Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...? Vlerėsimi i Temės: 10 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 16 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
capkenia durrsake
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 28/04/2005
Vendbanimi: ne boten e luleve
Mesazhe: 61

ju falenderoj

ju falenderoj miqte e mi per kujdesin qe keni treguar duke me dhene pergjgjie,, e vleresoj sinqerisht.


U bene dy vjet dhe tani shyqyr e kam kalaur ate periudhe qe e kam perjetuar aq shume,, si cdo student dhe un mbaje mbi supe ngarkesa emocionale qe sduhej ,, se konceptoja me ngel ne provim prej sedres se semure , merzitesha dhe prekesha per hic gje e shume e shum gjera te tjera.

Sherimi im erdhi nga nje eskursion qe bera ne Maj te po atij viti ne Pogradec , as vete nuk e di sesi po di vetem qe krejt papritur un po ndihesha sh me mire,, po haja ,, skisha me gjendje ankthi dhe avash avash e mora veten. Sado qe jam interesu per te kuptuar se cme ndodhi, nga mu shkaktua dhe si u sherova ashtu, asnjeher skam per ta kuptuar

Ndonjeher natyra dhe klima bejne mrekullira ky ishte dhe msimi qe mora un , ndaj dhe ju keshilloj qe kur ndiheni keq merrni frym thelle dhe shetisni merrni ajer se ajo ndihmon vertet... te pakten mua me funksionoi

__________________
te marresh dhe te falesh dashuri mmmm sa bukur.......

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shkurt 2011 01:02
capkenia durrsake nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė capkenia durrsake Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me capkenia durrsake (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: capkenia durrsake Shto capkenia durrsake nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto capkenia durrsake nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Cfare semundje mendoni se eshte?

Pacienti 70 vj, mashkull me shenja ne lekure qe mund te konsiderohen si eritema(skuqje pak te ngritura mbi nivelin e lekures, pa kufij te sakte me dimensione nga 2mm ne 7 mm. Pak te krojutura ne ato vende me intensitet te vogel(nga 1 ne 10 mund te kategorizohen ne nivelin 2).
Ne ekzaminimin fisik nuk konstatohet asnje shenje tjeter ndihmese.
Laboratori
RF ( faktori reumatizmal 15. Fibrinogjeni 150. Sedimenti 50 ne 2 ore. Prot C reaktive16. eritrocitet, leukocitet dhe formula brenda normes.
Glukoza esell 90. Grafi e shtylles shenja spondiloartroze por pa probleme koresponduese.
CT-Scan-pa pathologji te dukshme.
ECHO abdominale. Pa pathologji te dukshme.

Analizat u perseriten pas 2 javesh dhe rezultojne me te njejtat rezultate.

Sugjerohet semundje lekure. Vizita tek dermatologu pa komkluzion.

Vizita tek reumatologu-pa konkluizon.

U rekomandua te rrihet pa mjekim per nje muaj dhe te perseriten analizat duke menduar qe mund te jete fillimi i nje semundje autoimune.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Maj 2016 01:37
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Mundet te jete edhe ndonje tip alergjie, qe ka kohen per disa jave e pastaj mund te kaloje vetvetiu!? S.d.q., konsulta me mjeket eshte gjithmone gjeja me e mire.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Maj 2016 18:55
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Cudi, une kam 24 ore me keto simptoma. Per rastin tim eshte patjeter alergji, nuk ka c'te jete tjeter. Por se gjej nga erdhi dhe as Zyrtec as kremi kunder alergjive nuk po ben fajde. Do ike besoj se e kalova dhe njehere tjeter kshu, po me vjen inat qe se gjej nga vjen.

Sa per shtojce, acarimi shfaqet dhe ne duar, ku ngjan si pucra mikroskopike, dhe jane shume te sikletshme kur kap gjera me maje. Te hapesh shishe uji, me ate tapen me dhembeza, eshte teper e sikletshme.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2016 03:40
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Pucrat qe duken e ikin jane ne 99% te tyre alergjike. Sistemi imun zhvillon me kohe reagentin e vet, ndaj nuk duhet shqetesuar shume. Edhe vete kam alergji dhe nuk marr ilace. E rendesishme eshte largimi nga substanca te forta kimikale, si ilac rrobash, enesh, etj.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Maj 2016 16:45
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Vertet mendimi i pare ka qene per alergji. Mjkimi me antialergjike dhe gjithe sistemin tjeter nuk dha rezultat.


Te zgjatem pak per mjekimin e alergjise se besoj qe eshte e nevojshme. kam pare shume mjeke qe e mjekojne alergjinee pa kriteret e duhura, os ethjesht me nje "epo merr nje zyrtec".

Pa u zgjatur ne parandalimin e alergjise qe edhe ky eshte me shume efekt po perqendrohem ne disa konsiderata perMjekimi per alergji fillon ne disa shkalle:

-merren antialergjiket e thjesht ose antihistaminiket si Zyrtec qe thote Fajtori. Perfaqesuesi I kesaj familje eshte dyphenilhydramina(benadril), Keta bllokojne vetem nje pjese te strukturave histaminike H1 dhe quhen H1 antagoniste. Por ne trup ka edhe struktura H2 qe edhe ato eshte mire te bllokohen per nje mjekim me adekuat. Te tille jane Cimetidina (Tagamet) dhe te tjera ranitidine, famotidine...

Keshtu qe per mjekimet qe linja e pare e antihistaminikeve nuk ka dhene rezultat duhet shtuar edhe linja e dyte. Konkretisht, merret zyrtec + cimetidine.
Kujdes se farmacisti mund te thote qe cimetidine eshte per ulceren e stomahut dhe nuk e ka gabim, por efekti I saj I vertete eshte pikerisht H2 bllokuese dhe eshte pikerisht ky efekt qe perftohet ne kete rast.

-Nese edhe ky mjekim nuk jep efektin e duhur shtohet nje kortizonik gjitmoine ne doze te matur mire dhe ne kohen e pershtatshme. kortizoni merret perhere rreth ores 8 te mengjesit.
Fajtor per ty e kasha kete nderhyrje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Qershor 2016 19:03
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Falimnderit, problemi kaloi vete. As ato qe tha doktori nuk i mora, se ia fusin bjeri ti biem qe te shesin ilace. I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Qershor 2016 13:44
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Falimnderit, problemi kaloi vete. As ato qe tha doktori nuk i mora, se ia fusin bjeri ti biem qe te shesin ilace. I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

Kjo pergjigje per mendimin tim eshte shume e gabuar. Profesionisti di shume me teper dhe pergjithesisht e mbeshtet veprimin e tij mbi nje diplome legale.
A ka lajthitje? Po shume. Por une do shkoja tek jeku pr nje problem mjeksor, po ashtu do ftoja arkitektin kur te ndertoja shtepine.
Edhe ky komshiu im di te beje shtepi dhe ka bere shume, por arkitekti do me plotesonte kerkesat e mia me mire.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2017 01:22
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Mjeku duhet patjeter, por nuk eshte gjithmone i sakte. Mjeket kane nje ndryshim te madhe nga arkitetktet dhe inxhinieret. Kur shtepia jote rrezohet inxhinieri mban pergjegjesi per llogaritjet qe ka bere. Kur semundja nuk sherohet mjeku nuk mban asnje pergjegjesi. Mjeket do kene reputacion me te mire sikur te mbajne pergjegjesi. Fjala vjen, une kam nje iriq te vogel ne gisht. Provova nja dy solucione me diluente por nuk e hoqen. Vajta tek doktori dhe i kerkova te aplikoje azot te lenget. Si gjithmone mjeku kryesor eshte teper i rendesishem per tu marre me keto, keshu qe ia le mjekeve te rinj. i riu e beri pak dhe e la, i kerkova ta beje me shume qe te sigurohet demtimi. E beri dhe ca dhe aq. 6 muaj pas kesaj meseleje nuk ka ndryshuar asgje, iriqi nuk ra dhe demtimi ishte i pamjaftushem. Sipas teje tani duhet te harxhoj akoma leke dhe kohe per nje iriq te vogel duke u marre me doktore? Mendo pak sikur doktori te mbante pergjegjesi dhe une te shkoj ti trokas ne dere pa lene takim dhe pa paguar leke. Doktori duhet te kete per detyre te mbaroje punen qe filloje, dhe ta beje kete pas marre asnje lek. Kjo do ishte e ngjashme me ate qe ben arkitekti nese plani qe ka bere me shtepine eshte i gabuar.

Doktoret, pra, nuk qenkan arkitekte. Nuk mbajne pergjegjesi dhe kerkojne leke sa here i shikon. Mjekesia eshte profesion i nderuar, por doktoret jetojne ne iluzionin se kane profesion hyjnor, kur pergjegjesia qe mbajne qendron larg ambjenteve legale dhe ne betime teorike se do i bejne mire pacientit. Betime qe bien ndesh me interesat e mjekut per te marre leke me shumice.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Maj 2017 00:46
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Mjeku duhet patjeter, por nuk eshte gjithmone i sakte. Mjeket kane nje ndryshim te madhe nga arkitetktet dhe inxhinieret. Kur shtepia jote rrezohet inxhinieri mban pergjegjesi per llogaritjet qe ka bere. Kur semundja nuk sherohet mjeku nuk mban asnje pergjegjesi. Mjeket do kene reputacion me te mire sikur te mbajne pergjegjesi. Fjala vjen, une kam nje iriq te vogel ne gisht. Provova nja dy solucione me diluente por nuk e hoqen. Vajta tek doktori dhe i kerkova te aplikoje azot te lenget. Si gjithmone mjeku kryesor eshte teper i rendesishem per tu marre me keto, keshu qe ia le mjekeve te rinj. i riu e beri pak dhe e la, i kerkova ta beje me shume qe te sigurohet demtimi. E beri dhe ca dhe aq. 6 muaj pas kesaj meseleje nuk ka ndryshuar asgje, iriqi nuk ra dhe demtimi ishte i pamjaftushem. Sipas teje tani duhet te harxhoj akoma leke dhe kohe per nje iriq te vogel duke u marre me doktore? Mendo pak sikur doktori te mbante pergjegjesi dhe une te shkoj ti trokas ne dere pa lene takim dhe pa paguar leke. Doktori duhet te kete per detyre te mbaroje punen qe filloje, dhe ta beje kete pas marre asnje lek. Kjo do ishte e ngjashme me ate qe ben arkitekti nese plani qe ka bere me shtepine eshte i gabuar.

Doktoret, pra, nuk qenkan arkitekte. Nuk mbajne pergjegjesi dhe kerkojne leke sa here i shikon. Mjekesia eshte profesion i nderuar, por doktoret jetojne ne iluzionin se kane profesion hyjnor, kur pergjegjesia qe mbajne qendron larg ambjenteve legale dhe ne betime teorike se do i bejne mire pacientit. Betime qe bien ndesh me interesat e mjekut per te marre leke me shumice.


Ky perjashtim qe ke kapur ti, verteton rregullin.
Problemi nuk qendron tek mjeku por tek semundja. Une nuk po kap preblemin mjek-para, por mjek-semundje. Nje iriq ne kembe eshte pak ndoshta, por (duke te uruar me te miren) mendo qe te jesh vertet I semure dhe ka shume semundje. Paradoksi qendron ne tjeter vend-shume pak semundje sherohen. Njeriu eshte kaq I dobet e I papersosur.
Shume pak semundje sherohen dhe ne fakt edhe nga ato qe sherohen, te gjitha kalojne duke lene tek njeriu vulen e tyre. Ko me fjale te tjera quhet konsumim I njeriut.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Qershor 2017 19:48
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:57 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.