Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.00.
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor ėshtė moderator/e nė kėtė nėn-forum   Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Sot ne disa media citohej nje historian serb qe kishte argumentuar se heroi yne kombetar SKENDERBEU eshte me origjine serbe.
Nuk eshte se ka bere ndonje zbulim te ri. Thjeshte gjera te debatuara ne kete shekull dhe ate paraardhes.

As une ne kete shkrim nuk kam ndermend te replikoj dhe te zbuloj fakte te reja por thjesht nje kalim llogjik i historise se heroit tone kombetar.

Si fillim duhet te prezantojme qe shteti apo principata e Gjonit nuk kishte asnje lidhje me serbet. Persa i perket Vojsaves ajo vinte nga nje dere e fisme qe nuk ishte serbe. Ne ate kohe martesat kombinoheshin mes familjeve te medha dhe kjo tradite apo mode ka qene e praktikueshme deri vone edhe ne Europe. Tek ne i fundit ishte mbreti Zog.

Asnje serb nuk ishte ne ushtrine e Skenderbeut. Asnje serb nuk u thirr ne kuvendin e Beslidhjes. Asnje serb nuk ndoqi Skenderbeun ne Itali kur i shkoi ne ndihme Ferdinandit te Napolit kundra tarantineve.

Papa i cili donte ta bente prinjes te perendimit nuk ishte serb.
Papa qe e nderoi me titullin" Atleti i Krishtit" nuk ishte serb.

Serbet e penguan te bashkohej me Huniadin dhe dihet mire reagimi i tij kundra serbeve.

Asnje serb nuk iku ne Itali e me pas gjetke pas vdekjes se Skenderbeut. Asnje serb si arbereshet e Italise nuk e perkujton Skenderbeun.

Skenderbeu nuk mund te jete serb thjesht se do nje serb.

Ne fund kjo nuk tregon asgje me shume veçse verteton katerciperisht ate qe kane bere fqinjet tane me herojte tane qe nga Leka i Madh, Pirro, Konstandini, Justiniani e se fundi pretendojne edhe per Nene Terezen. Fatkeqesisht keta gjejne perhere edhe mbeshtetje nga bashkombas tane qe nuk mungojne kurre. Kjo eshte nje e vertete e hidhur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Shtator 2016 19:10
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Keto jane lajme te vjetra, qe nuk ia vlen ti diskutosh. Problemi eshte se tani me rregullimin e sheshit te Tiranes, mos e heqin Skenderbeun me gjithe kal dhe harrojne ta vene serish, ose e prishin diku, apo pak ka nga ata qe lusin dite e nate Allahun dhe bab Erdoganin ti bej derman atij kolosi te pamposhtur!...

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Shtator 2016 19:33
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha BIONDIA
Po ndonje te dashur ka pas Skenderbeu nuk flitet shume (apo sdi une ) per ndonje histori te tij ?


Qe ka pasur dihet ajo, po nga cila ane e Shqiperise e kishte.
Zot na ruaj se mos e nxjerrin edhe kete gay si Aleksandrin e Maqedonise

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2017 16:59
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

E gjithe beteja dhe zhurma qe po zhvillohet keto dite ne shtypin shqiptar, ne lidhje me origjinen e Vojsaves, (te emes se Skenderbeut), nuk ka mbrritur tek forumi horizont! Mendoj se kjo eshte nje gje e mire! Sepse eshte e pakuptueshme gjithe kjo zhurme ne lidhje me kete problem, a thua se po na doli Vojsava me origjine serbe, shqiptarve do u iki oreksi per te ngrene dhe rrezik te bejne harakiri, (ndonese dhe vete gjithe kjo zhurme eshte ne te vertete harakiri i radhes, qe ky milet po ben)! Nuk e kuptoj gjithe kete shovinizem dhe racizem pa pike yndyre te ketyre diskutanteve te flakte!

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2017 13:43
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha robert
E gjithe beteja dhe zhurma qe po zhvillohet keto dite ne shtypin shqiptar, ne lidhje me origjinen e Vojsaves, (te emes se Skenderbeut), nuk ka mbrritur tek forumi horizont! Mendoj se kjo eshte nje gje e mire! Sepse eshte e pakuptueshme gjithe kjo zhurme ne lidhje me kete problem, a thua se po na doli Vojsava me origjine serbe, shqiptarve do u iki oreksi per te ngrene dhe rrezik te bejne harakiri, (ndonese dhe vete gjithe kjo zhurme eshte ne te vertete harakiri i radhes, qe ky milet po ben)! Nuk e kuptoj gjithe kete shovinizem dhe racizem pa pike yndyre te ketyre diskutanteve te flakte!

Pse e bejne kete shqiptaret?
E bej kete pyetje sepse nuk kam degjuar nga kombe te tjere qe te mohojne heronjte kombetare.
Mos valle dikush paguan? Them "paguan" se ne e kemi vertetuar qe per pak para ndrojme edhe emrin.

Thjesht nje pyetje bera. Kur ndodh dicka eshte mire perhere te pyesesh. Ore kush perfiton prej kesaj qe po ndodh? Nuk del keq nga pyetjet. Pyet njeriu I shkrete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Nëntor 2017 15:16
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu

Pse e bejne kete shqiptaret?
Mos valle dikush paguan?
Thjesht nje pyetje bera. Ore kush perfiton prej kesaj qe po ndodh? Pyet njeriu I shkrete.


Nuk ke bere 1 pyetje, por ke bere 3 pyetje, cfar do te thote, se me e pakta te pret nje burg 3 vjecar!
Pervec kesaj, e para, pyetjet e tua aludojne ku e ku, qe s'i kap dot njeri! Per cilet shqiptare behet fjale? Per Mucin qe vetem sa rinxjerr ne skene tema te konsumuara ketu e dekada me pare? Apo per ata qe mbulojne Skenderbeun sepse i tremb ne enderr? Apo per ata qe nuk duan ti duken koqet kalit te Skenderbeut, sepse kane ekstaza te brendshme erotiko-liturgjike? Apo per ne qe s'marrim asnje para nga gjithfare ksi lloj muhabetesh, por kemi perfitimin se grime ca llogje Kavaje? Apo e ke fjalen per ata lloj shqiptaresh qe gjate kohes qe ne bejme bla-bla-bla, ata merren me gjithfare bizneshesh te pista dhe fitojne para? Apo e ke fjalen per ata qe llapin nga mengjezi ne darke per patriotizem sa per te justikuar dipllomat e blera, zeniet e tokave (me) pa zot, perfitimin e posteve shteterore? E sa e sa dhjetra lloj shqiptaresh ka, me te cilet nuk po zgjatem!
E dyta, qe ka te beje me pagesen; c'eshte kjo pyetje koti! Pa pagese -thote llafi i vjeter- nuk ia jep as gruaja burrit te saj! Cdo gje leviz vetem permes pageses! Kjo dihet!
Dhe e treta, qe eshte edhe me e rendesishmja, prej kesaj perfitojne te gjithe, si fillim perfitojne shqiptaret pak, e me vone perfitojne te tjeret me shume; pra shqiptaret perfitojne si fillim nje banane me dy kivi, dhe te tjeret perfitojne pastaj te gjithe shqiptarin me gjithe banane dhe dy kivit.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Nëntor 2017 10:27
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha robert

Nuk ke bere 1 pyetje, por ke bere 3 pyetje, cfar do te thote, se me e pakta te pret nje burg 3 vjecar!
Pervec kesaj, e para, pyetjet e tua aludojne ku e ku, qe s'i kap dot njeri! Per cilet shqiptare behet fjale? Per Mucin qe vetem sa rinxjerr ne skene tema te konsumuara ketu e dekada me pare? Apo per ata qe mbulojne Skenderbeun sepse i tremb ne enderr? Apo per ata qe nuk duan ti duken koqet kalit te Skenderbeut, sepse kane ekstaza te brendshme erotiko-liturgjike? Apo per ne qe s'marrim asnje para nga gjithfare ksi lloj muhabetesh, por kemi perfitimin se grime ca llogje Kavaje? Apo e ke fjalen per ata lloj shqiptaresh qe gjate kohes qe ne bejme bla-bla-bla, ata merren me gjithfare bizneshesh te pista dhe fitojne para? Apo e ke fjalen per ata qe llapin nga mengjezi ne darke per patriotizem sa per te justikuar dipllomat e blera, zeniet e tokave (me) pa zot, perfitimin e posteve shteterore? E sa e sa dhjetra lloj shqiptaresh ka, me te cilet nuk po zgjatem!
E dyta, qe ka te beje me pagesen; c'eshte kjo pyetje koti! Pa pagese -thote llafi i vjeter- nuk ia jep as gruaja burrit te saj! Cdo gje leviz vetem permes pageses! Kjo dihet!
Dhe e treta, qe eshte edhe me e rendesishmja, prej kesaj perfitojne te gjithe, si fillim perfitojne shqiptaret pak, e me vone perfitojne te tjeret me shume; pra shqiptaret perfitojne si fillim nje banane me dy kivi, dhe te tjeret perfitojne pastaj te gjithe shqiptarin me gjithe banane dhe dy kivit.


U pse banane i thone tani>
Ne i kemi thene ndryshe qemoti.
Nejse Une pyetje kisha vetem...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Nëntor 2017 01:06
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Historia > Gjergj Kastriot Skenderbeu > Cila eshte origjina e vertete e Skenderbeut

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.