Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Gjenetika Vlerėsimi i Temės: 11 votime, mesatarja 4.45.
Gjithsej 18 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Gjenetika

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re adn.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 2522 herė.

Cod. B17012005

Mirmrema te gjitheve!!!Shume prej jush besoj se me kane pare duke shkruajtur gjera rreth kesaj teme por kam si qellim vetem qe informacionet qe kam te dihen nga sa me shume persona dhe shpresoj se nuk do te me gjykoni!!!!

Gjenetika eshte nje shkence qe nuk ka me shume se 100 vjet qe i ka nisjet e veta po edhe pse kaq e re ka zene nje vend mjaft te rendesishem ne jeten tone te perditshme duke filluar qe nga ana mjeksore si psh terapite e semundjeve te ndryshme e deri te perdorimi i gjenetikes ne raste te ndryshme kriminalistike.Ta marresh holle holle, gjenetika eshte nje shkence mikroscopike sepse merret pak a shume me materialin qe ndodhet ne berthamat e qelizave permasat e te cilave shkojne ne te dhjetrat e micronit(10^-7).
Secili nga ne e ka degjuar se ne berthamat e qelizave ka material gjenetik i cili kryen funksione te shumta ne trupin e njeriut.Me miliona operacione cdo sekond kane nevoje per materialin gjenetik.
Ne qofte se do te japim disa numra per trupin e njeriut mund te themi se jemi te perbere nga rreth 65 mije miliarde qeliza dhe secila prej ketyre ka ne berthamat e tyre 1.8 meter ADN.Kjo ADN ka rreth 3 miliard nukleotide.ky material perdoret nga cdo qelize per te jetuar ose te themi me mire per te mbijetuar.
Qelizat e kuqe te gjakur qe e heqin berthamen qe te kene sa me shume hapesire per te ushtruar funksionet e tyre kane nje jetegjatesi rreth 120 dite nga paaftesija per te rinovuar strukturat e veta te brendshme.Cdo qelize qe jeton duhet te kete te njejtin material gjenetik qe te mund te ece perpara.Edhe vdekja e nje qelize me ane te procedurave te ndryshme sic eshte apoptoze ose ndryshe sic quhet ndryshe "vdekje e programuar" ka nevoje per materialin gjenetik.

THIS IS FOR DARKE:The genetic is a new science(nearly 100 year age)but even though it is so young it has taken an important place in our daily life influencing it in every aspect starting from the medicine(terapies of diseases)up to the usage of genetics in crime scene investigation.The genetic is a microscopic science becuose its main object is a tiny strucutre called nucleus inside the cell,whose dimensions go up to 10^-7 meter(micron).
Everyone of us has heard that these nucleus contain the genetic material that executes a lot of functions in the human body.Millions of function performed in every second need its help.and to give some numbers there are nearly 65.000.000.000.000 cells in our body and in every cell there is 1.8 meter of DNA.This DNA is composed of nearly 3 billion nucleotides.This material is used by every cell to live or better say to survive.
The best example are the red blood cells that do not have the nucleus and they have a life of only 120 days becouse they cannot reproduce their proteins in order to live.Every cell in the human body must have the same genetic materila in order to perform its functions and not be considered as a foreign cell and attached by the immunitary system or die itself in a process called apoptosis or in poor words programmed(or self induced) death(self destruction).Bot this is another part of the story that i'm goin to explain....


Nese marrim parasysh qe cdo sekond trupi i njeriut prodhon rreth 2 milion qeliza gjaku dhe se po kaq qeliza shkaterrohen,ose qe jetegjatesia e qelizave te bardha eshte shume i shkurter dhe se here pas here duhet te zevendesohen dhe se cdo sekond trupi i njeriut duhet te jete ne gjendje ti beje balle mikroorganizmave te ndryshem qe mund ta sulmojne dhe se sa dhjetra lloje hormonesh qe duhet te prodhohen cdo sekond qe ta mbajne trupin ne nje ekuiliber te mahnitshem do ta kuptonim me mire se sa rendesi ka ajo strukture e vogel brenda cdo qelize.Ka raste qe mjafton nje gabim ne ato 3 miliard baza,sic ndodh ne disa semundje gjenetike dhe trupi i njeriut mund te shkoje drejt vdekjes.
Keto jane si tip hyrjeje per sa i perket gjerave qe eshte ne gjendje te beje materiali gjenetik ne trupin e njeriut.Ky material gjenetik qe quhet ADN(acidi deoksiribonukleik)ose ARN(acid ribonukleik).Keto dy forma ndryshojne njeri nga tjetri per llojin e sheqerit ose me mire tethemi per nga grupi qe eshte i vendosur te karboni 2 i sheqerit dhe per nga llojet e bazave te azotuara(tek arn ka uracil ne vend te timines).

Even the apoptosis needs the DNA functions to do the process correctly.If we consider that in every second more than 2 million red blood cells are produced and the same amount is detroyed,or that the white blood cells life is really short(some are 7 days,some more and some less)and they have to get replaced continuously and that in every second billion of organisms attach the human body and try to cause diseases,while the body tries to stop this and keep the equilibrium inside(don't forget that there are bacteria in the intestine that are important for the digestion)we can immagine the importance of our DNA and the importance of that small structure in the cell called nucleus.Only 1 mistake in 3 billion of nucleotides is enough to cause mortal diseases like the cystis fibrosis or a kind of anemia where 1 nucleotide is changed(mediterrian anemia)and the person may go toward death.1 mistake and no more is enough.
The things I said up to now are just an introduction to the most amazing structure in our human body that is called DNA(deoxyribonucleic acid)or RNA(ribonucleic acid).These two forms differ one from another just for the structure of the sugar that form the scheleton of the nucleotide or better say only for the group that is attached to the second carbon and for the bases attached(in RNA we have uracil instead of thymine)...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 16/02/2007 ora 22:03

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2005 23:35
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Pak histori mbi ADN-n

Cod. A20012005

Ketu ka pak nga historia e ADN qe ka qene nje konkurence e vertete ndermjet shkencetaresh te asaj kohe por ku ne fund triumfuan ata qe diten te perdornin informacionet e mbledhura:

Ne fund te shekullit te 19 nje biokimist gjerman gjeti acidet nukleike,polimere nukleotidesh te gjate te formuar nga sheqer,acid fosforik dhe disa lloj bazash qe permbanin azot.Me vone u gjet qe sheqeri i acideve nukleik mund te ishte ose riboza ose deoksiriboza dhe keshtu acidet nukleik ishin ne 2 forma:ARN dhe ADN.
Ne vitin 1943 Oswald Avery gjeti qe adn mbante materialin gjenetik dhe mendoi se ajo mund te ishte gjeni.Njerezit akoma mendonin se nje gjen duhet te ishte nje proteine por me vone u pranua ideja qe adn ishte nje molekule gjenetike.

Ne 1932 ,nese nuk gabohem, Griffith u mundua i pari te gjente dicka rreth molekules se ADN kur beri eksperimentet e para per te provuar qe ADN eshte pergjegjes per trashgimine.I pari u be nga Griffith i cili perdori 2 tipe bakteriesh IIR dhe IIIS(r qendron per rough=i ashper per sa i perket siperfaqes ndersa s=smooth= i bute).eksperimente nuk eshte qe tregoi ndonje gje te madhe po sherbeu per ato te me vonshmet.Sipas ketij eksperimenti bakteriet IIIS ishin te demshem ne trupin e miut qe u perdor ndersa IIR jo. U vrane bakteriet IIIS me nxehtesi dhe u pa qe miu nuk vdiste. Kur i vendosen bakterie S te vrara dhe R te gjalla dhe u pa qe ne trupin e miut kishte bakterie S te gjalla. Ky ne fakt ishte principi trasformues qe behet tek bakteries ,nje nga 3 mekanizmat qe perdorin bakteriet per te levizur dna e tyre.

Ne vitin 1948 Linus Pauling gjeti qe proteinat mund te merrnin format e helikes(helika alfa). Ne 1950 Erwin Chargaff gjeti qe vendosjet e bazave te azotuata ishte te ndryshme por kishin nje proporcionalitet 1-1. Keto gjetje ishin shume te rendesishme per gjetjen e struktures.

Ne vitet '50 gara per te gjetur strukturen ishte akoma e hapur. Ne Universitetin e Kembrixhit Francis Crick dhe James Watson ishin terhequr shume nga puna e Pauling-ut. Nderkohe ne King's College te Londres Maurice Wilkins dhe Rosalind Franklin ishin duke studiuar edhe keta ADN-n. Grupi i Kembrixhit kishte si qellim te bente modele te ndryshme fizike dhe te ulnin sa me shume mundesite e gjetjes se struktures. Nderkohe grupi i King College arriti ti afrohej edhe me shume duke i pare molekulat e adn me ane te rrezeve X.

Ne 1951,Watson qe prezent ne nje fjalim te Fraklin rreth punes se saj. Ajo kishte gjetur se ADN-JA ekzistonte ne 2 forma dhe keto forma vareshin nga lageshtia e ambientit rreth e qark.Kjo nxirrte si perfundim qe grupet fosfat duhet te ishin nga pjese e jashtme e struktures.nje eksperiment i kryer me pare ku u perdoren viruse qe infektonin E.coli nje lloj bakteri nxorre ne pah disa karakteristika te tjera. Duke perdorur principin qe ADN permban fosfor dhe proteinat sulfur u perdoren izotope te sulfurit dhe fosforit.Koka e virusit permbante izotopin e sulfurit dhe ADN virale ate te fosforit. Kur u infektua bakteri u pa qe brenda bakterit mund te identifikohej izotopi i fosforit ndersa ai i squfurit ishte jashte.Kjo tregonte qe vetem ADN-ja futej ne bakter dhe se ajo ishte pergjegjes per trasmetimin e virusit.

Watson u kthye me nje grup informacionesh dhe u mundua me shokun e tij te bente nje model qe doli i deshtuar.pas kesaj pothuajse qene gati te linin kerkimet por nuk e bene per shkak te rrjedhojes qe morren ngjarjet.

Franklin duke punuar vetem me rrezet X gjeti qe forma e ADN-s ne ambientin me te lagesht kishte te gjitha karakteristikat per me qene nje helike. Ajo mendoi se gjithe ADN-ja duhet te ishte nje helike por nuk desh ta tregonte kete gje derisa te kishte prova te mjaftueshme per formen tjeter gjithashtu. Wilkins ishte i bezdisur.ne janar,1953,ai i tregoi gjetjet e bera nga Franklin,Watsonit,pa pasur lejen e saj.

Watson dhe Crick moren nje hap te rendesishem ,duke sugjeruar se molekula ishte e bere nga 2 zinxhire nukleotidesh,secili ne forme helike sic e kishte gjetur Franklin por njeri shkonte per siper tjetri per poshte.Gjithashtu Krick kishte marre vesh per gjetjet e Chargaffit per bazat ne veren e '52. Ai ia shtoi kete tipar struktures keshtu qe bazat te lidheshin ne qender te helikes dhe te mbanin largesine ndermjet helikes te njejte.

Watson dhe Krik treguan se cdo zinxhir i ADN-s ishte komplementare e tjetres. Gjate ndarjes se qelizes,2 zinxhiret ndaheshin nga njeri tjetri dhe formoheshin zinxhire te tjere.
(Informacione te marra nga interneti dhe nga libri "Principet e Gjenetikes"(Snustad))

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 16/02/2007 ora 22:12

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2005 21:35
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra
Gazetare cnn

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 416

Sa mire nuk lodhesh te shkruash?!

Bej shakka, dicka interesante dhe me vlere na ke sjellur ne kete
Forum rinor!

AUGURI !!!

__________________
Urime per kete staf te mrekullueshem!
Jam vertet krenare qe flas serish shqipen e bukur!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2005 23:32
Sykaltra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sykaltra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra Shto Sykaltra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

mundohem te shkruaj ato qe di.thnx per vleresimin.edhe dicka:inbox.in e mesazheve private e ke plot!sme lejonte te te dergoja nje mesazh.megjithate

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Janar 2005 13:58
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Struktura e ADN-s : Nukleotidet

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re nukleotidi.gif
Ky file ėshtė shkarkuar 2260 herė.

Cod. A23012005

Acidi deoksiribonukleik(ADN) ashtu si dhe acidi ribonukleik(ARN)jane te formuar nga nukleotidet. Cdo nukleotid eshte i formuar nga nje sheqer pentoz(ribozi) nga nje baze e azotuar(Adenine,Guanine,Citozine,Timine ne ADN ndersa ne ARN kemi Uracil ne vend te Timines)qe lidhen tek karboni 1 ,dhe nga grupet fosfat qe jane ne numer nga 1-3 cope.3 cope jane nese nukleotidi eshte ne formen e lire ndersa 1 nese eshte i lidhur ne zinxhirin e ADN ose ARN. Grupet fosfat lidhen tek karboni 5 .Besoj te gjithe keni degjuar per ATP qe eshte quajtur edhe si monedha e trupit tone.

Ndryshimi ne strukturen e sheqerit (nga i cili vjen edhe emri i secilit material gjenetik)eshte grupi qe eshte i lidhur me karbonin 2. Nese karboni 2 ka grup -OH eshte ARN,nese ka vetem -H eshte deoksiribo dmth ADN. Kjo eshte nje nga ndryshimet ndermjet ADN dhe ARN.

Bazat e azotuara jane 2 llojesh ne saje te numrit te unazave qe kane: Adenina dhe Guanina jane purina (kane 2 unaza ne strukture) kurse Citozina,Timina dhe Uracili jane piramidina(nje unaze ne strukture). Besoj edhe nga foto duket qarte qe Citozina eshte me 1 unaze.

Po te shihni mire struturen e nje nukleotidi do te vereni karbonet 3 dhe 5 qe jane te nje rendesie thelbesore per sa i perket bashkimit te nukleotideve ne nje zinxhir se dhe per menyren se si lexohet ADN. Te njejten figure do ta perdor edhe me vone(figure klas kjo,e thjeshte dhe te ndihmon shume per te kuptuar gjerat kryesore.Ma te mire nuk gjeta ne internet)

Deoxyribonucleic acid(DNA) like the ribonucleic acid(RNA) is composed of nucleotides. Every nucleotide is composed of three parts: a sugar molecule(pentose sugar) called deoxyribose(in RNA it is ribose and i'll explain the reason of why), one of four different nitrogen-containing compounds called bases which are Adenine,Guanine,Cytosine and Thymine(in RNA there is Uracile instead of Thymine),that are bound in the carbon 1,and a a phosphate group which may vary in number from 1 to 3 according to the situation whether the nucleotide is bound in the DNA chain or not. So there are 3 phosphate groups in the "free"form and only 1 when bound in the chain.the phosphate groups are bound in the carbon 5.
Ur gonna see later one of the nucleotides called adenosine triphosphate and its functions in the human body.


The difference in the sugar strucutre gives the name to the genetic material:if the carbon 2 has an -OH group(alcoholic group) it is RNA.when this group is not and there is only -H then it is DNA.this is one of the differences between DNA and RNA(take a look at the picture to understand it better)

Nitrogen-containing bases are divided in 2 types according to their ring numbers: purine(adenine and guanine which have 2 rings) and pyramidine(cytosine,thymine and uracile which have 1 ring).In the image u can see that cytosine has 1 ring.

Now consider again the structure of a nucleotide and pay attention to the carbon 3 and 5 because they have a particular importance in the union between 2 nucleotides and in the way the DNA is read.I'm gonna use the same picture later to explain the some other particularities.

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 16/02/2007 ora 22:17

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Janar 2005 11:10
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

struktura e ADN:zinxhiret e ADN dhe lidhjet mes tyre

Cod. A26012005

ADN dhe ARN jane nje sekuence nukleotidesh qe jane te lidhur me njeri tjetrin.Ndryshimi qendron ne faktin se ne pergjithsi ADN eshte i perbere nga 2 zinxhire kurse ARN nga nje po nuk eshte e thene qe kjo te jete e vertete gjithmone. Cdo nukleotid lidhet me tjetrin me ane te lidhjeve fosfodiestere dhe me ane te lidhjeve hidrogjenore. Jane dy lidhje hidrogjenore ndermjet adenines dhe timines dhe 3 lidhje ndermjet guaines dhe citozines. Keto lidhje mund te duken lidhje te dobeta po mund te kujtoj se jane keto lidhje qe e mbajne ujin ne gjendje te lenget dhe ne baze te llogaritjeve te bera nese nuk do te egzistonin keto lidhje uji do te ishte ne gjendje te avullt qe ne temperaturen -81 grade celcius(informacion i marre nga libri i biologjise molekulare i wolf-it). Nukleotidet sic thashe ne formen e vecuar jane me 3 grupe fosfat por kur bashkohen i humbin 2 grupe per te dhene ate lidhje te qendrueshme.
Ne figuren me poshte do tu kerkoja te vinit re disa gjera: e para qe 2 zinxhiret e ADN jane ne drejtim te kundert njeri me tjetrin....

the DNA structure: DNA chains and the ligands between them
DNA and RNA are a sequence of nucleotides that are bound together. The difference between these to is that DNA is composed of 2 chains(formin a helix) while RNA usually is formed by one chain even why this is not always true becouse there are some exceptions. Every nucleotide is bound with the other through a phosphodiester link(in the same chain) and hydrogen links(between different chains). There are 2 hydrogen links between adenine and thymine and 3 between guanine and cytosine. These hydrogen links might seem weak links but imagine the fact that water would have been vapor at -81 degree if they were not present.the nucleotides are contain 3 phosphate groups and as they bind each other,they lose 2 of them to give a stable link.
In the figure below try to focus on a particular :the chains are antiparallel...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 09/03/2007 ora 23:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2005 13:58
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

zinxhiret e ADN-s

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re index.gif
Ky file ėshtė shkarkuar 2269 herė.

Cod. F26012005

kjo eshte nje figure qe e ben me te qarte ate qe po thoja me siper...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 24/09/2007 ora 11:48

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Janar 2005 14:02
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

struktura e ADN:koncepti i komplementaritetit

Cod. A28012005

Pra jane antiparalel me njeri tjetrin.Kjo gje eshte mjaft e rendesishme per njohjen e zinxhirit nga enzimat e ndryshme.
Pervec kesaj do te doja te shihnit edhe nje karakteristike tjeter e ADN: po te vini re nese njeri zinxhir ka adenine ne zinxhirin tjeter do te kete patjeter timine dhe nese ne njerin zinxhir ka guanine ne tjetrin do te kete patjeter citozine(kjo eshte si rregull i pergjithshem dhe perjashtimet jane ne raste te mutacioneve qe mund te formohen nga substanca qe kane konformacione te ngjashme me strukturat baze te ADN).Kjo karakteristike e ADN quhet komplementaritetit dhe eshte e rendesishme per faktin se duke njohur njerin zinxhir je ne gjendjet te thuash me saktesi se cfare sekuence ka zinxhiri tjeter. Ne fakt kjo karakteristike perdoret ne gjetjet e sekuencave te gjeneve ne ADN. Duke qene se gjenet prodhojne ARN lajmetar(mARN)atehere duke pare sekuencen e ARN jepet nje ide rreth sekuences se gjenit ne ADN. E njejta llogjike perdoret ne metodat e PCR(polymerise chain reaction)nje teknike qe perdoret per te shtuar sasine e ADN ne rastet kur eshte pak.Shpresoj se e keni pare filmin CSI(crime scene investigation).Kjo metode eshte nje nder metodat me te fundit qe perdoren per raste te tilla.Do te merrem me vone me shpjegimin e kesaj metode dhe atyre te ngjashme me te.Tjeter cfare mund te them...

Hence they are antiparallel with each other. This is significant in order for the enzymes to recognize the chain. Besides this, I would like to show you another DNA characteristic.

Be aware if one chain contains Adenine then the other chain will contain Thymine and if one chain contains Guanine then the other will have Cytosine. So, this is a general rule since the base pair forms only between these two but there are some cases such as in mutation where substances have similar structures with the base pair of DNA.

This characteristic is known as complementary and is important because if one chain is recognized then you are able to tell exactly the sequence of the other chain. In fact this is the characteristic used to find the sequences of DNA genes. Since the genes produce messenger RNA (mRna) then looking at the sequence of RNA, you can form an idea about the sequence of the gene of DNA.

The same idea applies in the method of PCR (polymerase chain reaction) a technique that is used to amplify and rapidly synthesize DNA when there is not too much. I hope that you all have seen the movie CSI (crime scene investigation). This method is one of the latest ones which is used in such cases. I will inform you next time by explaining this method and those that are similar.

What else can I say....


p.s: DO DOJA TE FALENDEROJA ENIGMEN PER PERKTHIMIN E KESAJ PJESE...

I'D LIKE TO THANK ENIGMA FOR THE TRANSLATION OF THIS PART...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 23/02/2007 ora 22:32

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Janar 2005 17:31
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dieFaustNeu
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: atje
Mesazhe: 786

un te them te drejte as ma pret e as e kam pas naiher qejf gjenetiken po keshtu sic i parashtron ti keto dije po me duken shume interesante...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Janar 2005 10:41
dieFaustNeu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dieFaustNeu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dieFaustNeu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dieFaustNeu Shto dieFaustNeu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dieFaustNeu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

struktura e ADN:pozicionet 3 dhe 5 te struktures se sheqerit dhe ADN

Cod. A30012005

Qellimi im per kete teme ky eshte qe cdokush te perfitoje dicka nga gjerat qe shkruaj. Dua vetem te them qe nese ka ndonje qe mund te shtoje ose te heqe ose te kritikoje ta shkruaj keshtu qe ta dine te gjithe...

Thashe qe pozicionet e karbonit 3 dhe 5 jane shume te rendesishem.Pse?Ne pozicionin 3 eshte pika ku lidhet njeri nukleotid ndersa pozicioni 5 eshte pika ku eshte i lidhur grupi fosfat qe lidhet me nukleotidin e ri.Praktikisht formohet nje lidhje ku grupi -OH i nukleotidit te dyte(te themi keshtu) leshon hidrogjenin dhe me oksigjenin lidhet me grupin fosfat te nukleotidit te pare i cili normalisht ka leshuar 2 grupe fosfat si grupe inorganik dhe lidhet me kete oksigjen.Pak a shume eshte menyra si shperbehet ATP ne ADP ose AMP +2Pi.(per ndihme referojuni figures se nukleotidit me siper)

Bashkimi i dy zinxhireve te ADN formon nje strukture ne forme helike qe ka edhe ajo karakteristikat e veta:ne saje te llojit te ADN qe ndryshon ne baze te sa nukleotideve qe formojne nje rrotullim te plote kemi ADN te tipit A,B dhe Z me duket. Forma A egziston vetem ne laboratore kurse per formen Z nuk ka dijeni akoma a egziston apo jo. Forma B (ajo e qelizave tona)ne nje rrotullim i plote ka rreth 10.5 baza dhe nje gjatesi rreth 0.34nm ndermjet 2 nukleotidesh.Pastaj ka edhe shume forma te tjera qe mund te marre ADN.Ka raste qe mund te gjehet edhe si zinxhir i vetem sic eshte ne rastin e viruseve me ADN ku eshte nje klase qe e ka gjenomen deri ne nje fare pike si helike po ne fund e ka nje pjese qe nuk eshte helike por filement tek...
Tek historia e ADN thashe qe u perdor nje karakteristike e ADN dhe e proteinave per te gjetur se kush prej tyre ishin percues te karakteristikave...

...As i mentioned before the position 3 and 5 in the nucleotide structure are very important.Why?The position 3 is the point where one nucleotide binds meanwhile position 5 is the point where the phosphate group binds with the new nucleotide.So a linkeage is formed,where the -OH group of the second nucleotide (let's say so) dissociates the hydrogen proton and gets connected with the phosphate group of the first nucleotide that normally has lost 2 phosphate groups as inorganic groups in order to make the connection with the oxygen. It's nearly the same thing that happens to the ATP (adenosine triphosphate) that dissociate in AMP and 2Pi (for reference during the explanation see the figure above)

The joint of the 2 DNA chains form a helix like structure that has its own characteristics:
It may vary according to the number of nucleotides that form a 360 degree rotation and so we get different types of DNA: A,B(the one present in our cells) and Z. The Z form is not yet found whether it exists or not. The A form is present only in laboratory conditions. The B form,has 10.5 bases per rotation with a total length of 0.34nm between 2 nucleotides.there are other forms DNA can take. It may exist as a single chain (there's a type of virus class that whose genoma is like the normal DNA structure but in the end it is like it has lost a piece and that DNA part is a single chain)

In the DNA history I mentioned that in order to find which one were responsable for the genetic traits (DNA or proteins),a nice method was used...

Sorry for the mistakes i do during the traslation

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 23/02/2007 ora 22:36

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Janar 2005 12:40
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 18 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Gjenetika

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.