Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Konfliktet botėrore > kriza greke
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
dodgy
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 01/03/2004
Vendbanimi: angli
Mesazhe: 470

kriza greke

cfar mendoni per krizen greke.si mendoni te ardhmen e greqis.sa do ndikoj ajo tek populli shqiptar?

personalisht me vjen keq qe shteti grek arriti ketu ku eshte .shum thone qe ti behet mire dhe disa thone vavshin ne diall.
nuk besoj se eshte mire .mendoj se kemi qen me fat qe kemi nje shtet fqinj si greqia.
ashtu me ate ekonomi qe kishin dhe kane na hapen dyert na dhane pune dhe ai fukarai qe nuk kishte asnji lek ne xhep kalonte malin dhe gjente pun ne gerqi.
probleme kemi pasur me dokumentat me kalimet pa leje per perseri gjithmon ka qen nje rruge fitimi per ne .

__________________
burri qe esht burr e co taven ne furr e se mer me kurr

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shkurt 2010 15:37
dodgy nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dodgy Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dodgy (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dodgy Shto dodgy nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dodgy nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Kriza greke u zgjidh sot, me zgjedhjen e (T)si prasit, qe po te jete i forte do ua fus si te pasurve ashtu dhe te varferve ne Greqi, -po keta te fundit jane mesuar dhe nuk esht me problem.
(24.1.2015)

ǒthotë orakulli i Delfit

…për zgjedhjet e nesërme? Kot u bëra kureshtar dhe i shkrova disa pyetje orakullit të Delfit para nja dy javësh. Kush do fitojë, a do ketë koalicion, a do vazhdohet me planin e Trojkës, a do falen sërish borxhe, do përkeqsohet apo do përmisohet situata ekonomike dhe politike, a do ketë ndikim e gjithë kjo edhe në Shqipëri apo vende të tjera; e disa pyetje të tjera në lidhje me këto zgjedhje. E nisa letrën me postë dhe sot më erdhi përgjigjia. Gjithë kureshtje e hapa dhe e lexova, por shumë nuk kuptova. Ndaj thashë t’ua tregoj edhe të tjerve, se ndoshta i jep kush dum. Ja dhe përgjigjia e orakullit të Delfit, ku priftëresha Pitia i është përgjigjur pietjeve të mia.
„Shumë i nderuar pietës!
Zgjedhjet do i fitojë gomari! Qejfin do vazhdojë ta bëj pronari! Prodhimet do vazhdojë ti jap katunari! Blerjet e pakta do i bëj qytetari! Rrëmujat do i fillojë shpellari! Zjarrin do e vërë më mbrapa vetë (i fshehur) sekretari! Drurin do e hajë jo vetëm shqiptari, por më shumë edhe fetari! Do zgjasë sherri dhe nxehtësia edhe kur të ketë kaluar behari! Do dëgjohen oshëtima edhe nga varri! Do t’buçasë aty-atje-kudo, s’do pyetet më kush është i vrari! Do kërkohet kurban vetë i pari! Nuk do dihet më kush është i mbari!
Zjarri do të çngjyrosi çdo demokraci! Do humbin letra, dokumenta pa numëri! Do bëj emër çdo batakçi! Do të largohet një shumicë bagëti! Do nisë dhe më tej kjo batërdi! Do t’përhapet zjarri me furi! Do digjet qoftë i bardhë e qoftë i zi! Në ca zona do bëhet shkrumb e hi! Karvanë nisur do shihen si mizëri. E megjithatë do vazhdohet të flitet për demokraci! Herë-herë edhe me histeri! Njëlloj si plumbat me breshëri!
Zia do ketë siparin e saj në Europë! Njerzia e thjeshtë do humbë para me okë! Masa të tëra do mbeten trokë! Mure të lartë do ngrihen mbi tokë! Kufizime të reja do nisin me tjatër botë! Do të gjindet armiku i ri dhe të rinj shokë! Njerzia kudo do e verë më shumë gishtin në kokë! Do t’kuptohen shumë religjione si mashtim i kotë! Njeriu do i afrohet dijes së plotë! Identiteti i ri do jetë tashmë më i fortë! Europa do vazhdojë dashuriçkat (kurvëlliqet) e përjetshme nga moti në mot! Dhe do vazhdoj të kujdeset me frymë më të re për të sajën odë! „
Kjo ishte përgjigjia profetike, të cilën, përveç priftëreshës Pitia, e kishin firmosur edhe profeti Kalkes (Qeqllqos, që në Shqipëri njihet me emrin qielloi), dhe profetesha Kasandra, të cilën ju e njihni, motra e Hektorit. Këto emra kaq të dëgjuar më bënë ta marr letrën pak seriozisht, ndonëse vetë besoj më së shumti tek mëndja dhe krahët e njeriut. Mirpo kaq shumë mëndje që ka kjo botë! Të bën të mos ndjehesh aq indiferent ndaj disa paralajmërimeve nga bota e shpirtërave! Ndaj dhe ua tregova përgjigjet e orakullit të Delfit, se kush e di, ka ndonjë që i zbërthen tak-fak këto profecira, dhe na shpjegon diçka edhe neve derdemenëve.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2015 18:57
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Me pelqeu. Po mundohem te gjej veten te kjo mori me kategori njerezish, qe te zbuloj se cdo te ndodhe me mua

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2015 19:14
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Vetem zgjidhje nuk eshte kjo kemi per te pare gallate me greqine dhe eurozonen ne pergjithsi

Rrofte dollari amerikan!

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2015 14:02
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

C`ka per gallate ketu? Se mijera shqiptar jane kthyer ne Shqiperi se kane ngel pa pune, apo se mijera te tjere mund te vazhdojne te kthehen se s`kane as dokumenta te shkojne ne vend tjeter. Stresi dhe presioni qe I ushtrohet ketyre familjeve(prinder dhe femije) nuk eshte per te qeshur por per te qare...

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2015 14:47
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74 ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

muhabeti o i thjeshte. borxhi te ul kaptinen. qe Greqia ka perfunduar me kohe nuk eshte ndonje e re. Shqiperia sapo i ka hyre ketij sporti " zyrtarisht" e sic duket Edi eshte shume i zoti tu beje
shpelarje truri njerezve. te vetmen keshille qe me vjen tu them : mos depozitoni e mbi te gjitha mos merrni kredi ne banka .
Banka eshte Bin Laden ne te disaten fuqi . Kujdes!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2015 20:07
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:34 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Konfliktet botėrore > kriza greke

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.