vend dhe kjo shoqĂ«ri. 1) Ngjarja duket e sajuar dhe e parapregatitur pĂ«r tĂ« shkuar nĂ« konflikt, si shumĂ« ngjarje tĂ« tjera. 2) Media shqiptare vazhdon tĂ« duket e varur nga struktura tĂ« caktura tĂ« qeverisĂ« dhe shtetit, si e tillĂ« Ă«shtĂ« e painteresuar tĂ« kĂ«rkojĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«n e njĂ« ngjarje. 3) NĂ« guidat shqiptare tĂ« turistĂ«ve gjinden fshatarĂ« harbutĂ« e pa shkollĂ«, pse jo edhe kriminelĂ«. 4) Publiku shqip-folĂ«s ka njĂ« formim tĂ« ulĂ«t intelektual, Ă«shtĂ« mjaft i manipulueshĂ«m nga mediat, e karakterizon banaliteti, –si i tillĂ« ai nuk e kĂ«rkon kurrĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ«n. 5) NĂ« ShqipĂ«ri ekzistojnĂ« me dhjetra resorte me gurĂ« e beton mu buzĂ« detit, dhe ç’ka Ă«shtĂ« mĂ« keq, ato kanĂ« vazhduar tĂ« ngrihen edhe pĂ«rgjatĂ« viteve tĂ« fundit, –ky fakt tregon se nĂ« ShqipĂ«ri nuk ekziston shteti, por mafiozĂ« drejtues tĂ« shoqĂ«risĂ«. 6) ShĂ«rbimi nĂ« shumicĂ«n e lokaleve turistike buzĂ« dhe pranĂ« detit çalon akoma shumĂ«.
Kjo ngjarje tregoi edhe shumë më shumë. Por mendoj se këto më sipër ishin mjaft të dallueshme. E keqja më e madhe është se një shumicë njerëzish në Shqipëri dhe diasporë e kanë humbur shpresën, se ky vend do të rregullohet ndonjëherë.
22+23 gusht 2019
(gjindet edhe tek website im: fjale cimbuese, tek rubrika 2019)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 01 Shtator 2019 17:37
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të robert Kliko këtu për të kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: robert Shto robert në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto robert në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Memorialet do te vazhdojne
Ne, Bashkia e TiranĂ«s, nĂ« piksynim pĂ«r ta prezantuar popullin e TiranĂ«s dhe gjithĂ« ShqipĂ«risĂ« si njĂ« masĂ« amorfe pa formĂ« e ngjyrĂ«, siç edhe Ă«shtĂ« kthyer nĂ« fakt nĂ« shumicĂ« tĂ« saj, vendosĂ«m qĂ« nĂ« kodrat e Liqenit Artificial tĂ« TiranĂ«s dhe nĂ« pjesĂ« tĂ« tjera tĂ« kryeqytetit tĂ« ngremĂ« pĂ«rkujtimore pĂ«r tĂ« gjitha ngjarjet dhe palĂ«t e konflikteve tĂ« ndryshme nĂ«pĂ«r botĂ«, siç edhe kemi nisur nĂ« fakt tashmĂ«, teksa krahas Ernest Telmanit dhe Marsel Kashenit ngrejtĂ«m edhe pĂ«rkujtimore pĂ«r ushtarĂ«t e Hitlerit, krahas dĂ«shmorve tĂ« rĂ«nĂ« nĂ« çlirimin e atdheut pĂ«rgjatĂ« L2B kemi nisur tĂ« ngremĂ« edhe pĂ«rkujtimore pĂ«r bashkpunĂ«torĂ«t e nazistĂ«ve. Tash sĂ« fundi ngrejtĂ«m edhe njĂ« pĂ«rkujtimore pĂ«r tĂ« rĂ«nĂ«t nĂ« filmat e ndryshĂ«m, qĂ« miku ynĂ« Erdogan bĂ«n nĂ« Turqi. E kĂ«shtu roma pĂ«r toma, veshja t’ia veshim, futja se pĂ«r t’na i futur kanĂ«, kemi nĂ« plan pĂ«r tĂ« ardhmen tĂ« ngremĂ« pĂ«rkujtimore edhe pĂ«r Ten Siao Pinin e KinĂ«s, ai qĂ« shtypi me tankse demostratat paqĂ«sore nĂ« sheshin Tien An Men nĂ« qershor tĂ« 1989-Ă«s. Por njĂ« pĂ«rkujtimore do tĂ« ngremĂ« edhe pĂ«r demostrantĂ«t e vrarĂ« nga policia e KinĂ«s nĂ« kĂ«to protesta tĂ« 1989-Ă«s.
Do ngremë një përkujtimore për presidentin e tanishëm kinez, Xi Jinping, që kujdeset për edukimin e kinezve myslimanë nëpër kampet e përqëndrimit në krahinën e uigurve; gjithashtu do të ngremë një përkujtimore për uigurët e vdekur nga raprezaljet e policisë kineze. Për kmerët e kuq dhe liderin e tyre, Pol Pot, do ngremë një përkujtimore, siç do të ngremë edhe për viktimat e tij, por këtë të fundit pa emra njerëzish, sepse janë mbi 1 milion emra, për të cilët nuk ka një vend aq të madh në Tiranë.
Edhe pĂ«r mbretin e her pas hershĂ«m tĂ« Kamboxhias, Norodom Siahnukun, do ngremĂ« njĂ« bust, pĂ«r mĂ« tepĂ«r qĂ« ky na ka bĂ«rĂ« edhe njĂ« vizitĂ« modeste nĂ« mesin e viteve ’70. Por nuk do tĂ« lemĂ« pa pĂ«rkujtimore edhe forcat komuniste tĂ« Vietnamit tĂ« veriut me njĂ« bust tĂ« Ho Shi Minit, siç nuk do tĂ« lemĂ« pa pĂ«rkujtimore edhe ushtarĂ«t e rĂ«nĂ« tĂ« Vietnamit tĂ« jugut, me njĂ« bust tĂ« Bao Dait.
UshtarĂ«t japonezĂ« tĂ« rĂ«nĂ« nĂ« KinĂ« do tĂ« kenĂ« nĂ« TiranĂ«n tonĂ« gjithashtu lapidarin e tyre pĂ«rkujtimor, siç do ta kenĂ« edhe ushtarĂ«t e Kuamindongut me bustin e Çan Kaj ShisĂ«, dhe pranĂ« tyre do tĂ« ngrihet edhe lapidari i ushtarve tĂ« ushtrisĂ« sĂ« kuqe tĂ« Mao Ce Dunit, me njĂ« bust tĂ« kĂ«tij tĂ« fundit.
Komunistët e Indonezisë, një pjesë e të cilve jetuan dhe punuan në Tiranë nga viti 1967 e deri më 1990, do të përkujtohen nga popullsia jonë me një përkujtimore, ku do të shkruhen emrat e tyre. Por, edhe ai që i vrau dhe përzuri nga vendi i tyre këta majtistë, gjeneral Suharto, të cilin Enver Hoxha e shante në çdo kongres partie, edhe ai do të ketë bustin dhe pllakën e tij përkujtimore në Tiranën tonë.
Ne nuk mund të lëmë pa buste dhe përkujtimore edhe disa nga ngjarjet e bujshme të Afrikës së shek. XIX dhe XX. Mes disa prej tyre, po veçojmë: do të ngremë një përkujtimore për koloniziatorët anglezë në Afrikë, një për ata francezë, e kështu me radhë, për ata hollandezë, gjermanë, portugezë, etj., në Afrikë. Por do tu ngremë disa përkujtimore edhe popujve afrikanë, të shfrytëzuar nga koloniziatorët perëndimorë, përkujtimore këto në ngjyrën e kuqerremtë të dheut afrikan.
Në lidhje me Afrikën, nuk mund të lemë pa përmendur ngritjen e një përmendore gjeneralit anglez të luftës së dytë botërore, Montgomerit, i cili mundi gjeneralin e ushtrisë naziste, Romelin. Por do ti ngremë një përmendore edhe gjeneralit të ushtrisë gjermane, Ervin Romel, për guximin dhe qëndresën e tij në Afrikë ndaj Montgomerit. Natyrisht, këto me shpenzimet e qeverisë angleze dhe gjermane, ose në formë kredie të butë nga Brukseli.
Një bust dhe përmendore do ti ngremë presidentit të parë të Kongos aë pavarur, Lumbubës. Aty pranë do të vendosim edhe bustet e puçistëve të mëpasëm, të cilët hoqën njëri-tjetrin nga radha. Në fillim mjaft i dëgjuari Mobuto, pastaj një bust edhe për Kabilën dhe të birin, që zevëndësoi të atin.
Nuk do tĂ« lemĂ« pa pĂ«rkujtuar edhe luftrat civile tĂ« zhvilluara nĂ« Angola, Volta e SipĂ«rme (Burkina Faso), Liberi, Bregun e FildishtĂ«, Nigeri, Ruanda, Burundi, Xhibuti, e sa e sa tĂ« tjera, ku sejcila palĂ« do tĂ« ketĂ« pĂ«rkujtimoren e saj nĂ« TiranĂ«n tonĂ« zemĂ«r-gjerĂ«. KĂ«tu do tĂ« jenĂ« edhe pĂ«rkujtimoret e Apartejdit Sudafrikan me nĂ« krye Botha-n, ashtu dhe Kongresit Afrikan tĂ« kryesuar nga Mandela. Tek ne do tĂ« jenĂ« gjithmonĂ« tĂ« pĂ«rkujtuar LĂ«vizja Polisario, qĂ« ka luftuar pĂ«r panvarsinĂ« e SaharasĂ« PerĂ«ndimore, ashtu dhe mbreti Hasani II qĂ« e ka luftuar LĂ«vizjen Polisario. Tek ne do tĂ« gjindet lapidari pĂ«r nder tĂ« fiseve Hutu dhe Tuxi, tĂ« cilĂ«t masakrojnĂ« njĂ«ri-tjetrin çdo 20 vjet nĂ« Ruanda dhe Burundi. Çdo palĂ« do tĂ« ketĂ« tek ne pĂ«rkujtimoren e saj. Edhe firmat e ndryshme industriale, qĂ« ndihmuan klikat dhe diktatorĂ«t e ndryshĂ«m nĂ«pĂ«r botĂ«, do pĂ«rkujtohen tek ne. NĂ« TiranĂ«n tonĂ« pĂ«rfaqsohet kushdo. Si ai qĂ« ngre shpatĂ«n pĂ«rpjetĂ«, ashtu dhe ai i cili nuk ka shpatĂ« e tĂ« cilit i pritet koka. Ne jemi mjaft tolerantĂ«.
Si?... ÇfarĂ«?... A do ti ngrihet edhe njĂ« pĂ«rkujtimore Oçalanit dhe kurdĂ«ve tĂ« rĂ«nĂ« pĂ«r panvarsinĂ« e Kurdistanit? Ah, vetĂ«m pĂ«r kĂ«tĂ« nuk dimĂ« ç’tĂ« themi tani pĂ«r tani, sepse disa gjĂ«ra i caktojnĂ« tĂ« tjerĂ«t mĂ« lart! Ju faleminderit pĂ«r dĂ«gjimin!
5.9.2019

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 05 Shtator 2019 12:25
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të robert Kliko këtu për të kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: robert Shto robert në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto robert në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

AURON TARE DHE ZBULIMI I AGJENTEVE TE PAFUNDEM!
TashmĂ«, pas “zbulimeve” tĂ« fundit tĂ« historianit tonĂ«, Auron Tare, bazuar nĂ« dokumentat e deklasifikuara tĂ« CIA-s amerikane, zbulime keto qĂ« aludojnĂ« e provojnĂ« agjenturizmin e poetit dhe shkrimtarit tĂ« njohur shqiptar, Martin Camajt, popullit shqiptar dhe sejcilit individ nĂ« ShqipĂ«ri i hapet perspektiva e mos-harrimit nga brezat e ardhshĂ«m, duke “u vĂ«rtetuar” gjithsejcili nga AuronĂ«t e ardhĂ«m si njĂ« agjent, apo dopjo-agjent, pse jo edhe si poli-agjent. KĂ«shtu do tĂ« mbetet gjithsejcili i dokumentuar nĂ« tĂ« ardhmen, i paharruar, i skalitur nĂ« kujtesĂ«n popullore, paçka se si spiun, si agjent, si poli-agjent, çfarĂ« nuk do t’pĂ«rbĂ«jĂ« mĂ« problem, sepse ky shanc do tu takojĂ« tĂ« gjithve, –falĂ« Tareve tĂ« ardhĂ«m!
Punimi i imĂ«t investikativ i Auron Tares me titull “DritĂ«hije nĂ« histori” pĂ«rmbledh jo vetĂ«m shkrimtarin Martin Camaj, por edhe shkrimtarin tjetĂ«r, Ernest Koliqi, i cili njihet edhe mĂ« pak sot nĂ« ShqipĂ«ri, pĂ«r faktin se Ă«shtĂ« edhe mĂ« i hershĂ«m, gjithashtu sepse ka qenĂ« nĂ« partinĂ« fashiste nĂ« kohĂ«n e pushtimit tĂ« ShqipĂ«risĂ« nga Italia (1939-1943), si i tillĂ« i dĂ«nuar nĂ« mungesĂ« nga Pushteti Popullor i periudhĂ«s “socialiste”, si i tillĂ« edhe i ndaluar qysh nĂ« vitin 1946 dhe i hequr nga tekstet shkollore diku nĂ« kĂ«to vite (1946-48).
Tashti, faktet qĂ« sillen nga Auroni pĂ«r ish-ministrin e arsimit nĂ« kohĂ«n e ItalisĂ«, Ernest Koliqin, nuk pĂ«rbĂ«jnĂ« sesancion, pasi Koliqi ka qenĂ« i njohur pĂ«r qĂ«ndrimet e tij politike edhe nĂ« emigrim, teksa njihej jo vetĂ«m si emigrant politik nĂ« Itali, ku jetonte pas L2B, por njihej edhe si eksponent politik i grupeve tĂ« njohura anti-komuniste. Ndaj, kontaktet qĂ« njerĂ«z tĂ« shĂ«rbimeve tĂ« huaja perĂ«ndimore merrnin me ‘tĂ«, nuk pĂ«rbejnĂ« ndonjĂ« çudi tĂ« madhe. Biles, shihet mĂ« poshtĂ«, se Koliqi paska patur kontakte edhe me njerĂ«z qĂ« i shĂ«rbenin KGB-s sovjetike, çfarĂ« njihej prej kohĂ«sh se si kĂ«ta lloj agjentĂ«sh kanĂ« qenĂ« dopjo-agjentĂ«, sa tĂ« perĂ«ndimit, edhe tĂ« lindjes, dhe çfarĂ« lihet tĂ« kuptohet se vetĂ« Koliqi ka qenĂ« nĂ« dijeni tĂ« gjithĂ« kĂ«saj maskerade spiunĂ«sh dhe hafijesh “internacionalĂ«â€, tĂ« cilĂ«t –edhe pa u kuptuar se kujt i kanĂ« shĂ«rbyer nĂ« tĂ« vĂ«rtetë– tĂ« paktĂ«n i kanĂ« shĂ«rbyer xhepit tĂ« tyre, nĂ« fund tĂ« fundit, siç mund ti ketĂ« mbetur edhe Koliqit ti shĂ«rbejĂ« xhepave tĂ« tij, apo ti shĂ«rbejĂ« tĂ« arratisurve shqiptarĂ«, siç shohim mĂ« poshtĂ«, duke i ndihmuar ata. Ndaj nuk ia vlen ta analizojmĂ« “zbulimin” e Tares nĂ« lidhje me Koliqin, se sa atĂ« nĂ« lidhje me Camajn, qĂ« Ă«shtĂ« njohur si i tĂ«rhequr nga politika dhe i pĂ«rkushtuar letĂ«rsisĂ«.
NĂ« lidhje me Camajn, Tare fillon duke sjellur njĂ« fakt tĂ« njohur vite mĂ« parĂ« nga shtypi dhe publiku shqiptar, tĂ« sjellĂ« nga Kastriot Dervishi, (siç pashĂ« dje nĂ« internet), atĂ« tĂ« arrestimit tĂ« tij 5 ditor nĂ« maj tĂ« 1948-es, ku ai ka pranuar mjaft nga akuza qĂ« mund ta çonte nĂ« burg tĂ« gjatĂ«, biles ka rĂ«nduar me deponimet e tij edhe tĂ« tjerĂ«, pĂ«rveç kĂ«tyre ka nĂ«nshkruar pĂ«r tĂ« qenĂ« informator i Sigurimit tĂ« Shtetit, nĂ«n nofkĂ«n “Bregu i Kuq”.
Në lidhje me këtë nënshkrim, Tare e pranon se Camaj nuk mund të bëhet me faj, për gjith sa gjindet në dosjen shqiptare, me faktin e mirditur të nënshkrimit nën dajak, tortura e kërcënime, që ishte i zakonshëm ato vite të para pas çlirimit e që i arrestuari Camaj nuk ka dashur ti provojë nga fillimi e deri në fund. Mirpo, megjithse Tare e di dhe e pohon këtë gjë, ai sërish vazhdon duke u bazuar tek ky nënshkrim i Martin Camajt!
Vazhdimi mĂ« tej i Tares mbĂ«shtetet tek dokumenta tĂ« deklasifikuara tĂ« CIA-s amerikane, tĂ« cilat, po tĂ« bazohemi nĂ« komentin e njĂ« komentuesi tĂ« vĂ«mĂ«ndshĂ«m tek shkrimi i Auronit tek Peizazhe tĂ« FjalĂ«s, me emrin Arjan, na qenkan disa dokumenta mjaft tĂ« rĂ«ndomta tĂ« shĂ«rbimit informativ amerikan, vĂ«rtet tĂ« klasifikuara sekret nĂ« vitet ’50, por jo tĂ« sekretit tĂ« lartĂ«, por mĂ« sĂ« shumti kofidenciale. Dhe çfarĂ« shohim nĂ« kĂ«to dokumente? Thjesht emri i Martin Camajt pĂ«rmendet (1950) si njĂ« i arratisur nga ShqipĂ«ria, (Ă«shtĂ« arratisur nĂ« shtator 1948), pĂ«rmendet (1951) si njĂ« nga studentĂ«t shqiptarĂ« qĂ« studjon nĂ« Universitetin e Beogradit. Kaq!
E mĂ« tej Tare na tregon faktin e martesĂ«s sĂ« Camajt me vajzĂ«n serbe, Nina Bogdanoviç, e cila na qenka vajza e ish-nĂ«nkryetarit tĂ« bashkisĂ« sĂ« dikurshme tĂ« Beogradit, njĂ« fakt ky qĂ« i hap Tares fantazinĂ« e filmave me spiunazh, duke e kaluar kufirin e aludimit pĂ«r agjent tĂ« UDB-s sĂ« Camajt, gati pohuar kĂ«tĂ« tej-aludim pĂ«rmes njĂ« fakti provues tĂ« agjenturizmit tĂ« Camajt, e pikĂ«risht vajtjen e çiftit tĂ« ri (duket pĂ«r muajin e mjaltit) nĂ« pikĂ«n e turizmit elitar tĂ« skive nĂ« Zlatibor. Me çfarĂ« tĂ« ardhurash pushonte nĂ« kĂ«tĂ« resort malor ky i ri refugjat? –pyet Tare, duke vazhduar po me pyetje, “qĂ« provojnĂ«â€ se UDB-ja duhet tĂ« ketĂ« gisht nĂ« kĂ«to shpenzime! Mirpo Tare harron tre gjĂ«ra, e para: familja e vajzĂ«s nuk ishte e varfĂ«r, e dyta: shqiptarĂ«t janĂ« klasikĂ« nĂ« kursime dhe mbledhjen e lekve, e treta: çifti jetonte nĂ« njĂ« sistem qĂ« pretendonte se ishte socialist dhe, si i tillĂ«, pĂ«rpiqej tu krijonte kushte dĂ«frimi tĂ« gjithĂ« qytetarve pa dallim klase. PĂ«rse u dashka parĂ« medeomos pas njĂ« holiday pagesa e njĂ« shĂ«rbimi informativ?! AtĂ«here kjo duhet thĂ«nĂ« pĂ«r tĂ« gjithĂ« çiftet qĂ« shkonin nĂ« kĂ«tĂ« pikĂ« turistike!
NĂ« punĂ«n e tij tĂ« “zbulimit” (kupto: tĂ« leximit) tĂ« dokumentave tĂ« deklasifikuara prej vitesh tĂ« CIA-s, Auron Tare sjell pĂ«rmĂ«ndjen e Martin Camajt si njĂ« antar i shoqatĂ«s “Komiteti i Prizrenit”, por qĂ« sipas dokumentit tĂ« CIA-s ky Komitet vepron si njĂ« organizatĂ« politike nĂ« favor tĂ« Titos; gjithashtu sjell dhe faktin se Martin Camaj ishte tashmĂ« (mes i viteve ’50) punonjĂ«s nĂ« Radio-Beograd! KĂ«to dy fakte “madhore” vendosin pĂ«r Taren vulosjen si agjent tĂ« UDB-s sĂ« Martin Camajt. KĂ«tĂ« ai e pohon pĂ«rmes pyetjeve tĂ« lĂ«shuara: “NdĂ«rkohĂ« lind pyetja se si Martin Camaj, njĂ« emigrant politik shqiptar, pa njohje dhe pa kontakte, papritur tĂ« punĂ«sohet nĂ« qĂ«ndrĂ«n mĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« propagandĂ«s jugosllave? Camaj pĂ«r mĂ« shumĂ« nuk ishte as gazetar. Deri mĂ« sot askush nuk i Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjur kĂ«saj enigme.
Dhe enigmat e Tares nĂ« rĂ«ndimin e Camajt si tĂ« dyshuar nĂ« rolin e agjentit tĂ« UDB-s shtohen me vazhdimin e leximit tĂ« dokumentave (kupto: fletushkave) tĂ« deklasifikuara tĂ« CIA-s, tĂ« cilat flasin pĂ«r drejtimin e “Komitetit tĂ« Prizrenit” nga Dushan Mugosha. Por prisni, prisni, se Tarja, pĂ«rmes fjalĂ«ve nxitĂ«se tĂ« kĂ«rshĂ«risĂ« sĂ« lexuesit nĂ« njĂ«rĂ«n anĂ«, dhe tĂ« provuarit si agjent tĂ« Camajt nĂ« anĂ«n tjetĂ«r, e pikĂ«risht fjalĂ«s “papritmas”, ai gati ia arrin qĂ«llimit. BĂ«het fjalĂ« se Camaj na qenka larguar papritmas nga Beogradi pĂ«r nĂ« RomĂ«! NĂ« fakt, kjo “papritmas” e Tares, po sipas fakteve qĂ« sjell po ai vetĂ«, na qenkĂ«sh njĂ« mĂ«rzitje e Camajt ndaj kosovarve, qĂ« e shihnin vĂ«ngĂ«r, pĂ«r shkak tĂ« martesĂ«s sĂ« tij me njĂ« vajzĂ« serbe, na qenkĂ«sh njĂ« bezdisje e Camajt ndaj autoriteteve jugosllave, (patjetĂ«r sjellje megallomanĂ«sh tĂ« ndonjĂ«, apo dy a tre, zyrtarve jugosllavĂ«), na qenkĂ«sh njĂ« pĂ«rpjekje e tij pĂ«rmes letrash me tĂ« njohur tĂ« tij nĂ« RomĂ« tĂ« ItalisĂ«. Pra, kjo papritmas-i na qenkĂ«sh njĂ« pĂ«rpjekje disa mujore e tij, siç e çdo njeriu tjetĂ«r, qĂ« bezdiset nga vendi ku gjindet, dhe dĂ«shiron tĂ« shkojĂ« atje ku ka shokĂ« e tĂ« njohur.
Si ka mundĂ«si, pyet Tare, kur emigrantĂ«t e tjerĂ« tĂ« arratisur nĂ« Jugosllavi kĂ«rkonin tĂ« iknin nĂ« AmerikĂ« e Australi, ndĂ«rsa ky dĂ«shironte tĂ« ikte nĂ« Itali!?! Sa çudi e madhe! Si ka mundĂ«si, pyet Tarja –qĂ« padashur ka pohuar indirekt, se emigrantĂ«t shqiptarĂ« marrin lejen nga autoritetet jugosllave pĂ«r tu larguar drejt AmerikĂ«s e Australisë– si ka mundĂ«si qĂ« ky njeri (Camaj) tĂ« merrte lehtĂ«sisht miratimin e autoriteteve jugosllave pĂ«r t’u larguar nga Beogradi? KĂ«tu ka dritĂ«-hije, thekson Tare, gjĂ« qĂ« ai e sheh vetĂ«m tek Martin Camaj, por jo tek shqiptarĂ«t e tjerĂ«, qĂ« po kaq lehtĂ«sisht marrin lejet e largimit nga Jugosllavia!
Por kaq lehtĂ« nuk e le tĂ« largohet nga Beogradi prenĂ« e vet, Tarja! Ai na tregon se ishte koha kur Nikita Hrushovi i kish kĂ«rkuar udhĂ«heqjes shqiptare tĂ« mos ndĂ«rmerrte propagandĂ« agresive ndaj JugosllavisĂ«. Dhe kĂ«tĂ« Tare e gjen tek fletushkat e deklasifikuara tĂ« CIA-s, sepse nuk e ka ditur nga veprat e PPSh dhe gjithĂ« propaganda nĂ« ShqipĂ«ri, ku ai ka jetuar, siç edhe ne tĂ« tjerĂ«t! Tani, pas kĂ«tij zbulimi kaq tĂ« madh qĂ« Tare na bĂ«n nĂ« vitin 2020, (nĂ« ShqipĂ«ri ai do tĂ« ketĂ« fjetur gjumĂ«, prandaj e mĂ«soi tani kĂ«tĂ« gjĂ«), atĂ« tĂ« njĂ« zbutjeve tĂ« toneve Beograd-TiranĂ« dhe anasjelltas, Tarja bie sĂ«rish nĂ« gjurmĂ« agjenturash, duke ngrejtur pyetjen: mos vallĂ« “Brezi i Kuq” dĂ«rgohej me mision tĂ« ri? Apo shĂ«rbimet jugosllave kĂ«rkonin tĂ« depĂ«rtonin diasporĂ«n politike shqiptare nĂ« Itali? [Pseudonimi Bregu i kuq na u kthye nĂ« Brezi i kuq!]
Ja pra si e mbĂ«rthen Tare poetin e ri Martin Camaj, i cili duhet tĂ« zgjedhĂ« midis dy alternativave, ose Ă«shtĂ« agjent i ShqipĂ«risĂ«, ose Ă«shtĂ« agjet i UDB-s! Sepse, pĂ«rkundĂ«r kĂ«tyre insinuatave ndĂ«rkombĂ«tare, qĂ« sapo zbuloi Tarja, vajtja e Camajt nĂ« RomĂ« nuk ka si tĂ« jetĂ« dĂ«shirĂ« e tij vetĂ«, por ndonjĂ« urdhĂ«r! Dhe Tarja, si studjues i paanshĂ«m qĂ« Ă«shtĂ«, nuk do ti bjeri njeriu nĂ« qafĂ« kot! Ndaj ai bĂ«n dy pyetje, mos agjenti shqiptar “Brezi i Kuq” mori urdhĂ«r nga Tirana tĂ« ikĂ« nĂ« RomĂ«! Apo mos UDB-ja i ka dhĂ«nĂ« urdhĂ«r agjentit tĂ« saj! PĂ«r tĂ« gjetur tĂ« vĂ«rtetĂ«n midis kĂ«tyre tĂ« dyjave, Tarja shoqĂ«ron Camajn edhe nĂ« RomĂ«. Le ti shohim zbulimet e tij.
Nga dy letra qĂ« poeti i ri u ka dĂ«rguar miqve tĂ« tij nĂ« RomĂ«, na sillet nĂ« punimin shkencor tĂ« Tares njĂ«ra letĂ«r, e cila qenka fotokopjuar nga agjentĂ«t e CIA-s, mĂ« parĂ« se tĂ« shkojĂ« tek dĂ«rguesi i saj nĂ« RomĂ«. Duke lexuar letrĂ«n dallohet qartĂ« gjĂ«ndja dhe sikletet e nisura tek Camaj. Atij nuk i pranohen mĂ« poezitĂ« e tij nga shtĂ«pitĂ« botuese nĂ« KosovĂ«, Ă«shtĂ« kritikuar nga shumĂ« eksponentĂ« kosovarĂ«, Ă«shtĂ« dhĂ«nĂ« urdhĂ«r qĂ« tĂ« largohet nga puna nĂ« Universitetin e Beogradit, pĂ«r ‘tĂ« flitet se Ă«shtĂ« nacionalist dhe irredentist, tĂ« njohurit i largohen nga frika, vetĂ« Camaj ka frikĂ« mos e kthejnĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, siç paskan kthyer Selman RizĂ«n, njĂ« person (mendohet se Dushan Mugosha) e paska quajtur bandit, jezuit, etj., ndaj ai don tĂ« largohet nga Jugosllavija, se ka frikĂ« pĂ«r jetĂ«n e vet. I gjithĂ« ky shqetĂ«sim i poetit tĂ« ri, pĂ«r studjuesin tonĂ« Tare Ă«shtĂ« diçka e stisur, diçka jo e vĂ«rtetĂ«. Ja si thotĂ« Tare, nĂ« shumĂ«s: “... analiza jonĂ« Ă«shtĂ« se kjo letĂ«r duhet marrĂ« me shumĂ« rezerva, pasi ka mundĂ«si qĂ« arsyet e vĂ«rteta tĂ« mos jenĂ« treguar nĂ« kĂ«tĂ« letĂ«r. PĂ«rse?” Si argument Tare na thotĂ«, se tek dy vĂ«llimet e tij poetike tĂ« botuara deri atĂ« kohĂ«, 1953 dhe 1954, nuk ka gjurmĂ« tĂ« irredentizmit shqiptar.
Nuk e di se cilin libër me irredentizëm shqiptar do të lejonin autoritetet jugosllave, përfshi aty edhe ato kosovare!?! Me sa shoh në internet, libri i dytë i Martin Camajt flet mjaft për vendlindjen, mallin ndaj saj. Ndoshta kaq ka mjaftur që autoritetet jugosllave të shqetësoheshin sado pak. Ose vjersha e tregime të tjera kanë qenë jo aq socialiste. Apo diçka tjetër jashtë krijimtarisë letrare mund të ketë ndikuar në vënien e tij në rreth. Siç përmendet në letër dhe në shkrimin e Tares, shumë kosovarë, funksionarë e të thjeshtë, nuk e shikonin mirë edhe nga fakti i martesës së tij me një serbe, gjë që mund të jetë shfrytëzuar nga autoritetet serbe për ta trashur edhe ca më shumë muhabetin, që të shtinin kështu në ftofje dhe grindje të mëtejshme shqiptarët e arratisur nga Shqipëria me shqiptarët-kosovarë të Jugosllavisë. Diçka dallon qartë, që Camaj ndihet mjaft i shqetësuar, gati i friksuar për jetën e vet në Beograd. Dhe ky shqetësim është i ri dhe jo i vjetër. Ndaj është Tare ai që vë veten e tij këtu në dyshim, duke kundërvënë fakte të viteve më parë me aktualitetin e vitit 1956.
Por Tare nuk ndalet nĂ« deduktimet e tij: “Me shumĂ« gjasĂ«, Gjeneral Mugosha ka parĂ« nĂ« figurĂ«n intelektuale tĂ« Camajt njĂ« mundĂ«si tĂ« artĂ« pĂ«r tĂ« depĂ«rtuar qarqet e diasporĂ«s shqiptare nĂ« PerĂ«ndim dhe, si rrjedhim, portretizimi i tij si njĂ« antijugosllav, pro irredentist mund tĂ« ketĂ« qenĂ« njĂ« tymnajĂ« pĂ«r ti dhĂ«nĂ« atij njĂ« alibi nĂ« qarqet shqiptare tĂ« diasporĂ«s.” MirĂ« se Mugosha ka parĂ« flori para syve, por ç’kish bĂ«rĂ« deri tani ky agjent i regjur i UDB-s, intelektuali i ri Martin Camaj, pĂ«r UDB-n jugosllave, qĂ« kjo ZyrĂ« tĂ« kishte kaq besim tek ky intelektual-agjent i saj?!? Ky agjent i sprovuar i UDB-s, letrari i ri Camaj nuk ka bĂ«rĂ« asgjĂ« pĂ«r UDB-n! MirĂ« se Mugosha na qenka qĂ«rruar prej floririt qĂ« ka parĂ«, por zotĂ«rinjt e UDB-s dhe shtetit jugosllav ç’do kĂ«rkonin tani nga tĂ« arratisurit e ShqipĂ«risĂ« nĂ« Itali? Ky emigracion politik shqiptar ishte i pĂ«rqĂ«ndruar tek shteti i E. HoxhĂ«s. Dhe shtetin e Enver HoxhĂ«s Jugosllavia e kĂ«saj kohĂ« nuk e shante mĂ«. Biles, Tare na sjell edhe njĂ« fakt tjetĂ«r, atĂ« tĂ« vajtjes kĂ«tĂ« kohĂ« tĂ« njĂ« qeveritari jugosllav tek organizatat e shqiptarve nĂ« Itali, i cili konfirmoi mbĂ«shtetjen e JugosllavisĂ« titiste pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«; pra Jugosllavia nuk ishte kurrĂ« e interesuar pĂ«r ndonjĂ« ndarje tĂ« ShqipĂ«risĂ«, siç gjoja na kish propozuar vite mĂ« parĂ« djali i Çurçillit. E sĂ« fundi, mirĂ« Camaj paska marrĂ« urdhĂ«r nga UDB-ja pĂ«r aktivitet nĂ« Itali, po si ka mundĂ«si qĂ« ky agjent i regjur i UDB-s, na largohet pas nja tre vjetĂ«sh pĂ«r nĂ« Gjermani?!? Pse, kĂ«shtu punojnĂ« agjentĂ«t e shteteve? Apo kĂ«shtu punojnĂ« agjentĂ«t e Tares?!..
MeqĂ« Tare nuk gjen as edhe njĂ« gjurmĂ« spiunazhi dhe agjenture tĂ« Camajt nĂ« Itali nĂ« ato rreth tre vjet ndĂ«njie, pĂ«rveç njĂ« angazhimi tĂ« tij me revistĂ«n e re letrare, Shejzat, ai gjen aty personalitete tĂ« rĂ«ndĂ«sishme anti-komuniste, si Ernest Koliqi p.sh., me tĂ« cilĂ«t vazhdon thurrjen e rrjetĂ«s agjenturore tĂ« letrarit Camaj. Dhe kuptohet, me tĂ« tillĂ« personalitete, tĂ« cilĂ«t i kanĂ« kontaktet me gjithfarĂ« njerĂ«zish tĂ« tjerĂ« tĂ« agjenturave tĂ« huaja anti-sovjetike, kryesisht me njĂ«rĂ«z tĂ« CIA-s dhe BND-s gjermane, tashmĂ« Auroni ynĂ« mund tĂ« aludojĂ« dhe provojĂ« poli-agjenturizmin e Camajt! E lezeçme Ă«shtĂ«, se tek flet pĂ«r kontaktet e Ernest Koliqit, ish-ministrit shqiptar tĂ« arsimit nĂ« kohĂ«n e ItalisĂ«, me njĂ« agjent tĂ« GjermanisĂ«, mĂ«sojmĂ« se ky agjent i shiste “tĂ« dhĂ«nat” e marra nga Koliqi tek agjenti tjetĂ«r i KGB-s sovjetike. Kuptohet se fantazia e Auronit nuk ka kufinj pas kĂ«saj. NdonĂ«se ai na bĂ«n fjalĂ« pĂ«r fillimin e punĂ«s sĂ« Camajt nĂ« Universitetin e RomĂ«s, njĂ«kohĂ«sisht ai na flet pĂ«r njĂ« pagesĂ« qĂ« Camaj na merrka nga shteti italian. Mirpo Tare nuk sqaron atĂ« qĂ« e di çdo kush, se Camaj ishte i regjistruar tashmĂ« si azilant politik. Dhe, si i tillĂ« kishte tĂ« drejtĂ«n e marrjes sĂ« pagesĂ«s sĂ« azilantit. NĂ« kĂ«tĂ« pikĂ«, Tare duhej tĂ« na shpjegonte se kur filloi punĂ« si mĂ«sues nĂ« Universitet dhe si paguhej aty! Pasi mund tĂ« ketĂ« qenĂ« –siç ndodh me tĂ« gjithĂ« mĂ«suesit fillestarë– me orĂ« dhe pagĂ« tĂ« reduktuar. Por nuk pĂ«rjashtohet edhe mundĂ«sia alla shqiptarçe, e regjistrimit tĂ« emrit tĂ« Camajt nga Koliqi tek listat e njerĂ«zve qĂ« kishin ndihmuar ItalinĂ«, apo kulturĂ«n italiane, apo diçka e kĂ«tillĂ«.
Në punimin investigativ të Tares sillet edhe fakti i shpëtimit të Petro Markos, shkrimtarit të dëgjuar shqiptar, në vitin 1943 në Itali, nga Ernest Koliqi, pak para se mund të pushkatohej nga gjermanët. Kështu që edhe Petro Marko nuk shpëton nga pena e Tares pa u aluduar si agjent! Kot nuk bëri burg politik në Shqipëri ai!
Nga dosjet shqiptare tĂ« sigurimit, dyshohet se Camaj punonte nĂ« Itali pĂ«r UDB-n jugosllave. Ky dyshim i sigurimit shqiptar Ă«shtĂ« provĂ« pĂ«r Taren, se Camaj punonte pĂ«r UDB-n! “NĂ«pĂ«rmjet raporteve tĂ« agjenturĂ«s shqiptare nĂ« Itali ne mund tĂ« ndjekim aktivitetin e Camajt, si dhe bindjen qĂ« Inteligjenca Shqiptare kishte pĂ«r tĂ«, se ai vepronte pĂ«r llogari tĂ« UDB-sĂ« dhe InteligjencĂ«s Gjermane. ... Po kĂ«shtu tĂ« duket e pamundur qĂ« Koliqi, i cili kishte rekomanduar pĂ«r ShĂ«rbimin Sekret Gjerman eksponentĂ« tĂ« diasporĂ«s kroate, rumune dhe bullgare, tĂ« mos kishte afruar edhe Camajn pĂ«r llogari tĂ« ShĂ«rbimeve sekrete, qĂ« ai kish bashkpunim. PĂ«r kĂ«tĂ«, puna pĂ«r nxjerrjen e “Shejzat” i ofronte atij njĂ« mbulim tĂ« shkĂ«lqyer.”
Ja pra sa kollaj u provua gjithshka! Dedektivi Tare gjeti agjentin e katër agjenturave, asaj shqiptare në fillim, asaj jugosllave pastaj, më tej asaj italiane, dhe në fund asaj gjermane! Ky agjent quhet Martin Camaj!
Sikur tĂ« ndalemi pak kĂ«tu, do tĂ« thonim se shumĂ« nga kĂ«to informacione dhe dyshime, sigurimi shqiptar i merrte edhe nga shqiptarĂ«t e JugosllavisĂ«, kryesisht kosovarĂ«. Dallohet qartĂ«, se kĂ«to informacione pĂ«r njerĂ«z intelektualĂ« e letrarĂ« si Martin Camaj kanĂ« qenĂ« trillime dhe shpifje, pĂ«r njĂ«rĂ«n e tjetrĂ«n arsye. Pa u ndalur kĂ«tu nĂ« arsyet e inateve kosovare ndaj shqiptarve qĂ« nuk tregojnĂ« urrejtje si ‘ta ndaj ndonjĂ« gjĂ«je serbe, me interes do tĂ« ishte kĂ«tu projekti jugosllavo-serb pĂ«r pĂ«rçarjen e shqiptarve me kosovarĂ«t, gjĂ« qĂ« ata do e kenĂ« arritur edhe me serbĂ« tĂ« hequr si kosovarĂ«, e qĂ« kanĂ« penetruar kĂ«shtu si kosovarĂ« nĂ« shĂ«rbimin shqiptar tĂ« Kadri Hazbiut. Ky Ă«shtĂ« njĂ« fenomen i mundshĂ«m dhe llogjik, qĂ« duhet tĂ« ketĂ« ndodhur pĂ«rgjatĂ« LuftĂ«s sĂ« FtohtĂ«, pse jo edhe para saj e deri mĂ« sot. Ndaj dhe sigurimi shqiptar i kohĂ«s vetĂ«m sa dyshon, por nuk beson nĂ« informacionet e sjellura. Tani çudia nuk Ă«shtĂ« kjo lojĂ« jugosllave dhe sot serbe, dhe as shpifjet e kosovarve inatçinj, (pĂ«r hir tĂ« sime vjerre do fle me mullixhinĂ«); çudia Ă«shtĂ« se sot kĂ«to lojra gjytryme na vijnĂ« nga njĂ« historian shqiptar, i cili duket ka vendosur ta sedimentojĂ« nĂ« lapidar thĂ«nien –tashmë– popullore: gĂ«rmo Tare, gĂ«rmo, se qenin e ngordhur ke pĂ«r tĂ« gjetur! Dhe mĂ« e keqja, gjen njerĂ«z, qĂ« nisin tĂ« besojnĂ« nĂ« kĂ«to pĂ«rrlla alla taresh!
Edhe pĂ«r periudhĂ«n e vajtjes dhe shpĂ«rnguljes nĂ« Gjermani, Tarja ynĂ« vazhdon me tĂ« njĂ«jtin stil: “Mos vallĂ« lĂ«vizja e Camajt pĂ«r Gjermani kishte tĂ« bĂ«nte me interesimin e UDB-sĂ« pĂ«r organizatat kosovare? Apo bashkpunimi i Ernest Koliqit me ish-Shefin e SD gjermane Karl Hass i kishte hapur rrugĂ« edhe Camajt pĂ«r tĂ« qenĂ« nĂ« kontakt me kĂ«tĂ« ShĂ«rbim?”
Dhe si gjithnjĂ«, pĂ«rmes fjalĂ«ve kyçe, si dokumenti, roli i tij, njĂ« informacion, mori kontakte, takoi nĂ« fshehtĂ«si, rezultoi, ka mundĂ«si, Ă«shtĂ« parĂ« i shoqĂ«ruar, ngrihet dyshimi, u identifikua, e konfirmoi, raportoi, erdhi njĂ« dĂ«shmi, kjo enigmĂ«, e tĂ« tjera si kĂ«to tĂ« shoqĂ«ruara me emra njerĂ«zish, gati sugjestionojnĂ« lexuesin e pamĂ«suar mĂ« tĂ« kĂ«tilla “zbulime”. PĂ«rmendet njĂ« profesor kosovar nĂ« Austri, Kris Maloki, tĂ« cilit gjithashtu i ka vajtur emri nĂ« dosjet amerikane tĂ« CIA-s, ku kjo thjesht mblidhte informacione mbi shqiptarĂ«t e shquar nĂ« diasporĂ«, dhe ku njĂ« agjent i saj propozonte shfrytĂ«zimin e kĂ«tij profesori pĂ«r tĂ« vjelĂ« informata nga profesorĂ«t e tij kolegĂ« nĂ« TiranĂ«, mbi udhĂ«heqĂ«sit e ShqipĂ«risĂ«!!! Kuptohet, se as mund tĂ« besohet, qĂ« CIA amerikane kish mbetur tĂ« mblidhte informata mbi udhĂ«heqĂ«sit shqiptarĂ« nga lĂ«ng pas lĂ«ngut tĂ« lĂ«ngut! Ajo kĂ«to informata i merrte mĂ« pastĂ«r nga ambasadat perĂ«ndimore nĂ« TiranĂ« dhe agjentĂ«t jugosllavĂ« apo grekĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, apo dhe nĂ« Jugosllavi e Greqi.
Por Tare nuk preokupohet nga budadallĂ«qet qĂ« sjell, ai vazhdon –po ti pĂ«rafrohemi komentit tĂ« njĂ« komentueseje me emrin Alba– po si Schvejku nĂ« tĂ« folurĂ«n e tij: “Mos vallĂ« Koliqi, rekrutues informatorĂ«sh pĂ«r zbulimet e huaja, ka tentuar tĂ« fusĂ« nĂ« lojĂ«n e shĂ«rbimeve sekrete tĂ« huaja edhe Prof. Malokin? Mos vallĂ« refuzimi i Malokit Ă«shtĂ« edhe shkaku i mosmarrveshjeve [me Camajn], tĂ« cilat ndoshta i sollĂ«n edhe humbjen e KatedrĂ«s sĂ« gjuhĂ«s shqipe nĂ« universistetin e Mynihut?” Tare Ă«shtĂ« i palodhshĂ«m ti zbĂ«rthejĂ« tĂ« gjithĂ« agjentĂ«t! Deri dhe nĂ« vitet ’80 ai gjen prova tĂ« agjenturizmit tĂ« Camajt, e pikĂ«risht tek dĂ«shmi tĂ« shqiptarve qĂ« e kanĂ« takuar letrarin Camaj nĂ« Mynih, ku shkonin pĂ«r tĂ« studjuar, biseda kĂ«to nĂ« tĂ« cilat Camaj kalonte –pas diskutimit tĂ« problemeve gjuhĂ«sor– tek pyetjet mbi ShqipĂ«rinĂ«! Ja pra, a nuk provon kjo katĂ«rcipĂ«risht agjenturizmin e Camajt?!?
Ehh, i shkreti shkrimtari ynë i dashur e i nderuar, Martin Camaj! I dhimte të shkretit në shpirt vendlindja e paparë, Shqipëria e largme, jeta e dikurshme mbetur vetëm në kujtime. Dhe pyeste i shkreti, siç pyesnin të gjithë shqiptarët e ikur herët në perëndim ata që sapo vinin nga Shqipëria. Mirpo ja që ka mëndje të ndritura si Auron Tare, të cilat shohin pas kësaj dhimbje shpirtërore të shprehur me interesimin për atdheun, spiunazhin anti-atdhetar! Sa mëndje të ndritura që kemi! Mos vdekshin kurrë mëndje të këtilla, se kam dy ditë që po qesh së brendshmi me zbulimet e Auron Tares. Dhe shpresoj, që këto zbulime të nxisin lexuesit ti kërkojnë dhe lexojnë poezitë, tregimet, novelat dhe romanet e Martin Camajt! 9.7.2020
(Gjindet edhe ne faqen time te internetit: fjale cimbuese)

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 09 Korrik 2020 16:28
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të robert Kliko këtu për të kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kërko mesazhe të tjera nga: robert Shto robert në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto robert në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Nje keshille teknike. Shiko te ndryshosh tipin e tastieres te parametrat e kompjuterit pasi teksti te del i palexueshem per shkak te ë-ve dhe ç-ve.

Shiko ketu ku e kam fjalen.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco këtë mesazh tek moderatorët | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetër 17 Korrik 2020 09:04
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko këtu për Profilin Personal të Lord_Of_The_Strings Kliko këtu për të kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale të Lord_Of_The_Strings't! Kërko mesazhe të tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings në listën e injorimit Printo vetëm këtë mesazh Shto Lord_Of_The_Strings në listën e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Përgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:05 Hap një temë të re    Përgjigju brenda kësaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Tema e mëparshme   Tema Tjetër

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Mediat Shqiptare > Ah, kjo gazetaria shqiptare!!!

Përgatit Këtë Faqe Për Printim | Dërgoje Me Email | Abonohu Në Këtë Temë

Vlerëso këtë temë:

Mundësitë e Nën-Forumit:
Nuk mund të hapni tema
Nuk mund ti përgjigjeni temave
Nuk mund të bashkangjisni file
Nuk mund të modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko për tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet që gjenden tek Forumi Horizont janë kontribut i vizitorëve. Jeni të lutur të mos i kopjoni por ti bëni link adresën ku ndodhen.