Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Ekologjia > Energjia nukleare, Pro apo Kunder
C'fare mendon per energjine nukleare
Jam Pro
Jam Kunder
Jam i/e Pavendosur
   Ky sondazh nuk mbyllet asnjëherë [Modifiko Sondazhin (vetėm moderatorėt)]
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Energjia nukleare, Pro apo Kunder

Eshte nga energjite me te perfolura por dhe ajo qe na frikeson me shume nese do te konsideronim aftesite shkaterruese te saj. Sipas David King keshilltar shkencor i qeverise angleze, dhe sikur papritmas e gjithe toka te ndalonte se leshuari dioksid karboni ne atmosfere (gje e pamundur !!! ) temperaturat globale do te vazhdonin te rriteshin dhe per gati 25 vjet te tjera. Por s'mbaron ketu : per tu adaptuar se si te rrojme pa burimet e djegshme do te na duheshin  dhe 25 te tjera ... pra totalisht gati 50 vjet per te disintosikuar token nese mund tia lejojme vetes kete perkufizim. Prospektiva duket alarmuese por duhet dhe reflektuar. Nese UE ka deklaruar se do te ule leshimin e gazrave ne 20 % deri ne 2020  atehere i bie qe dhe sikur te respektohet kjo s'do te ndaloje mbi ngrohjen e planetit.

Nga ana tjeter statistikat thone se burimet e naftes ekonomikisht te shfrytezueshme ( flas ne terma ekonomike e jo ne ato te sasise ) s'do te zgjasin me shume se 40-45 vjet te tjere.

Ndoshta dhe per keto arsye debati mbi energjine nukleare ne bote eshte me aktual se kurre.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shtator 2007 14:23
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Eria
... smile ...

Regjistruar: 19/10/2005
Vendbanimi:
Mesazhe: 10644

Kunder

http://www.bioenergiedorf.info/

Ne kete faqe do te gjeni informacione rreth perdorimit te energjive alternative,me synim mbylljen e shume reaktoreve berthamore.Eshte nje fshat me emrin Jühnde,i cili punon pothuajse i gjithe me energji alternative.Besoj se dhe versioni anglez permban shume informacione.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shtator 2007 14:38
Eria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Eria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Eria (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Eria Shto Eria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Eria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Jam pro.

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shtator 2007 17:35
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Kundra (uraniumit)

Mendoj se shkenca do te arrije te prodhoje dhe energji te tjera alternative ndoshta dhe berthamore por jo me materiale te rrezikeshme per shendetin e njeriut. Un jam per hidrogjenin vetem se problemi ka ngecur tek gjetja e hidrogjenit te paster sepse aktualisht perfitohet nga nitrati dhe krijon shume probleme depozitimi i azotit nese nuk gjendet ndonje variant edhe per riciklimin e azotit.
Pastaj ne nji vend te pasur si Shqiperia me rezerva natyrore si uji ajri dhe dielli mendoj se nuk duhet te jete problem energjia per konsum te brendeshem biles edhe per te eksportuar. Pastaj shfrytezimi sa me i shpejte i gazit me anen e Tec mund te jete ne favor te vendit deri ne taksimin e saj per ndotje qe sipas dyshimeve te mia do te jene shume te larta.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shtator 2007 21:30
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Citim:
Po citoj ato që tha puntori
Kundra (uraniumit)

Mendoj se shkenca do te arrije te prodhoje dhe energji te tjera alternative ndoshta dhe berthamore por jo me materiale te rrezikeshme per shendetin e njeriut. Un jam per hidrogjenin vetem se problemi ka ngecur tek gjetja e hidrogjenit te paster sepse aktualisht perfitohet nga nitrati dhe krijon shume probleme depozitimi i azotit nese nuk gjendet ndonje variant edhe per riciklimin e azotit.
Pastaj ne nji vend te pasur si Shqiperia me rezerva natyrore si uji ajri dhe dielli mendoj se nuk duhet te jete problem energjia per konsum te brendeshem biles edhe per te eksportuar. Pastaj shfrytezimi sa me i shpejte i gazit me anen e Tec mund te jete ne favor te vendit deri ne taksimin e saj per ndotje qe sipas dyshimeve te mia do te jene shume te larta.Ne fakt tema s'eshte vec per Shqiperine ... Persa i perket uraniumit me sakte uraniumit-235 qe perdoret ne reaktoret e sotem mund te them qe eshte i vetmi element ne toke ( i zbuluar nga E.Fermi qe para luftes se 2 Boterore ) qe mund te perdoret per reaksionet e fiksimit nuklear ne menyre qe te prodhohet energji prandaj duam apo s'duam vec ate kemi.

Hidrogjeni do te ishte nje zgjidhje shume e mire (shkrirja nukleare) por nuk eshte puna tek hidrogjeni i paster por tek fakti se reaksionet qe ndodhin me hidrogjenin duhet te zhvillohen ne temp shume te larta te ngjashme me ato te diellit dhe jane te pakontrollueshme. Per tu perdorur si energji jemi shume larg dhe pastaj dhe kjo energji nuk eshte aq e paster sepse skoriet jane te perfaqesuara nga elementet e reaktoreve qe gjate reaksioneve behen radioaktive.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shtator 2007 20:25
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Persa i perket Hidrogjenit Bmv ka disa vite qe ka nxjerre nje prototip qe punon me hidrogjen, dhe me sa me kujtohet drejtori i Bmv tha se çdo gje varet nga prodhimi ose perfitimi i hidrogjenit te paster.
Para disa ditesh ketu ne Itali doli nje reviste e re dhe ne kopertinen e saj ne numrin e pare te saj thoshte Italia pro nukleares. Nuk e di pse insistojne tani se fundi por, ndoshta e lidhin me vjetersine e reaktorit berthamor te frances, ndoshta pse do te perballemi me kriza energjitike apo per te ruajtur pavarsine qe mos te mbesin pa energji pse i teket dikujt te mbylli gazin.
Pastaj besoj se ke degjua qe ne Itali ka rezerva te gazit qe mbajne Italine te pavarur edhe per periudha te veshtira dhe te gjata.
Persa i perket ekologjise te them te drejten ne qe jemi vend ne zhvillim eshte mire ta dime por kurrsesi ta kemi prioritet se jo per gje por nuk na e beson kush . Ne kohen dhe ne kushtet e ekonomise se tregut ne duhet te shfrytezojme çdo mundesi per te prodhua energji natyrisht jo ne dem te popullsise por ama siç perdoren ne tere boten. Se per te qene puna per te kundershtuar "zellin" e madh nuk na e kalon njeri ne bote pa u menduar disa here. Sa per dijeni jo me larg se 30 km ku banoj une eshte nje park energjitik (Este) qe djeg tonelata e tonelata mbeturina natyrisht te kontrolluara gje qe eshte ideale per vendin tone te kontrollohen....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shtator 2007 06:13
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roi
Drift in and out....

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Shkretetire
Mesazhe: 786

Jam kundra si princip !!

E kam prek dhe ne ndonje teme kete argoment.Ne rastin e Shqiperise, e kam thene,nuk ka c'i duhet,jam absolutisht kundra ! Ka menyra alternative te tjera,fundja edhe duke e blere sic ben trecereku i botes !

Disa nga problemet kryesore jane:

-rreziku qe nuk eshte kurre 0
-mbeturinat radioaktive(skorie) nuk mund te eleminohen,por thjesht mund te magazinohen/izolohen,ose ne raste ekstreme,fundosen neper oqeane ! Pra nuk ka nje zgjidhje finale te kenaqshme !
-Problem tjeter eshte dhe heqja,cmontimi i impianteve qe perdorin energji nukleare (po flasim gjithmone per ato qe perdorin uranium) ! Per te cmontur nje impiant te tille (pasi i ka ikur koha,eshte obsolet ose thjesht ajo siperfaqe do perdoret per tjeter destinacion) eshte dicka teper komplekse,e rrezikshme dhe e veshtire. Kerkon dhjetera e dhjetera vite ! Nje impiant nuklear kerkon me shume kohe per tu shkaterruar (hequr) sesa per tu ndertuar !!

__________________
Si sta come d'autunno sugli alberi le foglie !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Mars 2010 00:55
Roi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roi Shto Roi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:05 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Ekologjia > Energjia nukleare, Pro apo Kunder

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.