Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Momente Reflektuese - "FRYMEZIME"
Gjithsej 40 faqe: « E parė ... « 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

S'kam kohe ti hedh frymezimet/mendimet ne forma shkronjash , s'kam deshire te shkruaj por pikerisht nje thenie qe e hasa rastesisht nga dikush ketu me beri te mbush kete faqe te bardhe.....

Keto rrjete shoqerore valle mos te japin kenaqesine te dembelosesh para kompjuterit, a po te japin mundesine te reflektosh apo te japin mundesine te genjesh, t'i japesh vetes shprese, t'i japesh vetes nje goditje ne shpatull?! 

E kujt i behet vone!!!

Dikush vjen nga deshperimi, dikush nga malli, dikush te krijoje nje rrjet shoqeor, dikush te nxjere monotonin e dites. Thelbesorja eshte se ne dukje vihet re perplasja e kulturave, reagimet e sjelleve te ndryshme.  Mgjs te gjithe i perkasin nje kombi, vlerat nuk jane njesoj.  Me ka pelqyer gjithmone te veshtroj dhe te nxjer konkluzione ...qofte dhe per vendin tim qe i jam larguar ne nje moshe te re. 

Nese kalojme nje sfide per te kuptuar veten tone dhe te tjeret atehere ketu pikerisht me ka terhequr bashkimi dhe ngjashmeria nga aktivetet dhe thurjet e debateve, shakate, por pikerisht "kontrolli", "fuqia" dhe ndryshimet paralele te virtualitetit shqendersojne perqendrimin.....

Per ata qe kane mare pjese ne kete forum dhe kane kontribuar kohen me materiale, mendime, debate te vlefshme, kane thurur poezi, kane bere analiza, kane shkembyer ndjenja, jane argetuar dhe na kane argetuar ju dedikoj nje falenderim kete nate......Kaq per sot,  magneti po me terheq drejt kuvendit republikan  :p !

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2008 03:22
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Shume here njerezit shprehen: "Eeeehh nuk mund te komandosh dhe controllosh ndjenjat e tua apo te tjetrit."

Une them, se jeten nuk mund ta leme ne dore te ndjenjave, por ne te drejten dhe detyren qe kemi neve vete te zgjedhim ndjenjat tona.

Po, ndjenjat i zgjedhim, i komandojme dhe i kontrollojme ne dhe vetem ne, askush tjeter...

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Shtator 2008 21:09
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

"R-e-A-g-I-m-E-t & Sh-T-y-T-j-E-t "

Te dish cfare te vleresosh dhe te mos humbesh ne kuptimin e rolit tend ne gjithesine....

Shpesh, nje gjest, nje liber, nje poezi apo nje xhirim i nje kenge/filmi/dokumentari te shpie mbrapa skene te vete mekanizmit te fragmenteve te historise. Ky udhetim mgjs spikat mbresa dhe skalit nocione te ndryshme, rezultati sjell vleresim, paqe dhe bukuri tek vetja.

"Ne Qilar Eshte Thesari" (Pas-halis Terzis)
Kliko ketu per te degjuar kengen

Ne nje qoshe te fshehur
me sy te trishtuar
Deshirat time shikojne si femije
Dhe mgjs e dine se c’kane arritur
mua s’me mjaftojne
Dhe i denoj gjithmone

Gjerat me te bukura jane aty ku ti nuk je duke pare
Dhe mbrekullirat vijne pikerisht
kur ndalon te rezistosh
Gjerat e bukura sado qe t’i duash vijne rastesisht
Dhe mgjs kerkon neper maja
ne qilar eshte thesari

Enderat time ngjasin
me format e henes qe ndryshojne
I arrij e prape ikin akoma me larg
Dhe sa here rutollohem
Friket time luftoj
e filloj perseri nga e para….

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 07/10/2008 ora 17:59

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Tetor 2008 17:49
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Jeta me se shumti eshte nje varg rastesish, me shume se c'jane njerezit te gatshem ta pranojne.
Te besh veten "scapegoat" eshte po aq genjyese sa edhe te levdohesh pa fund.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2008 04:58
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Gjithcka eshte nje ritem apo cikel? Thjesht nje genjeshter, nje copetim ne te barabarta i nje realiteti te vazhdueshem dhe pa kurrfare ritmi. E megjithate, ne kete genjeshter gjejme arsye te ndalemi e te numerojme (e mbase te reflektojme mbi) kete continuum.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2008 05:39
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
briseide
Shtrige

Regjistruar: 12/02/2007
Vendbanimi: Rrefime memece
Mesazhe: 4388

Racionaliteti nuk eshte ceshtje moshe,vetem korrektesie ndaj gjese me te shtrenjte,vetes!

__________________
I had seven faces,Thought I knew which one to wear...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Nëntor 2008 14:57
briseide nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė briseide Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me briseide (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: briseide Shto briseide nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto briseide nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

if was to die tomorrow i would be a little upset...!!!
upset that i haven't had the chance to meet many good souls in this planet.but sooo many of the opossite. i never get upset with twisted people, people with no souls, i only get intrigued by them, it becomes like a good movie in my head, i want to know more about the logic behind a pathetic existence like that. i get a buzz and somewhat shocked thinking to myself how come this world is filled with insects like this, and how do they multiply so fast to the point where they dominate the entire population on earth.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Nëntor 2008 09:07
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4068

Bora e pare dhe dimensionet e frymezimeve...

Sot po shkruaj, llafos me veten ne forme germash, eshte ftohte jashte per te dale brrrrrr si dhe lexoj cdo gje tjeter pervec librave ....

Hm, kristalet e bores me sollen ne mendje baletin "Nutcracker" e fillova te gjeja ne youtube pjese te baletit me muziken e Chajkovskit.....

Jeta eshte e komplikuar dhe "shumefytyrse", mos valle i ben dhe njerzit te tille?! Nga balerinat qe duken si kristale bore hidhem dhe degjoj "This love" nga Elizabeth Fraiser.

http://www.youtube.com/watch?v=BQC_AJCv1UU

Behem kurioze per skenat e videos dhe mesoj se jane pjese te filmit "Great Expectations" e bazuar nga novela e Charles Dickens, i cili me le shije hakmarjesh, mosperfillje, dashuri, dhe dhimbje...

Jam e bindur tashme se cdo gje ka nje shpjegim mgjs mund te duket si e rastesishme.

http://www.youtube.com/watch?v=zvML...feature=related

Nje ngjarje cel e jemi ne ata qe vendosim nese do t'i hedhim uje apo jo ku me vone pikerisht kjo "rastesi" sjell fryte shpjegimesh. Sjelliet e Esteles dhe Finnit (Great Expectations), te ndare nga klasat sociale, njeri i mesuar te vetekenaqet dhe te perdore dhe tjetri qe ndjen deri ne palce, e perforcojne kete nocion, te pakten ne syte e mij. Jane ndikimet te rethit qe ke afer apo situatat historike, sociale dhe kulturore qe te bejne te veprosh ne nje menyre apo tjeter.....

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga ~Enigme~ datė 07/12/2008 ora 19:38

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Dhjetor 2008 19:20
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Excessive
Anetar i ri

Regjistruar: 12/12/2008
Vendbanimi: knej-dhe-gjithanej
Mesazhe: 6

....!

...ishte nje mbremje e qete dhjetori...jashte binte bore ,gjithcka ishte mbuluar me te bardhe
shtrire prane oxhakut qe ndriconte si nje fatamorgana.
Melodia e shkendijave tingellonte si nje simfoni,
futur ne boten time ,per te shijuar kete qetesi orkane.
Mbremje e magjishme...gjaku ne damaret me pulsonte si dallget e terbuara
qe trokisnin ne kraheror sikur me thoshte:do digjemi.

Shikimi im u ngulit ne flaket lozonjare qe kercenin si shtojzovallet
duke tundur floket e argjenda...shkendijat shkelqenin si yjet e nje nate me hene
e me kishin rrethuar si nje pelerine mbreterore,dhe me ledhatonin me shkelqimin e tyre verbues.
Qindra mendime,qindra fjale shumohen brenda meje nga pamundesia per te folur.
Kisha humbur ne mendime ,ndersa me solli ne vete nje fllad i ngrohte ,
dhe sapo desha te kthehem te shikoj ....
ndjej tek rreshket lehte nje dore e ngrohte nga supi ne kraheror ku ndaloi
sikur donte te ndjente tik taket e zemres ...mornica me pershkuan,
mbylla syte dhe koken leshova pas.Ndjeva tek u ndala ne nje sup si shkemb i lemuar.
Frymemarja e ngrohte dhe e qete me depertonte ne cdo pore duke me terhequr pas vetes
ne ritmin e saje.
Ylli im;pershperite lehte tek veshi duke me lemuar me buzet e tua...
ne ate cast shtrengova doren tende ne kraherorin tim ndersa faqen e ngjesha ne buzet e tua.
Ato nuk leviznin me,ishte frymemarja qe shkembehej me ritmin e zemres.
Ngadale rreshkita faqen mbi buzet e tua,qe tashme lemimin e tyre e ndjente pulsimi i qafes,
dhe te peshperita:me mori malli i dashur.

__________________
Carpe Diem

Modifikuar nga Excessive datė 12/12/2008 ora 17:49

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Dhjetor 2008 17:40
Excessive nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Excessive Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Excessive (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Excessive Shto Excessive nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Excessive nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Do doja te kfjelloj pak mendjen perpara s ete shkruaj dicka ,fundja truni im ne ket cast nuk ehste ne gjendje te percaktoje apo te pershkruaj ate qe ndjej apo jetoj per momentin .skam asgje pa fjale fjalet jan mbyllur dhe mendimet bashke me to

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2011 13:32
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 40 faqe: « E parė ... « 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Momente Reflektuese - "FRYMEZIME"

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.