Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Kush jan Bektashinjet dhe sektet tjeraqe ende nuk dihen se kush eshte?
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
HoW
Anetar i ri

Regjistruar: 11/01/2004
Vendbanimi: diku ne AC
Mesazhe: 2

selam alejkum

Jam munduar te shkruaj dy here ne kete ne forum per kete teme po nuk kam mundur dhe nuk e di pse prandaj po e provoja dhe kete rradhe.
NYCGirl,lexova te gjithe mesazhet dhe pyetjet tende dhe me sa Zoti me ka dhe ne njohuri do mundohem te me pergjigjem.
Hera e pare qe lexova ne mesazhet e tua qe shqiptaret mysliman i perkasin sektit shite.Sa per dijeni Isalmi nuk e njeh fjalen sekt ose me mire fjala sekt nuk ekziston ne Islam.Ata qe kane kriujuar sektet jane thjesht njerez qe nuk kane kuptuar sakte besmin Islam sepse Isalmi thote qe ai shpik dicka qe nuk ka lidhje me Islamin nuk mund te quhet mysliman por jobesimtar.Psh.Nese lexojme Kuranin Famelart do te lexojme ne te fjalen xhihad qe do te thote lufte ne rrugen e Allahut.Por fjala lufte ketu nuk do te thote qe te marresh shpaten dhe te vrasesh te gjithe ata qe nuk jane myslimane por fjala xhihad jepet ne kuptimin dytesor.E gjitha ajo sakrifice qe dikush ben per perhapjen e se mires dhe ndalimin e se keqes quhet xhihad.E gjithe ajo sakrifice qe dikush ben per te mbajtur dhe edukuar familjen e tij,ne emer te Zotit quhet xhihad.Thjesht te ashtuquajturat sekte sot kane kuptuar gabim disa paragrafe te Kuranit prandaj dhe i shikon te ndare nga myslimanet e tjere.Me te verte Shitetet jane njerez qe bejne shume gjera te keqeja akoma dhe vrasin njerez,po jo nukeshte Islami ai qe thote te vrasesh,perkundrasi Islami e konsideron njeriun si nje ndertese qe Zoti e krijoji dhe te vrasesh nje njeri do te thote te shkaterosh ndertesen qe Zoti e krioji.Shembulli i sekteve mund te them se eshte nje lloj si shembulli me poshte:
Njehere nje mesues kimie po bente mesim ne laboratorin e kimise.Duke shpejguar ,ai merr nje provez te mbushur me substanca kimike qe binin ere shume te qelbur dhe ua tregon nxenesve,dhe u thote “Shikomeni me kujdes dhe beni sic do bej une“dhe menjehere ai futi gishtin e madh te dores ne provez e leu mire e mire me substancat e qelbura dhe pasatj e futi ne goje.Nxenesit te shtanguar nga ajo qe pane u munduan te benin te njeten gje po ishte e pamundur se substancat binin shume ere te keqe prandaj ndenjeten te habitur dhe po shikonin mesuesin,i cili tha““Thashe shikomeni me kujdes dhe pastaj veproni““dhe me te vertete kur veshtruan me kujdes vune re se mesuesi kishte futur kishtin tregues ne goje dhe jo gishtin e madh te lyer me substancat kimike...E njeta gje e shte dhe me sektet,thjesht nuk kane kuptuar drejte ate qe thuhet ne Islam.Sa per mishin e derrit,mund te te them se ajo qe thua eshte krejt pa baze se sa per dijeni akoma dhe sot qe frigoriferi ka nuke di sa vjet qe ka dale,ne fashtart afrikane njerzit preferojne gjithmone ta bajne mishin jashte frigoriferit ,ta bejne me kripe dhe ta thajne ne diell gje qe nuk u krijoon asnje lloj problemi prandaj ajo e mishit te prishur sikur nuk pi uje...
Kego,Allahu nuk i ka dhene privilegj mashkullit me shume se femres perkundrasi ai thote qe femra eshte pjesa plotesuese e mashkullit.Ai thote qe si burri dhe gruaja kane te drejta te barabarta mbi njeri tjterin po persa i perket synetit ai behet thjeshte per pasterti sepse kjo eshte dhe baza e Islamit,pastertia.Sa per Zotin kego nuk po te them shume sepse do me duhet me vite per te pershkruar madherine e Tij,po po te them vetem qe hidhi nje sy organizmit tend dhe natyres.Shiko te gjitha rregullat e natyras,dita si ndodh,nata,stinet rrregullimi i viteit etj etj dhe do shikosh qe eshte nje fuqi teper e persosur qe i ka rregulluar gjerat ne kete menyre.
NYCGirl nese e ke lecuar mire temen e ketij forumi quhet Feja Islame prandaj nese jemi anaalfabete apo te shkolluar eshte mire te na lesh rrehat te diskuatojme rreth fese sone.Nese ti je kristiane ekziston pjesa feja kristjane ,Nese ke pyetje rreth fese Islame nese do jem i mundur do i pergjigjem me gjethe qef por do ishte me mire qe per kete te kishte nje teme tjter forumi si psh pyetje per besimtaret
faleminderit dhe me falni qe e zgjata

__________________
x+y=?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Janar 2004 12:00
HoW nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė HoW Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me HoW (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: HoW Shto HoW nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto HoW nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Mesazhet u fshin mbasi nuk i permbaheshin temes dhe permbanin fyerje per vet temen dhe personat qe shkruajne ne te.
Do ju lutesha perseri ti lini debatet ne kete tem.
Kjo tem eshte hapur per te mesuar se kush jan bektashinjte dhe jo per ta mohurar kete sekt apo dege te besimit myslyman.
Do ju lutesha dhe njeher te gjith atyre qe nuk besojne qe te mos marin pjes ne kete teme.
Shpresoj perseri ne mirkuptimin tuaj.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Janar 2004 20:39
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Master_Mind
Anetar i ri

Regjistruar: 06/01/2004
Vendbanimi: london
Mesazhe: 7

link

ketu eshte nje lidhje per te nje liber qe fol per fene islame

por eshte ne anglisht

http://www.harunyahya.com/notbychance07.php

__________________
Computer $1000. Internet subscription $30 a month. MSN Messenger $0. Keeping you busy with this stupid away message PRICELESS.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Janar 2004 14:03
Master_Mind nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Master_Mind Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Master_Mind (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Master_Mind't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Master_Mind Shto Master_Mind nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Master_Mind nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
enes22
Anetar i ri

Regjistruar: 08/03/2004
Vendbanimi: Antwerpen - Belgjik
Mesazhe: 13

Re: Re: keni(administrator)

Citim:
Po citoj ato që tha NYCgirl
[ me pare Zoti nuk tha qe te behesh synet por me ardhjen e kuranit doli ligji per synetin keshtu qe syneti ka ardhur vone kur zoti ka krijuar njerzit me para se te vinte kurani
besoj qe keni kuptuar dicka dhe lexoje edhe biblen edhe kurani dhe krahasoj, ok
urimet me te miraSi e shpjegoni ju zoteri se si cifutet po ashtu dhe myslymanet behen synet?
Si e shpjegoni ju zoteri se si cifutet po ashtu edhe myslymanet nuk hane mishin e derrit? Keto gjera s'kane te bejne fare me biblen apo kurani. Jane te lidhura me poziten gjeografike te ketyre vendeve.

Persa i perket synetit ne Lindjen e Mesme sic e dime nuk ka shume uje. Sidomos ne ate kohe. Njerezit nuk laheshin dot shpesh. Per kete arsye qe te evitoheshin infeksionet (pa hyre ne shume detaje) i rane "shkurt muhabetit . . . E vetmja menyre se si mund te bindesh njerezit, sidomos ne ate kohe eshte te thoshe qe e ka thene perendia.

Mishi i derrit po e njejta gje. Nga nxehtesia e madhe mishi prishej shpjet dhe njerezit helmoheshin, prandaj u ndalua. Ne Greqi qe eshte vend i krishter para se te shpikej frigoriferi nuk e hanin mishin e derrit ne behar.

Prandaj zoteri, mos flisni pa baza.

Ne te njejten kohe, habitem qe feja myslymane, feja e atyre qe na pushtuan per 5 shekuj dhe na lane ne erresire, eshte objekt diskutimi. [/B][/QUOTE]

atehere po e filloj pergjigjen me nje pyetje
perse muslimanet dhe çifutet ketu ne perendim i praktikojne keto gjera
pra nuk e hane mishin e derrit dhe behen sunet
apo nuk eshte vape ketu ne belgjike
aman po mos i futni kot tani
pastaj te paskan lene turqit neerresire ty
lexo çka thene kadareja ne lidhje me kete teme
temen e gjen ne kete forum te postuar nga une

__________________
La ilahe il Allah
Muhamed rresulullah

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Mars 2004 15:38
enes22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė enes22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me enes22 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė enes22't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: enes22 Shto enes22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto enes22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
botaed
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 05/01/2003
Vendbanimi: londer angli
Mesazhe: 190

ENES22

Po atehere kur keto gjera paskan te bejne me poziten gjeografike dhe jo me fene (gje qe une ta kam thene ne nje teme tjeter) cpune ke ti qe nuk je ne ate pozite gjeografike te na shesesh ***** ***.Ik o plak ******andej nga ke ardhur ose me mire rri aty ku je dhe mos hajde te prishesh harmonine e shtetit sekular ne shqiperi se jemi mire pa ejla late dhe hasurrullate e tua ne.Biles edhe per pushime ik ne afganistan dhe ta shikosh kur te te vrasin sepse dukesh EUROPIAN dhe jo MYSLIMAN.

EJLA LA HASURRULLLAH ALLLAH ALLLAH.

__________________
E MARTE 8 QERSHOR 2004
DITA ME E ZEZE NE HISTORNE E POLITIKAVE NDERKOMBETARE.

Modifikuar nga Keni datė 13/03/2004 ora 12:53

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2004 12:35
botaed nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė botaed Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me botaed (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: botaed Shto botaed nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto botaed nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Botaed ji me i kujdesshme ne te shprehur. Ku e ke gjetur te drejten ti te ofendosh te tjeret apo ti impnosh menidmi.
Te lutem ne kete nen forum nese do te maresh pjes mba qendrimin qe duhet dhe nese nuk te pelqen njeri besimapo tjetri, ben mire mos te maresh pjes fare dhe bej sekur nuk i shikon ato qe nuk te pelqejn.
Te lutem per kete, boll kemi grindje nga te tera anet mos na hap grindje te tjera.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Mars 2004 12:55
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
**BISHA**
Anetar i ri

Regjistruar: 07/10/2003
Vendbanimi: londer
Mesazhe: 2

Re: selam alejkum

Citim:
Po citoj ato që tha Master_Mind
me behet shume qejfi qe e bete kete lloj pyetje, se gjithmone i leme mbas dore keta te voglat dhe dhe merremi me ato me te rendesishme edhe keto qe thua ti jane te rendesishme

larja e duarve ne radhe te pare, cdo kush ben larjen e duarve edhe si tradite shqiptare edhe fetare .

larja edorve parebuke eshte per pastim e duarve tuaj se gjate dites ike duart e papista dhe kane microbe dhe ne Kuran Allahu thote: o njerez lahuni dhe patrohuni.
Dhe pastrim i tjetr nder keto eshte eshe eshe berja synet, cdo musliman duhet te behet synet,arsyea eshte se kur shkon ne banjo te pikon uje i holle ne pantollona ose nuk patrohet lekura dhe gjate kohes kur ti i lutesh Allahut duhet tejesh shume i paster sikur edhenje pike ujit te hollete ra ne rroba ti nuk i paster.
dhe nje gje tjeter qe futet ne kete teme eshte edhe larja mbas ke bere marrdhenie intime kjo eshte me e rendesishme tek pasrimi dhe ky pastrim behet ne tre menura :
1 berja nyjet(dhe thua po e bej nyjet me u pastruar)
2 shperlarja e gojes dhe e hundes 3 here me dore te djatht e
3 dhe larja e gjithe tupit(nuk duhet te mbete as koka e gjelperes pa lare)kjo ishte pergjigjia ime shpresoj ta juptosh
dhe ne qoftse ke dicka tjetra mund te me pyetesh

gezoj respeckt dhe shpresoj gjithe te mirat
shume te mira keto, o Master_Mind....

Pershendetje...

__________________
jam shqiptar
dhe jetoj ne londer

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Mars 2004 14:19
**BISHA** nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė **BISHA** Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me **BISHA** (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: **BISHA** Shto **BISHA** nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto **BISHA** nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 08:46 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja Islame > Kush jan Bektashinjet dhe sektet tjeraqe ende nuk dihen se kush eshte?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.