Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?
Gjithsej 35 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Po si mund te jemi rrace puro ne kur te pakten ne rrethin tim familjar kam dike (nga gjenerata te para) austriak...italian..nuk behet fjale per keto 20 vitet e fundit fare. une mendoj se jemi rrace e shkartisur...e keni vene re kur perzihen farat e domateve dhe na dalin,jo te verdha,jeshile,te zeza...ja kshu dhe puna jone.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 19:03
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia
Po si mund te jemi rrace puro ne kur te pakten ne rrethin tim familjar kam dike (nga gjenerata te para) austriak...italian..nuk behet fjale per keto 20 vitet e fundit fare. une mendoj se jemi rrace e shkartisur...e keni vene re kur perzihen farat e domateve dhe na dalin,jo te verdha,jeshile,te zeza...ja kshu dhe puna jone.


Edhe ti paske austriak me Cec? Kot atehere nuk u afrokemi dot ne te dy, sipas biologjise duhet te jemi te pakten kusherinj.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 20:12
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Edhe ti paske austriak me Cec? Kot atehere nuk u afrokemi dot ne te dy, sipas biologjise duhet te jemi te pakten kusherinj.



Kam ore kam. E kam dhe teper te afert.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 20:20
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha cecilia


Kam ore kam. E kam dhe teper te afert.



Na zuri u pa puna. Acqua pura nga schwarzwald. Si do bejme qe te pastrojme gjakun.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 20:43
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Une jam shqiptare puro 100 % jo e shkartis si puna e cecit bi fjala.

Kush ka grup gjak u 0 neg ketu te ngreje doren te tjeret te dalin nga tema.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 21:09
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

Citim:
Po citoj ato që tha AngelDevil
Une jam shqiptare puro 100 % jo e shkartis si puna e cecit bi fjala.

Kush ka grup gjak u 0 neg ketu te ngreje doren te tjeret te dalin nga tema.



Ca ti boj gjyshes une moj qe ishte e levizshme...Por megjithate vetem nje femer e bukur si ajo, me kercimet e saja neper ballot e Vjenes mund te bente nje austriak te dashurohej marrrezisht mbas saj...e keshtu puna

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 21:19
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne fakt eshte mire te kuptojme konceptin e rraces puro dhe te asaj te nje shteti.
Nuk mund te pretendohet se psh fjala vjen serbet jane rrae puro.
Termi puro ketu nenkupton sllavet por sot serbe mund te jene edhe shqiptare te serbizuar apo edhe turq. Kjo eshte mese normale.
Pastaj une e ngrita doren menjehere.
Mirpo sllavet e bosnjes jane rrace puro por qe u islamizuan. Faktikisht per kete ata u mohuan nga sivellezrit e tyre ortodokse biles arrijme deri tek masakra e Sarajeves ku vellezrit i vrane e masakruan. Kuptohet se te jesh i nje rrace nuk do te thote te mos vritesh apo krijosh shtete te tjera si kroatet, sllovenet sllavomaqedonasit, bullgaret etj. Ballkani siç ka thene dhe nje i mençur ka ose permban me shume histori sesa njerez. Nese Turqia nga njera ane e shkaterroi Arberine nga ana tjeter duhet pranuar se na ndihmoi nga asimilimi sllav. Kishte dy rruge ose te asimiloheshe ose te mbaje fene e dovletit. Tek asimilimi perfshihet edhe emigracioni, dyndja drejt italise e gjetke. Tek asimilimi nuk kam parasysh vetem ate turk por edhe ate te mevonshem grek.
Nuk mund te fajsosh askend per zgjedhjen e tyre ne ato kohe te trazuara ku problemi numer nje ishte mbijetesa. I vetmi faj i yni ishte se nuk gjenim dot gjuhen e perbashket per te krijuar shtetin ne baze te kombit pavarsisht fese.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2012 21:56
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Ne fakt eshte mire te kuptojme konceptin e rraces puro dhe te asaj te nje shteti.
Nuk mund te pretendohet se psh fjala vjen serbet jane rrae puro.
Termi puro ketu nenkupton sllavet por sot serbe mund te jene edhe shqiptare te serbizuar apo edhe turq. Kjo eshte mese normale.
Pastaj une e ngrita doren menjehere.
Mirpo sllavet e bosnjes jane rrace puro por qe u islamizuan. Faktikisht per kete ata u mohuan nga sivellezrit e tyre ortodokse biles arrijme deri tek masakra e Sarajeves ku vellezrit i vrane e masakruan. Kuptohet se te jesh i nje rrace nuk do te thote te mos vritesh apo krijosh shtete te tjera si kroatet, sllovenet sllavomaqedonasit, bullgaret etj. Ballkani siç ka thene dhe nje i mençur ka ose permban me shume histori sesa njerez. Nese Turqia nga njera ane e shkaterroi Arberine nga ana tjeter duhet pranuar se na ndihmoi nga asimilimi sllav. Kishte dy rruge ose te asimiloheshe ose te mbaje fene e dovletit. Tek asimilimi perfshihet edhe emigracioni, dyndja drejt italise e gjetke. Tek asimilimi nuk kam parasysh vetem ate turk por edhe ate te mevonshem grek.
Nuk mund te fajsosh askend per zgjedhjen e tyre ne ato kohe te trazuara ku problemi numer nje ishte mbijetesa. I vetmi faj i yni ishte se nuk gjenim dot gjuhen e perbashket per te krijuar shtetin ne baze te kombit pavarsisht fese.


Kjo teoria e asimilimit sllav me duket si per ne shkollen fillore.
Nuk e prisja qe Piktori ta kishte gelltitur kaq lehte, vetem nese e ka thene per te terhequr ne debat miletin.
Pse nuk na asimiloi latini i pare o Piktor dhe kush na mbrojti prej tij?
Pse nuk na asimiloi sllavi i pare dhe ai i dyte dhe kush na mbrojti prej tij? Dhe ne ato kohra nuk kishte as gjyq Hage e as Konventa. A mund te na asimilonte Turku? Absolutisht jo, Greku? Assesi.

Sa per Boshnjaket ata jane sllave te myslimanizuar, por ate ka edhe shume turq safi, 24 karat, sic ka edhe ne vende te tjera te Ballkanit.

Dhe persa i takon pastertise se races, kjo nuk mund te ekzistoje sepse eshte koncept utopist.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 00:16
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Antropologisti i njohur Carleton S Coon ka botuar librin "mountains of giants" malet e bishave. Ai ka jetuar ne malsi dhe malesine e kosoves, dhe ka analizuar rracen dinarid.
Teorin e tij e mbeshtesin edhe provat gkenetike sot mbas 100 vitesh.
Coon gjithashtu ka theksuar qe malazezet e sotem jane slavicized shqiptar.
Rraca dinarid eshte rraca me e gjate evropiane, plus hollandezet..

Une personalisht ne nje klasifikim qe kam marre online shume pak ose asapak perdindje dinarid tregoj ne fenotipin tim, qe mos tingelloj si tifoz, klasifikohem me shume me shqiptaret e mesem apo jugor. North pontid + etc etc por pa prova gjenetike

Rraca me puro dinarid eshte zbuluar ne kto zona nga Coon, dhe provuar nga anthropogist researchers sot.
Ne sensin puro, jam i turperuar qe nuk e kam prejardhjen nga malet me te thella te malsise, se shanci do ishte shume shume me i larte per mua te jem rrace puro

Piktor, tani eshte e mundshme te mesosh per rracat edhe pa lexuar libra historie, thjesht vetem studimet me te reja shkecore, dhe te shikosh harten ku ndodhet densia me e madhe e nje lloj rrace, qe ne ket rast eshte e pranuar boterisht qe shtepia e rraces dirarid jane geget e shqiperise ne pergjitehsi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 08:49
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Sipas hartes ne jemi kaukaziane

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Maj 2012 17:46
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:25 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 35 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Albanian Rrace Puro?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.