Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Kultura nen hijen e teatrit Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 36 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Kultura nen hijen e teatrit

Kultura nuk eshte zbukurim apo stoli, por eshte rrezatim i nje formimi solid intelektual... Teatri i mendjes dhe perla e shpirtit shpeshhere vizitohet nga nocioni kulture. Zhurma, qetesia, heshtja, stili, mendimi, natyra jetojne ne shtepine e kultures si hije e teatrit ..

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Modifikuar nga volter datė 30/11/2005 ora 07:58

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Janar 2004 20:26
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Angry

plloshtani, me cmende fare me keto filozofite e tua, dihet qe kush e ka per stoli e zbukurim kulturen eshte nje monedhe fallco, dhe nuk tregon formimin e tij intelektual..., por pa na thuaj ku do t'i bejme bilancet se ne qytetin tend nuk te takuam kur erdhem........binte debore kur erdhem dhe me debore ikem..........,vazhdojme me vone! marrim dhe insomnine!

__________________
jeni si shpirt

Modifikuar nga volter datė 29/11/2005 ora 15:00

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2004 14:30
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Cool

Ju lutem o njerez vendosni mirekuptimin se jeta eshte kaq e shkurter sa, oh o zot te qofshim fale me ato qe kemi pare keto dite me viktimat e Karaburunit zemra na eshte bere cope dhe loti s'na eshte nda nga syte, ju lutem vendosni paqen!!!!!!!!!!!!!!

plloshtani, Insomnia beni nje relax te shpirtit tuaj duke rrefyer mekatet tuaja n.q.se mund te quhen mekate, dhe pastaje pime kafen, ju dua shume, dhe ashtu siç jeni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2004 08:56
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Cool

plloshtani, qenke ne linje te pershendes nga zemra, por jemi kaq afer ne forum dhe nga ana tjeter me dukesh sikur je vite drite larg dhe jo ne te njejtin lemsh ...........................!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2004 12:52
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Wink

Insomnia Ah te zinjte kolonjare... qe vajten per fiq dhe hengren arre!
Çoi deri ne fund gjerat dhe sidomos shprehjet se keqkuptohesh pastaj, shiko plloshtani ben dhe komente.....................Plloshtan miremengjes!!!!!!!
Ji nje model real dreqi e mori edhe pse kam thene me vete "kaq din, kaq ben" per kedo qe nuk eshte i tille........................................
Nje nder pikat e forta per te pasur ose vetendertuar nje self-esteem te forte eshte te pranosh veten ashtu sic je dhe te ndjehesh mire per ate kush je. Ne, ne pergjithesi kemi nje self-esteem te dobet i cili sjell si rjedhoje ndjenjen e inferioritetit, pasigurine per te shprehur ate qe mendon, paisgurine per te ditur te komunikosh lirshem per te shprehur te brendshmen tende, vertetesine, te cilat shoqerohen me kompleksitetet per te mos ja lavderuar tjetrit ndihmen apo vlerat qe tregon ndaj nesh.
Thjesht fjala "MOS" e thene nga prinderit qe ne vogeli dhe jo e shoqeruar me nje shpjegim perse ky "MOS", sjell frenim te perhershem dhe ngurrim per te shprehur nje emocion apo per tu shprehur shpirterisht. Tjeter gje e cila ndikon jo mire ne formimin e personalitetit tone si individ ka qene trysnija e perhereshme e te parit si model diku jashte familjes, jashte rrethit te saj dhe jo duke e pare si model te mire per jeten por si nje kopje qe duhej kopjuar pasi ti vete je me shume difekte, ne kete pike vjen mohimi i personit si individ gje qe eshte shume negative dhe fatale, sepse sejcili prej nesh eshte NJE, eshte i vecante dhe i vetem ne kopje dhe personalitet, por duke u dhunuar pikerisht ne pjesen me te rendesishme te qenit i vecante demtohesh pikerisht ne vlerat e tua.
Edhe sot e keaj dite vazhdohet lajtmotivi duke i thene femijeve: e shikon filanin/filanen sa bukur flet, si rrin, si vishet, sa mire ka dale me mesime, e shemtira te tjera si keto!!!! Dashje pa dashje duke sfokusuar kete pike kryesore te individi dhe personalitetit tij implementojme ndjenjen e mos te qenit special, dhe kjo sjell shpesh kontradikten e pare brenda vetes ndaj asaj qe brenda thelle qendron deshira per te qene i vetem dhe i vecante. Kjo kontradikte shprehet pastaj ne menyren komunikative ndaj te tjereve, ku ne cdo moment ekzistojne prirjet harbute, jo te buta.
Thjesht pak filozofi mos u merzitni ju lutem!!!!!!!!!!!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 09:30
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Red face

plloshtani, njeriu ka nevoje per arratisje here mbas here, ashtu si dashurite qe duan te kthehen ne nje pikenisje, ku do te thuash ti ne nje çast te vetem..............ne ate çast qe ngelet i paharruar..........mos ki frike nuk ju nuk ndahem, nyjet jane te tilla si nyja gordiane i dashur plloshtan!!!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Janar 2004 12:40
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Thumbs up

mos u merzitni !

Malli i atdheut nga Faik Konica

Kur vete njeriu, i lire e i vetem, larg atdheut - viset e reja, ndryshimi i zakoneve, embelsia e udhetimit e nje mije gjera qe vihen re nder popuj te huaj, te gjitha keto ta pergezojne zemren e te bejne jo te harosh Shqiperine, po te mos te veje tek ajo aq dendur mendja. Me tutje, si ngopen syte se pari ndryshime, gazi shuhet pak nga pak. S`di c`te mungon, s`di se c`te duhet. Nje hije trishtimi ta mbulon fytyren; e, pike se pari here-here, mbastaj me dendur e me ne fund shpesh e pothuaj kurdo e kudo, kujtimi i prinderve, i miqve e shokeve, kujtimi i dheut ku u lindem e u rritem, ku qajtem foshnja e ku lozem djelm, kujtimi i atyre maleve larg te cileve nuk rron dot mire nje shqiptar, kujtimi i kombit, qe, me gjithe ca te liga qe ka, eshte kombi yne, e me teper kujtimi e deshira e etja e gjuhes sone ta shtrengojne e ta derrmojne me te vertete zemren. Ah, malli i Shqiperise, malli i atdheut te dashur, i shenjte mall e dashuri e shenjte, kush eshte ai shqiptar qe s`e ka pasur ne dhe te huaj! Duhet te jeshe jashte Shqiperise, e te jesh larg, per te kuptuar se c`force e c`bukuri te embel ka per veshet kjo fjale: Shqiperi! Ajo me e zbrazura leter, ajo fjala me e vogel,na sjell, kur vjen nga Shqiperia, nje gaz te parrefyeshem, se na sjell si nje cope te atdheut...

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2004 10:55
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

"Pa vlere"

Artisti i kulturuar duhet te posedoje doren magjike, dhe po ashtu duhet te kete te mbuluar shpirtin me hijedrite artistike. Sa here qe e ushqen mendjen me figura te ndryshme stilistike, atij i vin ne mendje nje bagazh i pasur me lloj- lloj ndjenjash shume te gezueshme. Po keshtu nuk eshte e tepert te thuhet se ne shpirtin e artistit ekziston nje fshehtesi magjike, qe nganjehere eshte e pakontrollueshme edhe nga vete artisti. Ai shpeshhere duhet te ruaje kulturen e te shprehurit ne shume forma. Ne brendesine e shpirtit te tij mundesisht ekziston nje shpirt magjik ku ruhen te dhenat e vlefshme, dhe ne menyre virtuale eksplodon mbi skenen e bukur. Madje e kenaqeshme eshte se shpirti i tij nuk diskreditohet ne dobi te kritizereve, por panderprere mbjell lulet e dashurise me njeri-tjetrin, ruan ndergjegjen e popullit atehere kur eshte ne krize te pergjithshme, dhe ne fund te fundit e ruan te bukuren me bujari. Artisti dhe shkrimtari jane te lidhur ngushte, ne menyre te ndersjelle, dhe tani vjen ne shprehje te them kuptimin e Josif Papagjonit: "Shkrimtare e artiste shpesh nuk nxjerrin ne drite thellesite e sekreteve te tyre shpirterore, ku ngjizet vepra e artit." Dhe me kete shprehje dua te perfundoj. Ne dime qe arti, po dhe arti letrar jane diapazon i gjerë, qe mund te flasesh me ore te tere, ndoshta edhe me dite te tera.

Me respekt te perqendruar nga Plloshtani.

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Janar 2004 10:29
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lova
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 08/08/2003
Vendbanimi: Ne qiellin e shtate
Mesazhe: 432

Cool

plloshtani po car ke mor djale mos u be merak o shpirt se nuk iken pe gjithmone lova se nuk ben dot pa FH dhe pa P.
Kini parasysh qe nuk ju dua per sfond, por ju dua shume!!!!!!!!!
ju pershendes!!!!!!!!!!!!!!

__________________
jeni si shpirt

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2004 10:45
lova nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lova Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lova (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lova Shto lova nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lova nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

!!!

Vetmi..., heshtje e poetit, dashuri endrrash..., hyjnore filozofi..., drejtesi e drejte..., art i bukur ne lekuren time

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Modifikuar nga volter datė 30/11/2005 ora 10:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Shkurt 2004 22:28
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 36 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Letėrsia > Ditari > Kultura nen hijen e teatrit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.