Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Florenc
Anetar i ri

Regjistruar: 08/02/2003
Vendbanimi: Dallas
Mesazhe: 15

Question

Cila eshte origina e vertete e Skenderbehut

Para disa ditesh po lexoja lajmet ne internet dhe dicka me ra ne sy. Dikush kishte shkruar nje artikull per skenderbehun. Aty jepej e gjithe historia e tij. Po vetem nje gje e kishin publikuar gabim. Ay injoranti qe e kish shkruar thoshte qe Vendlindja e Skenderbehut nuk eshte ne Kruje po ne nje qytet te Greqise. Dhe emri i tij nuk eshte Gjergj Kastrioti po sipas atij ai quhet Georgio Kastriotios. Cmendoni mi kete artikull te kote mund te jete i vertete.

By the way it really got in my nervs when i read that shit.
U can be who ever u want to but never forget where u come from.

__________________
Albania is the best forget all the rest.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shkurt 2003 03:04
Florenc nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Florenc Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Florenc (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Florenc Shto Florenc nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Florenc nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Thumbs up

MONUMENTI I SKENDERBEUT

ASNJE POLIC S'E RUAN SKENDERBENE,
NE BRONZ, NE SKAJ TE SHESHIT "SKENDERBE"'
KUSARET BRONZIT MINA DOT S'I VENE,
DHE KURVAT BREKE S'NXJERRIN DOT ATJE.

SHENJTERUAR HESHT MES NJEREZISE,
MPOSHT ME HESHTJEN SHPEJT CDO PARLAMENT,
DHE S'MBROHET ME DEKRET TE QEVERISE,
NDAJ VEC KETIJ I THEMI MONUMENT.

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Mars 2003 21:43
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mjellma
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 29/12/2002
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 45

Florenc une nuk e kam lexuar kete artikull,por vetem fakti i vockel i ngaterrimit te qytetit te lindjes se Skenderbeut(qe ne fakt nuk eshte vertete Kruja,sepse Skenderbeu eshte me origjine nga Dibra,nese nuk gabohem) dhe dhenia e emrit te tij nuanca te emertimeve greke,tregon qarte qe s'kemi te bejme me nje "te habitur" te rastesishem,por me nje perpjekje per falsifikim te origjines se tij dhe si rrjedhim nje spostim te krejt figures se tij si Arber ne nje figure tashme helenike.Besoj se mund ta kuptosh se sa vertetesi dhe vlera ka ne ate artikull.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2003 03:06
mjellma nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mjellma Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mjellma (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: mjellma Shto mjellma nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mjellma nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Anton
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Filadelfia USA
Mesazhe: 54

Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

Te dashur bashkatdhetare, te vetmit persona qe kontestojne prejardhjen e Skenderbeut jane disa mendje te semura ne Serbi e Greqi. Per Skenderbeun jane shkruajtur me qindra libra, nga autore prej gjithe botes.Bustet e tij po shtohen qyteteve te Europes(Rome,Gjeneve, dhe se shpejti Paris e Londer) shume rruge mbajne gjithashtu emrin e tij. Dhe kudo njihet si heroi kombetar i shqiptareve. Vendlindja eksakte e tij eshte nje gje qe i takon historianeve, per ne i rendesishem eshte fakti se ai eshte simboli i bashkimit shqiptar dhe rezistences per te mbijetuar. Le ti bien daulleve serbet apo kushdo qofte, mos e vrisni mendjen per kete pune.

VENDLINDJA E SKENDERBEUT ESHTE SHQIPERIA.

Tung, Antoni

__________________
Shqiptar deri ne vdekje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2003 04:17
Anton nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Anton Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Anton (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Anton Shto Anton nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Anton nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Thumbs down

Pershendetje te gjitheve

Nuk habitem aspak me ate artikull............historia ka treguar qe kane dashur gjithnje te hedhin balte mbi origjinen e tij.Personalisht si SHQIPETAR qe jam, eshte figura historike qe me shume me perfaqeson..............................NUK KA PASE KRENARI ME TE MADHE PER MUA SE FAKTI QE DUKE QENE NE ROME PER MOTIVE TE NDRYSHME ESHTE NJE SHESH I QUAJTUR ''PIAZZA ALBANIA'' DHE MOMUMENTI I SKENDERBEUT ESHTE VERTET DICKA QE ME KA MBUSHUR GJOKSIN ME GEZIM...........

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Prill 2003 08:36
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dituria
Anetar i ri

Regjistruar: 27/06/2003
Vendbanimi: england
Mesazhe: 3

Re: Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

[Pershendetje ne rradhe te pare te gjithe anetareve dhe visitoreve te forumit.Per sa i perket pyejes se mesiperme jam i cuditur se si ka mundesi qe ne akoma ja bejme pyejtje vetes tone se nga eshte Skenderbey.Skenderbey emri i vertete i te cilie eshte GJERGJ KASTRIOTI vjen nga nje familje me origjine nga Mati i dibres dhe eshte nje nga heronjte tane me te medhenj kombetare qe ka luftuar per lirine e atdheut .NQS do ti futem te pershkruaj historine dhe origjinene SKENDERBEUT do te me duheshin dite te tera por po kufizohem me kaq se ai eshte shqiptar dhe nje nga figurat me te famshme ne bote ne kohen e tij dhe nqs pyet ne bote ndonje te huaj ato me te shumten dalin se kan degjuar me shume per Skenderbeun qe ka jetuar 500 vjet me pare sesa per ENVER HOXHEN qe ka jetuar 30 vjet me pare.PO dihet se ne boten e sotme ka shume manipulime dhe genjeshtra she eshte me se normale qe nje figure burrerore qe krehasohet ne nje shkalle me Aleksandrin e madh te lakmohet nga historianet djallezor si figure e tyre.

__________________
kerkoje diturine sikur do te jetosh 1000 vjet dhe falu sikur do te falesh per here te fundit

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Qershor 2003 14:51
dituria nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dituria Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dituria (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė dituria't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: dituria Shto dituria nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dituria nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Luftėtari
Anetar i ri

Regjistruar: 28/06/2003
Vendbanimi: Prishtinė
Mesazhe: 2

Arrow

Skenderbeu

Simboli i Rezistences Shqiptare.Mos harroni se Historia gjithmonë po përsëritet shumë njerëz harruan Shqipërinë ja që doli Lufta në Kosovë dhe Shqiperia eshte prap ne skene.Ate qe e beri Skenderbeu ne kohen e tij ADEM JASHARI e beri ne kete Kohe.

__________________
Shqiptar i vėrtet ! Mburrem qė jam Shqiptar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Qershor 2003 08:58
Luftėtari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Luftėtari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Luftėtari (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Luftėtari Shto Luftėtari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Luftėtari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
qershor13
Vagabonding

Regjistruar: 05/02/2003
Vendbanimi: Rio
Mesazhe: 2547

Gjergj Kastrioti eshte heroi jone kombetar.Eshte simboli i resistences Shqipetare.
Kastriotet e kane origjinen nga Hasi i Kuksit.
Skane cfare te bejn gje tjeter greket e serbet,fillojn shpifin gjera.

__________________
Lo scopo della nostra vita č di servire la Forza che ci ha creati,e dalla cui misericordia o approvazione dipende il nostro stesso respiro,servendo con lealtą le Sue creature.Questo significa amore,che dovrebbe sostituire l'odio che si vede ovunque.

Modifikuar nga qershor13 datė 10/07/2003 ora 17:00

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2003 17:20
qershor13 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė qershor13 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me qershor13 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: qershor13 Shto qershor13 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto qershor13 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Origjina e Gjergj Kastriotit

Pershendetje te gjitheve

Desha te them edhe une mendimin tim per origjinen e njeres nga figurat me te medha te kombit tone. Duke lexuar ne internet disa nga biografite e njerezve me te medhenj te mijevjeçarit qe sapo kaloi,gjeta edhe nje shkrim te Akademise Franceze mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbeun. Pasi cilesonte ate si Atletin e Krishtit,si nje nga strateget me te medhenj te historise mesjetare,si themeluesin e shtetit te pare modern ne Europe ,aty bente dhe nje analize te sakte te prejardhjes se tij. Duke mos anashkaluar edhe aluzionet serbe dhe greke te prejardhjes se tij,autori vertetonte me fakte te plota se prejardhja e tij eshte e padiskutueshme shqiptare .
Ne te vertete ,personi qe pretendon se Gjergj Kastrioti eshte grek ,nuk eshte idiot,por eshte nje dhelper,sepse te duash te shtremberosh historine ,diçka perpiqesh te fshehesh ose te fitosh. Ne kete rast ,"historiani"harron se shtepia e tij gjendet ne Shqiperidhe jo ne Greqi,"harron" se vula e tij personale qe u gjend tani se fundmi ne Danimarke,duhet te shkoje ne Muzeun Kombetar te Shqiperise dhe jo te Greqise,"harron" qe perpjekjet per te bere te mundur kthimin e sendeve personale te tij po behen midis Shqiperise dhe Austrise dhe jo Greqise. Por do te desha te them qe ,nuk duhet te harrojme se tani se fundmi,po behen shume perpjekje nga ana e fqinjeve tane per humbjen e identitetit tone kombetar. Dhe kete e them jo duke u nisur nga ndjenjat e mia nacionaliste, (per te cilat duhet te pranoj qe jam krenar)por duke u nisur nga provat reale . Kush nga ju te dashur bashkeatdhetare ka shkuar ne Greqi,e di shume mire te me thote se çfare po mundohem te them. Nuk dua te them me kete ,se veç greket po mundohen te na mohojne identitetin ,kulturen dhe prejardhjen tone . Per fat te keq, jane te shumta shkrimet e ndryshme te cilat mohojne ose hedhin hije dyshimi mbi kulturen dhe prejardhjen tone . Dhe eshte nje barre e rende te cilen duhet te jemi veç ne ata te cilet do te duhet ta heqim nga supet,natyrisht edhe me ndihmen e te tjereve (te atyre te cilet jane ne te vertete korrekte dhe te sinqerte me HIstorine)Dhe se fundmi do te doja te shtoj edhe nje fjale te urte te popullit tone Qente le te lehin,por karvani te shkoje perpara.
Ju uroj shendet te gjitheve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Korrik 2003 15:20
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
LAKA
Anetar i ri

Regjistruar: 29/07/2003
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 1

U indinjova pa mas kur e lexova ate shpifje kinse Skenderbeu ka lindur ne Greqi me ate emer.Armiqte tone te perbetuar-Greqia dhe Srbija bejne qmos qe figurat tona madhore ti pervetsojne per veti kurse poshtersit e tyre mundohen tua hedhinshqiptareve.Per fat te keq kemi disa injoranta qe i ka lind toka Arberore dhe e hane buken eShqiperis por qe e bejne duvan e grekofilis e te srbofilis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Korrik 2003 17:43
LAKA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė LAKA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me LAKA (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: LAKA Shto LAKA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto LAKA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 00:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.