Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > Teme sa per te diskutuar (politike-sociale-psikopatologjike) Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Shpejt e shpejt meqe rastisa.

Me relativim vlerash kuptoj konsiderimin pozitiv ose asnjanes te disa fenomenve qe per mua jane sidoqofte negative dhe larg zhvillimit modern.

Me konformizem bashkekohor kuptoj adaptimin ndaj nje situate, gjendjeje apo fenomeni. Kam fatin te mos jetoj ne keto situata cdo dite dhe per kete e kam me kollaj te mos konformohem me rregullat e sjelljes apo mendimit qe permenda ne mesazhin e pare.

Ne Shqiperi aplikohet shume mire ky konformizem sepse njeriu eshte i detyruar te bashkejetoje me kushte te tilla. Nuk ka sisteme feedback (nuk e di si thuhet shqip) qe te godasin ne mase difektet e shoqerise. Shume familje, djem dhe vajza jetojne duke ju pershtatur ambjentit dhe nuk e ndjejne presionin kritik te mediave apo intelektualeve sepse keto jane te pakta. Edhe une do isha shume me i kompromentueshem nese do jetoja cdo dite ne Shqiperi.


Dhe meqe jemi ketu po bej dhe une disa pyetje pyetje.
Je dakort me mua qe nuk ka nje sistem edukativ ne mediat shqiptare, rreth te cilit te krijohet boshti i nje kulture te perbashket qe nuk varet nga sasia e parave ose marka e celularit dhe makines?
Je dakort me mua qe nuk ka sisteme qe te godasin kultin e parase si mode e ndjekur rregullisht?
Je dakort me mua qe zhvillimi do te vije kur vlerat te migrojne nga konceptet materiale drejt intelektit, studimit dhe shpirtit kritik?

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Maj 2005 04:20
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Nje perkufizim

Po te jap perkufizimin filozofik te fjales konformizem.
Konformizem=supozon nje pune per te arritur virtytin e maturise.Do te adoptojme sjelljen e njerezve qe i gjykojme si me te matur dhe llogjikshem.Duhet evituar tepria,sepse eshte me e veshtire te korrigjohet se sa nje sjellje e moderuar,per me teper eshte e veshtire per tu korrigjuar.Konformizmi udhehiqet nga dy principe:1)duhet ruajtur mundesia e perfeksionit dhe 2)duhen evituar ekstremet.(Déscartes).
Kete ta kam dhene fjale per fjale pa i futur asnje ngjyrim timin,e po te bazohemi ketu dalim se shume pak gjera te nje konformizmi bashkekohor qe ti permend jane reale per Shqiperine,ndaj te thosha se ne kemi kuptime te ndryshme ne perkufizimin e konformizmit.Te tilla fjale na shpetojne te gjitheve,mos mendo se jam aq i vogel sa te merrem me fjalet,por ne rastin tend konformizmi ishte gjithe thelbi i shkrimit,ose me mire zinte nje pjese te mire.
Mbi pyetje-pergjigjet qe ti shtron jam pjeserisht dakord,por sidoqofte dalim te ajo qe une kam permendur te disa shkrime me pare,kur thosha se eshte i nevojshem nje opinion i shendoshe publik,ku nje pjese te mire zene edhe mediat.E le te marrim rastin se jemi dakord te dy ketu,ose pjeserisht dakord cfare sheh ti si rrugezgjidhje konkrete per kete.Duhet te kuptosh fajtori qe une jam per shume gjera dakord,por nuk me pelqen menyra apo ekstremiteti per mendimin tim qe trajtohen.Jam me teper qe te tilla fenomene duhet t'i marrim si pjese e nje procesi natyral,te cilat vine per shume shkaqe e qe sigurisht japin alarmin per te reaguar.Ndaj edhe ky proces natyral nuk ka pse te shihet si nje barbari shqiptare,por si nje cikel ku ne donim apo nuk donim do te beheshim pjese.Ne se te pelqen Freud(kam nje pershtypje krejtesisht subjektive se po,por mund te jem dhe i gabuar)shprehej se asnje njeri nuk eshte violent ne vetvete,te tille e ben turma.E po te bazohemi ketu(nuk jemi te detyruar)fakti qe nje pjese e turmes te ne(sepse midis turmes ka edhe nendarje,per kete mund te lexosh hierarkine sipas Shopenhauerit)ka prirje violente ne saje te nje sere shkaqesh qe i paraprine,te tilla i dime e nuk ka pse t'i permend,mund te them se askush nuk ka pse te trajtohet si barbar.Duhet trajtuar pra si individ i nje turme e cila per shkaqet qe i dime eshte bere pjese e nje cikli qe kerkon patjeter reagimet e nevojshme.Po keshtu nuk ka pse te pergjithesohet po te kemi parasysh nendarjet e nje turme,e nuk ka pse ta quajme veten si mbinjeriu(kete mos e merr per ofendim,po e tille pershtypje mu krijua kur lexova fillimisht shkrimet e tua,po te duash te jap edhe arsyet).Ndaj edhe mua nuk me pelqeu shume ajo ideja e vjedhesve te pusetave,bijve flokegjate te krimineleve,policeve te korruptuar etj etj,nga menyra se si trajtoheshin.Se fundmi shpresoj qe te me mirekuptosh dhe te kuptosh se pse jam kunder une ne disa gjera.Sidoqofte do ta vleresoja po ta drejtonim debatin mbi ato qe ti sheh si alternativa konkrete e ato qe shohin te gjithe pjesetaret e ketij forumi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2005 02:20
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Maubert, ndoshta filozofia ndryshon nga psikologjia pikerisht ne pragmatizem. Njera e ka dhe tjetra jo. Une kuptoj qe shume gjera kane aresyet e tyre natyrale, por kjo nuk do te thote se do bashkejetoj me to.

Sidoqofte me intereson zgjidhja me shume sesa diskutimi i detajeve. Per mendimin tim rolin kryesor e luajne mediat. Nese keto godasin dhe tallin sic duhet arkaizmin shoqeror atehere shoqeria do te behet shume me homogjene dhe avash avash do kemi nje kulture te perbashket. Per mendimin tim mediat bejne pak ose aspak per te zhvilluar mentalitetin shqiptar. Me se shumti jane zhytur ne sistemin oportunist te reklamave dhe klaneve dhe nuk mendojne gjate per te ardhmen jo-monetare.

Shkrimet e mia permbajne natyrisht sarkazem, por vetem keshtu mund te degjeneroj prototipat e semure te shoqerise. Dhe eshte ky funksioni qe duhet te luajne fuqishem mediat. E ka bere me se miri kete Portokallia me personazhin e Ninit apo te goces se deputetit vitin e shkuar. Cdo njeri gjen tek prototipat humoristike pjese nga vetja qe i eleminon dhe fsheh. Mediat ne fund te fundit kane pikerisht kete funksion: te mbajne strukturen sociale te rregullt. Mediat shqiptare kete e bejne ne menyre te reduktuar. Ne fund te fundit jane pjese e kaosit historik dhe klanor. Le te marrim nje shembull tjeter. Te persektuarit. Deri me sot nuk eshte bere asnje emision i mirefillte qe te sqaroje nje nga nje kush kane qene te persekutuar dhe si u zhvilluan gjyqet. Kjo ben qe rinia te mos kete nje shesh te perbashket historik ku te ngreje vlerat morale. Ne mungese vlerash abosulte ndjek vlera relative dhe ndonjehere i hyn rrugeve ekstremiste dhe radikale.

Pra Maubert, mos shiko vetem anen negative te mllefit tim, por shiko edhe anet edukative. Ne fakt nuk shkruaj vetem nga koka ime por shkruaj shqetesime qe ndjejne dhe shoke te mite qe jetojne jashte Shqiperie. Dhe perderisa keto probleme pengojne kthimin tone ne Shqiperi me lejo te konstatoj keto difekte.

Persa i perket Freud-it, ai ka folur per turmat e rruges dhe i ka analizuar boll mire. Kjo nuk ka te beje me kulturen sepse kultura e nje populli nuk ka te beje me fenomenet e spontanitetit barbar te nje turme. Nuk mund te thjeshtohet kultura e nje populli me nje fenomen turme. Sonja e tha shume sakte me lart kur u shpreh se shqiptaret kane nje mentalitet lindor. Ketu mund te jete zanafilla e diskutimeve mbi shqiptaret dhe kulturen shqiptare. Dinamikat e turmes per mendimin tim kane mbaruar bashke me 1997 dhe zor se do kthehen prape ne Shqiperi. Tashme e ka rradhen te funksionoje llogjika dhe te ndiqen norma te caktuara zhvillimi.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2005 03:21
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sonja
studente

Regjistruar: 11/03/2003
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 9

ju keni te drejte per faktin qe ka ardhur momenti te gjehen zgjidhje e alternativa per ndryshim rrenjesor ne Shqiperi. por mua me lind dyshimi qe a duan me te vertete shqiptaret (qe jetojne atje) te ndryshojne: mentalitetin,kushtet ekonomike, sistemin klanor politik e keshtu me radhe!?
sepse mua me duket qe mediat dhe te gjitha mjetet e informacionit kane bere nje pune te konsiderueshme,te pakten "i kane konstatuar " ne detaje problemet e renda te shoqerise shqiptare.jo vetem kaq; kane goditur e kritikuar ne cdo lloj menyre fenomenet negative shqiptare; me vine ne mend artikuj te pafund gazetash ku shkruajne me fakte per ministra,deputete te korruptuar; flitet per manine e te berit bisnes te politikaneve nepermjet tenderash joligjore etj.pastaj artikuj te pafund per "observimet" dhe konkluzionet e opinionit nderkombetar ne lidhje me Shqiperine, qe nuk jane aspak konfortuese.them se cdo dukuri apo problem i pazgjidhur eshte trajtuar nga mediat shqiptare,sepse nuk mohohet qe e drejta e informacionit eshte e lire ne Shqiperi. p.sh: problemi i te persekutuarve apo "bemat" e para 90's jane bere objekt emisionesh televizive e artikuj revistash.me kujtohen emisionet e R.Papes ne Tvsh me filmime te "kongreseve famekeqe kunder M.Shehut e te tjereve"; artikujt mbi kete teme (me rastin e hapjes se arkivave shteterore"; librat post-komuniste te Kadarese, D.Culit, F. Kongolit, V. Canosinaj e te tjereve (per nje hapje mendesie te shoqerise shq. mbas 90's),etj..,. kemi OJQ-te qe bejne nje pune konkrete per permiresimin e disa gjerave sociale, dhe perpiqen per edukimin e te rinjve, ne nje fare menyre; eshte levizja "Mjaft" e shume te tjera si kjo qe "u lodhen duke bertitur" kunder cdo padrejtesie te istitucioneve shqiptare.; emisioni tv "fiks fare" qe ka kapur "ne flagrance" momente korrupsioni dhe ajo qe me ka bere me shume pershtypje ka qene nje seri filmimesh mbi gjendjen e femijeve te ngujuar,te varfer e analfabete ne veri...etj,etj.
mediat dhe arsimi kane bere nje fare pune.ajo qe,sipas meje "nuk duket",eshte ai opinioni i shendoshe publik sic thote Mauberti. me duket sikur vetem ne shq qe jemi jashte flasim dhe duam qe Shqiperia te behet nje shtet i qete normal perendimor. por nje pjese e mire e njerezve atje,ka rene ne nje lloj letargjie qorre, dhe nuk do te zgjohet.ose, ben sikur nuk i sheh gjerat (dhe kjo me duket me bindese),sepse ne kete lloj menyre i leverdis,apo i pelqen. dhe ndoshta per kete flet Fajtori kur ben fjale per konformizem. po ta vemi re mire,qe te polici me i thjeshte,apo nepunesi i ndonje zyre shteterore, e deri te ministri apo deputeti (qe perfaqeson popullin), jetojne te kenaqur dhe i pershtaten mjaft mire "regullave" te sistemit shoqeror e politik shqiptar. (polici nuk ben greve qe rrogen e ka 150.000 lek shq,sepse "e nxjerr" me menyra te tjera "demokratike" e "lindore".)dhe te gjithe ne kete menyre, mjeku,mesuesi,pedagogu etj. pra,nuk ka kush ta beje ate migrim vlerash nga materialja te intelekti. un ve re dhe gjene tjeter te thjeshte,qe ne Shqiperi pelqehen dhe ndiqen si model prototipat si "nini i bules", (ndoshta gabohem,nuk e di), ndersa nuk preferohet me ajo shtresa e "studenteve me syze", jane si peshku pa uje.
prandaj, un them se mentaliteti te ne nuk ka si ndryshon, hyn ne perberjen tone gjenetike qe na pelqen rremuja, jorregulli, jodrejtesia, fitimi i lekut me ane te pista, arroganca, imoralja ne thelb (por te ndershem me "kanune burrash" ne siperfaqe), "modernizimi me tangat jashte",(por mendja "te martesa"),e te tjera.dhe kjo se jemi lindore te pandryshueshem,te pamodifikueshem.
e keshtu do mbetemi!!.

__________________
life is easy living with eyes closed and misunderstanding all you hear.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2005 12:14
sonja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sonja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sonja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sonja Shto sonja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sonja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
METAXA
Inspektor

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 414

Sinqerisht habitem tek ju lexoj. Njeri flet per filozofine, tjetri jep perkufizime filozofike, tjetra flet per letargji qorre per ne qe jemi ketu, secili prej jush flet aq shume dhe me aq fjale te medhaja sa edhe vete koha nuk eshte e afte ti kuptoje ato.

Ore nuk kemi nevoje per kaq analiza te thella, kemi boll analista, Shqiperise i duhen njerez praktike te shkathet.

Pyetja shtrohet shume thjeshte, ja zgjedhjet po afrohen, alternativat dihen.
UNE atehere SI nje I RI KUJT TJA JAP VOTEN TIME?

Sinqerisht nuk e di, por kjo sdo thote qe une jam ne gjume, kjo sdo te thote qe mua ashu me leverdis por ja qe skam cfare te bej. Kshu eshte edhe ai 'opinioni i shendoshe' qe permendi ju, edhe nuk eshte ne gjume apo nuk po kupton cfare po behet, jo e kupton shume por thjesht NUK KA SE CFARE TE BEJE TA NDRYSHOJE KETE SITUATE.

Shume her kur lexoj per studenta apo Shqiptare jashte Shqiperise me bie ne sy njefar patriotizmi i tepert (qe e kam pas edhe vete dikur), por jo njerez jam tejet i bindur qe kur te vini ketu(nqs do vini) secili prej jush do mendoje per b.then e vet dhe per mireqenien e vet.
Qofsha i gabuar.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2005 07:54
METAXA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė METAXA Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me METAXA (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė METAXA't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: METAXA Shto METAXA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto METAXA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
sonja
studente

Regjistruar: 11/03/2003
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 9

nuk po do njeri te duket shume i zgjuar ketu me "analizat e thella",te kuptohemi.thjesht,po flasim, japim ndonje mendim keshtu,si na vjen.

duket si patriotizem artificial,ne fakt,por shtyhemi (flas per vete te pakten)nga deshira per tu kthyer nje dite ne Shqiperi.
dhe qe te mund te kthehemi,ne vendin tone te dashur,deshirojme qe dhe gjerat te jene cik normale. Te kete nje jetese normale.
Prandaj dhe mundohemi te shtrojme ndonje ide se si mund te permiresohet gjendja ne Shqiperi.
Kaq e gjitha.

__________________
life is easy living with eyes closed and misunderstanding all you hear.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2005 22:26
sonja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė sonja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me sonja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: sonja Shto sonja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto sonja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nuk e kuptoj pse cdo zgjidhje shihet tek politika. Shikoj qe ketu flitet per korrupsion dhe per vota. Mediat analizojne fenomenet korruptive dhe Fiksi merret me shtetin dhe institucionet me se shumti. Pa dashur te hedh poshte nje pune fenomenale qe ka bere Fiksi, le ti largohemi shtetit dhe politikes. Ketu nuk po flasim thjesht per nje take-over pushteti, per nje Sali apo nje Fatos. Problemi qendron ne mentalitetin qe pjell kete politike dhe percjell semundjet si nena tek foshnja.

Fatkeqesisht ajo qe tha Metaxa eshte e vertete. Kush kthehet ne Shqiperi le menjane patriotizmin dhe integrohet me jeten e atyshme. Metaxa eshte nje rast. Mayday nje tjeter. Por ne po diskutojme pikerisht per kete: per kushtet e kthimit ne Shqiperi dhe mundesite qe kemi (vec e vec ose bashke) per te bere dicka. Nuk me duket harxhim kohe. Te pakten gjen te tjere qe interesohen per te njejtin argument dhe diskutohen gjerat "tona", jo vetem gjerat "e mia".

Persa i perket asaj qe tha Sonja mbi pamundesine e ndryshimit une s'jam dakort. Cdo popull ndryshon. Dje po shikoja nje film italian te viteve 60 dhe u habita kur pashe ngjashmerine me fytyrat dhe sjelljet shqiptare sot. Kuptova sa shpejt ka ndryshuar nje popull (nese 40 vjet mund te duken shpejt) dhe cfare rendesie ka edukimi. Mjafton te hapesh nje emision lajmesh ose te degjosh nje interviste rruge dhe kupton se nje popull ka studiuar. E kam kuptuar kete kur mundohem te perkthej ndonje fragment emisioni italian ne shqip. Rezultati eshte nje grumbull fjalesh qe ne shqip do konsideroheshin shume intelektuale (model Fatos Nano). Dhe keta njerez i gjen rruges...

Rast tjeter. Nje here ne jave ne qender te qytetit ku jetoj vjen nje plak i cili mbledh rreth vetes kalimtare dhe diskutojne mbi argumente te ndryshme politike dhe sociale. Njerez qe kane akoma qeset e pazarit ne duar ndalojne per nje diskutim te gjere (ndonjehere vihen ne nje rreth). Jane bazat e demokracise qe kane filluar keshtu (ne Greqine e lashte) dhe cuditerisht gjenden akoma sot. Nje veprim i tille mund te dukej qesharak ne Shqiperi, sepse demorkacia shqiptare thjeshtohet ne nje lufte per pushtet ose ne nje pyetje "Per ke duhet te votoj?". Madje nje shok qe do hapte nje lokal ne Tirane me tha se donte te terhiqte kliente qe nuk merreshin me politike dhe me diskutime te medha, vetem qejf dhe aq.

Pra nje popull mund te ndryshoje qe c'ke me te dhe jam i sigurte qe do ndryshoje. Shqiperia ka nje vendndodhje gjeografike qe i siguron ndryshimin ne menyre matematike, por puna eshte cfare duam ne te jete Shqiperia, jo cfare do detyrohemi te bejme sepse gjendemi ne mes te Evropes. Kjo akoma eshte konfuze dhe pergjigjia kerkohet akoma ne aspekte politike qe nuk japin dot nje pergjigje. Nje popull behet ashtu sic do vete, por ky ndryshim nuk vjen nga politika barbare e votes. Nuk mjafton te votosh qe nje vend te ndryshoje. Vullneti i perbashket per te ndryshuar nuk mbaron me zgjedhjet, por eshte nje proces i vazhdueshem qe jo vetem nuk varet nga politika, por e modifikon dhe vete politiken. Ndryshimi i politikes nuk eshte shkaku por pasoja e nje ndryshimi kultural. Nese nuk ka alternativa per te votuar problemi nuk duhet gjetur tek politika, por tek populli qe nuk di te pjelle nje politike me te mire.

Kjo eshte llogjika ime. Shpresoj te mos merret vetem si teorike. Alternativat ne Shqiperi do ekzistojne kur te sherohen semundjet sociale qe po gerryejne shpresat. Dhe ju lutem mos reduktoni shpresat ne zgjidhjen e korrupsionit apo parlamentit. Shpresat e mia fillojne kur dal nga shtepia, sado banale te jete nje shetitje ne qytetin tend.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2005 02:26
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Nuk mendoj se perberja e popullit shqiptare eshte formuar nga gene qe kane deshire rremujen, vjedhjen, skamjen dhe korrupsjonin, ne thjesht jemi ndryshe sepse jo vetem jemi lindor por jemi njerez te varfer, te varfer materjalisht.
Integrimi i shume shqiptareve neper vende te huaja, studimet dhe reusitet e te rinjte, tregon se genet tona jane te shendosha e po aq normal, sa ato te perendimoreve, por gjendja ekonomike qe perben Shqiperine, detyron shperdarjen neper bote te asaj qe perbejne ajken dhe shnderron ne "egersira" ato qe vazhdojne te jetojne atje.
Sa intelektuale e kane lene vendin? Sa sportist ose artist te talenduar kane ikur?
Personalisht, kete vit dipllomohem dhe do te doja shume te vija ne Shqiperi, por edhe pse mund te siguroj anen time ekonomike, nuk mund te siguroj dot qetesine time fizike e shpirterore, sepse jam koshjente qe per ecuer perpara duhet te behem bashkepunuese duke mbyllur syte perballe nje fare linjash mashtrimesh, per te cilen nuk jam e zonja..
Eshte shume e thjeshte te themi qe shqiptaret i ka kapur epidemija e injorances, por per te zhdukur kete duhet te gjejme origjinen..
Un mendoj se cdo gje eshte e lidhur me politiken, biles e lidhur ngusht..
I jap shume te drejte METAXA kur thote qe nuk e di per ke te voje, sepse dy partit kryesore ne vend te flasin per programet politike qe kane, dalin neper televizore duke share njeri tjetrin...Mua si popull, nuk me intereson fare se cfare beri Berisha ne 97 ose cfare beri Nano, nuk me intereson fare inatet dhe shfyrjet e kryetareve te partive.., mua me intereson programi qe ato kane e interesat per vendin.. me intereson qetesija dhe sigurija.
E pra, si mund te ndryshoj ai fshatari ne veri ose ne jug, femija e te cilit duhet te eci me ore per te shkuar ne shkolle?
Si mund te edukoj ai femijet, kur mendja e tij punon vetem se si t'i ushqej ato? ashtu sikurse ben edhe kafsha..
Sa shkolla ka ndertuar shteti jone, keto 15 vite demokraci?
A kane ndryshuar programet shkollore..?
Sa rruge jane ndertuar..? e sa kohe i duhet atij fshatarit te vij ne tirane..
Si mund te ndergjegjesohet ai polici qe (pa pike turpi sa zbrita ne port me kerkoj leke) kur nuk ka asnje regullore ose me sakte nuk zbatohet asnje ligje per ta ndaluar?
Ose ai mjeku, qe te len te vdesesh, nese nuk ke leke, si mund te ndergjegjesohet, kur shteti e din shume mire cfare ben, por nuk merr asnje mase...? Mendoni se programi i "fiksit" duhet te mjaftoj?
Kur do vij dita qe te konsiderohemi per cfare jemi..? ju e dini shume mire qe per te marresh nje certifikate lindjeje, neper zyrat tona, duhet te fusesh dyart prapa dritareve me hekura, duke bertitur emrin dhe mbiemrin, mos valle eshte e pamundur te ndertohet nje dhome prititje me disa karrige, ku te presim si njerez..?
E nuk eshte dhe aq e veshtire sa mund t'ju duket sepse asgje nuk na duhet ta zbullojme vete.. mjafton ti hedhim nje sy vendeve perendimore qe i kemi aq "shume zili.."
e per te gjitha keto nuk eshte pergjegjes fashtari qe nuk din te edukoj femijen, apo qytetari qe nuk do te sillet si i tille.. nuk jane shqipetaret qe nuk duan te ndryshojne, por jane kushtet te cilat i kane lene te jetojne..e sigurisht nuk eshte vetem faji i Nanos e Berishes sepse kemi boll antishqiptare e fshinje qe i intereson gjendja qe kemi...
Po jane rregullat, ligjet qe duhet zbatuar ne rrate te pare nga shteti...

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2005 11:38
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Pergjithesim (pjesa e pare)

Me vjen mire fajtori qe pavaresisht mllefit te fillimit arrijme te gjejme gjakftohtesine madje dhe te arrime ne disa pika te perbashketa.Pikerisht kjo eshte vlera e nje debati,te nxit reflektimin dhe te ben te analizosh,pra fillon te seleksionosh brenda vetes tende per te fshire te gabuarat e per te nxjerre ate qe mendon se eshte me e mire.Ky eshte nje lloj filtrimi i vazhdueshem qe ne fund do merrja guximin ta perktheja me emancipim.Sidoqofte duhet te kete kundershti botekuptimesh per te nxitur nje debat e ne kete rast po filloj pikerisht nga keto kundershti per ta shtyre edhe me tej debatin per tu ndalur se fundmi te ato pika ku ne biem dakord.
Ne rradhe te pare qe filozofia permban pragmatizem po e degjoj per here te pare,e me vjen keq te te them qe je plotesisht gabim.Nuk e di ku e ke gjetur kete burim informacioni qe e trajton filozofine ne kete forme dhe do te isha me te vertete i interesuar qe te ma thoje,do ta kisha lexuar me mjaft interes.Ne klasifikimet me te fundme filozofia ka kohe qe trajtohet si shkence,e si shpjegues fenomenesh,ndaj dhe pragmatizmi ketu eshte e fundit gje qe mund te penetroje.Sidoqofte debati yne nuk perqendrohet ketu,ndaj le te vazhdojme edhe me tej.
Askush nuk do te bashkejetoje me te hidhuren,pavaresisht shkaqeve natyrale,per kete jam dakord e nuk kam thene te kunderten.Problemi ketu qendron se ti do bashkejetosh detyrimisht me te hidhuren me nje kthim te mundshem ne Shqiperi,pavaresisht se nuk ke as me te voglen deshire.Ka dhe disa te tjere te cilet e presin ndryshimin para se te kthehen,e pastaj ,ata te munden te gjejne paqen e enderruar,te gjejne cdo strukture te gatshme e se fundmi te marrin frenat e pushtetit si intelektuale mendjendritur.Ketu nuk bejme pjese as une as ti,por ka shume te tjere.E meqenese te pelqen Mustafa Nano,pikerisht kete problem trajtoi ne nje nga analizat e tij,ne kohen kur u krijua nje shoqate e studenteve shqiptare jashte.Ai shprehej se i kishin pelqyer diskutimet,por nga ana tjeter nuk kish degjuar askend qe te shprehte deshiren e kthimit ne nje Shqiperi sic eshte sot e te punonte edhe ai per keto ndryshimet e veshtira e thelbesore te fillimit.Kjo pra ate e kishte shqetesuar dhe e ngrinte si problem,ashtu sic me shqeteson edhe mua.Ndaj ketu dalim te ai uji qe permendja une ca me pare,te cilin duhet ta pime e jo te rrime ne role te privilegjuarish,jo sepse duam por sepse jemi te detyruar me nje kthim te mundshem qe ta bejme,ndaj fajtori ne se vertete do nje ndryshim ne Shqiperi e do te punosh per kete gje,je detyrimisht i detyruar te bashkejetosh me cfare ndodh.Por qe te bashkejetosh nuk do te thote qe ta perqafosh apo te besh dashuri per ta pjelle,mund edhe thjesht te ndash dhomen.Kete pra duhet te bejne gjithe"te llastuarit",te ndajne dhomen,ne se me te vertete duan ndryshim.Sigurisht qe e gjitha kjo duhet te bashkohet dhe me interesat ekonomike,per te arritur idealen,e kuptoj fare mire qe askush nuk kthehet vetem per patriotizem,por une personalisht mendoj se me pak inteligjence edhe kete ane ekonomike e arrin,megjithate kjo eshte subjektive.
Per sa i perket mediave te dy e dime fajtori qe ato jane komerciale,pra i pergjigjen vullnetit te shikuesve,e aty ku ndeshim injorance te tilla media do te kemi.E fjala bie ne se ne France te jesh prezantues(e)lajmesh kryesore eshte prestigj e duhet te kesh kaluar shume etapa,diku tjeter prezantohen nga femra(nuk mund t'i quaj gazetare)simpatike sigurisht,sepse te tille deshire ka populli.Asnje pronar nuk eshte injorant,ai thjesht i pergjigjet kerkesave te publikut,qofte dhe kur lajmet e para hapen me prerje kokash,apo kulmi me vetevrasje,nderkohe qe presidenti apo kryeministri mund te kene bere deklarata te rendesishme,apo qofte edhe kryetare partish mund te kene pasur takime me homologe.Kjo etike nuk njihet shume sot te ne,ne saje te atij ciklit natyral ku kemi hyre,i cili kerkon ndryshim.
Meqenese folem per Freud-in.Me vjen keq qe shpeshhere me keqkupton dhe nxjerr perfundime larg asaj qe kam dashur te them ne te vertete.Nuk fola per spontanitet barbar te nje turme,por si individe jemi pjesetare te nje turme,cfaredolloj kulture apo mentaliteti qofshim.Kjo turme eshte shoqeria qe na rrethon me te cilen bashkejetojme dhe e cila padyshim qe ndikon ne cdo hap qe bejme.Ne se do po e nderroj fjalen turme me fjalen mase.Duke qene se masa eshte pjese e nje cikli,ndikon dhe te individi,por sidoqofte po e leme kete argument sepse do hynim shume thelle ne debate filozofike,e nuk eshte kjo tema per te cilen po interesohemi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2005 16:30
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
MAUBERT
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 20/06/2003
Vendbanimi: Paris
Mesazhe: 32

Pergjithesim(pjesa e dyte)

Ne shkrimin tend te fundit bie dakord ne shume gjera,bie dakord ne faktin se eshte nje mentalitet i caktuar qe pjell politiken qe ne njohim sot,edhe me Metaxa bie dakord,duke pasur parasysh qe integrimi per te cilin ti flet mund te jete edhe thjesht nje bashkejetese,pra mund te jete edhe thjesht nje ndarje dhome si ajo qe fola me pare,pa shkuar shume me thelle.
Ajo qe mendoj une eshte qe shikimi yne te jete drejt evropes patjeter,por jo ama me sy te ngadhenjyer e te perlotur,per te thene se cdo gje ne te tilla vende shkon mire.Pra nuk ka se pse cdo te keqeje t'i japim ngjyrat kuq e zi ashtu si edhe e kam permendur pak me pare.Mjafton te marr rastin e Berlusconi-t i cili eshte pronar mediash e ne te njejten kohe kryeminister,apo gafat politike te tij,apo gjykimet ndaj tij,te cilat pavaresisht se nuk arriten deri ne fundin e tyre,lane te kuptonin se ky kryeminister eshte gjithashtu nje figure e dyshimte lidhjesh jo te pastra,e si ai ka shume e shume te tjere.Me pas krahasimi qe ti ben me "fytyrat"diku tjeter fajtori do te te merrej si diskriminim fizik dhe eshte pjese e mungeses se etikes.Ashtu si edhe "Fiks Fare"i cili padyshim ka bere nje pune te madhe,tallet me veteranet tek te cilet mosha ka bere te veten ne arsyetime e gjykime duke harruar qe veteranet kudo ne bote nderohen.E veterane te rrjedhur ka nga do,pati madje edhe nje ish-kolonel ketu ne France qe i dha Chirac-ut parashikimin e fatit te tij presidencial meqenese kohet e fundit kish filluar te merrej me astrologji.E te shihje nje president se si i pergjigjej me respekt e me dashamiresi.Apo sic bejne edhe me njerez fatkeqe qe i bien dhembet gazetaret e ketij emisioni duke i perseritur me qindra here pamjet filmike.Dua te them qe ky emision vertete ka bere shume,por i mungon pikerisht ajo etika te cilen do i duhet kohe qe t'a fitoje.Sidoqofte me kupto drejt,nuk bera paralelizem me ty ne kete rast,e permenda thjesht si shembull plotesues.
Gjithashtu flisje edhe pak per sjelljen duke marre disa shembuj.Por une mund te te marr edhe shume te tjere te kundert per te treguar se nuk duhen bere pergjithesime.Ka shume turiste italiane nga ata qe shoh une te pakten(sigurisht nuk jane fytyra e kombit disa njerez te caktuar)te cilet shprehin shenja te medha injorance ketu ne Paris.Te gjithe njerezit kthejne koken madje se edhe ulerasin neper metro e ne vetvete secili krijon nje lloj perbuzjeje.E kur krahasoj sjelljen time fajtori e shoh qe jam shume larg.Mund te te marr edhe shembuj te tjere si nje cift qe ishin ulur ne restorant dhe nuk kuptonin fjalen sallate megjithese kamarierja ja tha ne disa gjuhe,e isha une pastaj qe i fola ne italisht(me aq pak sa mundem) per t'i treguar se cfare donte te thoshte.Ne ate moment kamarierja me pa me ca sy falenderues si per te me treguar se kish kohe qe vuante ne komunikim.Apo shume e shume te tjere qe nuk dine asnje lloj gjuhe dhe ne menyre te deshperuar kerkojne njerez qe flasin ne italisht.Njehere dikush me tha:Me ne fund nje francez qe e flet italishten,sepse nuk dinte asnje gjuhe tjeter.Jo i thashe nje shqiptar qe flet italisht.Per te mos permendur pastaj nje grup te rinjsh qe u hodhen ne lumin e senes per tu lare ku pervec te tjerave derdhen dhe ujerat e zeza.Bashkia kish organizuar nje si lloj plazhi me rere buze senes per te marre thjesht rreze dielli,por ja qe ka edhe njerez qe nuk i rezistojne dot ujit,sa do i piset te jete.Apo si nje mikut tim qe nje polic italian i vuri vulen e hyrjes ne Itali,mbi karten njevjecare te qendrimit franceze,duke qene se ne France kjo karte te vihet mbi pashaporte,kjo beri qe ketij mikut tim t'i krijoheshin shume probleme ne te ardhmen.Pra edhe ne perendim ka lloj lloj njerezish.Kete e kam kuptuar edhe me mire me ardhjen time ne Paris ku sheh te gjitha kombesite,si metropol qe eshte.Ndaj fajtori eshte per te te thene qe jo cdo lloj fenomeni negativ duhet t'ia veshim shqiptareve.Une e kuptoj qe ne itali(me cfare kam degjuar nga miq te mi qe jetojne aty)ka racizem dhe ju jeni mjaft te ndjeshem ndaj problemeve qe kane shqiptaret,por dua te te them se edhe ky racizem eshte nje shprehje injorance.Racizem mund te kete cdokush te fshehur ne vetvete,kjo eshte e pashmangshme,por ne Itali kam degjuar edhe qe shprehet,e ne momentin qe fillon e shprehet kemi te bejme me limite ne arsyetim apo gjykim.Sidoqofte nuk do doja qe ta drejtonim ketu biseden tone,sepse keto shembuj nuk mund te pergjithesojne nje komb dhe jane thjesht shembuj banale.Ishte thjesht per te te thene qe nuk eshte mire te pergjithesohet dhe te veshim cdo gje me rroba te zeza.Ti vete nuk njeh njerez me te vertete per se mbari ne Shqiperi???Une personalisht njoh shume dhe do ndjeja kenaqesi te bashkepunoja ne te ardhmen me ta.Sidoqofte dua te te them qe kudo ne bote demokracia kufizohet nga lufta per pushtet.Mos mendo se europianet jane kaq idealiste sa te harrojne interesat e ngushta personale.Ndryshimi eshte se ketu ruajne etiken,sepse ka mjaft alternativa e neser populli nuk i voton me,pra nuk flasin si te duan me popullin.Te ne kjo etike mungon dhe shohim edhe shprehje arrogance shpeshhere.Edhe kjo ben pjese te ai cikli qe kemi hyre ne.Mos mendo kurrsesi se une dua qe te justifikoj,thjesht perpiqem t'i trajtoj ne menyre me natyrale problemet e jo me aq agresivitet.Per sa i perket gjysmes se dyte te shkrimit tend jam plotesisht dakord e nuk kam asgje per te debatuar.
Ne perfundim duhet bere kujdes nga tre gjera:
1)Te mos pergjithesojme
2)Jo cdo e keqe e ka emrin Shqiperi,ketu hyn edhe ana personale e nje individi e menyra se si eshte formuar,per kete dhashe edhe shembuj me pare.
3)Te mos krijohen komplekse inferioriteti te cilat jane shume demtuese

Shopenhaueri dikur ka thene:Njerezit qe krenohen me anen kombetare jane me te dobtit,sepse nuk kane asgje personale per tu krenuar.Kjo ishte per te thene qe nuk duhet te trembemi nga ata njerez qe na nxjerrin anen kombetare si flamur te progresit te tyre.E te tille njerez neper shtete evropiane qe e bejne kete me ne ka mjaft...Ne jemi ata qe jemi dhe jemi krenare per kete.............

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2005 17:46
MAUBERT nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė MAUBERT Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me MAUBERT (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: MAUBERT Shto MAUBERT nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto MAUBERT nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 05:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Analiza > Teme sa per te diskutuar (politike-sociale-psikopatologjike)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.