Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Islami me dy tri fjalė
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
tawheed
Anetar i ri

Regjistruar: 07/01/2015
Vendbanimi:
Mesazhe: 1

Islami me dy tri fjalė

Islami me dy tri fjalë

1. Myslimanët e adhurojnë All-llahun, i cili është një dhe

i pashoq, dhe i cili i ka emrat më të bukur dhe cilësitë më të

larta.Kështu që qëllimet dhe aspiratat e muslimanit janë të

përqëndruara te Zoti dhe Krijuesi i tij; ai i mbështetet Atij dhe prej

Tij kërkon ndihmë, durim dhe përkrahje; ai beson se All-llahu

është i mundshëm për të bërë çdo gjë, dhe nuk ka nevojë për grua

apo djalë. All-llahu i krijoi qiejt dhe tokën; Ai jep jetë dhe vdekje;

Ai është Krijuesi dhe Mbajtësi prej të cilit robi kërkon furnizim. Ai

është Gjithëdëgjuesi i Cili i përgjigjet lutjes së robit të Tij, dhe prej

Të Cilit robi shpreson përgjigje. Ai është i Gjithëmëshirshmi dhe

Falësi, të Cilit robi i drejtohet me pendim kur bën ndonjë mëkat

ose kur ka mangësi në ndonjë adhurim. Ai është i Gjithëdituri dhe

Gjithëshikuesi, i cili i dinë qëllimet dhe atë që e fshehin njerëzit në

zemër.

Robi turpërohet të bën mëkat duke e dëmtuar vetveten ose të

tjerët, sepse Zoti i tij e mbikqyrë atë dhe e sheh çka vepron ai. Ai e

din se All-llahu është i Urti, i cili e sheh të padukshmen, prandaj

beson se ajo që All-llahu e urdhëron është në dobi të tij, edhe nëse

ai nuk mund ta kuptoj urtësinë e saj.

2. Efektet e adhurimit në zemrën e muslimanit

përshijnë këtë:

Namazi e mban robin në kontakt me Zotin e tij; nëse ai e bën

atë me përulje dhe koncentrim, ai do të ndihet i qetë dhe i sigurtë,

sepse ai e lut një Përkrahës të Plotëfuqishëm, që është All-llahu,

qoftë i Lavdëruar dhe i Lartësuar.

Për këtë shkak, Pejgamberi i fundit, Muhammedi, sal-lall-llahu

alejhi ve sel-lem, e kishte zakon të thoshte “të qetësohemi me

namaz”. Nëse diçka e shqetësonte atë, ai do të nxitonte për tu

3

falur. Cdokush që përballet me shqetësime dhe sprova në namaz

do të gjej fuqi, durim dhe ngushëllim sepse ai është duke i recituar

fjalët e Zotit të vet, të cilat nuk mund të krahasohen me fjalët

ngushëllese të ndonjë krijese. Nëse fjalët e një psikologu mund të

ofrojnë një ngushëllim të vogël, çka mendon për fjalët e Atij i cili e

ka krijuar psikologun

Zeqati e pastron shpirtin nga kopracia dhe egoizmi, dhe i

mëson njerëzit që të jenë zemërgjërë dhe tu ndihmojnë të varfërve

dhe atyre që kanë nevojë. Kjo do të sjellë shpërblim të madh në

Ditën e Ringjalljes, njashtu sikurse format e tjera të adhurimit.

Zeqati nuk është i rëndë (ngarkesë), sikurse taksat e vendosura nga

njerëzit; por është vetëm 2.5%, të cilën muslimani i sinqertë e

paguan me gjithë dëshirë dhe nuk mundohet që ik prej saj, apo të

pres derisa dikush ta ndjek atë.

Agjërimi do të thotë përmbajtja nga ushqimi dhe nga

marrëdhëniet intime. Ai është një formë e adhurimit, dhe një

mënyrë për ta shijuar urinë e atyre që janë të provuar me te. Ai

poashtu na përkujton begatitë e Krijuesit, dhe sjell shpërblim

shumë të madh.

Haxhi është vizita e shtëpisë së shejtë të All-llahut, e cila është

ndërtuar nga Ibrahimi, alejhis-selam. Me kryerjen e haxhit ne e

çojmë në vend urdhërin e All-llahut dhe thirjen për të ardhur dhe

për ti takuar muslimanët nga e gjithë bota.

3. Islami urdhëron çdo gjë të mirë dhe ngalon nga çdo

gjë e keqe.Ai nxit për sjellje të mirë dhe trajtim adekuat ndaj të tjerëve. Ai

i urdhëron karakteristikat e mira si: sinqeritetin, durimin, maturinë,

butësinë, përulësinë, modestinë, mbajtjen e premtimeve, dinjitetin,

mëshirën, drejtësinë, guximin, dashamirësin, mjaftueshmërin,

pastërtinë, sjelljen e mirë, tolerancën, besnikërin, mirënjohjen ndaj

dhuratave dhe vetëpërmbajten në kohën e hidhërimit.

Islami e urdhëron muslimanin që ti përmbush obligimet e veta

ndaj prindërve dhe ti mban lidhjet familjare, ti ndihmon atij që ka

nevojë, të jetë i mëshirshëm me të vegjëlit dhe ti respekton të

moshuarit, të sillet mirë me robërit dhe kafshët, ti largon gjërat e

dëmshme nga rruga, të fletë fjalë të mira, të falë në kohën kur ka

mundësi të hakmeret, të jetë i sinqertë me shokët e tij musliman, t’i

4

plotëson nevojat e muslimanëve, ti jep borxhliut kohë për ta

shpaguar borxhin e tij, t’u jep përparësi të tjerëve, ti ngushëllon të

tjerët, ti përshëndes njerëzit me fytyrë të buzëqeshur, ti viziton të

sëmurët, ta përkrah atë që është i shtypur, t’u jep dhurata shokëve,

t’i nderon mysafirët, të sillet më gruan e tij mirë dhe të shpenzon

për atë dhe për fëmijët, ta përhap selamin dhe të kërkon leje para

se të hyn në shtëpinë e tjetërkujt, që të mos sheh diçka private që

ai nuk don ta sheh.

Disa jobesimtarë mund ti bëjnë disa nga këto vepra nga edukata

dhe sjellja e mirë, mirëpo ata nuk kërkojnë me këte shpërblimin e

All-llahut dhe shpëtimin në ditën e Gjykimit.

Nëse i shikojmë gjërat që Islami i ka ndaluar, do të vërejmë se

kjo është në dobi të individit dhe gjithë shoqërisë. Të gjitha këto

ndalesa shërbejnë që të mbrohen relacionet në mes robit dhe Zotit

të vet, dhe relacionet e tij me vetveten dhe shokët e tij.

http://www.islamhouse.com/s/9507

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2015 00:16
tawheed nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė tawheed Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me tawheed (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: tawheed Shto tawheed nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto tawheed nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Shko tregoja francezeve keto dy tri fjale.
Qerohuni nga Europa, rrace e qelbur

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2015 23:12
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Eshte bere shume e rrezikshme kjo puna e fese. Edhe brenda nesh mes shqiptarve.
P.sh une jam rrit pa fe dhe shume leht mund ta ofendoj muhamedin dhe krishtin ne nje bisede apo nerva e siper. Apo Shaka.
Por verejta se ne shqiperi edhe njerzit mij breza me te rinj ofendohen po ta shajsh allahun apo krishtin, se edhe ca shoke katolike tani Jane bere fetar icik me besimtar.
Kjo eshte shume e rrezikshme se une jam rritur mes nje shoqerie qe te shajsh dhe tallesh me fetaret ka qene si te thuash unwritten rule. Tani sguxon njeriu. Eshte periudhe teper delikate teper e rrezikshme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Janar 2015 23:53
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Ore policat ne France nuk mbakan arme. Shume cudi.
Tre kater here jane ndesh keta islamistat me makina policie dhe i bene si kullojse makaronash.
Me cfare meren policat ne France, ndihmojne te vjetrit te kalojne rrugen??

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2015 00:18
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

perpara kallashit te shkretet s'kane ca te bejne me nje cop pistolete..

sot prape ne nje trafik rruge si cdo dite shkoi njeri vrau qe me mejs policen bashkiake.. ska ka arritur kulmi me keta copa mishi...!

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2015 18:01
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Se di pse mu duk kshu si film pa ze ajo pjesa kur vrane ate policin e shtrire... si ka mundesi qe ata paten kohe me hy ne ndertese me vra me zbrit me vra dhe 1 polic me hyp ne makine dhe asnje force policie me i ndalu pastaj prap ikin me makine ne mes te Parisit dhe kapen mbas shume oresh mbas ngjarjes kurse personi i 3te vetedorezohet booohh pak e cuditshme pervec faktit mjer ata te pafajshem qe vdiqen!

Policia e S.Tahirit na doli me eficente se ajo e Frances

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2015 20:27
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Gjith ai predikim nga ky Tauhedi dhe asnje fjale per krimin e ndodhur ne Paris!!! Hipokrizi e gjalle!
Ne Kuran Muhameti quhet dhjetra here i cmendur nga njerzit qe e degjonin, sot po t'ua thuash kete ndonje arabi radikal, te leshon menjhere denimin me vdekje!
Ishalla e lexojne njerzit Kuranin dhe ta shohin vete, a eshte nga Zoti apo nga njeriu!
Mua nuk me rref shume per arabet, ndonese njoh dhe njerez te mire e te urte nga 'ta; duket se arabet e kane humbur rrugen e evolucionit njerzor pergjithnji; ata kurre nuk do te arrijne te ulen e te diskutojne hapur me kedo per Kuranin, per problemet fetare, per kulturen e tyre, sepse jane sunduar gjithnje nga kasta te caktuara, qe kane tallur bythen me 'ta dhe i kane mbajtur shtypur gjithnje, sidomos nepermjet fese, pa llogaritur pastaj psiqiken e semure qe kane per shkak te martesave brenda farefisnise. Ndaj dhe me 'ta sot perendimi ben lloj-lloj filmash!
Mua me rref per ca pak shqipo-albaner qe e kane te hapur rrugen e dijes, deri diku edhe lirine per tu shprehur, dhe nuk arrijne te shkeputen nga kjo diktature arabo-islamike e mesjetes. Cudi dhe shume cudi me keta tanet! Por ndoshta kane gjetur aty lumturine!? Le ta mbajne! Por armet perse u duhen!? Dhe perse u duhet te vrasin njerez, njerez qe as nje mize nuk e vrasin dot?

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2015 13:43
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:03 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Islami me dy tri fjalė

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.