Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Matematikė dhe Gjeometri > Njhesoni shumen...
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
sinx+cosx
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 15/02/2010
Vendbanimi: Ferizaj, Kosove
Mesazhe: 77

Njhesoni shumen...

Te nderuar anetarë, ju pershendes duke ju deshiruar cdo te mire ne jete.
Te gjendet shuma:
a) 1+1-1+1-1+...
b) -1+1-1+1-1+...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Qershor 2011 20:48
sinx+cosx nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sinx+cosx Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sinx+cosx (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sinx+cosx Shto sinx+cosx nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sinx+cosx nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Re: Njhesoni shumen...

Citim:
Po citoj ato që tha sinx+cosx
Te nderuar anetarë, ju pershendes duke ju deshiruar cdo te mire ne jete.
Te gjendet shuma:
a) 1+1-1+1-1+...
b) -1+1-1+1-1+...

1+1-1+1-1+...=2 pasi gjithsesi mbaron me shenje pozitive duke nisur nga numer pozitiv qe ben shum pozitive qe ne veprimin e pare duke ruajtur performancen.
-1+1-1+1-1+...=0 sepse kemi numrin fillestar negativ qe duke i shtuar vetveten qe eshte pozitiv behet 0.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Qershor 2011 19:03
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sinx+cosx
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 15/02/2010
Vendbanimi: Ferizaj, Kosove
Mesazhe: 77

Re: Re: Njhesoni shumen...

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
1+1-1+1-1+...=2 pasi gjithsesi mbaron me shenje pozitive duke nisur nga numer pozitiv qe ben shum pozitive qe ne veprimin e pare duke ruajtur performancen.
-1+1-1+1-1+...=0 sepse kemi numrin fillestar negativ qe duke i shtuar vetveten qe eshte pozitiv behet 0.


me rrespekt, ju them se nuk eshte pergjgija e duhur. Ju lutem provoni perseri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Korrik 2011 14:25
sinx+cosx nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sinx+cosx Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sinx+cosx (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sinx+cosx Shto sinx+cosx nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sinx+cosx nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dea85
Anetar i ri

Regjistruar: 21/11/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 1

shuma e pare: 1+1-1+1-1+.......=1
shuma :-1+1-1+1.........=0
eshte kjo pergjigja?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2011 16:42
dea85 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dea85 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dea85 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dea85 Shto dea85 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dea85 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
3sto
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 12/08/2011
Vendbanimi:
Mesazhe: 32

Re: Njhesoni shumen...

Citim:
Po citoj ato që tha sinx+cosx
Te nderuar anetarë, ju pershendes duke ju deshiruar cdo te mire ne jete.
Te gjendet shuma:
a) 1+1-1+1-1+...
b) -1+1-1+1-1+...a) Shuma e parë mund të shkruhet

1+(1-1+...+1-1)+1 kur kemi numur çift kufizash

dhe

1+(1-1+...+1-1) kur kemi numur tek kufizash.

Shuma brenda kllapës është gjithmonë zero sepse ka aq 1 sa dhe -1. Pra shuma është 2 kur kemi numur çift mbledhorësh dhe 1 kur ky numur është tek.

b) Ngjashëm arsyetohet edhe këtu. Përfundimi: Shuma është -1 kur kemi numur tek mbledhorësh dhe 0 kur ky nr. është çift.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2012 10:32
3sto nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė 3sto Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me 3sto (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: 3sto Shto 3sto nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto 3sto nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
F_xhunior
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/02/2012
Vendbanimi: Skandinavia
Mesazhe: 523

Re: Njhesoni shumen...

Citim:
Po citoj ato që tha sinx+cosx
Te nderuar anetarë, ju pershendes duke ju deshiruar cdo te mire ne jete.
Te gjendet shuma:
a) 1+1-1+1-1+...
b) -1+1-1+1-1+...
a) duhet te jete -1
b) duhet te jete +1

__________________
Dashurohem ndersa tjetra lendohet dhe vuan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2012 12:09
F_xhunior nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė F_xhunior Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me F_xhunior (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: F_xhunior Shto F_xhunior nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto F_xhunior nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Sa tema duhen hapur per kete shumen e shkrete?

http://forumihorizont.com/showthrea...?threadid=18287

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2012 14:50
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Misha
Vogelushja Misha

Regjistruar: 08/09/2009
Vendbanimi: Everywhere
Mesazhe: 263

po sikur te hapim edhe nja 5 tema te tjera , aq sa 1 ka edhe ushtrimi matematikor? ka nai problem?

__________________
No one thinks to change himself, everyone thinks of changing the WORLD........Tolstoi my love

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Gusht 2012 08:40
Misha nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Misha Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Misha (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Misha Shto Misha nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Misha nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freluar
Anetar i ri

Regjistruar: 09/01/2009
Vendbanimi: Korce
Mesazhe: 1

Vini re

Kjo eshte nje shume e pafundme qe nuk ka limit pra nuk ekziston.

__________________
meso, meso...meso...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Shkurt 2015 20:10
freluar nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freluar Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freluar (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freluar Shto freluar nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freluar nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:59 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Matematikė dhe Gjeometri > Njhesoni shumen...

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.