Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
peshtimi
I paregjistruar

Regjistruar: --- JO ---
Vendbanimi:
Mesazhe: N/A
0

Ne web-site te nje bashkesie Arbereshe ne Luziana(te ardhur nga Sicilia rreth fillimit te shekullit te XX)thuhet se jane larguar nga Arberia kur turqit thyen Gjon Kastriotin.Me beri pershtypje,se e quanin vehten si Bizantino Katolike(perkatesi fetare)dhe jo Katolike te varur nga Roma.Te tille kishin qene para se te largoheshin nga Arberia.
Gjithmone kam menduar se Skenderbeu ishte i krishtere qe i perkiste nje kishe te varur nga Roma.Dhe duhet te jete ashtu....Megjithate prania e shume kishave bizantine ne te gjithe territorin e Shqiperise dhe shembujt e rralle te kishave te arkitektures romaneske,te bejne te mendohesh.
Pra a ishte pagezuar Gjergji ne nje Kishe qe varej nga Roma apo nga Bizanti?
Perandoria Bizantine ra me 1453,me renien e Konstandinopojes(Stambollit)kur Skenderbeu ishte ne kulmin e fames si mbrojtes i Perendimit nga sulmet e nje Perandorie te re por te eger te Lindjes.Na pelqen apo nuk na pelqen,eshte fakt qe Perandoria Bizantine si dhe ajo Otomane kane ndenjur nje kohe te gjate ne trojet shqiptare.Dhe detyrimisht kane bere qe gjuhet e tyre zyrtare te perdoreshin ne principatat shqiptare.
Fakti qe Skenderbeu ishte "shok i ngushte me djalin e Sulltanit",nuk ka shume lidhje me njohurite e tij mbi Greqishten.Mbase edhe vete Sulltan-biri mesonte gjuhen zyrtare te trojeve qe po vinte ne zoterim....Jo per tu falur,por per te lexuar mijra libra dhe dokumenta te asaj gjuhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 20:43
Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Peshtim:
Katoliko-Bizantinet jane katolike te lindjes qe njohin dhe jane nen autoritetin e papes se Romes po mbajne te gjitha ritet ortodokse gjate festave fetare,veshjeve e meshes ne kishe,ne arkiteuren kishtare etj etj etj.
Keshtu kur i sheh te duken 1000% ortodokse po kur i pyet te tregojne se jane katolike 100% po vetem u kane mbete ritet ortodokse dhe asgje me teper mqs ndolleshin me le lindje
Kur u nda perandoria romake ne te lindjes e te perendimit ne i rame te jemi ''zyrtarisht'' nen Bizantin por tradicionalisht e praktikisht kemi qenen me ate te kishes Katolike Romake.
Ne Shqiperine e Jugut ka qene me e theksuar kjo gje e katoliko_bizantineve mqs ishte ne ndikim te drejteperdrejte me Bizantin e kishes Orodokse.
Arbereshet e jugut te Italise te sotem jane jane katoliko-bizantine me origjine nga jugu i shqiperise ndersa shqipetaret e veriut jane katolike-romake dhe emigruan ne Itali te veriut Venedik etj mbas renies se Shkodres.
Ndryshe katoliko-bizantinet quhen edhe Uniate ne mos gabohem.

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Nëntor 2005 22:16
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ruby_DR
Special

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: aty ku nuk ta pret mendja
Mesazhe: 2080

Citim:
Po citoj ato që tha football
OK, Skenderbeu jone i madh dinte sllavisht, shqip, turqisht, latinisht.

Vetem greqisht nuk dinte, si nje gjuhe e parendesishme dhe e panevojshme.

Ky eshte kulmi i injorances dhe sa turp per ne shqiptaret qe e cfaqim kaq hapur.

Sa per dijeni gjuha greke ne kohen e Perandorise Bizantine ishte nder dhe kulture ta njihje dhe jo turp dhe e parendesishme sic reflektohet nga ndonje anetar ketu. Kete e tregon edhe vete fakti se te gjithe Rilindasit tane ne Stamboll dinin te shkruanin dhe te lexonin greqisht, mbasi studimet kryheshin ne gjuhen greke.

Per mua eshte turp dhe injorance te mohosh nje gjuhe dhe nje kulture te tere si ajo greke, e cila ne te gjitha muzeumet e botes duke filluar qe nga ato me te rendesishmet ne Londer, New York (Metropolitans), Paris etj, etj rreshtohet ne nje rradhe me ato te civilizimit kinez, arab dhe romak.

Eshte i pamohueshem fakti qe Aleksandri i Madh mori edukimin e tij duke u mbeshtetur ne ate te Periudhes Klasike Greke. Eshte i pamohueshem fakti qe Demokracia Boterore e ka origjinen ne ate te Civilizimit Helen dhe po keshtu eshte i pamohueshem fakti qe themelet e shkolles dhe te aresimit boteror u hodhen ne Greqine e Lashte me qender Athinen.

Deri me sot nuk kam njohur ndonje lloj Civilizimi Ilirian te dokumentuar ne trojet tona qe te njihet ne rang boteror me ato te civilizimit te kulturave te tjera boterore.

Persa i perket figures se Skenderbeut ai eshte nje nga figurat me te medha shqiptare qe njihet ne bote per trimerine dhe dipllomacine e tij duke krijuar nje lidhje harmonike midis lindjes dhe perendimit te asaj kohe. Ai jo vetem qe i sherbeu shqiptareve te asaj kohe, por me teper nga te gjitha i sherbeu venedikeve per te mos vazhduar sulmet e metejshme otomane lindore ne boten perendimore.

PRANDAJ SKENDERBEU ESHTE NJE FIGURE LEGJENDARE JO VETEM PER SHQIPERINE POR PER TERE BALLKANIN DHE PERENDIMIN E ATEHERSHEM.

Respekt - footballFootball..... nuk e di ku don me dale me kete qe ke shkruar ketu por nje gje dua te shtoj qe c'fare ke shkruar e ke thene si greket 70% rrena....

dhe nje gje tjeter para se te shkruash nje gje te tille be nje kerkim historie dhe pastaj shkruaj sepse Gjergj Kastriot Skenderbeu grekeve i eshte pergjigjur gjithmone me shpate dhe jo me gjuhe ........... dhe per kete qe konfliktet tona me grekun nuk kane funksjonu asnjehere..... sepse Skenderbeu nuk u be asnjehere aleat me greket dhe nuk i ndihmoje kurre..........kaq kisha

pershendetje Rubini

__________________
<<<<<<<< VENTO DI PASSIONE MAI DOMATA>>>>>>>>>>>

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 00:04
Ruby_DR nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ruby_DR Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ruby_DR (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Ruby_DR't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ruby_DR Shto Ruby_DR nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ruby_DR nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

Nc nc nc....Tresh nuk ka patur emigrime masive. Keshtu thone edhe per arvanitasit ne Greqi.
Per keta te fundit, lind pyetja ; si eshte e mundur qe ata emigruan ne Greqi, kur turku kishte vajtur me pare ne Greqi se sa ne Shqiperi?
Si mund te shkonin ata atje, kur e dinin se i priste muri turk me shpate ne dore? As qe ka patur emigrim por, ata jane komplet autoktone ne vendet e tyre.
Para se te ndahej Bizanti, natyrisht qe ai ishte nje dhe gjuhen e vatres perandoria kishte shqipen.
Sot kudo ne Itali kane mbetur ende shqip folesit, te cilet nuk jane aspak emigrante shqiptare, por, jane autoktone, qe ne baze te zonave te banimit kane ruajtur gjuhen e tyre te vjeter, ashtu sic kane bere edhe nje pjese e Inkasve apo Majave ne Ameriken e Jugut, te cilet nuk flasin spanjishten, por, flasin gjuhen e vatres dhe jo gjuhen zyrtare spanjolle sic u be me vone dhe qe vazhdon edhe sot.
Emigrim masiv ka qene ne kohen e Eneas, pas renies se Trojes, te cilet shkuan ne Itali dhe qe e dinin shume mire se ku po shkonin, ku u priten si vellezer, pasi kishin te njejten gjuhe...pra shqipen.
Kurse per kohen e pas renies se Shkodres... sa veta emigruan qe sot qenkan nje pjese e mire popullsie?Kush permendi % te mira te popullsise shqiptare ne Itali me prejardhje shqiptare???Une jo...
Fola per besim fetar te shqiptarve ne kohen e Gjergj Kastriotit e dhashe nje informacion e shpjegim mbi medyshjet e Peshtimit dhe shpenguljet shqiptare ne drejtim te Italise mbas pushtimit Osman dhe nuk permenda % shpenguljesh.
Nuk permenda emigrime vellazerore te tjera Trojen Enean Pellasget arvanitasit dhe pakicat gjuhesore ne Itali. Keto jane teme tjeter

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 07:23
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
peshtimi
I paregjistruar

Regjistruar: --- JO ---
Vendbanimi:
Mesazhe: N/A
0

Tresh,
Faleminderit.

Le ti kthehemi edhe njehere asaj per te cilen kam pyetur qe ne fillim.Duke qene ne varesine e Perandorise Bizantine,dhe duke marre parasysh faktin qe Keshilli i Nikeas qe zyrtarizoi krishterimin u be me 325,me miratimin e Perandorit Konstandin,krijuesit te Bizantit,a thua qe ceremonite fetare dhe proceset e tjera zyrtare ne nje pjese te mire te trojeve shqiptare beheshin ne Greqishten e Vjeter?
Nga perpjekjet e para te Buzukut dhe ndoshta te te tjereve para tij,duket qe ndikimi ka qene nga latinishtja. ....Por a ka ekzistuar ne ate kohe nje ndarje ne zona,apo perzjerje ne perdorimin e dy gjuheve me te levruara te asaj kohe?
Kete kam dashur te mesoj kur kam pyetur rreth gjuheve qe perdorte Gjergj Kastrioti.
Te falenderoj edhe njehere per ndarjen me te tjeret te njohurive qe ke per ate kohe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 13:21
Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Peshtim meqe e paske fiksim kete pyetjen po te pergjigjiem une. (Besoj se Konti nuk do nxehet ).
Puna eshte e tille: Qe Skenderbeu nuk ka pas ndonje maredhenie te shkelqyer me Papatin kjo dihet sepse Skenderbeu kerkonte ndihma dhe arme kurse Papa i dergonte "bekimet e perendise". Por Skenderbeu nuk ishte as ortodoks. Skenderbeu i perkiste nje sekti qe quhej "Unit". Ky "sekt" kishte si ide bashkimin e te dy Kishave kryesore (asja Katolike dhe asaj Ortodokse). Persa i perket princerve te tjere (para pushtimit turk) ata kalonin sa me nje Kishe me Kishen tjeter sipas interesave politike, ekonomike apo ushtarake. (Psh nje princ per te patur aleat Papatin dhe princerit katolike kunder nje princi "armik" ortodoks konvertohej nga Ortodoks ne Katolik). Por kur nderronte fene Princi kete gje duhej te bente e gjithe krahina (e gjithe popullsia e asaj proncipate) Nga kjo ndoshta edhe ka ngelur ajo "indiference" fetare qe kane shqiptaret ne pergjithesi saqe i coi te mbanin edhe nga dy emra nje emer musliman dhe nje tjjeter te krishtere. (Konvertime nga te krishtere ne muslimane dhe anasjalltas ka patur ne te gjithe boten, biles edhe persona me dy emra por asnjehere me dy emra te dy fev ete ndryshme).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 19:59
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
tresh
.

Regjistruar: 16/11/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 2752

po marrim per baze perkthimet e bibles kemi biblat e para te shkruara ne hebraisht pastaj kemi perkthimet ne greqisht kjo pse e gjithe lindja e mesme dhe nje pjese e afrikes veriore ishte nen bizantine dhe te gjithe eterit e kishes ne ate periudhe ishin me origjine hebere arabe e greke.

Deri ne shekullin e IV nuk ka pase version te te bibles ne Latinisht dhe Shën Jeronimi e ka përkthyer ne shekullin IV në gjuhën latine që në perëndim latinishtja tashmë kishte zënë vendin e greqishtes.

Jam i mendimit qe Shqiperia per shume kohe ka qene mjaft Katolike-bizantine pse ishim ne kryqezimin e rrugeve nga lindja e perendimi.Me ndarjen e perandorise me dysh dhet qe nuk ka pase nje preje si me thike te zonave e territoreve.Shume shpesh fshatra zona qytete e dioceza te tera kalonin sipas pushtuesve qe kishim here latine e bizantine kjo pse per shume kohe kemi pase pushtues sllave e ortodokse normane veneciene etj etj te cilet kane lane shenjet e tyre.

Por nga shek 13-14 kemi depertimin e Venecianeve te cilet i japin nje shtyrje e vizion me Latino-Romak e perendimore besimit e ritit LATIN e fiton terren per sa i perket ritit Bizantin e kjo me teper ne veri ku ata kishin qendrat e tyre nga Raguza Dalmacia ne Shkoder Ulqin Lezhe etj etj.Diocezat e veriut jane te varura nga venediku e ngadale ngadale konsolidohet Riti Latin kundrejt atij Bizantin.Edhe Buzuku eshte nga Veriu pra meshtar katolik latin e keshtu qe sigurisht qe shkruante ne latinisht
Ne jug qe Venecianet kane shume me pak ndikim e riti katoliko-bizantin shnderrohet ne ortodoksi te mirefillte duke mos njohur me pushtetin e papes se Romes po ate te perandorit ne Konstaninopoli.
Gjergj Kastrioti me origjine nga Mati i perket katolikeve latine e me le te kuptoj qe latinishtja ka qene gjuha qe perdor ai.Nuk e mohoj se ai mund te dinte shume mire turqisht, sllavisht (me rezerve e them ) apo greqisht (edhe kjo me medyshje).

__________________
il primitivismo e la non cultura sono forme eterne!! CHI CREO LE DONNE??!!DIO E STATO UN GENIO

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2005 20:23
tresh nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tresh Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tresh (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tresh Shto tresh nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tresh nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Me falni po nuk e kuptoj perse jeni hallakatur me hedhje tezash , shfaqje dokumentacionietj etj per fene dhe per gjuhen greke?! Nejse mendoja se duhet te flitej per Skenderbeun, vetem kaq.E jo per njekultur si ajo helene e cila mund te jete e lashte por ska te bej aspak me Skenderbeun , me temen e me ne shqiptaret . Gjithsesi ju lutem mos ti japim rendesine qe duan grekerve se bejm lojen e tyre pastaj... Eshtrrat e pareve te mi atje ne çameri me therrasin dhe vetem emri grek me ben te ndiem keq. Nese Skenderbeu do te ishte gjalle do te qeshte me ne....

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Dhjetor 2005 23:30
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ss1
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 30/11/2005
Vendbanimi: rrugeve te botes
Mesazhe: 113

Pse te duket habi kjo ,nuk eshte hera e pare qe greket bejne botime te tilla (jam i bindur qe eshte ide greke) madje po te skosh librat e tyre te historis edhe Ali pasha nuk eshte shqiptar po ka lindur diku ne Volos mua keto nuk me habisin se u mesuam me keto shkrime te grekve po dua te pyes gjithe forumistet :ku jane faqet tona te intrnetit qe te mrojme figurat tona kombetare nga injoranca e grekeve apo serbeve? ku?

__________________
fati ndimon guximtarin

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Janar 2006 14:18
ss1 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ss1 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ss1 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ss1 Shto ss1 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ss1 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bardi
Anetar i ri

Regjistruar: 04/07/2006
Vendbanimi: france
Mesazhe: 1

origjina e skenderbeut

Ende nuk ka dokumente origjinale se nga e ka prejardhjen Skenderbeu!
Ne bazohemi ne dorshkrimet e historjaneve te shteteve te ndryshme!
Dhe ku ta dini se ky vertete e leshoje porten Turke dhe erdhi ta shpetoje fejen katolike,dhe mundi qe ta mposhti aq lehet nje perandori te forte siq ishte turqija?
Po cili njeri e paska njohur te gjorin?Athua mos valle turkija e dergoje me urdherin e Vatikanit,dhe sot a nuk ka njerez qe e mesojn gjuhen shqipe dhe te na dergojn si shqiptar patriot?Ku e lam e ku na mbeti vaje vata po nderrohen miletet!
Ta dini se as ku ne as nje shtet nuk ka komb kompaket,me nje origjin,sepse kombet te gjitha kane nje preardhje e nga nje gjaku,por kombet jane krijue mbas revolucionit franqez,sikur se partit politike,apo sikur se jane krijue fejerat,me qellime te caktuara.
E kjo toke sa ka perbi popuj e popuj e ato troje i kane zevendesue te tjeret,e sa e sa kane me na zhduk e kan mu zhduke dhevetem njerezit zevendesohen e toka mbetet ajo qe mbetet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Korrik 2006 10:25
bardi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bardi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bardi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bardi Shto bardi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bardi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:06 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 [4] 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.