Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > Teme sa per te diskutuar (politike-sociale-psikopatologjike) Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 13 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Po i lexoja me vemendje mesazhet e juaja.

Un personalisht nuk jam e zonja e nje analize te thelle por thjesht do jap mendimin tim..

Mendoj, nese do i vinim mbi peshore racizmin tone, kudrejt, racizmit Grek ndaj shqiptare, ai i Grekeve do peshonte shume me teper.
E ketij racizmi i shtohet edhe poshtersija e politikes se shtetit Grek.
Jam e vetedishme per bemat e shqiptareve jasht kufijve te shqiperise, per horroret e shqiptareve mbas 90-tes, per sjelljen e Shqiptareve ne Greqi ashtu siç jam e vetedishme per denimet 10 fish me shume, ne krasim me vendet europjane.
Nese ne Greqi kapesh pa letra, ne menyren me te pa drejte te keq trajtojne e te izolojne me muaj te tere, ne vend qe te kthejne.
Nuk dua te mbroj shqiptaret, se e di shume mire qe jemi nje komb i eger e sovazh, por as nuk me pelqen te ngateroj kombin e çfare e karakterizon ate, me politiken Greke.
Sjellja e shqiptarit mund ti jape te drejte Grekut te behet rracist ndaj nesh, por nuk i lejon shtetit Grek te na provokoj ne trojet tona duke pretenduar se nje pjese e jugut i perket Grekut, duke mashtruar, e paguar pensjon, disa shqiptare te renuar qe te pretendojne te rrisi numrin e minorenve ne shqiperi. duke na perdhosur flamurin.
Varferija skamja dhe egersija qe na karakterizon ne si shtet nuk jane arsyje qe te na heqin ate pakes dinjitet..

Pershendetje

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 08:33
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nuk ka nevoje te na heqe greku dinjitetin se ja heqim ne vetes. Kete jam munduar te them.

Njoh nje rast ne amerike te disa personave qe kane 4 muaj ne burg sespse i kapen me pashaporte fallco.

Nuk i jap te drejte grekut, por qe te kuptojme nese burgjet i perdor vetem me ne duhet pare dhe raporti qe greket kane me popujt e tjere.

Dhe prape se prape me duket sikur merremi me difektet e grekeve per te hequr vemnjden nga tonat. Per cfare behet kjo? Qe te injorojme difektet tona? Per cfare aresye shqiptare te ndryshem jane me te interesuar te tregojne gabimet dhe racizmat e grekut (sepse ata jane raciste ne shume raste) ne vend qe te interesohen per politiken dhe te ardhmen e Shqiperise. Une greket preferoj ti injoroj, ashtu sic injoroj rruges pijanecet apo drogaxhinjte.

Nuk e kuptoj mentalitetin pretendues te shqiptareve. Greket ashtu jane gatuar. Nese keni kurajo injorojini. Kujt i plas se djegin nje flamur. Vertet besoni se kjo na hyn ne xhep? Ata tregojne racizmin dhe primitivitetin e vet me djegien e flamurit. Ndersa ketu mblidhen shqiptaret dhe halli me i madh i kombit qenka djegia e flamurit nga greku. A thua se Greqia eshte dashnorja ime dhe duhet ta urrej meqe s'me do. Pune e madhe se s'me do.

Pradoksi i ketushem eshte se, megjithese pranohet se duhet te ndertojme shtet te forte, askush nuk flet per shtetin tone, por jane te gjithe te gatshem te gjejne armikun tek forcat e huaja "imperialiste - shoviniste". Kjo me duket se ndodh sepse shqiptaret duan dicka ku te bien dakort te gjithe. Ky eshte nacionalizmi, prandaj o burra te shajme grekun sepse ketu biem dakort te gjithe. Po i jepet aq shume rendesi politikes dhe historise greke sa me duket sikur greket i dashurojme ne vend qe ti injorojme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 11:47
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

O Faje, une po te bej nje pyetje? Pse ai afrikani pshurr ne mes te rruges, kurse ti jo? Pse ai shqiptari tjeter ben sherre pa pike kuptimi kurse ti jo?
Kjo vjen nga arsimimi dhe nga keqinterpretimi i demokracise ose nga mungesa e nje shteti ligjor te forte dhe varferia e tejskajshme.
Pse francezet, anglezet , gjermanet (per te mos permendur zvicerianet) duken shume me te kulturuar se ballkanasit (per te mos permendur afrikanet)? Dhe merr djalin e nje lordi anglez, rrite ne nje geto zezakesh dhe shihe si do sillet kur te rritet.
Gjermanet, francezet etj nuk jane me te mire as se ne as se ai zezaku qe pshurr ne mes te rruges. Thjesht kane respekt (dhe frike) ndaj ligjit dhe kjo ka ardhur si pasoje e shume diktaturave qe ata kane kaluar.
Te marrim rastin tone. Ne kishim 500 vjet nen nje regjim anadollak, ku ligji i vetem ishte "ligji i xhungles" por ishim po ne ata qe nen regjimin e Zogut e respektonim (me sakte e kishim frike) edhe xhandarin me te humbur. Gjithashtu per 50 vjet gjate diktatures se "proletariatit" nuk na shkonte ne mendje te kalonim rrugen nqs nuk kishte vija te bardha. Dhe jemi po ne qe beme ate kasaphane ne `97 dhe qe akoma pas 15 vjetesh nuk kemi bere dot nje shtet te sakte. Si shpjegohen keto? MUNGESA E SHTETIT DHE E LIGJIT. Shkoni ne Amerike dhe hiqni shtetin jo per 15 vjet por per 15 dite dhe do e shohim "civilizimin" amerikan. Pra gjerat nuk jane aq te thjeshta sa duken. Ti po gjeje shkakun pse na urrejne greket? Nuk eshte aspak per ato arsye qe kujton ti. Eshte ajo "megaliidea" famekeqe, dhe "enderra VorioEpirit". Une nuk them qe populli shqiptar eshte me i mire se populli grek, por populli grek i nxitur nga nje politika "miqesore" greke ka marre superxhiro kot. Ti thua "Po sikur greku t`i ktheje emigrantet?" Dhe une po te pyes "Mos valle greku po i mban per bamiresi? Apo se i vjen keq?" Greku i mban ata emigrante sepse i shtrydh ne kuptimin e plote te fjales. Ti thua "pse vajten ne greqi dhe nuk shkojne ne ndonje vend tjeter" Po ku te shkonin shqiptaret tjeter kur mjeti i vetem i udhetimit ishin kembet? Dhe ku te vene kur nuk kane ku te vene tjeter? Kur nuk ke buke te hash, njeriu duron gjithshka apo jo? Tani meqe dihet qe sic ka amerikane/greke/afrikane qe jane kriminela ashtu ka edhe shqiptare te tille. Pra kjo nuk eshte arsye rracizmi.
Ti gjithashtu kur sheh shqiptaret qe nuk sillen denjesisht ti thua "Vertet jemi ne nje komb i lavdishem, apo eshte thjesht nje propagande per te na bere te fluturojme me presh ne b...." E kam thene edhe ne nje teme tjeter ate shprehjen e Remarkut "Civilizimi eshte si ne cipe e holle qe mund te griset shume shpejt". Sic te thashe edhe me siper, merr djalin e nje lordi anglez dhe rrite ne nje geto zezakesh dhe shihe pastaj ne cfare niveli katandiset ai civilizimi. Nqs ke dyshime mbi historine e lashte te shqiptareve lexo Eqrem Cabejin apo Aristidh Kolen (ky i fundit eshte arvanitas) dhe do e kuptosh qe edhe ne qe e ngreme kaq lart jemi akoma larg realitetit te asaj periudhe.

Pra nuk eshte faji i atij zezakut qe pshurr ne mes te rruges por eshte faji i atyre europianeve dhe amerikaneve qe e bene Afriken lemsh me luftera dhe ne vend qe t`i ndihmonin te zhvilloheshin, i shfrytezonin dhe i linin ne mjerim ekonomiko-kulturor (dhe fatkeqesisht akoma vazhdojne ta bejne) ashtu sic po bejne me Ameriken Latine, Ameriken Qendrore, Ballkanin dhe vendet aziatike.

Problemi tjeter qe shtrohet eshte: Dakort qe ne kemi rene ne kete "grope thithese" dhe ne nje rreth vicioz por a do dalim valle? Si te dalim? Kush do na nxjerre? Sic tha edhe Perendia populli eshte thjesht bageti. Ishte ai kombi i qyteteruar gjerman ai qe u soll si hordhite e Cingis Khanit, ne kohen e Hitlerit. Pra zhvillimin e sjell LIDERI dhe klasa e larte. Por kush e con para nje vend?
Kush jane sot vendet vertet me te qyteteruara dhe me nivelin me te larte te jeteses? Amerika? Jo! Jane VENDET SKANDINAVE (Suedia, Norvegjia Finlanda). Pse? Sepse gjate gjithe historise se tyre kane patur nje klase te mesme teper te fuqishme. Pra duhet plotesuar piramida: Klasa e ulet (kjo thjesht eshte "gjymtyre") Klasa e Mesme, qe percakton zhvillimin e vendit dhe rritjen ekonomike dhe qe siguron pjesen me te madhe te te ardhurave kombetare (kjo luan rolin e "qafes") Klasa e larte (Koka) qe nxjerr LIDERIN (Truri) i cili ben realitet enderrat e klases se ulet dhe planet e klases se mesme dhe te larte. Mungesa e klases se larte spjegon edhe mungesen e liderit. Nuk mund te fajesohet populli pse nuk nxjerr liderin. Jane shume te rralla ato raste kur liderat dalin nga populli (dhe ne shumicen e rasteve jane diktatore).
Por kush do e sjelle ndryshimin? Nuk do ishte cudio qe ta benin pikerisht keta qe na zhyten ne m... dhe po na mbajne akoma ketu. (sigurisht pasi te piqen kushtet ekonomike). Kur ne Shqiperi te konsolidohet nje klase e pasur atehere do kemi me shume shpresa per zhvillim.
Tani per ironi jemi katandisur te recitojme ato vargjet e famshme te Naimi Frasherit per Shqiperine: "Lum kush do te rroje/qe ta shohe Zonje". Mendoj se Shqiperia do zhvillohet goxha (te pakten keshtu shpresojme) por kete zhvillim s`ma ha mendja se do e shohim ne, por femijet tane.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 15:04
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Po i jepet aq shume rendesi politikes dhe historise greke sa me duket sikur greket i dashurojme ne vend qe ti injorojme.

Rëndësi patjetër që duhet t'i jepet se është ajo pjesë e politikës dhe historisë greke që na prek edhe ne, dmth është edhe historia jonë. Dhe ai popull që harron të kaluarën (historinë) e vet është i destinuar ta përsërisë atë (besoj se edhe ti mendon njësoj).
Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Sipas teje duhet te dale nje elite ose nje udheheqes qe drejton poppullin sic duhet. Po nga duhet te dale kjo shtrese udheheqese pervecse nga populli?
A nuk eshte populli ai qe po nxjerr udheheqesit sot duke votuar ne zgjedhje? Si mund te dale nje udheheqje pa bashkepunimin e popullit? Llogjika con ne nje rreth vicioz. Une jam i mendimit se njerez te mire ka plot qe mund te udheheqin, por populli yne "trim trap dhe liridashes" nuk shikon dot pertej Nano-Berishes tani per tani. Atehere si do dale shtresa udheheqese po nuk e nxorri populli?


Çdo popull meriton qeverinë që ka, pikërisht, se ajo qeveri del nga ai popull, nuk vjen nga Marsi.
Prandaj, kur thashë NE, e kisha fjalën për rininë shqiptare që ndodhet jashtë dhe rininë shqiptare që lexohet nëpër forume, jo për popullin (masat) shqiptar(e).

Njerëzit, më saktë prindërit (si çdo lloj kafshe), mendojnë e përpiqen për fëmijët e tyre dhe mund të arrijnë deri në sakrifica. Për të njëjtën arsye emigrojnë edhe shumica e shqiptarëve, për t'iu siguruar fëmijëve 1 të ardhme më të mirë e më të denjë se e tashmja dhe e kaluara e vet.
Pse ne, rinia e sotme, duhet të përpiqemi t'ua sigurojmë atë të ardhme fëmijëve tanë jashtë trojeve tona? Pse të mos kthehemi e të përpiqemi, mendojmë, bëjmë e sakrifikojmë për fëmijët tanë (të ardhmen tonë e të Kombit, në fund të fundit) brenda trojeve shqiptare? Pse duhet të presim ende nga pasardhësit e Enverit -politikanët e sotëm-, diçka të tillë (?); kur llogjika dhe faktet të çojnë në përfundimin se jo vetëm për çdo hap para po na kthejnë 2 hapa pas, por edhe po na heqin e poshtërojnë guximin dhe krenarinë personale e kombëtare. Dhe pa krenari kombëtare kurrë nuk mund të krijohet 1 Shtet i fortë!

Duke ditur se krenaria kombëtare fillon me mbrojtjen e flamurit kombëtar e duke parë pasivitetin e "shtetit tonë" ndaj përdhosjes së flamurit, mendon se kjo na shërben neve si Komb? Apo mendon se ai akt ishte thjesht diçka spontane e 1 kokëkrisuri grek? Për mua ajo ishte diçka e paramenduar qëllimisht prej qarqeve greko-mëdha dhe e mbështetur nga Shteti grek. Janë provokime që bëhen qëllimisht, si provokimet që bëjnë njerëzit e vegjël për të parë deri ku duron fqinji apo shoku. (Thuhet që kush duron, fiton; por thuhet edhe që durimi ka kufi, më mirë vonë se kurrë, etj. Thuhet që qëngji i urtë pi 2 nëna, por thuhet edhe që qëngji i sertë i pi të gjitha.)
Dhe nga ana tjetër, kemi rininë shqiptare që jeton, mësohet, brumoset në trojet shqiptare dhe nuk ka për t'u bërë më e mirë se klasa e sotme politike. Ajo rini, thjesht, për t'u punësuar duhet të paguajë ose të ketë miq të fortë; dhe me atë praktikë e mentalitet mos prisni, që ajo rini të mendojë për Kombin e Shtetin!
Në shqipëri pothuaj janë institucionalizuar korrupsioni dhe nepotizmi. Cila mendoni se do jetë e ardhmja e shqiptarëve si Komb nqs vazhdojmë t'ua lëmë në dorë të ardhmen tonë të sotërmve? Kanë 15 vjet në pushtet dhe e vetmja gjë që na kanë siguruar është heqja e telit të elektrifikuar nga kufiri dhe liria e sharjeve; dmth na nxorrën nga kampi i përqëndrimit dhe na hodhën nja 2 kocka që të zihemi me njëri-tjetrin.

Nuk duket se boll u qamë për të tashmen shqiptare dhe politikanët "tanë"? S'ka për të ndryshuar asgjë po s'e detyruam ne të ndryshojë.
Evropës s'i ka interesuar e s'i intereson Kombi e Shteti shqiptar, kështu që veç nesh s'ka për të na bërë askush.
Çdo gjallesë, rrjedhimisht çdo njeri, rrjedhimisht çdo Komb që nuk lufton për ekzistencën e vet është i destinuar të zhduket! Kemi mijëra vjet që po luftojmë për ekzistencën (dhe mbijetesën) tonë, por jo gjithnjë si Komb. Është koha ta bëjmë përsëri.
Prandaj nqs duam të bëjmë diçka, ose shumë, mjafton të kthehemi e të veprojmë. Të gjithë kemi ide, mjafton vetëm organizimi dhe vënia në praktikë. Dhe të siguroj se edhe po "s'arritëm" të bëjmë diçka të madhe, e pakta që do arrijmë (sa për të filluar) është ndërgjegjësimi i "elitës" së sotme politiko-ekonomike që mendojnë se janë pronarët e shqiptarëve e të trojeve shqiptare dhe mund të na trajtojnë e shesin si të duan.

Modifikuar nga Perendia datė 06/04/2005 ora 20:08

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 19:51
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ka dy ceshtje me te cilat nuk jam dakort.

Se pari, Jimmy thote se "kur te konsolidohet nje klase e pasur atehere do kemi shpresa per zhvillim". Si mund te integrohet kjo me akuzat se po pasurohen pushtetaret? Sa kuptim ka te flitet per shtrese te pasur kur kjo nuk ka stabilitet, kur pasurohet ne menyre te paligjshme apo kur varet nga nderrimet e pushtetit?

Se dyti, Perendia mendon se zhvillimi do vije nga jashte, "nga rinia shqiptare qe ndodhet jashte dhe nga rinia shqiptare qe lexon forume, jo nga populli apo masat shqiptare". Mua kjo me duket utopi per dy aresye:
E para sepse diaspora nuk luan ndonje rol te rendesishem ne vendimet qe merren ne Shqiperi. Emigrantet nuk votojne dhe nuk marrin pjese ne jeten e perditshme shqiptare.
Se dyti sepse idealizmi i emigranteve si puna jone nuk lejon te shikohen problemet reale te Shqiperise. Vullneti i mire per te ndryshuar dicka mund te kthehet ne zhgenjim nese kthehesh ne Shqiperi dhe nuk ndryshon dot asgje. Nuk jane pak ata qe jane kthyer dhe jane integruar (e dorezuar) ne jeten normale shqiptare.

Jam dakort se rinia qe rritet ne Shqiperi nuk ka mentalitetin e hapur, optimizmin e duhur dhe kulturen komunitare per te ndertuar nje shtet te shendetshem. Por jane ata qe jetojne ne Shqiperi dhe perbejne Shqiperine. Sado te kthehen intelektuale nga jashte nuk mund te bejne ndryshime rrenjesore pa bashkepunimin e indigjeneve. Prandaj kot genjehemi se ndryshimi do vije nga jashte. Ndryshimi do vije kur vendasit te mesojne nje kulture te caktuar, nuk ka rendesi nga vjen kjo. Pa ndryshimin e menalitetit te popullit asnje i ardhur nuk do mund te ndryshoje shtetin, korrupsionin dhe krenarine kombetare. Apo e kam gabim?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 20:50
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
flori_dr
cun durrsi

Regjistruar: 13/07/2004
Vendbanimi: canada
Mesazhe: 99

si ka mundesi qe jemi kunder njeri tjetri si disa ketu ne forum edhe i duan grekerit kaq shume

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2005 21:55
flori_dr nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė flori_dr Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me flori_dr (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: flori_dr Shto flori_dr nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto flori_dr nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Perendia
Perėndia s'ka fe!

Regjistruar: 12/04/2004
Vendbanimi: ©
Mesazhe: 328

Nuk më pëlqen termi "diasporë" në rastin konkret, ose më saktë nuk e përfytyroj kthimin e rinisë shqiptare (të brumosur me idetë dhe mentalitetin perëndimor) thjesht si 1 vizitë e diasporës. Nuk mendoj se do kthehemi, do bëjmë 2-3 debate me "indigjenët", do shohim se nuk "hanë pyka", do dorëzohemi e do i kthehemi "luksit" të perëndimit e monotonisë së jetës së qetë. Ndryshimet nuk bëhen brenda vitit e as për 2-3 vjet, do duan të paktën 10 vjet dhe 1 "parti politike" të re të organizuar. E gjatë asaj kohe, jo vetëm që do i dimë problemet e Shqipërisë "në majë të gishtave", por do shohësh se si do na përshtaten shqiptarët neve e jo ne shqiptarëve. Gjithë "sekreti i suksesit" është të mos dorëzohesh e të lësh qëllimet e tua vetëm se e provove 1 apo 2 herë e s'nxorre gjë në dritë.
Gjithë popujt vuajnë nga teprica e komformizmit dhe mungesa e largpamësisë, por varet kush i udhëheq.

Shiko çifutët dhe organizimin e tyre. Krijuan 1 Shtet nga hiçi; dhe ai Shtet izraelit në '48-ën nuk u krijua se e ndihmoi Evropa, por nga këmbëngulja e çifutëve megjithë pengesat e luftën që u bëri Anglia (ndër të tjerët) në Palestinë. Dhe ishte ajo "diasporë" që e krijoi dhe e zhvilloi atë Shtet.
Pra, mentaliteti i shqiptarëve nuk ka për ndryshuar vetvetiu apo nga "puna e palodhshme" që po bëjnë politikanët e sotëm (të djeshëm) dhe as nga "detyrat" që po na jep Evropa. Ka shembuj në Historinë evropiane ku janë krijuar Shtete të fuqishëm nga popuj më të dëshpëruar e më të paaftë se shqiptarët dhe ata popuj janë më lart se ne aktualisht. Për mendimin tim Evropa ka bërë mjaft për shqiptarët, vetëm, duke na lënë të studjojmë në universetet e veta e duke na lënë të lirë të evropianizohet 1 pjesë e shëndoshë e rinisë shqiptare.

Kur thashë "nga rinia shqiptare që lexohet në forume" e kisha fjalën për 1 pjesë të rinisë që shkruan në forume dhe mjafton t'i lexosh për të vënë re se ka mjaft shqiptarë të aftë për të bërë diçka më tepër se diçka për Kombin e Shtetin.

Ka 2 shprehje mbi politikën, që janë binjake, të thëna nga 2 njerëz që ndryshuan relativisht shpejt mentalitetin e popujve të vet:
1- "Në politikë nuk ekziston e pamundura!"
2- "Politika është arti i të mundshmes!"

Dhe ia ndryshuan mentalitetin popullit nga ekstremi në ekstrem duke arritur synime që po t'i krahasosh me çka duam të arrijmë ne, këto tonat do na duken lojra çilimiqërish.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2005 01:02
Perendia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Perendia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Perendia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Perendia Shto Perendia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Perendia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Fajtori persa i perket asaj klases se larte qe ti thua se e ka fituar pasurine ne menyra aspak ligjore:
Asnje klase e larte e cdo vendi nuk eshte aq e paster sa c`mund te kujtoje ndonjeri. Klasa e pasur qofte ne Greqi, Itali apo kudo ka aq akuza sa edhe ata qe i bejne keto akuza nuk i mbajne mend te tera. Por e gjithe puna eshte tek INTERESI. Interesin e rrotullon boten, jo "pastertia morale" (per fat te keq). Tani per tani politikanet tane nuk kane cfare te humbin prandaj do kenaqen me "therrimet" qe u jep bota, por kur te krijojne vet nje fare pasurie atehere ata do kene dicka per te humbur (pasurine e tyre) prandaj do mundohen qe te ruajne deri-diku interesat e vendit ne menyre qe te mbrojne interesat e tyre. E di si eshte puna. Per mendimin tim asnje politikani ne bote nuk i plas fare per popullin por vetem per interesin vetijak. Por atij i leverdis qe ta mbaje mire me popullin qe te kete pushtet dhe si rrjedhim edhe mundesi per te perfituar me shume (sigurisht flas per vendet e zhvilluara). Prandaj kur te konsolidohet klasa e pasur ata do kene me shume para dhe paraja eshte pushtet. Prandaj kam kete mendim.

Persa i perket emigranteve une nuk mendoj qe ata do bejne gjithshka dhe ne qe jemi ne Shqiperi do rrime dhe do presim. Bashke do bejme gjithshka por ata do jene pak a shume berthama. Mendoj qe shqiptareve u mungon optimizmi dhe fryma e bashkepunimit. Nuk them qe e gjithe puna do behet nga ata qe jane jashte por Shqiperise i mungon iniciativa e pare, fryma e optimizmit dhe shtysa e pare. Pra emigrantet do jene shtysa e pare, do jene iniciatoret, por sigurisht qe shqiptaret (qe jane ne Shqiperi) do reagojne dhe do levizin edhe ata. Ky eshte te pakten mendimi im. Por ne do e fillojme kete pune, por sic thashe ka shume pak mundesi qe t`i shohim frytet. (Shpresoj qe te jem gabim ne kete pike).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Prill 2005 13:00
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ndryshojme teme.

Si e shikoj une

Si zakonisht armiku i kombit del nje fuqi e huaj dhe ne mundohemi te luajme rolin e popullit te keqtrajtuar. Nje sindrome e tejperdorur ne shekuj qe vazhdon te mbuloje pislleqet tona. Flitet se parate e firmave piramidale kane mberritur ne Greqi (te pakten nje pjese) dhe sipas disave kjo perben nje hajdutllek te grekut. A nuk ishin shqiptare ata qe krijuan firmat? A nuk ishin shqiptare presidenti, kryeministri dhe guvernatori i bankes? A nuk ishte Sali Berisha qe mbeshteste firmen Vefa dhe propagandonte arritjet e saj si nje zhvillim ekonomik? A nuk jane shqiptare ata qe kerkojne lirimin e bosit te firmes Vefa? Pse mundohen shqiptaret te lepihen pas sindromes se viktimes kur jane vete ata qe shkaterrojne Shqiperine?

Mjaft me teorine e komplotit. Ne ja fusim vetes sa krahu dhe pastaj qajme neper dyert e Europes dhe pretendojme drejtesi. Qe te na respektoje bota duhet te respektojme veten ne rradhe te pare.

Nje dite isha ulur ne tavoline me nje vajze dhe te emen e saj. Vajza sillej si nje idiote, hidhte bishta cigaresh rrotull dhe pinte e qeshte si e marre. I keputa nje batute, por u hodh e ema: "Mos ma shaj gocen se e kam si yll". "Goca jote ka difekte i thashe, nuk mund te besh sikur si sheh". "E di, tha, por e shaj une, nuk lejoj ta shaje bota".

Ja, kjo eshte analogjia qe pershtatet me raportin qe kane shqiptaret me vendin e tyre. Nuk duan ta pranojne realitetin dhe nuk lejojne t'ja shaje njeri. Pastaj qajne te mbyllur ne kuzhine per fatin e keq qe ju ka rene.

------------------------------------
Por ndryshojme teme

Kam pershtypjen se nje nga difektet e popullit shqiptar eshte mungesa e fantazise politike. Kemi rastisur qe kryeministrat te hipin nga 5-6 here ne pushtet, nderkohe qe alternativa e vetme mbetet nje ish-president.

Aktualisht flitet per nje rikthim ne politike te Genc rulit, Garmoz Pashkos dhe Eduart Selamit. Nuk dihet ku do rregullohen keta politikane nese fitojne zgjedhjet (qeveri, parlament apo presidence), por disa prej tyre kane deklaruar se kane vetem emrin ne listat e PD-se dhe nuk do te marrin pjese aktive ne aktivitetet partiake. Pra me shume sesa perfaqsues te partise demokratike keta personazhe jane profesioniste te pavarur, te cilet PD po i afron per te fituar elektorat. Ruli dhe Pashko nuk kane te bejne fare me partine demokratike.

Kam pershtypjen se parti "te plakura" shpikin zgjidhje ad hoc sa per te krijuar nje alternative ne prag zgjedhjesh. Me duket nje mashtrim.

Sidoqofte nuk e kam vetem me partine demokratike. Partia socialiste nuk ofron shume me teper dhe partite e tjera ngjajne me shume si hobby personale sesa parti te mirefillta. Te gjitha paraqesin personazhe qe nuk ndryshojne kurre. Ndryshimi mes ketij mentaliteti dhe atij perendimor qendron tek dinamika e kerkeses dhe ofertes politike.

Nderkohe qe ne perendim personazhet ndryshojne vazhdimisht (sidomos partia qe humbet zgjedhjet), ne Shqiperi partite nuk fusin politkane te rinj ne komitete drejtuese. Pra ne Shqiperi mund te flitet per partine e Nanos, Berishes, Pollos, Gjinushit etj etj. Te gjithe mbajne dicituren ISH (minister, kryeminister, president etj). Te vetmit politikane qe futen ne parti kane nje rol perferik. Politikes po i hyjne doktore dhe biznesmene, te cilet me shume se nje ideal politik kane nje klientele qe mund ti mbeshtese. Politikane te tille qe behen deputete fale klientelizmit ngjajne me politikanet e Italise se jugut, te cilet mbeshteten ne reputacionin e klienteles per te arritur poste politike.

Megjithate ky eshte vetem njeri aspekt, pra oferta. Le te flasim per kerkesen.

Ketu vijme tek problemi me i madh, tek mungesa e fantazise si popull. Jemi mesuar me prijesa dhe lidere afatgjate. Pas 50 vjetesh me Enver hoxhen ne koke vazhdojme te sillemi njesoj. Kemi frike nga ndryshimet dhe vazhdojme te shikojme me mosbesim figurat e reja. Partite kryesore nuk ndryshojne personazhet, sepse populli vlereson me shume figurat qe fillojne me ISH. Populli vazhdon te mbeshtese mentalitetin e prijesave te cilet behen "baballare" te kombit. Eshte i njejti mentalitet qe kerkon fajtoret ne personalitete te vecanta si Nano dhe Berisha, duke i dhene formen e "babait" pergjegjes.

Pra, ne pergjithesi mungon arti ne politiken tone. Mundohemi kot te gjejme emra politikanesh romake dhe turq me origjine shqiptare, kur nuk kemi asnje brenda kufijeve tane. Ne i kemi cdo dite mundesite te nxjerrim politikane te rinj, por nuk jemi mesuar te nderrojme fjaloret e perditshme. Dhe keshtu shkojme te votojme me hunde te mbyllura parti dhe personazhe qe bien ere oportunizem.



Pershendetje.

Modifikuar nga Fajtori datė 08/04/2005 ora 02:34

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2005 02:09
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Bllof

Te njohesh historine eshte dicka mes nevojes dhe fatkeqesise. Duhet per te kuptuar si kane ardhur shtetet dhe popujt ketu ku jane, por demton hapjen mendore te njeriut.

Miqesite dridhen dhe hormonet marrin dhene. Eshte pranvere. Shirat udhetojne nga nje qytet ne tjetrin, nga nje dritare ne tjetren, nga nje jete ne tjetren. Disa qeshin e disa qajne. Te tjere harrojne.

Keshtu presim stinet e nxehta sikur presim nderrimin total te lekures. Ngjan me fundin e gjimnazit, kur u shperndame si spermatozoide ne vaginat universitare. Presim stinet e nxehta, pra, qe te lindim si spore bakteresh ne lageshtire. Nuk e di nese balta shqiptare eshte e favorshme, por sporet e shqiptareve te shperndare neper bote enderrojne mot te mire.

Ndoshta krahasimi me spermatozoidet eshte i tepruar. Ne nuk jemi pjellore. Ose me sakte fekondojme vetem barqe te huaja, nuk kemi kapacitet te riprodhojme shtetin tone. Kjo ka aresye, natyrisht.

Aresyeja eshte se rregulli dhe mosrregulli kerkon nje ekuiliber, qe shqiptaret e kane te spostuar nga mosrregulli. Demokracia u ka dhene lirine... Lirine qe te ulerasin budallenjte dhe te heshtin te mencurit. Eshte nje liri e cuditshme. Demokracia per shqiptaret perkthehet ne llomotitje, jo ne diskutim. Keshtu degjojme fjalime tragjike nga shume albaneze, nderkohe qe ruajne vezet e femrave si kllocka. Jetojme ne epoka gjithmone e me paradoksale. Dhe me paradoksalja eshte qe modernizmi solli paradoksalizem ne vend qe te sillte llogjike.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 10/04/2005 ora 23:33

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2005 21:30
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 02:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > Teme sa per te diskutuar (politike-sociale-psikopatologjike)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.