Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Iceman and Psychology Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 5.00.
A mendoni se nje njeri mund te vrase 200 persona dhe te mos kete ndjenja?
Po
jo
Se di per cfare behet fjale
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Kur lexoj per Iceman, dhe raste te tjera si kjo ndjeje frike..!!

Iceman, ishte mbi te gjitha nje njeri, produkt i shoqerise ku jetojme, fryt i keqtrajtimit permanant e i dhunes, jo vetem nga pjestar te familjes por edhe i shoqerise qe e rrethonte.. Ai ishte nje rast ekstrem i marginalizmit socjal e mental..
Natyra njerzore eshte kaq e brishte...!

Ja pse duhet te kemi kujdes ne edukimin e individeve.

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Prill 2006 17:32
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ingmetalboy
without a trace

Regjistruar: 06/12/2004
Vendbanimi: wherever I may room
Mesazhe: 1008

Bio-psycho-social eshte teoria e fundit mbi shpjegimin psikologjik te sjelljes njerzore.


Bio- shume aspekte tonat jane "te koduara me pare" ne ADN-ne dhe gjenet tona. Pra ka mundesi qe mami dhe babi te te kete kete bere dhuraten me te madhe duke te falur "supergjene" dhe ti duhet vetem ti perdoresh ato. Nga fillesa e psikologjise eshte vene re qe ne shume raste struktura e trurit dhe nderlidhja e neuroneve me njera-tjetren ndikojne ne sjellje te ndryshme. Dihet gjithashtu qe niveli i hormoneve te ndryshme ne trup mund te beje njeriun te beje cudira. Adoleshenca ( perjudhe e cila njihet per luhatjet e hormoneve ) eshte prova per kete gje.

Psycho- ajo qe mendon mund te ndryshoje ate kush ti je. Menyra se si mendojme mbi veten ndikon ne ate qe do te behemi me vone. Nqs mendon per veten qe je vetem nje hic, kurre nuk mund te shkosh me larg se hici, mbasi nuk kurre nuk do te provosh. Kjo do te thote qe edhe nqs asnje nga familja jote nuk ka shkuar ne shkolle te larte me pare, ti duhet te provosh te konkurosh te pakten.

Social- Ambjenti ku jeton, kultura qe merr ne shoqerine perreth, grupi i miqve qe kalon pjesen me te madhe te kohes, e dashura qe kerkon te beje seks vetem mbas martese, ndikojne gjithashtu ne karakterin tend dhe ne ate qe ti do ti mesosh femijeve te tu neser.

Te tre keta faktore ndikojne kush me shume dhe kush akoma me shume tek nje individ per te formuar labirinthin e sjelljes se ketij individi.

Ne rastin e ketij Iceman, une mendoj qe ai duhet te kete patur qe kur eshte lindur ndonje crregullim ne strukturen e trurit dhe receptoreve te gjenerimit ndjenjave te cilat me duket se jane ne hipotalamus ( bio ), crregullim i cili eshte forcuar nga abuzimi i babait (social). Ky eshte mendimi im. Por keta njerez jane vertet per tu patur frike. Bio-psycho-social Bio-psycho-social

__________________
"Just because some of us can read and write and do little math, that doesn't mean we deserve to conquer the Universe."- K. Vonnegut

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2006 22:21
ingmetalboy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ingmetalboy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ingmetalboy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ingmetalboy Shto ingmetalboy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ingmetalboy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mobidik
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 31/12/2005
Vendbanimi: in this word
Mesazhe: 44

Me duket nje teme teper interesante. Dhe cudi se si per 10 dite jete kjo teme nuk ka patur me teper postime. gjithsesi
Mua m'u duk interesante pyetja e sondazhit qe eshte : a ka ndjenja....?
ajo qe thote wolf club rreth ndjenjave personalisht me duket e drejt, nuk mund te ekzistoje njeri pa ndjenja, problemi eshte se me cfare lloje ndjenjash ice man i ka bere 200 vrasjet. Mund te jepen shume sygjerime, por eshte shume e veshtire te kuptojme se cfare ai ka ndjere. Sigurisht qe ndjenjat e tij nuk kan qene normale, por te shformuara, nje shembull i ngjashem mund te jete shformimet ne gjymtyre ose tipare qe mund te shkaktoje nje semundje te nje njer. Madje keto shformime mund te arrine deri aty sa te mos njihen me keto tipare.
jam i bindur se edukimi familjar ka luajtur nje rol teper te rendesishem ne formimin e karakterit te ice man, ndersa per sa i perket geneve kam lexuar se ato ndikojne vetem 20% ne karakterin e njeriut, pjesen kryesore e luan ambjenti rrethues.
gjithsesi nuk duhet te trajtohet ice man vetem si viktime i shoqerise, sepse ai edhe mund te behej krejt ndryshe. ka patur edhe persona te cilet kan kaluar nje femijri te vuajtshme, por ato jane formuar ndryshe nga ajo qe i ka ofruar shoqeria.
urime per temen Lezhiani

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Maj 2006 16:00
mobidik nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mobidik Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mobidik (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mobidik Shto mobidik nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mobidik nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re chimage.jpeg
Ky file ėshtė shkarkuar 148 herė.

Ky eshte i shumeperfoluri:

A little scary e...?

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shtator 2006 19:18
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Edhe nje detaj tjeter qe me kishte shpetuar. Iceman, ne burgun e sigurise se larte ku po kalonte vitet e tij te denimit, kishte edhe vellain e tij per te cilin nuk kishte fare deshire te fliste ne interviste. Besdisej vetem nga fakti qe intervistuesi (nje psikolog i famshem per keto raste) ja permendte te vellain i cili nderkohe ishte denuar per disa vrasje dhe perdhunime qe kishte bere.
Iceman u mjaftua vetem me fjalet "Let's not talk about him" duke treguar shenja nervozizmi ne fytyre. Me sa shikohej Iceman si te vellain dhe babain i urrente aq shume sa ne nje pjese te intervistes thote per te jatin qe: "heren me te pare qe do ta kishte shikuar do ta kisha vrare ate bir kurve".

Personalisht mendoj se gjithe ky vrer qe ka Iceman per familjaret e tij (jo gruaja dhe femijet) eshte krijuar nga perdorimi i dhunes ne familje dhe mungesa totale e dashurise per ambjentin dhe shoqerine (perfshire familjen)ne kohen kur ai ishte femije.

Ps: Iceman ka vdekur para ca muajsh ne rrethana te panjohura. 1:15 AM on March 5, 2006,

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Tetor 2006 21:26
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Citim:
Po citoj ato që tha lezhjani-82
Edhe nje detaj tjeter qe me kishte shpetuar. Iceman, ne burgun e sigurise se larte ku po kalonte vitet e tij te denimit, kishte edhe vellain e tij per te cilin nuk kishte fare deshire te fliste ne interviste. Besdisej vetem nga fakti qe intervistuesi (nje psikolog i famshem per keto raste) ja permendte te vellain i cili nderkohe ishte denuar per disa vrasje dhe perdhunime qe kishte bere.
Iceman u mjaftua vetem me fjalet "Let's not talk about him" duke treguar shenja nervozizmi ne fytyre. Me sa shikohej Iceman si te vellain dhe babain i urrente aq shume sa ne nje pjese te intervistes thote per te jatin qe: "heren me te pare qe do ta kishte shikuar do ta kisha vrare ate bir kurve".

Personalisht mendoj se gjithe ky vrer qe ka Iceman per familjaret e tij (jo gruaja dhe femijet) eshte krijuar nga perdorimi i dhunes ne familje dhe mungesa totale e dashurise per ambjentin dhe shoqerine (perfshire familjen)ne kohen kur ai ishte femije.

Ps: Iceman ka vdekur para ca muajsh ne rrethana te panjohura. 1:15 AM on March 5, 2006, 

Ai ka qene nje i semure psikosocial.

DXP

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2007 14:59
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

shifeni ne Interviste live Iceman 1991.
video.google.com/videoplay?docid=51...120077&q=iceman

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Modifikuar nga lezhjani-82 datė 27/02/2008 ora 03:31

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2008 03:17
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
girl22
korcarke

Regjistruar: 11/01/2008
Vendbanimi: NY
Mesazhe: 64

Sot sapo e pashe dokumentarin ne TV. Thoshte se kishte vrare edhe shoke e tij te gjithe vec NJE.

Kur nje gazetare i beri pyetje per dicka qe ai se bente dot?

Ay u pergjigj qe smund te vriste FEMIJE ose GRUA.

Dhe ato qe bente e shikonte si profesion, dhe keshtu si bente aspak pershtypje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2008 00:27
girl22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė girl22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me girl22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: girl22 Shto girl22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto girl22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lezhjani-82
I Pavdekshem

Regjistruar: 02/01/2005
Vendbanimi: Eternity...
Mesazhe: 4813

Girl, ku e pave te A&E ?

Edhe une te njejtin emision kam pare dhe asht shume interesant edhe i detajshem!

E ve re ca krimineli duket gjate i ntervistes ai, po ata personat qe i kishte cuar tek ajo shpella dhe i kishte lene te vdisnin duke ju henger minjte fytyren.....

__________________
Jeta eshte nje semundje vdekjeprurese seksualisht e transmetueshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2008 01:26
lezhjani-82 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lezhjani-82 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lezhjani-82 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lezhjani-82't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lezhjani-82 Shto lezhjani-82 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lezhjani-82 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
girl22
korcarke

Regjistruar: 11/01/2008
Vendbanimi: NY
Mesazhe: 64

po Lezhiani,

jo se vura re ate por kur tha qe njerit nuk i futeshe kemba brenda dhe ja sharovi te dyja kembet, o Zot sa gjynah. shume disturbing ishte mo lal ca thua interesant emision..ehe

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Gusht 2008 11:43
girl22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė girl22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me girl22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: girl22 Shto girl22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto girl22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: « 1 [2] 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > Iceman and Psychology

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.