Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...? Vlerėsimi i Temės: 10 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 16 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Kane nje skec nja dy humoriste italiane, ku spjegojne lezetshem interesin e mjekut :p.

https://youtu.be/-TqJQXalgVA?t=301

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 01/07/2017 ora 03:13

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Qershor 2017 21:43
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Kane nje skec nja dy humoriste italiane, ku spjegojne lezetshem interesin e mjekut :p.

https://youtu.be/-TqJQXalgVA?t=301


Eshte fare e vertete dhe shume e bukur, por si komedi.

ka edhe te tile si ne cdo fushe te jetes. Keto jane studjuar gjate qe ne kohen kur u studjuan sistemet mjeksore.
Nese nje sistem mjeksor, mbulimi shendetsor do te jete shteteror sic eshte pergjithesisht ne EU, shtetit i leverdis mjeksia parandaluese. ka shume menyra per ta bere kete eficiente dhe eshte arritur shume, ne disa vende.
Nese sistemi mjeksor eshte privat si ne USA, vertetesia e ketij skeci rritet shume.
Nuk besoj se ka nevoje per shpjegime.

Midis gjithe kesaj gjeje te komplikuar qe quhet mbulim shendetsor, ka edhe shume elemente nga me te cuditshmet.
Psh.
Nje indeks per te matur punen e kirurgut ne USA eshte sa paciente mbijetojne operacionin. Pra sa me shume paciente te mbijetojne aq me e larte eshte grada e mjekut. Por,
Rastet e renda mjeksore zakonisht kalojne ne duart e mjekeve me te afte, me sukses me te madh, me grada me te larta. Ketu fillon kontradikta, sepse sa me te renda jane rastet aq me i vogel eshte edhe suksesi i mjekut.

Dhe gjithmone, por gjithmone nuk duhet harruar qe mjeku eshte dicka me ndryshe nga mekaniku qe rregullon makinat.
Per fat te keq mediat perhere e harrojne kete element. Nuk kane faj sepse nuk jane mjeke ata qe ironizojne mjeket. Mjeksia eshte nje lloj shoqerie e mbyllur qe vetem mjeket e kuptojne, prandaj edhe eshte shprehja: "Fali o Zot se aq dine"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Korrik 2017 23:30
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Per ate sistemin e EU ka nje film tjeter italian: Il medico della mutua, me Alberto Sordin.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Korrik 2017 20:35
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:30 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: « E parė ... « 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > cfare semundje eshte ...?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.