Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Cryptocurrency - Bitcoin (BTC) etj...
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Cryptocurrency - Bitcoin (BTC) etj...

Kjo eshte nje teme per perplasje informacioni mbi kripto-valutat si bitcoin, litecoin, terracoin, namecoin etj etj etj.

Shume kemi degjuar javet e fundit per bitcoin e cila pati nje rritje marramendese ne treg, nga 1 BTC = 30$ ne 1 BTC = 230 $ dhe me pas nje renie pikjate te 60$ dhe se fundmi nje stabilizim diku te 130-140$.

Keni eksperimentuar me to ne formen e shitblerjes valutore? Apo ti gjeneroni ne kompjuterat tuaj nepermjet gerrmuesve perkates?

Flisni çuna dhe çupa...

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Modifikuar nga Lord_Of_The_Strings datė 12/03/2021 ora 22:11

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Prill 2013 19:41
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Sa mbrapa kam ngel. Ca jane keto mer jahu?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 04:43
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SmoKer
heavy ...

Regjistruar: 11/02/2005
Vendbanimi: Kabul- a great city , in which to live ,play and w
Mesazhe: 2511

Ke degjuat per xhaferrin e poppullin Fajtor ... almost the same thing

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 04:49
SmoKer nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SmoKer Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SmoKer (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SmoKer Shto SmoKer nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SmoKer nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

Jo per zotin s`ia kena idene.Po paska bo kerdine.Nga 30 vajti 130-140??Damn e bone qe e bone na thuaj e ndonje gje me shume. Ca osht ky produkti?Kur thu javet e fundit ca nenkupton, 2-3 muajt e fundit eshte rrit kshu?Si vezhgues qe je na thuaj e vazhdimin,si pritet te shkoje?

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 15:34
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Kur leviz kaq shpejt vlera e currency duket thjesht si spekullim? :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 16:38
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Bitcoin eshte nje valute virtuale. Ka mbi 4 vjet ne treg nderkohe qe eshte konceptuar ne vitin 2008. Deri me sot ka patur rritje, edhe pse ne hapsira te shkurtra kohore ka patur luhatje te medha. Kryesisht i referohem luhatjeve para 1 muaji.

Ndryshe nga valutat qe njohim deri me sot, Bitcoin nuk emetohet nga ndonje institucion financiar apo ndonje qeveri. Eshte totalisht e pavarur.

Per tu depozituar perdoret nje portofol virtual i cili mund te fleje ne kompjuterin tuaj ose ne ndonje website qe e ofron dicka te tille.

Bitcoin mund te blihet e te shitet si cdo monedhe tjeter dhe per kete ekzistojne bursat perkatese qe ofrojne tregtimin e Bitcoin kundrejt valutave te tjera reale si USD, EUR apo rubla ruse nderkohe qe mund ta konvertoni edhe ne valuta te tjera virtuale te cilat kane lindur pas bitcoin por ndjekin pothuajse te njejten teknike dhe filozofi.

Dy prej bursave me te medha qe i ndjek edhe une here pas here jane MtGox dhe BTC-e.

Menyra tjeter per te perfituar bitcoins eshte edhe "germimi" i cili ne vija te trasha behet duke lejuar nje aplikacion te shfrytezoje fuqine llogaritese te kompjuterit tuaj per te zgjidhur ekuacione komplekse matematikore te cilat i hyjne ne sherbim rrjetit bitcoin por edhe shkences ne pergjithesi. Aplikacioni me pas gjeneron bitcoins dhe i depoziton ne portofolin tuaj.

Nepermjet portofolit/aplikacionit tuaj ju mund te dergoni bitcoins direkt ne nje portofol tjeter, edhe ne anen tjeter te globit. Keshtu ruani anonimitetin por edhe kurseni transaksionet

Fillimisht bitcoin u adoptua ne internetin e "nendheshem" ne rrjetin e Qepës (Tor Network) ku kryesisht perdorej per shkembime mallrash ilegale ne rastet e te cilave pagesat me USD/EUR apo cdo valute tjeter ishin lehtesisht te gjurmueshme nga autoritetet e ruajtjes se rendit.

Flitet qe edhe Paypal po konsideron perdorimin e BTC per kreditim llogarie (e pranoi para 5 ditesh presidenti i saj ne nje interviste per Bloomberg). Vetem ky lajm i dha nje rritje bitcoinit prej 30$ brenda dites.

Uff, u lodha duke shkruajtur Per cdo pyetje, nje nga nje

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 19:03
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
eliz
Veteran ne forum

Regjistruar: 16/10/2003
Vendbanimi: Toke
Mesazhe: 1679

1 BTC=104.4 euro keshtu Lord? Kjo valute perdoret online? Me nje fjale mund te blesh online cfaredo(kepuce,orendi)?

__________________
E vetmja here qe nuk do ia arrish,do te jete perpjekja e fundit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 20:44
eliz nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė eliz Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me eliz (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė eliz't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: eliz Shto eliz nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto eliz nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Po, kete moment qe po shkruaj 1 BTC=138$. Konkretisht varet nga shitesi nese pranon te shesi kundrejt BTC. Dmth duhet te gjesh dyqane qe shesin on line dhe pranojne BTC. Aktualisht duhet te jene te rralla por jo inekzistente.


Shembull

Personalisht kam hasur neper forume te ndryshme njerez qe shesin sherbime apo produkte kundrejt BTC. Nje prej tyre jam edhe une ku nepermjet nje foto-blogu qe mirembaj, shes foto dixhitale ose printime kundrejt BTC ose LTC.

Nese BTC adoptohet nga Paypal (dhe si pasoje edhe Ebay), kjo gje do te jete nje game-changer.

Nje gje tjeter te mire qe ka BTC eshte dhe pjestueshmeria ne disa miljona njesi me te vogla, ku me e vogla quhet Satoshi, ne nder te shpikesit te BTC. Dmth nuk eshte si dollari qe ka 100 cent dhe me posht nuk zbret dot...

Gjithashtu, per ata qe thone qe BTC eshte piramide, te njejten gje kane thene edhe kur u shpik edhe tani qe eshte goxha larg parashikimeve. Eshte fakt qe njerezit po investojne dhe vete depozitat e tyre do ti detyrojne qe ta vazhdojne "lojen" deri sa ajo te shnderrohet ne serious business.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Prill 2013 21:29
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Lord_Of_The_Strings ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Lord_Of_The_Strings
Veterinary Psychiatrist

Regjistruar: 27/08/2004
Vendbanimi: Asgard
Mesazhe: 1568

Rubrika e sotshme, 1 Maj 2013 nga BBC per Bitcoin.

__________________
I'm a Creationist, I believe man created God.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Maj 2013 19:53
Lord_Of_The_Strings nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Lord_Of_The_Strings Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Lord_Of_The_Strings (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Lord_Of_The_Strings't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Lord_Of_The_Strings Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Lord_Of_The_Strings nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Pitkini
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 19/08/2004
Vendbanimi:
Mesazhe: 442

Talking

nice

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Maj 2013 09:35
Pitkini nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Pitkini Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Pitkini (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Pitkini Shto Pitkini nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Pitkini nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:23 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Informatikė & Programim > Cryptocurrency - Bitcoin (BTC) etj...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.