Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Rreth filozofise, diskutime.
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Jo, jo. Nuk po ta kap poezine, megjithse tundimi eshte i madh. Nuk kam dashur te hyj ne nje fushe, ku je inferior dhe nuk dua te te ve ne pozite te veshtire.

Megjithate po aspiroj ne disa drejtime te tjera, pa vendosur pika ne paragrafet.

Nje makine, edhe mund te degjoje nje muzike te Vivaldit, por nuk mund ta ndjeje. Aq me teper, ajo mund te prodhoje muzike, krijoje nga hici ne nje fare menyre e mbeshtetur mbi ato parametra qe ti i ke futur.

Makina nuk ka talent, sepse nuk ka gen, nuk ka tru, Nuk ka misterin e lidhjeve mikroskopike. Po pikerisht nuk ka tru, por bashkesi impulsesh digitale.

Makina, mund te shikoje nje lule dhe ti mund edhe ta mesosh qe pasi e sheh nje lule, duhet edhe nuhatur, por ajo nuk di te frymezohet dhe te pikturoje, krijoje art rreth saj. Sepse, jo cdo lule te nxit per art. Jo ne cdo moment truri eshte i predispozuar per te bere art, dhe jo cdo njeri ben art.

Makina eshte e ftohte, pa zjarrin human qe te ben te hysh ne nivele normale dhe paranormale. Tek keto te fundit nuk do hy shume se largohem nga shkenca dhe le shteg per abuzim, por ato ekzistojne, te jesh i sigurt.

Mos valle pretendon se makina di te hipnotizoje?

Mos valle makina di te krijoje psikoterapi(relaksative)?

E di qe nuk ke dije ne keto fusha ose me mire nuk i ke te nivelit profesional dhe te kerkoj ndjese, se padashur ve ne pah paditurine tende, por debat eshte.

Po ne dashuri di te bjere ajo makina jote? Eshte fjala per dashurine romantike "per se".

Mundet edhe anekdoda te dije te tregoje dhe plotesisht me lezet, sic ja ke futur ti, por ka nje sekret ketu: Tregoj une si gjytyrym anekdoda dhe me shiikon mileti ne sy si i cuditur. Tregon Turlli dhe lliten se qeshuri. Te dy njesoj e kemi thene, fjale per fjale, madje edhe presjet, por ka edhe ca gjera te tjera zanati qe ti me dashje i injoron. Jane pra sekretet e te qenit human. Eshte mimika, sensi i humorit, intonacioni i zerit, i cili ndryshon nga ambienti ne ambient. Ndryshe tregohet nje barcalete ne nje nivel shoferash mauneje dhe ndryshe ne nivel intelektualesh. Ja pra eshte e njejta barcakete, por fjalet duhen zgjedhur ndryshe. makina nuk e ben dot kete, sepse nuk di te krijoje, nuk di te improvizoje (kjo nuk eshte nga vitet '80) Edhe fantazistet e Star Trek-ut nuk e kane pasur kete guxim, kur krijuan Data-n.

Makina mund te mesoje te rrite edhe femije, por femia do nenen e dridhet kur e shikon. Po dridhet. Pse dridhet? I shkreti i jati edhe sikur ta doje femijen e tij me te gjithe fuqine nuk mund ta beje te dridhet sic ben foshnja kur ndjen eren e nenes.
E kupton kete ndjesi? Fute pak fantazine ne pune, pak se i thashe nenave te forumit, te te mesojne.
Po makina?


Kujton ti se po me ngacmon me keto "nuk ke njohuri" dhe "je inferior".

Kam nje lajm per ty cedrus. Po diskutojme per "riprodhimin e inteligjences" dhe jo "riprodhimin e njeriut". Ta kap truri kete? Nevojitet tru qe mendon dhe jo tru te relaksuar ne 0 volt. Ky ishte thelbi i "te mos hyjme tek poezia" dhe jo ai shpjegim i manget i yti prej "paditurie tende" qe s'ka lidhje fare me debatin ne fjale.

Te paralajmerova qe te mos biesh me nga lista e karakteristikave njerezore, megjithese disa t'i shpjegova dhe ti as e more mundimin t'i hedhesh poshte. Te garantoj qe mund te shpjegoj edhe shume nga keto qe ke sjelle, por s'ka me interes. U be pyetje pergjigje.

Ti ke nje handicap shume te madh, miku im. Ke llogjike te dobet per debat argumentativ. Nuk ke forcen e duhur te mendjes qe t'i permbahesh qellimit te debatit, ngaterron premisen me konkluzionin etj.
Per shembull kur ne kete lloj debati une lexoj nga ty qe "makina nuk e ka zjarrin human", apo "nuk e ka mimiken e fytyres", apo "nuk ka talent sepse nuk ka tru" me bejne te mendojne qe nje makine me te zgjuar se ty do te arrihet te prodhohet brenda nja 5, 6 vjetesh. Ndoshta edhe me shpejt.

Ne nje trajnim dikur, instruktori na tha. Nqs do te dallosh nje ekspert nga nje person qe thjesht meret me nje fushe, beji nje pyetje. Experti gjithmone do te mundohet qe te pergjigjet me shpjegime qe ti mund t'i kuptosh. Ndersa ai tjetri qe thjesht meret do te pergjigjet me "eshte shume e komplikuar nuk eshte per ty". Sa e vertete! eee? Njelloj si ato pergjigjet e tua. Thjesht ta permenda qe te besh pak introspektive dhe te kuptosh nivelin e mediokritetit ne fushen e psiko.. etj etj cfaredo te jete. Domosdo, "mjek" qe kalon 80% te kohes ne forum me citcate me disa cilimij ne pushimet e tyre te veres dhe te papune te tjere ty te kam pare o cedro.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 06:15
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928



Edhe kete e dija.

Kur nuk mund te arrish nivel te caktuar debati-sulmo debatuesin diku qe t'i dhembe sa me shume. KJo do t'i krijoje konfuzion.

Jane te vjetra keto Lost. Jane mesuar qe ne kohen e grekeve te lashte. Lexo "Retorika" dhe "Sofistet" per me teper.

Nuk mora asnje pergjigje per ato qe shkrojta me siper dhe nuk po shkoj me tej.
Kam edhe shume te tjera per te thene.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 14:15
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Kur ti nuk m'i pergjigjesh asnje argumenti tim dhe e dredh vaginen sa andej kendej, as une nuk ndjej detyrim te te pergjigjem "argumentave" te tua. Keshtu qe vendosa t'i pergjigjem thumbave te tua.
As kete s'e more vesh?? Bah.. je shume i dobet

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 14:23
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Makina e kohes.

Njohuria dhe koncepti jane dy gjera krejt te ndryshme pasi e dime qe mund te kemi njohuri te mjaftueshme por kemi koncepte krejt te ndryshme dhe nqs duhet te biem dakort eshte menyra specifike (filozofike) e trajtimit te argumentit.
Pa dyshim nese ecim me idene e perfeksionimit te makines, normal qe vjen nje dite psh ne 2809 te na mesoje shume gjera. Tani ka dy mundesi ose te na mesoje gjera qe dikush apo disa ja kane injektuar, ose do na mesoje per gjera qe njeriu realisht nuk mund te shkoje psh ne distance e ne kohe.
Lost mos ma merr per keq se helbete injorante jemi dhe po mundohemi te qartesojme idete dhe te zgjerojme njohurite e te ndryshojme konceptet.

Dilema e rradhes eshte:
Kur folem per shumen e kendeve te trekendeshit, qe nga gjeometria dime qe eshte fiks 180° , mirpo ne hapsire kjo nuk eshte e vertete pasi kemi trekendesh me 270° shumen e kendeve. Pitagora?
Pra i bie nese nje trekendesh me tre kende te drejta, te kete tre katete, apo tre hipotenuza. Apo duhet te dorzohemi e te themi se vija e drejte imagjinare nuk egziston pasi ajo perthyehet sipas nje harku nderkohe?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 16:08
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Kur ti nuk m'i pergjigjesh asnje argumenti tim dhe e dredh vaginen sa andej kendej, as une nuk ndjej detyrim te te pergjigjem "argumentave" te tua. Keshtu qe vendosa t'i pergjigjem thumbave te tua.
As kete s'e more vesh?? Bah.. je shume i dobet



Mos u bej banal ne teme te tille. Te jesh i sigurt qe ke avantazhin e fjaleve te tilla
Ju pafsh hairin.

Debatin qe kur e fillove dihej perfundimi.
Kete debat e kane filluar "makinistet", nag deshira per t'ju afruar trurit. Eshte nje xhelozi legale.
Ata kopjojne trurin per te ndertuar makinen. KJo eshte gje e mire, por kjo i coi se fundi ne idene ireale te ndertimit te nje makine si truri. Boo.
Kam shume argumenta bashkekohore. Po te duash te jap edhe site te 2010.
Por duket kuptuar se pari qe debati eshte nej loje me rregulla, aq me teper ne internet. Rregulli #1. Kujdes me personalizime. Keto nuk lejohen.

PS. Ne realitet nuk i ben dot fyerjet personale. Ne internet po. Por kjo te ben te mendosh qe ai qe perdor personalizimin ne internet eshte tinzar. Te qenit tinzar nuk do te thote se je i afte dhe i mencur dhe debatues i zoti dhe aq me teper nuk do te thote se fiton debatin.

Piktor, afrimi i makines drejt trurit, eshte si ato Madhesite Pambarimisht te Vogla qe gjithmone zvogelohen por kurre nuk behen zero. Kjo ne rastim me te mire sigurisht

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 17:23
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Leri llafet. Sill argumentat.
Une me banalitetin nuk kam asnje problem, eshte thjesht nje menyre per te nenvizuar me fort idene qe dua te nxjerr. Gjuhet akoma nuk jane te zhvilluara aq sa te shprehin cdo lloj situate, prandaj ne te folur perdoret intonacioni dhe mimika e fytyres, kurse ne te shkruar mund te perdoren mjete te tjera. Problemi yt eshte qe ti kapesh pas llafeve, si njeri i fjales qe je dhe jo i idese.

Personalizimin e fillove ti i pari me zgjedhjen e kujdesshme te fjaleve. Fjale qe shprehin qellimin tend tinzar per te me vene perfund duke nenvizuar "mangesite" e mija. Ishte nje paraqitje tinzare e jotja e nje fakti fare te parendesishem dhe shume benign. Fakti qe une s'merem me poezi apo me psikoterapi apo dreq e shejtan.
E drejte, fyejret nuk te bejne me te zgjuar, por nuk eshte se te bejne me pak te zgjuar. Kujtoje kete.

Ate sitin bashkekohor as nuk e dua sepse nuk do bej debat me websitet, por me njerezit. Silli ketu argumentat dhe hajde t'i debatojme. Po flasim per riprodhimin e inteligjences ne princip. Duhet te dalesh jashte mundesive teknologjike te kohes. E ben dot?

Ti akoma s'ke kuptuar nje fakt te rendesishem.
Qe cdo gje eshte materie dhe cilesi e saj. Edhe idete, edhe mendimet edhe inteligjenca. Ta shpreha me shume se nje here me perberjet kimike dhe impulset elektrike. Nqs eshte materie, atehere ne princip eshte e riprodhueshme. E more vesh? Kunderargumentet duhet te jene te tjera. Njeri per shembull mund te jete qe keto kombinimet e materies mund te jene pambarimisht komplekse te nje shkalle madhesie me te madhe sesa shpejtesia e njeriut per te prodhuar gjera. Fjala vjen.
E cfare ben ti? Me bjen si argument "femija dridhet", "zjarrin human" apo "shakate e trullit"

Hajde mbushu tani, se kam pune te tjera.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 18:22
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha lost_soul
Leri llafet. Sill argumentat.
Une me banalitetin nuk kam asnje problem, eshte thjesht nje menyre per te nenvizuar me fort idene qe dua te nxjerr. Gjuhet akoma nuk jane te zhvilluara aq sa te shprehin cdo lloj situate, prandaj ne te folur perdoret intonacioni dhe mimika e fytyres, kurse ne te shkruar mund te perdoren mjete te tjera. Problemi yt eshte qe ti kapesh pas llafeve, si njeri i fjales qe je dhe jo i idese.

Personalizimin e fillove ti i pari me zgjedhjen e kujdesshme te fjaleve. Fjale qe shprehin qellimin tend tinzar per te me vene perfund duke nenvizuar "mangesite" e mija. Ishte nje paraqitje tinzare e jotja e nje fakti fare te parendesishem dhe shume benign. Fakti qe une s'merem me poezi apo me psikoterapi apo dreq e shejtan.
E drejte, fyejret nuk te bejne me te zgjuar, por nuk eshte se te bejne me pak te zgjuar. Kujtoje kete.

Ate sitin bashkekohor as nuk e dua sepse nuk do bej debat me websitet, por me njerezit. Silli ketu argumentat dhe hajde t'i debatojme. Po flasim per riprodhimin e inteligjences ne princip. Duhet te dalesh jashte mundesive teknologjike te kohes. E ben dot?

Ti akoma s'ke kuptuar nje fakt te rendesishem.
Qe cdo gje eshte materie dhe cilesi e saj. Edhe idete, edhe mendimet edhe inteligjenca. Ta shpreha me shume se nje here me perberjet kimike dhe impulset elektrike. Nqs eshte materie, atehere ne princip eshte e riprodhueshme. E more vesh? Kunderargumentet duhet te jene te tjera. Njeri per shembull mund te jete qe keto kombinimet e materies mund te jene pambarimisht komplekse te nje shkalle madhesie me te madhe sesa shpejtesia e njeriut per te prodhuar gjera. Fjala vjen.
E cfare ben ti? Me bjen si argument "femija dridhet", "zjarrin human" apo "shakate e trullit"

Hajde mbushu tani, se kam pune te tjera.



Ok. me duket se vendosem nje truall te qendrueshem.

Kam edhe nje nderhyrje kompromisi, para se te debatoj tek kjo teme.
Perppiqu te largohesh nga fanatizmi, ti qe e perbalt kaq shume ate tek temat religioze. Mos valle nuk e di qe ndjekja ne menyre te tille e dijeve qe fiton cdo dite nepermjet shkences, eshte nje tjeter lloj fanatizmi?

Lost, ai instruktori juaj me duket nje shembull fanatik gjithashtu, te pakten deri tani ku keni arritur me absorbimin e dijeve.
Jam i sigurt qe kur te mbaroje kuri dhe te arrije te jape te plota leksionet e tij, do vije nje moment qe do lindin pyetje e dyshime mbi vertetesine e atyre qe ka thene.
Dhe nqs eshte vertet profesor, dhe jo fanatik, sigurisht qe do lere shteg per dyshime e pasigurira. Kjo ehste ne fakt vete shkenca, qe zbulon cdo dite te reja dhe te vertetat i ploteson me te tjera te verteta.

Po te perifrazoj nje pasazh nga Bibla:
Zoti e beri njeriun nga balta sipas shembelltyres se tij. Pastaj i dha frymen.


Kjo eshte alegorike. Ai e beri nga grimca materiale te lidhura ne menyre organike, sic di vete Zoti te beje punet e tij.
POR, pastaj i dha ...frymen.
Se mos ma perdoresh kete si argument hahaha se te hoqa vizen pastaj dhe diskuto me kurtin.


PS. E respektoj logjiken tende shume, por ve re qe je ne faze studenti akoma, ne nje faze qe kam qene edhe une, kur te vertetat qe na jepnin profesoret ishin te vertetat absolute.
Nje te shkurter.
Keshtu si ti kam diskutuar edhe une, por me thote nje i mencur. Ti sa ke dale nga shkolla dhe je si ata guret e sapo nxjerre nga mademi, me qoshe shume. Duhet kohe te kaloje shume kohe qe te behesh "ficor" Keshtu i thone atij gurit rrumbullak qe gjen ne lume. Ja kshu. Duhet kohe qe te gdhenden e latohen e embelsohen qoshet or Tunxh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 19:21
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Se mos ma perdoresh kete si argument hahaha se te hoqa vizen pastaj dhe diskuto me kurtin.

really!?!?! you think this is clever?!?! you really think this is that funny?!!?
you're a pathetic sad joke!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 20:20
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
really!?!?! you think this is clever?!?! you really think this is that funny?!!?
you're a pathetic sad joke!!



Pse o burre i dheut nxehesh kaq shume.
E kisha fjalen per punen e fese. Ti je besimtar dhe ai nuk eshte. Per kete e kisha per Zotin.
Une nnuk vura ne dyshim aftesine tende per te debatuar ne kete rast. Besa bese.
Nuk eshte mire te jesh kaq sensibel kurt.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2010 00:21
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lost_soul
going nowhere..

Regjistruar: 11/12/2005
Vendbanimi: orders of magnitude
Mesazhe: 2692

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Ok. me duket se vendosem nje truall te qendrueshem.

Kam edhe nje nderhyrje kompromisi, para se te debatoj tek kjo teme.
Perppiqu te largohesh nga fanatizmi, ti qe e perbalt kaq shume ate tek temat religioze. Mos valle nuk e di qe ndjekja ne menyre te tille e dijeve qe fiton cdo dite nepermjet shkences, eshte nje tjeter lloj fanatizmi?

Lost, ai instruktori juaj me duket nje shembull fanatik gjithashtu, te pakten deri tani ku keni arritur me absorbimin e dijeve.
Jam i sigurt qe kur te mbaroje kuri dhe te arrije te jape te plota leksionet e tij, do vije nje moment qe do lindin pyetje e dyshime mbi vertetesine e atyre qe ka thene.
Dhe nqs eshte vertet profesor, dhe jo fanatik, sigurisht qe do lere shteg per dyshime e pasigurira. Kjo ehste ne fakt vete shkenca, qe zbulon cdo dite te reja dhe te vertetat i ploteson me te tjera te verteta.

Po te perifrazoj nje pasazh nga Bibla:
Zoti e beri njeriun nga balta sipas shembelltyres se tij. Pastaj i dha frymen.


Kjo eshte alegorike. Ai e beri nga grimca materiale te lidhura ne menyre organike, sic di vete Zoti te beje punet e tij.
POR, pastaj i dha ...frymen.
Se mos ma perdoresh kete si argument hahaha se te hoqa vizen pastaj dhe diskuto me kurtin.


PS. E respektoj logjiken tende shume, por ve re qe je ne faze studenti akoma, ne nje faze qe kam qene edhe une, kur te vertetat qe na jepnin profesoret ishin te vertetat absolute.
Nje te shkurter.
Keshtu si ti kam diskutuar edhe une, por me thote nje i mencur. Ti sa ke dale nga shkolla dhe je si ata guret e sapo nxjerre nga mademi, me qoshe shume. Duhet kohe te kaloje shume kohe qe te behesh "ficor" Keshtu i thone atij gurit rrumbullak qe gjen ne lume. Ja kshu. Duhet kohe qe te gdhenden e latohen e embelsohen qoshet or Tunxh.



Une ne kete truall kam qene qysh tre jave me pare, po shyqyr me ne fund qe erdhe ne toke nga fluturimet poetike.
O prit.. asnje argument perseri. Damn. Ok, hoqa dore. Kur nuk do, nuk do, s'kam cfare te bej. U mbyll edhe ky "debat".

Llogjika ime mund te jete prej studenti, por ti nuk i afrohesh dot. Kjo eshte nje e vertete qe ti nuk ia fsheh dot as vetes e as mua, pavaresisht fjaleve pa fund.

Sa per fanatizmin tim po te them qe eshte e kunderta. Une s'e kam problem ta pranoj qe nje arsyetim e kam gabim, por duhet te me bindesh dhe kjo nuk vjen lire. Shume njerez, perfshi edhe ty nuk jane gati ta paguajne cmimin prandaj mund t'u dukem fanatik.

Have fun.

__________________
Walking the drunkard's walk...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Qershor 2010 01:06
lost_soul nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lost_soul Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lost_soul (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lost_soul Shto lost_soul nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lost_soul nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:36 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Rreth filozofise, diskutime.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.