Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Glaukus
i heshtur ....

Regjistruar: 23/04/2006
Vendbanimi: buzė detit
Mesazhe: 6705

Citim:
Po citoj ato që tha kurt

Sepse nese I bejn pyetjen a besoni ne zot? dhe cfar feje ka patur fisi jot? Athere patjeter do shkruhet mysliman.





je icik gabim ktu Kurt

__________________
- Hene duam ne heshtje,ashtu siē jam mesuar edhe une te dashuroj,ne Heshtje..Dhe vendosem te jetojmė tė ndarė dhe tė dashurojmė nė heshtje!Kjo ishte menyra e vetme pėr tė qendruar sa me afer njėri-tjetrit ..ndonese jo me trup.. por me zemėr!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Gusht 2013 22:16
Glaukus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Glaukus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Glaukus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Glaukus Shto Glaukus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Glaukus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Petter
kazmolog

Regjistruar: 20/07/2009
Vendbanimi: New York
Mesazhe: 2058

Ne zot ateistet fillojne te besojne kur zakonisht ka noi defekt avioni, qe fillon renien e lire.. te gjithe zotit I luten.

Vet nuk e besoj se ka ndonje te tille, po e kan shpik per me mbajt me shpres e te inkurajum miletin. Shkencerisht e kan shpjegu dhe formimin e tokes, jetes etc etc keshtu qe ai shkrimi me anijen e ber vet etc etc ska lidhje. Une besoj se ka jete pervec kesaj tone atje tutje/siper/poshte nesh qe jan me te avancuar se ne ose ndoshta dhe me te prapambet.

Kurse keto fete skan asnje dallim nga politika, biles nq se politika eshte k.. feja eshte vrasese. Sa te egzistoje feja ska paqe ne ket bote.

__________________
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shtator 2013 15:59
Petter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Petter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Petter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Petter Shto Petter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Petter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha Petter
Sa te egzistoje feja ska paqe ne ket bote.


I agree. ( to a degree)

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2013 01:20
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Besimi ne zot do ekzistoj sepse eshte pjese e njeriut. Dhe perderisa kjo eshte pjese e njeriut tregon qe ka dicka me shume sesa ndergjegja na tregon ne kufijt e hapesires dhe kohes. S'eshte feja ajo qe shkakton luftrat por njeriu. Dhe lufta apo pjeset e erreta jane pjese instiktuale e njeriut. Ashtu sic eshte besimi. Dhe e vetmja menyre qe lufta mund te mos ekzistoj shkencerit eshte kur njeriu i balancuar te vetendergjegjesohet perreth vetes se tij, proceset brenda tij. Nje pjese e madhe e njerezit sot ka humb besimin, dhe se besoj sesi mund te jetohet ne nje bote pa mit. Sigurisht eshte nje bote me e varfenuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2013 04:29
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Endri, pikerisht, kete do shkruaja dhe une, por s'po gjeja dot shtysen me, te shkruaja po te njejtat gjera qe kam shkruar perhere.

Flm per kete rifreskim.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shtator 2013 05:54
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Nuk e dime a e mbaroi se lexuari Kuranin kjo Lorie, apo e ka lene ne mes pa lexuar? Do te ishte interesat te degjonim ndonje mendim nga keta qe e kane lexuar, sepse ata qe nuk e kane lexuar i dine te gjitha.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2013 14:06
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha Endri
Besimi ne zot do ekzistoj sepse eshte pjese e njeriut. Dhe perderisa kjo eshte pjese e njeriut tregon qe ka dicka me shume sesa ndergjegja na tregon ne kufijt e hapesires dhe kohes. S'eshte feja ajo qe shkakton luftrat por njeriu. Dhe lufta apo pjeset e erreta jane pjese instiktuale e njeriut. Ashtu sic eshte besimi. Dhe e vetmja menyre qe lufta mund te mos ekzistoj shkencerit eshte kur njeriu i balancuar te vetendergjegjesohet perreth vetes se tij, proceset brenda tij. Nje pjese e madhe e njerezit sot ka humb besimin, dhe se besoj sesi mund te jetohet ne nje bote pa mit. Sigurisht eshte nje bote me e varfenuar.
Njeriun nga Zoti e ndan nje fije e padukshme qe quhet mister. Persa kohe qe njeriu eshte materialist aq me i pamundshem eshte besimi. Sa me besimtar te jete njeriu ndihet aq me prane ketij misteri. Thjesht te dy kerkojne Zotin, njeri ne fakte e tjetri me vepra. Te dy jane njerez te mire nese bejne nje jete te mire me vepra te mira e te dy jane trupi dhe shpirti i Zotit. Nese te dy bejne vepra te ulta si, vrasje, vjedhje grabitje, perdhunime normal qe nuk i perkasin Zotit. Ja pra qe Zoti eshte (egziston).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shtator 2013 19:10
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Pak a shume jam dakort me ty qe e ndan vetem nje fije misteri. S'jam dakort qe the materializmi te con me afer zotit. Une mendoj qe teknologjia materialiste ka cuar ne nje humbje te kultures shpirterore. Sa me i zhytur ne te, aq me i humbur. S'po them te shkosh ne te kundert kur ti shesesh te gjitha, shpite, makinat, dy apo tre makina qe kane njerezit sot dhe te jetosh afer malit ne nje kasolle me natyren. Po flas per nje balancim te egos se perditshme me "misterin" ate qe eshte e pavullnetshme. Njerezit e pabalancuar shkaktojne problemet sot ne bote sic ata qe gjoja flasin ne emer te fe's por qe se kuptojne cdo te thot te kesh besim dhe ata qe behen me shkencetar se shkencetaret, me pap se papa me nje fjal. Fe'n une e gjej ne folklor, tregime, symbole. Dhe ato qe shkruhen ne librat e fetare une i marr thjesht si deshmi te prototipeve. Se une vet se di logjikisht nese historirat qe tregohen aty jane te verteta apo jo. As s'mund te flas nga eksperienca nese ato historira me te vertet kane ndodhur. Une vetem di qe po ka arsye per nje hipotez dhe nese ka kuptim atehere s'kam arsye pse ta mohoj. Ideja e zotit tim per kete arsye eshte shume ndryshe nga pershembull ideja e zotit qe mund te kete nje besimtar tjetert. Une e shikoj si koncept/prototip. Ato mund ta marrin drejtperdrejte te gjitha mesazhet. Biles, ka disa qe i japin dhe tipare njeriu.

Modifikuar nga Endri datė 16/09/2013 ora 04:05

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shtator 2013 03:47
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Kohet e fundit kam pat interest per keto. Dhe kam dal ne nje perfundim, ska zgjidhje te gjithanshme dhe nje pjese e jetes do jete gjithmon e mistershme. Por mund ti vish te vertetes shume afer nese perpiqesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shtator 2013 04:24
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Nuk e dime a e mbaroi se lexuari Kuranin kjo Lorie, apo e ka lene ne mes pa lexuar? Do te ishte interesat te degjonim ndonje mendim nga keta qe e kane lexuar, sepse ata qe nuk e kane lexuar i dine te gjitha.


Robert, po e lexoj por duke i dhene vetes pak hapesire, sepse te them te drejten, sa here qe e kap "it hurts my brain" ne menyre literale kjo.

Nuk dua te ndaj shume pervec faktit qe ka shume rregulla , cfare duhet dhe s'duhet bere dhe ku perfundon dhe ku nuk perfundon nqs s'i realizon keto gjera. Nuk ka dashuri, nuk po gjej ndonje lloj dashurie deri tani, ndoshta prandaj dhe Krishterimi me pelqeu shume. Vdekja dhe ringjallja e Krishtit qe ishte nje eveniment historik ( lexo Josephus apo historiane jo besimtare te asaj kohe qe pohojne mbi kete eveniment) sic e kam thene me pare eshte e vetmja gje qe e ndan krishterimin nga fete e tjera, dhe qe nqs kjo nuk ka ndodhur ehste e kote te besosh ne fene krishtere, por nqs kjo gje ka ndodhur tregon dashurine e pakondicionuar qe ka Zoti per njerezit.
Shpetimi i shpirtit pra sic e ka thene Piktori, eshte nje mister kaq i bukur kur Zoti te prek zemren.


P.S. por edhe pse une shkruaj ketu dicka qe e kam provuar ne te vertete, jam e sigurte, si here te tjere qe do quhen pallavra apo gjera ne ajer. Oh well.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shtator 2013 16:43
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:29 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Klikoni ketu per te pare arsyen pse Zoti nuk egizston

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.