Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget
Gjithsej 51 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

 ." Lirine nuk ua solla  gure gure behet kalaja..strategjija kombetare edhe mungesa e shkolles shqipe per lashtesine ,jane hallkat kryesore.

LUMI NUK KA PER TU KTHYER KURRE ME MBASE.

 

ja se si e quanin ODISEAN ,pellazget..

UTHSTE-KERSA-KELPARUN

UTHSTE-UDHESTE,UDHESTI=ODISEA

fragmenti i  njohur homerian ,me Udhestin ne ishullin e Kerses.

kersa i kthehu shoket ne derra..vreni kemben e mbasme te derrit mindis tyre=kembe njeriu.

Udhesti me ndihmen e Kelparunit(Merrkurrit latinas),...me dinakeri edhe kerrcenim ,i liroj shoket e vete.

jo per ndonje gje,por "te mjeret akademiket tane"nuk kane"ku te gjejne te dhena per gjuhen tone"?

ndersa disa qesharaker te tjere...mundohen te ironizojne Dhimiter Piliken,Mathiu Aref,Niko Stilon,Elena Kocaqin.

mire se erdhe ne kete teme, puntore

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Modifikuar nga alfeko sukaraku datė 01/02/2008 ora 16:02

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2008 15:50
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 26.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 82 herė.

kjo eshte figura e larte permendur

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Shkurt 2008 16:05
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

numrat etruske

mendimi i dijetareve rreth 100 vjete me pare

mah-thuh-zal-huth-ca-ci

numrat jane gjendur mbi nje kubik(zare),per mendimin time ,ketu kemi te bejme me lojen e zarit...thuh huth zal....

por edhe alfabeti finike eshte i ndertuar ne kete menyre...p sh A=alef=bualli,e me radhe shtepia-dera-dritaria....
numrat e etruske paraqiten tek postimi i meposhtem.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Modifikuar nga alfeko sukaraku datė 06/02/2008 ora 16:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2008 16:09
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re f 527.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 73 herė.

mendohet se keta jane 6 numrat e pare te gjuhe etruske

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Shkurt 2008 16:12
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
daedal
.

Regjistruar: 07/10/2007
Vendbanimi: .
Mesazhe: 310

Nga njera ane dikush tenton te thote dicka (me profesionalizem ose jo) per pellazget etj. kurse nga ana tjeter del i "dituri i revoltuar" i cili pretendon se thote ndonje gje duke i thene tjertrit : "ti s'thua asgje"!

Ka pretendime te ndryshme shkencore dhe jo per pellazget dhe pasardhesit e tyre. Nje gje thuajse eshte pranuar qe me zhvillimet e metejshme qe ka marre bota akush nuk eshte "trashgimtar pasardhes". as ne e as grekerit. as italianet e as shejtanet.
Ka nje shkolle studiuesish qe argumentojne kerkimet e tyre me nje lloj dreitehedhje qe i behet historise ne lidhje me shkencat e arkeologjise dhe linguistikes. Ata mendojne se e verteta i duhet te gjitheve dhe jo injoranteve qe duan te identifikohen me eposin e lavdishem te te lashteve te tyre qe askush nuk edi nese jane apo jo. Nese ka te dhena te interpretueshme qe deshmojne nje teori per preardhjen e nje gjuhe ose me mire afesrisne e nje gjuhe te sotme me nje te vjeter ketu ska asgje te keqe. Psh te gjithe e dine se greqishtja e sotme nuk ka te bej me greqishten e vjeter e mgjt greket pretendojne per ekspansion te gjuheve te tjera (sidomos neolatine) ne kurriz te asaj qe ata e quajne qyteterim helen deshmuses i se cilit nuk mund te jete nje gjuhe e re qe ska lidhje me te vjetren.

nese ndonjeri ketu pretendon te jete i ditur; le te beje publike "shkencen e tij" ne organe perkatese. le te jete i bindur se nese ka kashte pretendimi i ti/saje nuk do kete nevoje te vije e te "kuroje" dekompesimet e jetes duke bere te diturin ne forum.
Tema te tilla mund te jene kenaqesia e dikuj dhe nese ske argumente nuk mund te nderhyjme si "shaban qose" thjesht se e mendojme veten te mencur.

Mua per vete do me pelqente qe e verteta pellazgjike apo etruske te jete ashtu si pretendon "partia mbi te gjitha"... por nuk mund te kundershtoj erret dhe ne forme malinje jo thjeshte se nuk jam i profesionit por se duhet se pari te ruajme te drejten e tjetrit per te deshiruar dhe shprehur.
Ruajna zot nga manite e kundershtimit. Jane gjithmone forma me parazitare e te shprehurit dhe deshmi e njerezve qe nuk mendojne vete por mendojne sepse mendojne te tjeret.

Tung

__________________
,

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2008 12:57
daedal nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė daedal Kėrko mesazhe tė tjera nga: daedal Shto daedal nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto daedal nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Ne asnje liber historie ne Shqiperi nuk thuhen keto qe po thoni ju. Jane krejt te ndryshme. Keto i lexon vetem neper forume dhe nuk kane asnje mbeshtetje shkencore.
Ne te gjitha librat amerikane te historise thuhen te tjera gjera, madje thuhet edhe qe akoma ka dyshime per prejardhjen ilire te shqiptareve. Kjo krahasohet me dyshimet per prejardhjen e lashte te egjyptianeve te sotem.

Per greket e rinj askush (vec nesh shqiptareve) nuk thote se nuk jane pasardhes te grekeve te lashte. Po keshtu edhe per gjyhen e tyre, ngado thuhet qe eshte e vetmja gjyhe qe rrjedh nga greqishtja e lashte.

Une mund te te jap me mijra jaqe interneti ne gjyhe te ndryshme per kete dhe po ashtu mund te te gjej edhe mijra libra te shkruara nga jo greke.

Faktet jane qe edhe Akademija e Shkencave te Shqiperise thote po kete gje. Ne te gjitha nivelet shkollore shqiptare thuhen po keto gjera.

Ore te bej nje pyetje:
Kur e kini hapur librin e fundit te historise ne gjuhen shqipe?

Dua te di sa vjet kini pa e hapur nje liber historie te mirefillte?


Sa mire do te ishte te kishim edhe ne nja dhjete Arstotele, Arkimede, Akile, Enea, Troja etj etj.


Ky i juaji eshte patriotizem i semure dhe shpije uje vetem ne nje vend: Urrejtje nderetnike,mburrje koti, edukim te shtrember te brezit te ri(shumica mesojne neper shkolla por sidoqofte).

Ju dilni kunder Ministrise se Arsimit Shqiptar dhe programit te saj.
Ju dilni kunder Akademise se shkencave Shqiptare.

Me c'guxim mund ta besh kete gje? Cudi e madhe?!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2008 13:32
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

[QUOTE]Po citoj ato që tha Piktor [B]-Mirpo ne shkolle apo ne librin e historise se Shqiperise ti e ke mesuar se jemi pasardhes direkte te Ilireve dhe besoj se kaq te mjafton.

-Me nje deshire te madhe po, por une thashe ate qe thone te huajt dhe qe i lexojme neper tekstet shkollore te tyre. Ne sigurisht qe e kemi nje babe dhe mundesia me e madhe eshte qe baba jone te jete Ilir. 
Problemi qendron ne disa fakte dhe argumente historike ku nuk jane as te shkruara dhe as te thena ne historine e Shqiperise, pastaj behen edhe gabime sikurse ajo e vitit te shkuar me historine e klases se gjashte. Nje tjeter gabim trashanik ishte edhe kur u mesuan femijve te klases se pare germen Gj dhe i mesonin gabim me legjenden qe thote se Gj. E. Alia kishte shtate (7)plage per hir te germes Gj e bene me 6 gjashte plage. 

Ketu , me vjen keq, por ja ke futur kot, po fare kot.

Behen gabime dhe kjo eshte normalja. Sikur te mos beheshin, atehere edhe une do te cuditesha, por ato gabime qe behen, quhen "lapsuse" dhe nuk behet fjale aspak qe mund te behen gabime thelbesore si ajo e prejardhjes se shqiptareve.

Prejardhja pellazge eshte diskutuar gjate neper akademite tona. Tani ose ti dhe Partia dini me shume se ata akademiket atje, ose duhet te studjoni akoma me shume,ose...ka edhe nje mundesi tjeter: ata akademiket bejne punen e armikut, gje qe une nuk e besoj.

Neqoftese ti beson se Partia eshte me patriot se ata, kjo eshte tjeter pune.

Ate punen e Gj, une nuk e kam mesuar keshtu te deformuar si thua ti. Une e di se Gjergji kishte nente vorra  dhe jo shtate.  
-çfare eshte greke eshte greke dhe nuk mbehet shqiptare por e kunderta edhe mund te kete ndodhur qe gjera shqiptare sot jane greke apo serbe etj.
No koment. Jam ne nje mendje me ty. 

Meqe jemi te gjuha shqipe nje fakt eshte i pamohueshem qe eshte e vjeter dhe natyrale dhe me me pak deformime krahas gjuheve te tjera. Kur themi e vjeter dhe origjinale pra kemi te bejme me nje gjuhe qe ka shume per te thene.

Plotesisht ne nje mendje me ty, perjashto pjesen blu, qe bije ere mburrje, sepse:

1-Nuk e di kete gje dhe nuk e kam lexuar ndonjehere nje krahasim te tille. Kjo do te kerkonte qe te rreshtoje gjuhet e tjera me radhe..

2-Nuk mendoj se kjo eshte ne t e mire te gjuhes, pra ajo qe nuk ka ndryshuar. 

Personalisht kam 4-5 vjet qe studjoj gjuhen shqipe dhe natyrisht dhe tao te huaja dhe nuk pretendoj kurrsesi qe shqipja eshte gjuhe meme por nuk kam pse te mos e pranoj ate qe kane thene Herodoti, Plini Camarda etj qe eshte nje nder gjuhet me te vjetra qe i dha latineve shkrimin. Pellazget kishin nje gjuhe te tyren por qe mund te jete nena e gjuhes shqipe, greke dhe latine.

Suksese ne punen tende
E di se nuk eshte gje e mire por nuk mund te rri pa folur pak edhe per teorine e rracave te zhvilluar e studiuar ne universitet e Italise e me vone edhe te Gjermanise ku shqiptaret ishin pjese perberese e rraces ariane.

Me kete mua nuk me ke, madje jam kunder kesaj ideje. Dhe jo vetem kaq, por qe te jesh arjan, nuk eshte ndonje mburrje. Mos valle te jesh cifur eshte keq?

Po te jesh grek si eshte, po serb, po jevg, po egjyptian.

JO, jo racat per mua jane te gjitha bija te perendise(kjo per fetaret) dhe bij te natyres, kjo per mua dhe si te tille meritojne te njejten rendesi dhe vend. 

 
Po keshtu edhe te flisnim per luften italo-greke etj etj etj.

Kjo eshte nje teme tjeter fare. Ku e di une se cfare do te thuash ti?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2008 18:48
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Ja nje gje shume interesante.

Sa eshte e vertete?

Rezultate gjenetike të prejardhjes së shqiptarëve


8 Shkurt 2008 - Sipas Laboratorit Gjenetik ne Tirane mutacioni Delta F508 gjendet ne 78% te shqiptareve te testuar sipas rastit, cka tregon se prejardhja jone eshte nga veriu i kontinentit. Ne kerkimin gjenetik te pare te ketij lloji biologet testuan nje grup te ndare 50/50 meshkuj dhe femra. Dhe rezultatet permbajne te papritura.

Sipas laboratorit mutacioni genetik Delta F508 gjendet ne popullatat e Mesdheut diku tek 50% dhe ne popujt e europiano veriorë gjendet mbi 70%. Sipas laboratorit gjenetikisht dallojmë si popull me prejardhje te ngjashme me nordiket, dhe pa lidhje gjenetike me fqinjet ballkanikë. Për sa u perket gjenetistëve, ata hipotezojnë që këto resultate flasin për prejardhje europianoveriore të shqiptarëve.

Rezultatet mbeshtesin tezat e Studjuesit Eqerem Çabej qe gjente pika te perbashketa mes popullit tone dhe popujve te europes veriore. Sipas studjuesit Moikom Zeqo mijra vjete me pare ka patur disa vale te zbritjes se popujve indo-europiane drejt jugut dhe gadishullit Ballkanik, dhe eshte sipas tij plotesisht e mundur qe shqiptaret te jene pasardhes te ketyre fiseve, te aferm te fiseve gjermanike.

Bazuar ne raportimin e Vizion Plus


Marre nga Peshku pa uje

 

Keta sikur nuk na nxjerrin nga pellazget

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2008 19:01
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Cedrus:
Nga nje ane me thua pse nuk i bindeni librave te historise, nga ana tjeter me merr argumentet e te huajve qe vejne ne diskutim kete çeshtje dhe mire bejne sepse ngado qe te sillen aty perfundojne.
Persa i perket "lapsuseve" ato ndodhin sepse as ata vete nuk i kane gjerat e qarta, pasatj nuk i shpiken, diku i moren apo jo?.
Mu ne histori me kane mesuar se kemi prejardhje Ilire dhe me pas me kane mesuar se Iliret jane pasardhes te pellazgeve.
Po te dihej mire historia nuk do te kishim dyshime e pyetje etj etj
Persa i perket gjuhes une i qendroj mendimit se gjuha jone eshte e paster ne krahasim me gjuhet e tjera qe kane nderruar 7 lekure deri me tash.
fakti qe gjuha jone nuk ka ndryshuar nuk eshte pozitive persa i perket leksikut dhe gramatikes por vlerat e saj qendron ne ate se mund te sherbeje si çeles per zberthimin e gjuheve te vjetra qe mundohet ta beje Pmtgj.
E thashe dhe vete qe nuk eshte e mire te permendim teorine e rracave mirpo kjo teori na ka mbrojtur gjate luftes, ku sllave, çifute e greke ishin te paragjykuar.
Persa i perket luftes italo-greke po te shtoj nje gje plus qe gjate asaj lufte shume shqiptare filohelenike jane internuar ne nje ishull te italise.

Ajo me siper kompleton me se miri teorine rracava mendoj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2008 19:07
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Cedrus:
Nga nje ane me thua pse nuk i bindeni librave te historise, nga ana tjeter me merr argumentet e te huajve qe vejne ne diskutim kete çeshtje dhe mire bejne sepse ngado qe te sillen aty perfundojne.
Persa i perket "lapsuseve" ato ndodhin sepse as ata vete nuk i kane gjerat e qarta, pasatj nuk i shpiken, diku i moren apo jo?.
Mu ne histori me kane mesuar se kemi prejardhje Ilire dhe me pas me kane mesuar se Iliret jane pasardhes te pellazgeve.
Po te dihej mire historia nuk do te kishim dyshime e pyetje etj etj
Persa i perket gjuhes une i qendroj mendimit se gjuha jone eshte e paster ne krahasim me gjuhet e tjera qe kane nderruar 7 lekure deri me tash.
fakti qe gjuha jone nuk ka ndryshuar nuk eshte pozitive persa i perket leksikut dhe gramatikes por vlerat e saj qendron ne ate se mund te sherbeje si çeles per zberthimin e gjuheve te vjetra qe mundohet ta beje Pmtgj.
E thashe dhe vete qe nuk eshte e mire te permendim teorine e rracave mirpo kjo teori na ka mbrojtur gjate luftes, ku sllave, çifute e greke ishin te paragjykuar.
Persa i perket luftes italo-greke po te shtoj nje gje plus qe gjate asaj lufte shume shqiptare filohelenike jane internuar ne nje ishull te italise.

Ajo me siper kompleton me se miri teorine rracava mendoj.



 

 

Piktor, kur te me lexosh mua: qetesohu njehere, buzeqesh dhe fillo te mendosh qe une nuk jam asnjeri nga ata qe deadel ka menduar se jam.

 Kur nuk ja dalim dot me fjale, fillojme me te shara.

PS

Une e quaj sharje qe te identifilohem me Frymorin dhe me kedo tjeter sikur te jete kush te doje. Une jam une. Kaq. Do te bisedosh? Eja dhe shtroje byt..in. Nuk do? Ja rruga.

Sa per temen

Une i dua librat, miku im, por jo te gjithe. Une besoj librat shkencore.

Ja qe keshtu jam mesuar dhe si une mendoj eshte mire edhe te tjeret te bejne. Libri shkencor eshte burimi me i sigurt.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2008 20:22
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:33 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 51 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Pellazget

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.